Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu => Topic started by: Tuipal on 04.06.2024 klo 18:23:51
-
Annetaan Sunsirolle sen kesäloma, eli tämä on kahden kuukauden haaste.
Haasteen aihe: Polkupyöräretki (maalle?).
Tänne työt ja kaikki käy.
-
Pyöräretki (https://drive.google.com/file/d/1KWXc1ujYiwAATK44ydwP9eag4fq8nfqg/view?usp=sharing)
Välineet: sivellintussi, Inkscape, Krita + Wacom Cintiq, Illustrator ja InDesign
Edit: Unohdin mainita aiemmin, että vaikka tämä sarjakuva on tehty haastetta varten, se tulee osaksi isompaa kokonaisuutta (johon tulevat kuulumaan myös tämän vuoden helmikuun ja huhtikuun haastetyöni).
Jukka
-
(https://www.verikoirat.com/export/%20%20retki.png)
-
Jahas, se hetki, jota koko Suomi odottaa jännityksellä, kun ei näytä Pariisistakaan tulevan mitään. Mutta nyt ainakin voittaa suomalainen.
Kumpikin on omalle tyylilleen hyvin uskollinen, pidän kummankin kynänjäljestä ja kummastakaan kuvasarjasta en ymmärrä oikein yhtään mitään (Dementia?), joten arpomiseksi menee. Onneksi minulla on oma satunnaislukugeneraattori: Holle on pariton ja Sunsiro parillinen.
Pyöräytän, tulos on 13579, joten Holle voitti. Onnittelen voittajaa.