Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Aku Ankka ja kumppanit => Aiheen aloitti: Timo Ronkainen - 19.06.2005 klo 22:50:47

Otsikko: Bruce Hamilton R.I.P.
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 19.06.2005 klo 22:50:47
Amerikkalaisen kustannusyhtiö Gladstonen omistaja ja perustajajäsen Bruce Hamilton kuoli 18.6. vakavan sairauden jälkeen.
Bruce Hamiltonin ehkä tärkein ja suomalaisillekin tutuin saavutus kustannusalalla oli Carl Barksin koottujen toimittaminen ja julkaiseminen 30-osaisena ensyklopedisena kovakantisena laitoksena vuosina 1983-90.
Keräilijänä ja sarjakuvakauppiaana aloittanut Bruce Hamilton julkaisi Gladstonen, Another Rainbow -yhtiön ja Hamilton Comics -kustantamon kautta lisäksi mittavan sarjan Barks -litografioita ja muita Disney-aiheisia tuotteita. Erikoisin lienee ollut Roope Ankka -aiheinen Fabergén tekemä kultamuna.
Hamilton Comics julkaisi myös laadukkaita uusintapainoskokoelmia EC-n kauhuklassikkosarjakuvista.

Bruce Hamiltonin kustannusyhtiön kotisivut:
http://www.brucehamilton.com

Timo
Otsikko: Re: Bruce Hamilton R.I.P.
Kirjoitti: M.Leppälä - 20.06.2005 klo 00:14:02
Surullisena luin uutisen Hamiltonin poismenosta. Hänen mukanaan päättyi jälleen yksi linkki Barksiin. Onneksi Hamiltonin elämäntyönä julkaisemat Barks-painotuotteet ja EC:n kauhusarjojen uusintapainoskokoelmat ovat edelleen ilonamme.

Otsikko: Re: Bruce Hamilton R.I.P.
Kirjoitti: vesa saarinen - 20.06.2005 klo 10:59:02
Sarjakuvan synkät ajat saavat siis jatkoa, kun vanhoja tekijöitä putoaa pois päivä toisensa perään. R.I.P.