Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen => Topic started by: roju on 16.06.2005 klo 11:19:28

Title: Tuotesijoittelu
Post by: roju on 16.06.2005 klo 11:19:28
Intertekstuaalisuuden innoittamana: millaistas product placementtia (suomentaakaas jos osaatte, ois kivempi puhuu suomee niin ittekki ymmärtäis) olette harrastaneet sarjakuvissanne? Omissani vilahteli mm. (äidiltä perityt!) vintage-Unikkoverhot ja Marimekot raitapaidat ja -yöpaidat eGr. (ennen Grünsteinia).

Crumbhan sanoi piirtävänsä asioita joiden toivoisi toteutuvan, piirränki heti seuraavaan sarjakuvaani jätti-ison littunäytön...

PTJ-edit: Suomennetaanpa.
Title: Re: "Product placement"
Post by: Toni on 16.06.2005 klo 11:52:41
Käviskö "tuotesijoittelu"?
Title: Re: "Product placement"
Post by: dogmulder on 29.06.2005 klo 13:03:14
Kunnon akuankkamaisia tuotesarjoja vain, semmoisia joilla on hassut nimet. Tyyliin Sihi-Juoma.

Isoveljen kanssa keksittiin aikoinaan tieteisseikkailua varten Nuke Beer ja Nuclear Smokes -tuotteet, synkässä tulevaisuudessa pitää vetää kunnon mömmöjä.

Vuosi sitten tein Nuclear Smokes - Only Heroes Die Young -julisteen liiduilla, pitää tehdä siitä jossain välissä sähköinen versio ja kunnon tuloste.
Title: Re: "Product placement"
Post by: Veli Loponen on 18.04.2006 klo 21:23:13
Pistetäänpä tämä tänne. USA:ssa, missä kaikki on suurta myös sarjakuvakustantajat DC ja Marvel tekevät rahaa tuotesijoittelulla, kuten voi lukea Newsaraman uutisesta (http://www.newsarama.com/forums/showthread.php?s=bda8e0e4c6be6df00ec0d8da1fadf61a&threadid=67311).
Title: Re: "Product placement"
Post by: keijoahlqvist on 18.04.2006 klo 22:29:48
No kuule.
Kun sain tehdä kauan, kauan sitten kuukauden kotimaisen iltikseen, pistin tietysti yhteen strippiin Lapin Kullan rekan ajelemaan. Eikös soittanut Lapin Kullan (tuolloin suomalainen ja itsenäinen) markkinointipäällikkö ja pyytänyt ostaa originaalin.

Hintaneuvottelut onnistuivat, sillä eräänä päivän palatessani kotiin, rappukäytävässä kotioven edessä odotti pinottuna 10 laatikkoa nelosolutta + lähetyslista.

Kiitos, Tolvanen ja tuolloinen olutpanimon toimihenkilö.
Title: Re: "Product placement"
Post by: Doc Lomapäivä on 19.04.2006 klo 11:42:55
Kuluttajavirasto on 17.2.2006 antanut lausunnon liikenne- ja viestintäministeriölle koskien Televisio ilman rajoja (http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=16830&lmf=16831&id=18377&mode=readdoc).-direktiivin muuttamisesta.

# Tuotesijoittelu voi olla sallittua ainoastaan, jos se perustuu toimituksellisiin tarpeisiin. Muissa tapauksissa kyse on aina myynnin edistämisestä eli mainonnasta. Näin on etenkin silloin, jos tuotesijoittelua tehdään maksua tai muuta vastiketta vastaan. Ohjelman sisällä tapahtuva myynninedistäminen johtaa siten yleisöä harhaan sen luonteen suhteen. Kyse on direktiivissä kielletyin tavoin piilomainonnasta.
 
# Mainonnan on oltava tunnistettavaa. Jos tuotesijoittelu direktiivissä esitetyin tavoin sallitaan, raja mainonnan ja toimituksellisen aineiston välillä hämärtyy. Esimerkiksi printtimediassa mainonnan tunnistettavuusvaatimus on hyvin tiukka. Jo välineneutraliteetinkin takia tuotesijoittelua direktiivin esittämässä laajuudessa ei tule sallia.


Olkaapa varovaisia.
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: VesaK on 19.04.2006 klo 19:10:29
Aku Ankan toimitus on näissä jutuissa monasti kieli keskellä suuta, toki useimmiten myös poskessa, minkä vaikkapa "Tavaratalo Tukkimies" osoittaa.
Joskus muistan lukeneeni, että kun Ankassa oli mainittu "kiinteistöjen jätekuljetukset" (tjsp.) -niminen firma, tuli sen nimiseltä firmalta pyytämättä ja yllätyksenä metri kertaa metri suklaarasia toimitukseen. Eivät olleet huomanneet tarkastaa yritysrekisteristä (tämä siis tapahtui aikana ennen nettiä) onko firmaa todella olemassa. Kaippa se oli oikeasti suklaata...
Niin, ja aivan tarkoituksella on Ankassa kerran mainittu myös "Kahvila kosminen". 
Title: Re: "Product placement"
Post by: jokela on 21.04.2006 klo 23:16:24
No kuule.
Kun sain tehdä kauan, kauan sitten kuukauden kotimaisen iltikseen, pistin tietysti yhteen strippiin Lapin Kullan rekan ajelemaan. / ... /
Hintaneuvottelut onnistuivat, sillä eräänä päivän palatessani kotiin, rappukäytävässä kotioven edessä odotti pinottuna 10 laatikkoa nelosolutta + lähetyslista. ...

Aaargh .. ei sillai saisi tehdä! Yllytätäpä vielä kaikki piirtäjävesat laitteleen kaiken****** **Donald´s ja A**o-n kylttejä vilistäen sarjiksiinsa.

( .. jupinaa .. mitenkäs olisi erään bawarialaisen mootoripajan laita, tarviihan piirtäjä-wannapiillä olla kunnon pirssi ja uusin 300-series coupé on ihan siistin näkönen .. )


-- j --
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Anssi Rauhala on 22.04.2006 klo 12:18:55
Toisaalta, jollakinhan sarjakuvahahmojenkin on ajettava. Natashalla oli 30 vuotta rättikatto-Fiatinsa, Piko ja Fantasio vaihtoivat Turbotractionin (mitä sille muuten tapahtui?) jälkeen Hondaan. Yoko Tsunossa on ajettu murtoluku-Fiatilla ja Citroënilla, Barellin Renault Alpine oli aikansa hienoin urheiluauto... ja onhan niitä.

Tosielämän esineet taustoissa oikeasti antavat piirtäjälle vähän hengitystilaa, kun niistä on olemassa malli. Aikoinaan, kun Franquin teki Modeste & Pompon -sarjaa, hän oli ajatellut, että mitä näitä autojakaan oikeista malleista piirtämään, vetäistään hatusta vaan... ja sitten tajusi, miten hitonmoinen työ on ajatella vaikkapa auto alusta asti, suunnitella se toimivan näköiseksi ja piirtää sitten paperille. Työstä tuli hitaampaa.

Niin, onhan sitten vielä esim. Natashan kaupunkitaustoissa useamminkin esiintyneet konditorialiike Nihoul ja kahvila-bistro A. Braham. Tosielämän paikkoja. Mutta ei välttämättä niissä kadunkulmissa, mihin ne oli piirretty.
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: jokela on 22.04.2006 klo 17:05:28
Niih .. olihan Anssi sunkin "Sininen Kuu"-sarjan pariskunnalla vanhahko (?) rättisitikka ja joteskin se "sopi" hamoille varsin hyvin. Ei olisi ollut sama jos olisi ollut joku uusi, kiiltelevä tähtipeli.

Noin vakavammin vaikka ehkä OT. Olin tekemässä yhtä isoa tietsikkahommaa kaupunkimiljööstä johon suunniteltiin myös liikkuvaa kalustoa, äänieffektejä, ihmisiä, ratikoita, kaikenlaisia autoja jne. (mm. mää mallitin autot ja laivoja myös)

No, alkuopintoiden aikana mä koppavana soitin Kansanautojen maahantuojalle ja esitin jutun ja kysäisin haluvatko he "tuotteittaan" näkyvälle ja miten olisi mahdollinen sponsraus? -Kyllä vain! kuului vastaus ja sain sitten viitteen kenen puoleen kääntyä.
No, se ei siitä enempi edennyt ja koska lopulta ne suunnitelmat ym. kaatui teknillisten pulmien takia olikin hyvä etten vienyt juttua pitemmälle. Olisi ollut vaan noloa .. Kaupunkimiljöö oli varsin onnistunut sinänsä mutta oli kovin autioo .. ilman liikennettä.

Niin, ainoana tuosta on mulla jäljellä pari hassua 3D-kuvaa mallitetusta, uudesta kuplasta jota vartavasten ainaskin viikonpäivät hioin .. hukkaan meni.   

-- j --
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Anssi Rauhala on 23.04.2006 klo 21:59:47
Niih .. olihan Anssi sunkin "Sininen Kuu"-sarjan pariskunnalla vanhahko (?) rättisitikka ja joteskin se "sopi" hamoille varsin hyvin...

Oli. 1974 Citroën 2CV4. Ensimmäinen oma autoni muuten. Myötätuulessa ja alamäessä sellainen kulkee melkein sataa.

Ja sarjakuvaa varten ostin pienoismallikaupasta Tamiya -tehtaan rättärin mittakaavassa 1:24, rakensin valmiiksi ja maalasin oman autoni väriseksikin (retussiruisku ja ohennettua sinistä Miranolia). Sitten pienoismallia pöydällä käännellen piirsin tarpeelliset kuvakulmat sarjikseen.

Sininen Kuu muuten saattaa mennä uusiksi piirrettäväksi sitten, kun pidän muutaman vuoden päästä sapattivapaata Anni Isotaloista... pikku juonenrankoja Vasaran herrasväen uusia seikkailuja varten on yhä vain odottamassa pöytälaatikossa. Jos sarjan aikanaan vaikka saisi jalostettua myyntikuntoon.

Sinisessä Kuussa oli mukana myös naapureita ja kylänmiehiä, kuten silloinen vuokraisäntäni koiraansa ulkoiluttamassa ja kuorma-automiehet Nyyssönen & Ilmaranta (joilla ei tosielämässä ole kuljetusliikettä.) Rosvot ajoivat 90-luvun Fiat Cromalla ja Beevämmee -kaupunkimaasturilla, joita olin poiminut leluhyllystä.

Ärsyttävää toki on se, että leluautot niin usein esittävät jotain erikois- ja urheilumalleja, eikä uskottavalle katukuvalle tarpeellisia perhefarmareita ja kauppakasseja löydy niin helposti, ainakaan järjellisessä mittakaavassa kuten 1: 43.
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Timo Ronkainen on 23.04.2006 klo 22:27:04
Ja sarjakuvaa varten ostin pienoismallikaupasta Tamiya -tehtaan rättärin mittakaavassa 1:24, rakensin valmiiksi ja maalasin oman autoni väriseksikin (retussiruisku ja ohennettua sinistä Miranolia). Sitten pienoismallia pöydällä käännellen piirsin tarpeelliset kuvakulmat sarjikseen.

Aika hyvin. Vois tulla aika kalliiksi piirtää kaikki autot tuolla tavalla. Voisipa käyttää mallina 3D -digimalleja. Ilmaisia tietenkin.  ;D

Timo
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: pertti jarla on 19.05.2006 klo 14:41:25
Se pienoismallin tekeminen vaikuttaa jo paljon: sen jälkeen muistaa vielä kuukausien päästäkin, että minkämuotoinen vipstaakkeli oli missäkin.
Vaan on aikaavievää jos alkaa nyhertää, viimeksi mulla valmistui Horten HO IX-suihkari, vuosi siinä meni....
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Anssi Rauhala on 19.05.2006 klo 21:08:18
...Vaan on aikaavievää jos alkaa nyhertää, viimeksi mulla valmistui Horten HO IX-suihkari, vuosi siinä meni....
Se muuten on aivan futuristisen linjakas lentokone: kuin B-2 stealth-pommittaja viisikymmentä vuotta ennen stealthejä. Tohtiiko kysyä valmiin mallin kuvaa nähtäväksi?
 
Oman työhuoneeni nurkassa makaa nyt balsapuinen kuminauha-Piper Cub ilman siipiä tai verhoilua, laatikkorunkoinen radioliidokki ilman siipiä tai ohjauslaitteita (ne ovat vielä laatikossa odottamassa), 1. maailmansodan S.E.5 -kaksitaso avaamattomassa laatikossa ja vajaa tusina rakentamattomia muovimalleja, jotka ostin joskus tarjouslaarista, kun halvoilta näyttivät. Iljushin Il-28 piti rakentaa vuosia sitten Napalm-juttua varten, mutta sitten piirsinkin tarinan pommikoneet vain summamutikassa ja silmämäärällä, ja malli on vieläkin laatikossa rakentamatta.

Mutta takaisin tuotesijoitteluun: puolituttu sanoi ihan hiljattain jotain siihen tyyliin, että "Laita siihen sarjakuvaan mukaan tuo minun Polle"... siis semmoinen seiskytluvun Polski Fiat pickup-kuormuri. Tosiaan, on hauskempaa tuotesijoitella sellaisia tuotteita, joita ei enää tehdä tai myydä. Tai sitten sellaisia, joita itse (tai kaverit) syystä tai toisesta arvostaa. Taidan piirtää valkoisen Pollen jonnekin kadunvarteen taustalle. Kivikin on piirtänyt sarjakuviinsa kaikki omat autonsa aina ekasta Ford Fiestasta keikkabussi-Mersuun asti.

Hittolainen: Minkä merkkisen auton rattiin laittaisin venäläisen historioitsijan? Siihen pickup-Polle ei ainakaan käy. Olen nähnyt, miten Vennäälle rahdataan jumalattomissa saattueissa rekkalasteittain uusia Nissaneita... ehkä sitten semmoinen. Ellei kellään täällä olisi hyvää ideaa nyt viikon sisään?

(Ei, Ladaa en siihen kohtaan laita.)
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Antti Vainio on 20.05.2006 klo 10:11:10
Mites tämä?

http://www.abc.se/~m9805/eastcars/uaz/uaz3.jpg
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Anssi Rauhala on 20.05.2006 klo 18:36:58
Mites tämä?

http://www.abc.se/~m9805/eastcars/uaz/uaz3.jpg

Hmmmm...ei. Näitä Uazeja ja Gazeja saa lavastettua sitten sinne Vienanmeren rantojen kuraisille kylänraiteille. Siellä ne menevät komeasti yleisilmeeseen.

Tarvitsemme tälle pietarilaiselle tohtoristyypille semmoisen sujakan kaupunkiauton ... hiukan modernimman mieluummin. Kartoitukset jatkuvat.
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Veli Loponen on 20.05.2006 klo 18:58:57
En tiedä, ovatko nämä hyviä ehdotuksia, mutta ainakin taatusti Pietarissa nähtyjä (googletettu):
Vanha bemari ja joku toinen auto: 1 (http://petersburgcity.com/city/photos/sport/football/petersburg.football9.jpg)
Volkkari: 2 (http://petersburgcity.com/city/photos/streets/smolnaya/petersburg.smolnaya3.jpg)
Pari erilaista Ladaa (joo, tiedän): 3 (http://info.wlu.ca/~wwwpsq/images/gallery/St.Petersburg-03_l.gif)
Maasturi ja jeeppi: 4 (http://www.wjh.harvard.edu/~barona/petersburg.jpg)
Joku japsiauto (?): 5 (http://www.cool-city.com/Countries/Russia/St.%20Petersburg/Esplanade-Victory-Park/Images/psn00018.jpg)
Uudempi bemari ja pari muuta: 6 (http://petersburgcity.com/city/photos/history/library/petersburg.library2.jpg)
Mersu ja ties mitä: 7 (http://petersburgcity.com/city/photos/history/library/petersburg.library3.jpg)
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Anssi Rauhala on 20.05.2006 klo 19:23:16
En tiedä, ovatko nämä hyviä ehdotuksia, ...

Ihan hyviä ehdotuksia. Luulen lopulta, että ratkaisu sittenkin kallistuu semmoisen tuoreemmanmallisen Ladan puolelle: se on nykyaikaistetummasta muotokielestään huolimattakin sen verran persoonallisen näköinen. Ja kyllä akateeminen venäläinen sen rattiin sopii. Luulen.

Ja sivumennen, Veli hyvä, löytyi sitten hieno vanha valokuva Tarton lentoaseman terminaalista ja tornista. Sillä mennään. Politiikanhistorioitsijat opastivat minut vuoden 1964 kuvalähteille, ja sain senkin selville, että etsimäni lentokone oli Convair 440 Metropolitan. Tämä hommahan etenee!

Paitsi, ettei etene, ellen mene takaisin töihin. Hyvää viikonloppua.

Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Veli Loponen on 20.05.2006 klo 19:33:02
Ja sivumennen, Veli hyvä, löytyi sitten hieno vanha valokuva Tarton lentoaseman terminaalista ja tornista. Sillä mennään.
Hienoa! Minulla se etsiminen jäi vähän puolitiehen, eivätkä vähäiset kyselytkään tuottaneet tulosta.
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Antti Vainio on 20.05.2006 klo 19:47:17
http://www.vaz.ru/imgs/cars/2131-2b.jpg
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Anssi Rauhala on 20.05.2006 klo 20:00:33
Onpa rouhee peli! 2131-UAZissa voisi kieltämättä jo olla ainesta sarjakuvarekvisiitaksi. Kiitokset A. Vainiolle. Ja hyvää jatkoa myös kaikille muille.
Title: Re: Tuotesijoittelu
Post by: Antti Vainio on 20.05.2006 klo 20:27:48
Eipä kestä. Nykyvenäjällä tutkija jolla on varaa rouheaan kulkuneuvoon ei kuulosta täysin uskottavalta tapaukselta mutta ehkä sillä on sivubisneksiä