Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Aku Ankka ja kumppanit => Aiheen aloitti: Timo Ronkainen - 19.06.2005 klo 22:50:47
-
Amerikkalaisen kustannusyhtiö Gladstonen omistaja ja perustajajäsen Bruce Hamilton kuoli 18.6. vakavan sairauden jälkeen.
Bruce Hamiltonin ehkä tärkein ja suomalaisillekin tutuin saavutus kustannusalalla oli Carl Barksin koottujen toimittaminen ja julkaiseminen 30-osaisena ensyklopedisena kovakantisena laitoksena vuosina 1983-90.
Keräilijänä ja sarjakuvakauppiaana aloittanut Bruce Hamilton julkaisi Gladstonen, Another Rainbow -yhtiön ja Hamilton Comics -kustantamon kautta lisäksi mittavan sarjan Barks -litografioita ja muita Disney-aiheisia tuotteita. Erikoisin lienee ollut Roope Ankka -aiheinen Fabergén tekemä kultamuna.
Hamilton Comics julkaisi myös laadukkaita uusintapainoskokoelmia EC-n kauhuklassikkosarjakuvista.
Bruce Hamiltonin kustannusyhtiön kotisivut:
http://www.brucehamilton.com
Timo
-
Surullisena luin uutisen Hamiltonin poismenosta. Hänen mukanaan päättyi jälleen yksi linkki Barksiin. Onneksi Hamiltonin elämäntyönä julkaisemat Barks-painotuotteet ja EC:n kauhusarjojen uusintapainoskokoelmat ovat edelleen ilonamme.
-
Sarjakuvan synkät ajat saavat siis jatkoa, kun vanhoja tekijöitä putoaa pois päivä toisensa perään. R.I.P.