Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot => : Timo Ronkainen 13.04.2005 klo 22:21:05
-
Italiassa on sarjakuvanpiirtäjillä (ja animaattorit plus kuvittajat) oma ammttiyhdistys, ja se on saavuttanut semmoisia etuja kuin eläke ja sosiaaliturva:
Scoop! Comics, Bande Dessinée, Fumetto and Social Welfare. In Italy
there will be a pension and social security for comic art creators,
illustrators and animators, who never had it and all the other
connected rights! The Italian national Union of comic art workers,
illustrators and animators got a new decree from the Ministry of
Work and Welfare. Know all about it: contact the Union SILF/SLC/CGIL
at www.cgil.it/silf - silf-slc[at]mail.cgil.it.
Wot. Meillä kaikki murenee pienempiin osiinsa, kun kuvittajat, animaattorit ja sarjakuvantekijät ovat kukin omissa yhdistyksissään, jotka eivät tavallista ry:tä kummempia ole.
Timo
-
Lähtisin mielelläni mukaan ammattiyhdistyksen kehittämiseen Suomessa, olen tästä saarnannut jo pitkän aikaa (joskaan en muistaakseni Kvaakissa).
Riittäisiköhän Suomen kokoisessa maassa jäsenmäärä tuollaiseen yhdistykseen. Yrittäjiltäkin eläkemaksut lohkaisevat jo ison osan, vieläkö siihen ammattiyhdistysmaksut päälle? Ja lakko-oikeus olisi vain näennäinen. Jos maan päälehtien johtavia piirtäjiä ei saataisi mukaan, lakko ei näkyisi missään. Ei muuta kuin äijät/akat pihalle ja nuorten ei-ay-jäsenien sarjakuvia tilalle. Laitontahan se tietysti olisi.
-
Sarjakuvantekijät ry. lienee avoin uusille, aktiivisille jäsenille. Siis niissä puitteissa ketkä jäseniksi hyväksytään. Jäsenenä voi sitten vaikka pyrkiä ry:n hallitukseen tekemään päätöksiä.
Itse olen passiivijäsen. Mutta jos olisin aktiivi, saattaisin ehkä ehdottaa esim. uusille tekijöille kokelasjäsenyyttä... (silloin kun meriitit eivät vielä riitä kokojäsenyyteen). Tilannetta seurattaisiin muutama vuosi että jääkö tyyppi alalle jne. En tiedä kuinka kattava jäsenistö nykyisellään on, kuinka tehokasta uusien rekrytointi. Kiinnostaisi myös, saisiko/voisiko/kannattaisiko Sarjakuvantekijät ry liittyä esim. oliko se nyt Suomen taidejärjestöjen Keskusliittoon tai joku vastaava taidealan yhteisjärjestö. Samantyyppisiähän on taideteollisuuspuolellakin. Sarjakuvailijoissa kun on itsensä sekä taiteilijoiksi että yrittäjiksi mieltäviä, ja suurin osa lienee harmaalla alueella näiden ääripäiden välillä. Kaikenlaiset graafikot taitavat olla hajanaisemmasta päästä Kuvittajineen ja Grafioineen, mutta olen kyllä kuullut että Ornamossakin tapellaan.
Mutta olen tosiaan aikas jäävi sanomaan toiminnasta juuta taikka jaata kun en käytä jäsenen oikeuksiani ja valtaani.
TaKun (ent?) jäsenenä voin kertoa että pienillä ammattiliitoilla pyyhitään pöydät mennen tullen. Ammattiliitoilla ei edelleenkään ole pätkätyöläiselle mitään annettavaa. Kuukausipalkkalaisten hommia.
-
Osaatekos sitten viisaammat sanoa .. Valtion Taiteilijaneläke. Millä kriteereillä sitä annetaan (koska sitä ei kaiketi ´haeta´ vaan valtio on ´armollinen ja myöntää sen´.. loppunpalaneelle taitelijalle?)
Ja onkos koskaan tullut ´sarjakuvataiteilijalle´ osana (ellei olisi Kari Suomalainen sitä joskus saanut?).
-- j --
-
Ja lakko-oikeus olisi vain näennäinen. Jos maan päälehtien johtavia piirtäjiä ei saataisi mukaan, lakko ei näkyisi missään. Ei muuta kuin äijät/akat pihalle ja nuorten ei-ay-jäsenien sarjakuvia tilalle. Laitontahan se tietysti olisi.
Nii... Ehkä lakkoon ei kannattaisi ryhtyä vaan suoltamaan julkaisijaa soimaavaa sarjakuvaa. Se tietysti vaatisi graafisen alan työntekijöiden tukitoimia siten, että hyö vaihtaisivat päivän stripin painossa työtaistelusisältöiseen.
Loppujen lopuksi, kun sarjakuvapiirtäjät olisivat liimailleet muuntajakaappeihin protestisarjakuviaan, heidät pidättettäisiin kahdeksi viikoksi, heidän kotinsa ratsattaisiin ja heitä rangaistaisiin ankarasti ynnä panputettaisiin myöskin.
-
Valtion Taiteilijaneläke. Ja onkos koskaan tullut ´sarjakuvataiteilijalle´ osana (ellei olisi Kari Suomalainen sitä joskus saanut?).
Usko Laukkanen ja Veikko "Joonas" Savolainen ovat ainakin saaneet taiteilijaeläkkeen.