Sitä en ole lukenutkaan. Se voisi olla helpoiten saatava. Kuinka vanhoja sarjoja siinä on? 70-luvun jälkeisiä sarjoja ei oikein kehtaa suositella.
En ole oikein koskaan sietänyt Lätsää. Ehkä syynä on se, että olen nähnyt enimmäkseen näitä viime vuosien tuotoksia enkä lainkaan alkuaikojen sarjoja. Tuntuu kuitenkin pyörivän puhtaasti yhden vitsin varassa, eikä sekään oikein edes ole vitsi...
Ei mutta eikös ne pelaa jalkapalloakin välillä?
Reginald Smythe kuoli jo 1988 ja valokopiokoneensa perineet jälkeläiset / oikeudenomistajat jatkavat aina vaan, vaikka Apukin jo Lätsästä luopui.
Retu-Winston -kombinaatiosta tuli muuten mieleen että 1970-luvulla Lätsä mainosti vaimonsa kanssa Armiro-savukkeita. Tämä tapahtui suomalaisissa sanomalehdissä.
Lätsään tuo sopiikin. Olihan hänellä jatkuvasti tökö huulessa, Luken tapaan. Mahdettiinkohan se sätkä muuten poistaa uusista sarjoista?
Timo
Nyt pitäisi varmaan tutustua Kalle Kehvelin alkupäähän. ;)
No vaikka tuossa olikin tuo ;) niin sen alkupäähän onkin sitten ihan eri sarja - pääosassa kokonaan eri henkilö. Eri hyvä Barney Google. Googlaa Googlea.
Tiesittekö, että vuonna 1960 alkaneen Buster-sarjakuvan nimihahmo oli alunperin Lätsän poika? Siis se, joka oli suomeksikin vuosia ilmestyneen Buster-urheilusarjakuvalehden maskotti. Sarjakuvassa sukulaisuus vain unohdettiin saman tien.
isän nimi (harvoin näkyi ja silloinkin esim. vain jalat kun tämä korjasi autoa) Andy.
Mandy Cappista en löytänyt näytteitä kun Vesa siitä aikoinaan mainitsi. Nyt löysin, mutta eihän tuo ole hauska.
Se, että Lätsä hakkaa vaimoaan, on vitsi. Tässä yksi tylyimmistä...Lisää tylyjä näytteitä (http://sairauksiajasarjakuvia.blogspot.fi/2013/09/lahisuhdevakivaltaa.html) Lätsästä ja muistakin.
Vanhoista hahmoista Percy Ritsonia ei enää näy ollenkaan. Enpä osaa sanoa miksi, kaipa siksi kun Lätsäkään ei enää yritä iskeä nuoria typyjä.