Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Aku Ankka ja kumppanit => Aiheen aloitti: Timo Ronkainen - 25.02.2014 klo 11:28:03

Otsikko: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 25.02.2014 klo 11:28:03
Kun vilkuilee vaikkapa Taliaferron sarjoja, niin näkee miten Ankan perheeseen on hankittu uusinta uutta melkolailla heti, telkkarit yms. Viimeisimmässä Teema-Ekstrassa nähtiin miten Taliaferro otti Beatlesit ja beatnikit sarjoihinsa.
Sitten jossain vaiheessa Ankkalinnassa on osittain jämähdetty jonnekin 50-luvulle, ainakin automuotoilun alueella ja aika pitkään telkkaritkin olivat vanhaa pönttödesignia. Vaan onhan sitten noissa uusimmissa sarjoissa eletty ajan virrassa mukana, on litteetä telkkaria ja älykännyköitä yms.

Timo
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 25.02.2014 klo 15:30:34
Vanhassa Pepi-ketjussa (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,6376.15.html) on keskusteltu siitä, kuinka alun perin 1900-luvun alkuun sijoittuvissa seikkailuissa tavatut hahmot elävät sanomalehti- ja sarjakuvalehtisarjoissa tarinan tekoaikaa. Tekijät ovat kenties ajatelleet, että lukijat pitävät hauskempana/samastuttavampana suurin piirtein samanlaista miljöötä, jossa itse elävät. Tai sitten heiltä on vain unohtunut, että "Kaunotar ja Kulkuri" ja "Aristokatit" tapahtuvat menneisyydessä.

Vähän vastaava ilmiö on Pikku Hiawatha -sarjoissa, joissa intiaanit vaikuttavat elävän hyvinkin perinteisesti, mutta hahmoista on tehty myös tarinoita, jotka tapahtuvat nykyajassa. Yhdessä jutussa intiaaniheimon mailta löytyy kultaa, ja äkkirikastuneet urhot rientävät moottoripyöräostoksille. Toisaalta on myös paljon tekoaikansa nykyhetkeen sijoittuvia ankka- ja hiirijuttuja, joissa villissä lännessä eletään edelleen kuin 1800-luvulla.

EDIT: Kultajuttu löytyy Inducksista (http://coa.inducks.org/story.php?c=D++7438). Kuvia ei valitettavasti ole, mutta olen aika varma, että kyseessä on tarkoittamani tarina. Kuvittajana Hiawathan ohella Pikku Hukkaa sekä Tikua ja Takua tehnyt Julio Antonio Ramos Poqui, Takametsä-taiteilijoiden suuria nimiä, vaikkei olekaan Harvey Eisenbergin veroinen.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 25.02.2014 klo 16:28:18
Juu, Villiin Länteen mennään autolla tai junalla ja sit siellä elellään yhä kuin 1800-luvun lopulla. Samaten, jos joissakin tarinoissa mennään jonnekin keskieurooppalaiseen mielikuvitusvaltioon, tyyliin Ruritania, Baltikistan, Borduria tjms, on siellä elo yhä kuin jossain 1800-luvulla. Kuninkaalla on vanhan linna ja vartiokaartilla miekat jne. Tämä tyylilajji tunnetaan nimellä Ruritanian romance.

Timo
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 25.02.2014 klo 17:05:02
Tämä tyylilajji tunnetaan nimellä Ruritanian romance.

Ai, tälle on jo oma nimikin! Hienoa! Vastaava ilmiö toistuu myös muun muassa matkattaessa enemmän tai vähemmän Lähi-itää tai Intiaa muistuttaviin maisemiin, joissa Roope hieroo kauppoja sheikki X:n kanssa ja Mikki käy ratkomassa rikoksia, jotka uhkaavat rauhaa hänen vanhan ystävänsä maharadža Y:n valtakunnassa.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: hdc - 25.02.2014 klo 19:21:39
Taliaferro taitaa kyllä olla ihan omaa luokkaansa oman aikansa seuraamisessa, Gottfredson toki myös jonkin verran mutta seikkailusarjojen puitteissa harrastaa enemmän futurismia, silloisista tiedekehityksistä väännetään pitkälle vietyjä ei-niin-realistisia sovelluksia...

Noissa on kanssa vähän maakohtaisia eroja, Tanska-sarjoissa seurataan enemmän 60-lukulaista lähiökomediaa jossa sitten nämä taistoturrikat ja muut tökkäävät pahemmin silmään kun taas italialaiset heittelevät jatkuvasti viittauksia nykyaikaan ja tuottavat enemmän myös niitä nopeasti vanhenevia opetussarjoja uusista ilmiöistä (jotka ovat herttaisuudessaan ei-niin-salainen paheeni) mutta samalla voivat laittaa silmää räpäyttämättä kännyköitä ja muita sarjoihinsa.

En kyllä ollut ajatellutkaan tuota Pepi-esimerkkiä että leffa tapahtuu selvästi menneisyydessä mutta sarjikset nykyajassa...kaukaisten maiden eksoottisuus on toki muidenkin kuin Disney-sarjisten piirre ja kyllähän sille myös irvaillaan (viidakon keskeltä löytyy yllättäen satelliittilautaset ja muut).
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Lurker - 25.02.2014 klo 21:16:31
Pepi-sarjoissakin joskus näkyy että ollaan 1900-luvun alkupuolella. Varsinkin joskus kylään poikkeava anoppimummo on aina samassa asussa kuin elokuvassakin. On niitä selvempiäkin esimerkkejä ollut, mutten nyt heti osaa etsiä.

Se on kai viime vuosisadan vaihteen New England se miljöö. Tärkeä tunnelman kannalta.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: tmielone - 26.02.2014 klo 08:51:29
Aikuislukijoille nuo nykyaikaisuudet pistävät helposti silmään, varmaankin sen takia, että on tottunut lukemaan akunsa ilman niitä. Penskana kun niitä luki, niin nykyaikaisuuksiin suhtautui luonnollisesti, sillä samoja tavaroita oli (tai toivoi, että olisi) omassa ympäristössä. Elävimmin minulle on jäänyt mieleen jossain taskarissa ollut tarina, jossa ankanpojat saivat maastopyörät. Sitten he kisailivat niillä jollain radalla. Luin tarinan monta kertaa ja ajattelin, että tuo olisi niin siistiä. 20 vuotta myöhemmin sain sitten viimein ostettua maastopyörän ja sillä ajelu on ihan yhtä siistiä kuin mitä penskana kuvittelin.

Näkisin siis, että ajattomuus miellyttää enemmän aikuisia, jotka nostalgian huumassaan haluaisivat, että asiat olisivat aina niin kuin heidän lapsuudessaan tai ehkä jopa ennen sitä. Nykyaikaisemmat tarinat on sen sijaan suunnattu lapsille, jotka pystyvät samaistumaan tällaisiin tarinoihin helpommin (kun ei tarvitse ihmetellä gramofonia tai c-kasetteja) ja saavat niistä vaikutteita. Sitten, kun heistä kasvaa aikuisia, he voivat nostalgisoida oman lapsuutensa tarinat, kuten minä olen tehnyt tuon maastopyöräjutun kanssa.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 26.02.2014 klo 08:52:30
Elävimmin minulle on jäänyt mieleen jossain taskarissa ollut tarina, jossa ankanpojat saivat maastopyörät. Sitten he kisailivat niillä jollain radalla.

"Pienet BMX-taiturit" (http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1541-AP&search=pienet%20bmx-taiturit) taskukirjasta 118.

Taliaferro taitaa kyllä olla ihan omaa luokkaansa oman aikansa seuraamisessa, Gottfredson toki myös jonkin verran mutta seikkailusarjojen puitteissa harrastaa enemmän futurismia, silloisista tiedekehityksistä väännetään pitkälle vietyjä ei-niin-realistisia sovelluksia...

Hyvä huomio. Radioaktiivisten aineiden ihmettely ja ydinaseiden mukanaan tuoma maailmanlopun pelko ovat hyvin esillä vaikkapa "Mikki Hiiressä ja atomikaavassa" sekä "Mikissä ja elektronilaatikossa". Ja sodat, niin toinen maailmansota kuin kylmä sotakin, ovat tietysti vahvasti sen aikaisissa Gottfredsonin sarjoissa läsnä.

Nykyään tällainen radioaktiivisuutta vastaava "megatrendi" tieteen inspiroimassa populaarikulttuurissa voisi olla vaikkapa geenitutkimus, mutta äkkiä ei tule mieleen kauhean montaa sarjaa, joissa siitä "väännettäisiin pitkälle vietyjä ei-niin-realistisia sovelluksia", kuten hdc asian osuvasti ilmaisee. Tai no, tämmöinen (http://coa.inducks.org/story.php?c=D+98244) tarina, jossa Mikki muuttuu liskoksi, on tehty. Varmaan vastaavanlaisia on useampikin, nyt en jaksa Inducksista etsiä sitä AA:ssa julkaistua Feriolin kuvittamaa laiskaa Jurassic Park -mukaelmaa, jossa Mikki törmää geenitekniikalla kasvatettuihin dinosauruksiin.

..kaukaisten maiden eksoottisuus on toki muidenkin kuin Disney-sarjisten piirre ja kyllähän sille myös irvaillaan (viidakon keskeltä löytyy yllättäen satelliittilautaset ja muut).

Totta tämäkin.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Lurker - 26.02.2014 klo 08:59:14
Kun Aku Ankka alkoi ilmestyä Suomessa, sen ruuduissa nähtiin sellaisia suuren maailman ihmeitä kuin televisio. Monen huushollin ensimmäinen "telkkari" oli Akkarin takakannesta leikattu askartelu-tv... Silloin lehti oli tavallaan kuin tulevaisuutta, nyt se sama maailma on nostalgista menneisyyttä.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: tmielone - 26.02.2014 klo 09:11:39
"Pienet BMX-taiturit" (http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1541-AP&search=pienet%20bmx-taiturit) taskukirjasta 118.


Juurikin tuo. Kiitti! Pitää lukaista taas jossain välissä ja todeta miten aika on kullannut muistot.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 26.02.2014 klo 09:51:05
Ajankohtaiset maailmanpoliittiset tapahtumat ja kehityskulut näkyvät Disney-sarjoissa vaihtelevasti, mutta ennen toista maailmansotaa välillä aika selkeästikin. 1930-luvulla "Mikki varjokuninkaana" joutui sensuurin kynsiin Jugoslaviassa, kun tarinan vallanperimysjuonittelut murhasuunnitelmineen alkoivat jonkun mielestä muistuttaa liikaa attentaatista, jonka kohteeksi maan kuningas Aleksanteri oli muutamia vuosia aiemmin joutunut. En tiedä, kommentoiko Gottfredson koskaan inspiraationsa lähteitä, mutta ehkä uutisvirta vaikutti häneen ainakin alitajuisesti. Nythän tarina tuntuu tietysti hyvinkin paljon aikaansa sidotulta, mutta lukunautintoa se ei häiritse. Viihdyttävä ajankuva.

Suuren laman aikaisissa tarinoissa mainitaan Mikin, Minnin ja Hessun menettäneen säästönsä ja näytetään puille paljaille joutunut Mikki työnhaussa. Lieneekö meneillään oleva talouskriisi inspiroinut yhtäkään ankka- tai hiirijuttua?
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Jari Lehtinen - 26.02.2014 klo 13:43:38
Talouslamaa alkajaisiksi:

Jossakin vanhassa Roope-setä-lehdessä oli Paperino-tarina, jossa Aku jonottaa lihakaupan jonossa saadakseen siivun lihaa. Liha tuodaan tiskille vartijoiden saattelemana kassakaapista kuvun alla, ja jonossa maristaan kuinka ylettömän kallista kaikki nykyään on.

Ajatonta, harvemmin nähty näin väkevästi esitettynä.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 28.02.2014 klo 11:23:49
Taloustarinoiden aatelia on "Ankkalinnan kassakriisi" taskukirjasta 155. Aku pääsee Ankkalinnan pormestarin talousneuvonantajaksi ja kaupungin kassavajetta paikataan obligaatioita liikkeelle laskemalla. Velkarahalla paisutetaan julkinen sektori kestämättömiin mittoihin, ja lopulta vain Roopen toteuttama radikaali yksityistämissuunnitelma voi pelastaa tilanteen. Herkullisinta on se, että Suomessa sarja on julkaistu ensi kerran vuonna 1993 sopivasti lama-aikaan. Käsikirjoittaja Giorgio Pezzin tuskin on ollut erityisen paneutunut Suomen tuolloiseen taloustilanteeseen, mutta eihän sitä tiedä...
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: rupu - 14.03.2014 klo 12:06:07
Kysymys kuuluu: Onko muita ankantekijöitä (ja hiirten) jotka eivät koskaan ota sarjoihin mukaan tietokoneita, kännyköitä tai edes CD-levyjä. Eivätkä tietenkään mitään muoti-ilmiöitä.

Rosa on tässä varmaan ainutlaatuinen, mutta huomioni on kiinnittänyt, että vanhoissa italialaisissa sarjoissa oli omituisen paljon öljylamppuja. Samoin levysoittimet olivat usein sähköttömiä grammareita kuten tässä tarinassa vuodelta 1977:

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+1132-A

Vicar puki nappinenäiset sivuhahmot 1950-luvun tyyliin ruskeisiin pukuihin ja huopahattuihin uransa loppuun saakka.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 07.03.2017 klo 11:10:25
Roopen menneisyys kullankaivajana 1800-lukulaisessa miljöössä on sellainen asia, joka näyttää pysyvän uusissakin tarinoissa, vaikka ne muuten vaikuttaisivat sijoittuvan tekohetkeensä. Tässä on näitä usein keskustelun kohteena olleita kronologisia ongelmia, vaikka ne eivät ankkasarjoissa yleensä korostu.

Tosin esimerkiksi edelleen jatkuvassa (?) Roopen miljoonat -tarinasarjassa (https://coa.inducks.org/subseries.php?c=Tutti+i+milioni+di+Paperone) asia palaa tavallista useammin mieleen, kun kehyskertomuksessa ollaan nykyajassa, mutta Klondike on tiiviisti mukana myytoksessa. Samoin Ankronikka-piirrossarjassa nuori Roope esitetään Barks-vaikutteisesti supilakkisena skooparina. Mitenkähän tulossa olevassa uudessa versiossa?

Mutta ehkä on niin, ettei Roopen juttuja edes sarjakuvan sisäisessä kontekstissa ole tarkoitus ottaa kirjaimellisesti, vaan kyseessä ovat pikemminkin elävän legendan muistelukset, joiden faktat eivät ole niin justiinsa.

Olen aiemminkin Kvaakissa ohimennen maininnut, että olisi hauskaa nähdä tarina, jossa Roopen menneisyys on supersankarisarjoista tuttuun tyyliin modernisoitu siten, että hän olisi nuori esimerkiksi 1950- tai 1960-luvulla.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 22.05.2017 klo 10:39:50
Olen aiemminkin Kvaakissa ohimennen maininnut, että olisi hauskaa nähdä tarina, jossa Roopen menneisyys on supersankarisarjoista tuttuun tyyliin modernisoitu siten, että hän olisi nuori esimerkiksi 1950- tai 1960-luvulla.

Tässä (https://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2774-2) tarinassa Marco Gervasio on ottanut askeleen mainitsemaani suuntaan. Jutun pääjuoni sijoittuu kehyskertomukseen nähden menneisyyteen. Aku ja Iines nähdään lukioikäisinä high school -maailmaan sijoittuvassa tarinassa ja Roope on kuvattu totuttua nuorempana. Klondike mainitaan silti. Uudenlainen lähestymistapa verrattuna esim. Pikku-Aku -juttuihin, joissa Mummo ja Roope ovat samannäköisiä kuin aina, vaikka Aku on nassikka.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 03.08.2018 klo 09:48:55
Akulla on ollut lukematon määrä virkoja ja toimia, jotkut ainutkertaisia, toisia on kokeiltu useamminkin. Aika tavanomainen on esimerkiksi asetelma, jossa Aku ja Touho ovat Roopen omistaman sanomalehden palkattomia reporttereja. Jymyjuttuja pitäisi metsästää ja Roope rähjää taustalla.

Lieneekö paperilehtien aseman heikkeneminen vaikuttanut tällaisten tarinoiden vähenemiseen? Sinänsä tiedonvälityksen kanavien muuttuminen tarjoaisi kyllä helppoja juonenaiheita. En vain muista yhtäkään tarinaa, jossa irvailtaisiin somekohujen kaltaisille ilmiöille tjsp.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 05.08.2018 klo 13:45:02
Jossakin uudessa ankkatarinassa oli jotain bloggaajia/vloggaajia/tubettajia... Roope oli kummissaan miten semmoisilla hommilla tienaa isot rahat. En enää tarkemmin muista. Tämän vuoden sarjoja.

Timo
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: DanyB - 05.08.2018 klo 13:57:51
Meneekö ohi topicin? Tuota Roopen gronologiaa pohditaan ja vitsaillaan paljon tässä judessa Ductales sarjassa, tuntuu ainakin että vähän väliä joku Ankanpojista kysyy Roopelta kuinka vanha tämä oikeasti on. Eikä siinä vielä kaikki....
(klikkaa näyttääksesi/piilottaaksesi)
On silti hyvä että tätä asiaa käydään myös edes jollakin tasolla, oli se sitten vaikka tämän uuden sarjan kautta.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 17.12.2018 klo 11:18:53
Taskukirjassa 471 on julkaistu tarina "Hylätty shakkilauta" (https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3233-2&search=hyl%C3%A4tty%20sakkilauta), jossa ajoitetaan Ankkalinnan historiaa epätavallisen tarkasti. Tarinan alussa Julle Ankanpää avaa Ankkalinnan ensimmäisen puiston vuonna 1837. Hän on edelleen pukeutunut aiempiin vuosisatoihin viittaavaan asuun, mutta tässä tulkinnassa hänestä joka tapauksessa tehdään lännen uudisasukas eikä ensimmäistä eurooppalaissiirtolaisuuden aaltoa edustava puritaani.

Jutussa nähdään myös nuori Roope vuonna 1957. Hän on jo rikas, pukeutuu silinteriin ja rahasäiliö on pystyssä, mutta pulisongit eivät ole niin tuuheat eikä pensneelle olle vielä tarvetta, Tässä on siis omaksuttu esimerkiksi supersankarisarjoista tuttu liukuva aikaskaala, jossa menneisyys siirtyy eteenpäin mahdollistaen hahmojen seikkailemisen tekoajassaan ilman vanhenemisen tuntua, ainakin noin teoriassa.

Valitettavasti tarinassa ei kerrota, missä Roope loi omaisuutensa perustan 1930-40 -luvuilla. Ehkä sotakeinottelijana?
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: DanyB - 17.12.2018 klo 12:17:59
Taskukirjassa 471 on julkaistu tarina "Hylätty shakkilauta" (https://inducks.org/story.php?c=I+TL+3233-2&search=hyl%C3%A4tty%20sakkilauta), jossa ajoitetaan Ankkalinnan historiaa epätavallisen tarkasti. Tarinan alussa Julle Ankanpää avaa Ankkalinnan ensimmäisen puiston vuonna 1837. Hän on edelleen pukeutunut aiempiin vuosisatoihin viittaavaan asuun, mutta tässä tulkinnassa hänestä joka tapauksessa tehdään lännen uudisasukas eikä ensimmäistä eurooppalaissiirtolaisuuden aaltoa edustava puritaani.

Jutussa nähdään myös nuori Roope vuonna 1957. Hän on jo rikas, pukeutuu silinteriin ja rahasäiliö on pystyssä, mutta pulisongit eivät ole niin tuuheat eikä pensneelle olle vielä tarvetta, Tässä on siis omaksuttu esimerkiksi supersankarisarjoista tuttu liukuva aikaskaala, jossa menneisyys siirtyy eteenpäin mahdollistaen hahmojen seikkailemisen tekoajassaan ilman vanhenemisen tuntua, ainakin noin teoriassa.

Valitettavasti tarinassa ei kerrota, missä Roope loi omaisuutensa perustan 1930-40 -luvuilla, Ehkä sotakeinottelijana?

Lienee rikastui Klondiken kultaryntäyksessä. Aika hyvin taskaritarinat nourattaa ns. "Aika kaanonia". Esimerkiksi italialaiset fantom- tarinat  ovat hyvä esimerkki tästä. Ne vilisevät Barksviittauksia ja siksi niitä on ilo lukea. Yhdessä tarinassa jopa nähdään Matilda ja Hortensia ihastelemassa jätti-gorillaa.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 17.12.2018 klo 12:33:39
Lienee rikastui Klondiken kultaryntäyksessä. Aika hyvin taskaritarinat nourattaa ns. "Aika kaanonia". Esimerkiksi italialaiset fantom- tarinat  ovat hyvä esimerkki tästä. Ne vilisevät Barksviittauksia ja siksi niitä on ilo lukea.

No kun tässä on juuri se pulma, että jos Roope on ollut tarinan mukaan nuori tai nuorehko 1950-luvulla, niin ei hän ole voinut osallistua Klondiken tai Alaskan kultaryntäyksiin, jotka ajoittuivat 1800-1900 -lukujen taitteeseen.

Eri taiteilijat tulkitsevat Roopen nuoruutta eri tavoin, ja tässä olin kiinnostunut juuri "Hylätyn shakkilaudan" lähestymistavasta, jossa mainitaan tarkkoja vuosilukuja, mutta kiinnitetään Roope tarinan tekohetkeen. Tehdään siis toisin kuin niin ikään tarkkoja vuosilukuja käyttävä Don Rosa, jonka ankat seikkailevat 1950-lukulaisessa miljöössä.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: DanyB - 17.12.2018 klo 12:59:36
No kun tässä on juuri se pulma, että jos Roope on ollut tarinan mukaan nuori tai nuorehko 1950-luvulla, niin ei hän ole voinut osallistua Klondiken tai Alaskan kultaryntäyksiin, jotka ajoittuivat 1800-1900 -lukujen taitteeseen.

Eri taiteilijat tulkitsevat Roopen nuoruutta eri tavoin, ja tässä olin kiinnostunut juuri "Hylätyn shakkilaudan" lähestymistavasta, jossa mainitaan tarkkoja vuosilukuja, mutta kiinnitetään Roope tarinan tekohetkeen. Tehdään siis toisin kuin niin ikään tarkkoja vuosilukuja käyttävä Don Rosa, jonka ankat seikkailevat 1950-lukulaisessa miljöössä.

Näyttää se kultaryntäys olevan silti tuonkin tarinan jatkumoa. Eihän sitä suoraan mainita, mutta viittaus siihen suuntaan näköjään löytyy kyllä.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 17.12.2018 klo 13:22:35
Onhan kultaa kaivettu Alaskassa varsinaisten kultaryntäysaikojen jälkeenkin, tosin enemmänkin suuryhtiöiden kuin yksityisten elinkeinonharjoittajien toimesta. Ehkä Roope aloitti kaivosteollisuudessa rahoilla, jotka keräsi keinottelemalla pörssissä juuri ennen suurta romahdusta. Spekulantin uraan tarvitut summat taas saatiin siirtomaaseikkailuista, joiden yksityiskohdat eivät kestä päivänvaloa.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Lurker - 17.12.2018 klo 14:44:40
Klondike voisi olla Roope-tarinoissa sellainen villinlännenromanttinen, puolimyyttinen paikka, jossa aika on seisahtunut ja joka on aina olemassa.

Suomessahan koettiin kultakuume vielä II maailmansodan jälkeenkin, Lemmenjoella.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 18.12.2018 klo 08:58:00
Klondike voisi olla Roope-tarinoissa sellainen villinlännenromanttinen, puolimyyttinen paikka, jossa aika on seisahtunut ja joka on aina olemassa.

Ihan hyvä ajatus, ja linjassa Disney-sarjakuvissa yleisen "ajan unohtamien seutujen" juonikuvion kanssa. Viittaan siis juttuihin, joissa ankat tai hiiret vierailevat villissä lännessä, ja siellä eletään yhä kuin 1800-luvulla, vaikka Ankkalinna on nykyaikainen kaupunki. Tai sitten seikkailuihin, jotka tapahtuvat keskieurooppalaisissa tai intialaisissa pikkuruhtinaskunnissa, joissa kansalaisten pukeutuminen yhä noudattelee satojen vuosien takaista muotia ja hallitsijan henkivartijoilla on peitset. Timo muistaakseni tiesi kertoa, että tämä juonimotiivi tunnetaan Disney-harrastajien parissa ruritanialaisromanssina ("Ruritanian romance").
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 18.12.2018 klo 14:01:53
Ruritanian romance on ihan yleisnimitys tämäntyylisille tarinoille, kirjoille, leffoille...

Timo
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Lurker - 18.12.2018 klo 14:08:33
Ruritanian romance on ihan yleisnimitys tämäntyylisille tarinoille, kirjoille, leffoille...

Timo

Mikki varjokuninkaana ja Tintti-albumi Ottokarin valtikka (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,12844.msg309354.html#msg309354) ovat sarjakuvista tästä ruritaaniromanssista hyvät esimerkit.
Otsikko: Vs: Ankantekijät: Tässä ajassa vaiko ei?
Kirjoitti: Darzee - 18.12.2018 klo 14:20:07
Mikki varjokuninkaana ja Tintti-albumi Ottokarin valtikka (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,12844.msg309354.html#msg309354) ovat sarjakuvista tästä ruritaaniromanssista hyvät esimerkit.

Niinhän ne ovat - joskin vielä niiden laatimisaikana "ruritanialaisaika" ei Balkanilla ollut aivan niin kaukana menneisyydessä. Varsinkin maaseudulla elämäntavat säilyivät osissa entistä Jugoslaviaa oikeasti aika perinteisinä pitkään, vaikka modernisaatiotahti kiihtyikin esimerkiksi Bosnia-Hertsegovinassa ja Montenegrossa jo ennen ensimmäistä maailmansotaa. Mutta kyllähän ne temaattisesti ovat velkaa "Zendan vangille" ja vastaaville.