Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Eurooppalaiset sarjakuvat => Aiheen aloitti: h00k00 - 07.04.2005 klo 20:14:24

Otsikko: Heiska ja Heta
Kirjoitti: h00k00 - 07.04.2005 klo 20:14:24
M&P:tä on julkaistu ainakin kolme albumia myös ruotsiksi 80-luvun alussa:
Mickes äventyr: Rena rama skojet, Livat hela dan ja Räkna med bråk. Minulla on noista vain tuo kolmas ja siinä alkuteoksen nimeksi mainitaan 60 aventures de Modeste et Pompon.

Signeerauksien perusteella tarinat ovat vuodelta 1955, kansi ja nimiölehti ovat Franquinin myöhemmin piirtämiä. Takakannessa on kuvat myös ykkös- ja kakkosalbumeista ja niissäkin näyttää olevan uudet kannet. Mutta yhdessäkään ei ole Tertsin skannaamia kansia.

Todennäköisesti samoja tarinoita on julkaistu hiukan eri paketissa vuosien varrella myös Ranskassa.

Niin ja Simonia on julkaistu enemmän kuin kolme. Tosin noissa kolmessa on löyhästi yhtenäinen tarina, joka ranskaksi on julkaistu 5 albumissa:
Auclair:
    * 1. Le clan des centaures - 1977
      Simon 1: Slavarna (Carlsen - 1979)
    * 2. Les esclaves - 1978
      Simon 1: Slavarna (Carlsen - 1979)
    * 3. Maïlis - 1978
      Simon 2: Majlis (Carlsen - 1980)
    * 4. Les pélerins - 1978
      Simon 3: Stad N.V. Nr 3 (Carlsen - 1980)
    * 5. City N.W. N°3 - 1979
      Simon 3: Stad N.V. Nr 3 (Carlsen - 1980)

Riondet & Auclair:
    * 6. L'éveilleur
    * 7. Les chemins de l'Ogam
    * 8. Naufrage - tome 1
    * 9. Naufrage - tome 2
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: tertsi - 08.04.2005 klo 00:10:34
Luulin, että Bdnetistä olisi saanut Modeste et Pomponia, mutta  M&P, Franqiuinin tekemät olivat loppuunmyytyjä, PAITSI YKSI. Se ei kylläkään ollut samaa sarjaa kuin nuo minun albbuni.

Pitää paikkansa, että näitä on monia versioita alkukielelläkin, ainakin kolmet.



Noissa mun albumeissa on perinteiset reilut 40 sivua.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 08.04.2005 klo 00:52:19
Kyllä Egmont sais julkasta ainakin noi Frankun tekemät Heiska ja Heta -alpparit.

Timo
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: VesaK - 08.04.2005 klo 11:22:18
Franquin ensiesiteltiin Suomalaisille siis Nasta-lehdessä (myöh. Nastasarjat) melko tuoreeltaan, 1957 piirretyt jaksot julkaistiin 1958.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: tertsi - 08.04.2005 klo 14:07:30
www.Franquin.com:ssa on lista Heiska ja Heta -albumeista.

Bdnetissä on myynnissä tämmöinen:
http://www.bdnet.com/9782803612093/alb.htm

Sivumäärää en tiedä, mutta Franquin.comissa albumiin on liitetty sana L'intgrale, joka on tavannut tarkoittaa näissä yhteyksissä useammasta albumista koottua kokoelmaa. Olisiko tässä KAIKKI Heiskat ja Hetat. Nurkassa on vuosiluku 1955, eli olisiko kyseisen vuoden planssit? Mene ja tiedä.

Jos joku ostaa kyseisen teoksen, niin voisiko hän kuvailla sitä meille muillekin kiinnostuneille?

EDIT: Näytti olevan 153 sivua. F. on tehnyt 183 planssia.
Eli kaikki eivät ole päässeet mukaan. Jotain tuolla höpistiin, että Franquinin itsensä valitsemia ovat nuo sivut tuossa albumissa.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: VesaK - 09.04.2005 klo 16:15:59
Jos nyt en ole aivan väärässä, Franquinin sarjoja ei tullut Nastassa (myöh. Nastasarjat) ollenkaan vaan kaikki ne oli tehnyt Tintin-lehden sinänsä mainio Dino Attanasio.

Olet aivan väärässä. Tsekkasin just Nasta-lehtipinoa divarissa ja ainakin vuoden 1958 numeroissa sarja oli nimenomaan Franquinin tekoa.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: tertsi - 15.05.2005 klo 19:30:21
Surfin Joe:
Oliko onnistuneet kaupat?  Miellyttikö sisältö?
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: tertsi - 16.05.2005 klo 19:21:06
Gregillä ja Goscinnyllä on oma vakionaapuri, joka piinaa säännöllisesti Modestea. Toisella se lihava ja toisella taas se laiha.

Tarkistuskäynti kirjahyllyllä:

Gregillä laiha, Goscinnyllä lihava.

Noissa ranskalaisissa versioissa Franquin on kyllä tekstannut ihan siististi käsikirjoittajan nimen. Kokonaan. Ovatkohan svedut harrastaneet pientä editointia. Voitko sanoa esimerkin, missä plansseissa on vain pelkkä G. Voin tsekata omistani, miten niissä on tekijät ilmoitettu.


Joo, eihän nämä mitään Franquinin huippuja ole, mutta oikein oiva sarjakuvaa. (Sarja polkaistiin pikapikaa pystyyn Franquinin jättäessä Spiroun ja siirtyessä Tintiniin. Dupuis kuitenkin antoi aika pian riidassa periksi ja Franquin palasi Spirouhin. Ja oli samantien pulassa, koska oli tehnyt viiden vuoden sopimuksen Modestesta ja Pomponista Tintiniin.  Eli hän teki joitakin vuosia sekä Pikoa että M & Pomponia samaan aikaan. Ja arvata saattaa kumpaan panostettiin enemmän)


Modestet ja Pomponit ovat Gregin ja Franquinin ensimmäinen yhteinen projekti. Jatko onkin sitten historiaa.
Franquin kertoo jossain haastattelussaan, että Goscinny yritti houkutella häntä Piloteen. Olisivat herrat tehneet yhdessä hirviöaiheisia juttuja. No, kaikkien meidän Niilo-fanien onneksi F. ei uskaltanut lähteä Dupuisilta.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: tertsi - 04.06.2005 klo 11:55:46
Mielestäni ei oikein tue Tertsin teoriaa. Koska Frankun vikat ovat parhaita. Erityisesti piirrostyöltään.


Franquin piirsi Modeste & Pomponia vuosina 1955-1959.
Piko ja Fantasio -seikkailut Spirou-lehdessä:
Les Pirates du silence, La quick super (1955-1956), Le gorille a bonne mine, Vacances sans Histoires (1956-1957), Le  nid de marsupilamis (1956-1957),Le voyageur de mésozoïque (1957), La Foire aux Gangsters (1958)), Le prisonnier du bouddha (1958-1959), La peur au Bout de Fil (1959)

Ja Franquin käyttää apulaisia Piko ja Fantasio- seikkailuissa: Will, Jidehem. Viittaisi siis jonkinlaiseen kiireeseen. Ja jos loppuajan M & P näyttävät parhaimmilta, niin samaa voisi sanoa Buddhan vangista ja Pelko Langanpäässsä- seikkailusta. Franquin oli vain tullut paremmaksi piirtäjäksi viidessä vuodessa!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Kirjassa Et Franquin crea la gaffe, Franquin toteaa kirjan tekijälle, Sadoulille, seuraavasti:

Sadoul: Donc, tu signes au  Lombard
Fr: Je signe pour une durée de cinq ans, oui
S: Et Dupuis vient te rechercher tout de suite après?
Fr: Très rapidement, oui. Charles (DUpuis) s'est enfin dérangé en personne, ce que je ne voulais pas spécialement, et il est venu m'expliquer c'etait un malendu, qu'il n'était pas au courant de cette injustice, que j'avais cent fois raison, etc

(Frankku kirjoitti viiden vuoden sopimuksen Lombardin (=Tintin) kanssa ja C. Dupuis tuli heti perään maanittelemaan häntä takaisin, mutta M. Dupuis ei tiennyt siis Franquinin ja Tintinin sopimuksen kestoa = Viisi vuotta.)

...

Franquin: Avec ma lâcheté habituelle, je n'avais pas osé lui avouer que j'en avais pris pour cinq ans chez le concurrent! Et Dupuis ne cessait de me répéter: "Vous êtes à TINTIN, ca me déplaît, ca me attriste! Qu'attendez-vous pour nous revenir complètement?" Il m'a dit cela avec insistance pendant des années! C'était vraiment une vie impossible, alors je suis arrivé rester une peu moins que prévu. J'ai obtenu un accord avec Leblanc (= Tintin): J'ai sottement cédé la propriété de personnages pour faire reprendre la série par un autre...

(Dupuis ihmetteli, miksi ihmeessä Frankku piirtelee myös Tintiniin samaan aikaan kuin Spirouhin. F. ei ollut kertonut, että oli kirjoittanut viiden vuoden sopimuksen kilpailijan kanssa...)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ja Modesty et Pomponin jättämisen jälkeen olikin vuorossa mestarillinen Zorbul (kun kiire ei enää niin haitannut)!!
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: tertsi - 12.06.2015 klo 12:21:13
Ranskankielinen integraali (http://www.amazon.fr/Modeste-Pompon-Lintégrale-Goscinny/dp/2803635569/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1434100526&sr=8-1&keywords=modeste+pompon) ilmestyy huomenna. Sarjakuvien lisäksi 40 sivua extramateriaalia, jossa käsittääkseni pohditaan myös Helmin ja Heikin osuutta Heiskan ja Hetan syntyyn.

Taitaa olla turhaa toivoa tätä suomeksi...
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: hdc - 12.06.2015 klo 12:33:35
Uu, houkuttaa. "Un must-have".
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: tertsi - 12.06.2015 klo 12:35:46
Pikkuisen harmittaa, että olen ostanut nuo albumeina. Jää ekstrat nyt saamatta ja integraalin hintakin näyttäis olevan halvempi kuin erillisten albumien yhteishinta.

edit: Modeste ja Pompon sopii mielestäni hyvin (aloittelevalle) ranskanopiskelijalle. Lyhyitä sivun mittaisia sarjakuvia, joissa on paikoitellen hyvinkin vähän tekstiä, mutta paikoitellen sitten taas enemmänkin. Sarjakuvaa pystyy lukemaan melko joutuisasti vaatimattomallakin kielitaidolla, mutta on siinä paikka paikoin sopivasti haastettakin, eli sanakirja on kyllä syytä pitää käden ulottuvilla.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: tertsi - 12.06.2015 klo 14:15:55
Tintinissä oli vaikka kuinka paljon sivuja joita ei ole albumeissa.

Siis Franquinin piirtämiä sivujako?  ???
Mulla on Himalayan kustantamat albut, joissa kyllä pitäisi olla kaikki Franquinin Heiska ja Heta -sivut. About 170 sivua.

edit:
Neljässä ekassa on Franquinia, neljässä vikassa Attanasiota (Mulla on siis vain nuo Franquinit).
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: Darzee - 27.08.2015 klo 15:29:56
Gregillä ja Goscinnyllä on oma vakionaapuri, joka piinaa säännöllisesti Modestea. Toisella se lihava ja toisella taas se laiha.

Se laiha naapuri on samannäköinen kuin Niilo Pielisen johtaja Alakielo, joka kaiketi esiintyi ensi kertaa ko. naapuria myöhemmin. Silmälasit vain puuttuvat. Ranskankielisen (https://fr.wikipedia.org/wiki/Modeste_et_Pompon) Wikipedian mukaan se saattaa olla Alakielon serkku, mutta ei mahdollista sukulaisuutta ole kai sarjakuvissa vahvistettu...
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: Darzee - 22.02.2017 klo 10:50:05
Heiska ja Heta jatkui aina vuoteen 1988; viimeinen, vuonna 1980 aloittanut tekijätiimi olivat Walli ja Bom, jotka osin irtautuivat yhden sivun mitasta ja kokeilivat ilmeisesti pidempiäkin tarinoita, joita omiin silmiini ei ole sattunut ainoatakaan. Onko kukaan lukenut? Franquiniin tottuneesta Wallin piirrosjälki on vähän jähmeää, mutta Bomin lyhyet jutut ovat ihan ok.

Samaan aikaan Walli ja Bom tekivät Klorofylliä, jossa saivat rajallisen otannan perusteella aikaan ihan kelpo tavaraa, lukuun ottamatta Jukka Laineenkin Raymond Macherot -ketjussa moittimia taikureita yhdessä seikkailussa.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: J Lehto - 22.02.2017 klo 11:39:51
Frankun piirtämää Heiskaa ja Hetaa oli kirjoittamassa myös Peyo, joka oli myös samaan aikaan Dupuisin palveluksessa.

Menee viehättävästi ristiin kaksi aktiivista ketjua,
mutta onhan noissa Peyon varhaisissa Johannestarinoissa
Franquinin käsialaa tunnistettavissa, eli yhteistyö
toimi monella tasolla
(https://www.lambiek.net/artists/image/p/peyo/peyo_johan.jpg)

Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: Darzee - 22.02.2017 klo 15:25:52
Heiskassa ja Hetassa on jännää se, että vaikka lähiöarkea kuvataan, eivät päähenkilöt kuitenkaan muodosta ydinperhettä. Heiska ja Heta kaiketi heilastelevat, mutta sitäkään ei oikeastaan koskaan sanota suoraan. Eiväthän ne edes koskaan pussaa. Poikakolmikko roikkuu Heiskan luona, mutta heidän vanhempiaan ei koskaan näy. Tässä sarja eroaa Helmistä ja Heikistä.

Heiskan lyhytpinnaisuudessa on tietysti aihio Fantasion ja Kursion myöhempään rooliin Niilossa.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: Darzee - 23.02.2017 klo 14:53:51
Eihän Hetaa edes näy suurimmassa osassa vanhoja jaksoja. En sitten noista 60-80-luvun jaksoista tiedä. Heta oli silti Tintin-lehdessä 50-luvulla käytännössä ainoa vakinainen naishahmo.

Kieltämättä Heta nimihahmoksi välillä esiintyy vähänlaisesti. En ole tätä tilastoinut, mutta vaikka Heta nyt sentään yli puolessa sarjoista olisikin mukana, niin vähemmän ainakin kuin Feeliks. Hauskempaa on, kun Heiska saa polttaa päreensä pidäkkeettä.

Tässäkin voi halutessaan nähdä sellaisen yhteyden Niiloon, että alkupään Pielisissä Piko satunnaisissa visiiteissään välillä vähän hillitsee Fantasion raivoa ja suhtautuu Niiloon ymmärtäväisemmin. Kursiolla ei rauhoittelevaa kaveria ole. Karstu toki välillä toppuuttelee, mutta raivoaa itsekin Niilolle.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: hdc - 31.03.2018 klo 12:15:41
Ristiinpostaus. Näköjään tuosta integraalista on täällä jo puhuttukin ja siihen olen silloin reagoinut...

Franquin - Modeste & Pompon 2: Non! Je ne m'énerve pas!

Kun yksittäinen albumi tuli vastaan niin nappasin, vaikka sittemmin huomasin että nämä Franquinin (ilmeisesti kaikki) M&P:t ovat uudempana tarjolla integraalina. Niinkuin kuuluukin, koska sarjakuvakulttuurinen sivistysmaa.

Olin joitain yksittäisiä strippejä joskus ikuisuus sitten lukenut joten oli käsitys mistä oli kyse mutta tämä oli nyt ensimmäinen kunnollinen tutustuminen sarjaan, ja eihän tämä nyt mitään Niiloa tai Piko&Fantasiota ole, käyttösarjakuvan laadukasta laitaa mutta käyttösarjakuvaa kuitenkin.
Päähenkilö Modestesta (Pompon on aika sivussa) tulee mieleen Fantasio ja sivuhahmo Felixissä taas on ehkä Niilon ituja, ja näistä päällekkäisyyksistä johtuen varmaan tämä sarja jäi vähän sivujuonteeksi.
Toisaalta tästä tuli aika usein mieleen myös Aku Ankka, erityisesti Taliaferron ja 40-50-lukujen animaatioiden versiona, kun mukana oli vielä kolme ei-ihan-identtistä-mutta-melkein pikkupoikaa, aika moneen tilanteeseen olisi hyvin voinut korvata Modesten Akulla, Pomponin Iineksellä ja ne pojat TupuLupuHupulla... 

Kieli on tosiaan aika peruskamaa eli tätä lukisi horjuvammallakin ranskantaidolla.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: hdc - 30.10.2020 klo 18:11:12
Kah. Olen integraalina lukenut tuo Franquin-tuotannon ja tarinoinnin puolesta sellaista sujuvaa käyttösarjista, mutta huomiota kannattaa kiinnittää taustoihin, Franquin piirtää tyylikkäästi 50-luvun designia :)

Ja tietysti ilahduttavaa että tätä saadaan albumimuodossakin suomeksi (ja aika harva taitaa niitä vanhoja suomennoksia nykyään olla nähnyt).
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: Lurker - 16.05.2021 klo 09:01:56
Heiska ja Heta (BD-sarja 2) -arvostelu julkaistu etusivulla. (https://www.kvaak.fi/35112/2021/05/16/heiska-ja-heta-pelkkaa-pilaa/)

Ovatko Heiska ja Heta susipari, kihloissa tai naimisissa he eivät ainakaan ole... Heiskalla on myös jotain mentaaliongelmia, vihanhallinta on heikkoa ja vakavia viitteitä itsetuhoisuudesta löytyy myös, "vahinkoja" kun sattuu solkemaan. Pelkkää pilaa, tosiaankin.

(https://www.kvaak.fi/wp-content/uploads/2021/05/heta2.jpg)
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: VesaK - 16.05.2021 klo 16:24:29
Franquinin tyyliä ei voi kuin ihailla. Sarjojen lavastus on otettu suoraan julkaisuajan sisustuslehtien kuvista.

Asetelma on kovin tuttu eräästä toisestakin sarjakuvasta. Heiska törmäilee erilaisten keksintöjen kanssa ja muutenkin, ja päätyy lähes aina vitsien kohteeksi. Heta on hieman etäällä pysyvä ystävätär, jota kosiskellaan mahdollisimman viattomasti, ja joka käyttää mielellään Heiskaa ilmaisena työläisenä. Kulkukauppias-Felixissä on proto-Niiloa, mutta myös samaa huoletonta otetta, joka vertautuu toisen sarjakuvan myssypäiseen hippiserkkuun. On ärjy naapuri. Sekä poikakolmikko.

Ei puutu enää kuin upporikas setä, mutta aivan hyvin voi uskoa, että sellainenkin olisi tarvittaessa saatu mukaan.

Vitsit ovat lopulta varsin kilttejä ja simppeleitä, jos taas kerran vertaa Niiloon. Tähän luonnollisesti vaikutti Tintin-lehden konservatiivinen linja. Itsemurha on (varsinkin) katolisessa maassa tabu, mutta hirttäytymisvitsi on mennyt läpi, onhan se huumorisarjojen klassikkohirtehismiä, köydestä kaulassa on riittänyt pilailtavaa Mikki Hiirestä Fingerporiin. 

Heiskaa ja Hetaa voisi kuvata retroaarteeksi.
Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: Lurker - 16.05.2021 klo 20:39:26
--
Ei puutu enää kuin upporikas setä, mutta aivan hyvin voi uskoa, että sellainenkin olisi tarvittaessa saatu mukaan.

--

Setä, jolla on lemmikkikukko, ilmestyy myöhemmin sarjaan. Nastan takakansista en tuota setää löytänyt, taisi ilmestyä sarjaan vasta myöhemmin. Herra Yrmälä oli nimeltään Herra Mettinen. Ainakin joissakin alkupään jutuissa Heta asuu eri osoitteessa kuin Heiska.

Huonekalupiloja on Nastan sivuissa enemmänkin, aika futuristisia vieläpä sillä Felix keksii näkymättömän nojatuolin ja jopa 3D-projektorilla heijastetun tuolin!

Gregin Akilles Jänne -sarjakuvassa on ilmeisesti paljon samoja vitsejä kuin Heiskassa ja Hetassa, lähteet kertovat. https://fr.wikipedia.org/wiki/Modeste_et_Pompon (https://fr.wikipedia.org/wiki/Modeste_et_Pompon)

Otsikko: Vs: Heiska ja Heta
Kirjoitti: Lurker - 17.05.2021 klo 08:53:27
Semmoinen detalji vielä että jos joku ihmettelee kuvassa olevan herrasmiehen "veskaa", mainittakoon, että se on läkkipellistä tehty kasvinkeräilijän kasvisäilö eli portööri.

Kun kouluissa vielä kerättiin kasveja, niin niiltä peruilta voi vielä jostain ullakolta tämmöinenkin säiliö löytyä.

Väri tosin oli lähes aina lakkapintainen vihreä.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vasculum (https://en.wikipedia.org/wiki/Vasculum)