Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kritiikki ja sarjakuva mediassa => Topic started by: HEsko on 11.09.2003 klo 14:40:35
-
Elokuvat käsiteltiin, mutta eipä ole ollut puhetta animaatioista. Eli mikä on mielestäsi paras animaatio joka perustuu sarjakuvaan?
-
Hmm. Jos olisi kysytty vain, että mikä on paras animaatio niin se olisi tietysti Animatrix. Yleensäkin olen ihan höpönä noihin tietokoneanimaatioihin, mutta tosipuheessa en edes tiedä kovin montaa animaatiota sarjakuvasta. Lähinnä tulee mieleen vain Spiderman ts. hämäri, mutta ei se minusta kovin hyvä ole.
Mikäs se on kysyjän omasta mielestä paras animaatio sarjakuvasta? Onko niitä muita kuin Marvelit? Joku Pokémon kai on, mutta minä olen jo vähän vanha niitä sisäistämään.
-
Luultavasti sen täytyy olla joku mangasta tehty anime, koskapa länsimaiset viritelmät on aika kuraa kaikki. Mutta kun en ole lukenut _kaikkia_ mangoja ja nähnyt niistä tehtyjä animeita, en rupea nimeämään mitään.
Timo
-
Asterixit! Ensin katoin Asterixit ennen kuin luin.
-
Muuten aivan sama juttu oli mulla Tintissäkin. Ensin katoin ja sitten luin.
-
Hmm.. Tulikos se Nikke Knatterton piirrosarja ennen niitä sarjakuvia? Ei voi tietää..
Piirretty on kuitenkin huomattavasti parempi kuin se mustavalkosarjakuva.
-
Enpä tiennyt, että Nikke Knakkertonkin on sarjakuva. Silloin kun tuli televisiosta muutama vuosi sitten oli kyllä tosi hyvä!
-
Akira ja Ghost in the Shell mutta kumpi oli ensin sarjis vai leffa???
-
Akira on sarjakuvana about kymmenen kertaa parempi, monipuolisempi ja pitkäkestoisempi kuin se jokseenkin typistetty pikku leffa.. Siinä on mielestäni aika hyvä esimerkki siitä miten huonosti voi klassikko-sarjakuvan filmatisointi onnistua. Jonakin sarjana se olisi toiminut varmasti paremmin.
Tosta Ghost in the Shell :ista en ole nähnyt muuta kuin sen anime-leffan ja en tiedä tuliko siitä kenties sarjakuvakin joskus aikaisemmin. Leffa on kuitenkin erittäin hyvä.
-
Tupu, Hupu ja Lupuhan on alunperin sanomalehtisarjoista -
- eli sen täytyy olla Aku ja veljenpojat lumisotasilla .
Samu Sirkan joulutervehdyksestä meni kaikki maku, kun
tuo jäi pois.
-
Näin joskus pari Little King -animaatiota ja ne olivat UPEITA, toimivat jopa selvästi paremmin kuin muistaakseni Tapiirissa joskus julkaistut stripit. En tosin ole ihan varma kumpi oli ensin. Olisi kiva tietää miltä studiolta nuo ovat ja onko niitä julkaistu joillain DVD-kokoelmilla.
-
Strikerista on tehty aika onnistunut anime leffa nimeltään Spriggan. Jos OVA sarjat lasketaan niin Dominion Tank Police on aika onnistunut. Lupin III:sta ainakin on osa on aika onnistuneita.
-
Akira ja Ghost in the Shell mutta kumpi oli ensin sarjis vai leffa???
GitS manga alkoi 1991 ja anime leffa tehtiin 1995 ja anime sarja Ghost in the Shell: Stand Alone Complex alkoi 2002.
Akira manga alkoi 1982 ja anime leffa tehtiin 1988.
-
Samu Sirkan joulutervehdyksen sarjakuvaversio ilmestyy vihdoin myös suomeksi. Muissa pohjoismaissahan tuo on ollut jo ainakin kolme vuotta saatavilla. Osasyy saattaa olla se, että sidostarina on Kari korhosen piirtämä.
-
Akira on hyvä manga ja lähes yhtä hyvä anime. Muita onnistuneita sarjakuvasta animaatioksi juttuja ovat Metropolis ja Ghost in the Shell.
-
Fleischer-veljesten 30-luvulla tekemät Kippari-Kalle -piirretyt ovat aika mukavia lajissaan. 40-luvulla taso alkoi tippua, etenkin kun sarja siirtyi muitten käsiin.
-
Niin, vielä lisäyksenä edelliseen. Liekö kaihoilua nuoruuteen, mutta aikanaan katselin televisiosta 70-luvulla mielelläni Maailman vahvinta Nallea sekä samaten ruotsalaispohjaista Muinosia. Tosin jälkimmäinen taisi olla enemmän kuvakirja kuin sarjakuva alkujaan.
-
Heikki Prepulan Kössi Kenguru ilmestyi Me-lehdessä silloin kun Mämmiläkin.
Kössiä oli hauska katsoa uudelleen taannoin kun oli Pikku Kakkosen juhlalahetykset. Olipa aika ihme menoa. Ääniraita koostui lakonisesta kertojan äänestä (yksi henkilö) ja hurisevista juhamieto-uruista. Jutut oli aika pilvee.. ;D
-
Todella harmittaa kun missasin nuo. Olivatko Hinku ja Vinkukin mukana kuten on minulle kerrottu?
Tottahan toki. Saa muuten videonakin (tai ainakin sai) puolentoista tunnin Kössi- koostetta.
-
The Maxx tulee ainakin mieleen. Animaatio on aivan loistava kuten myös sarjakuvakin. Sam Kieth on itse tehnyt molemmat, joten animaatio on todella uskollinen sarjalle.
Animepuolella esim Ranma ½ on aivan loistava. Jännityksellä odotan Maison Ikkoku 1. DVD boksia (n.32e www.dvdsoon.com), että onko sarjan lumo säilynyt myös anime muodossa.
Ja onhan esim Tenavat ja Muumit hyviä myös sarjamuodossa.
-
Animaatio-Tenavat toimi alkujaksoissaan paremmin, mutta sitten ei Schulz enää ehtinyt kirjoitella itse kunnon käsiksiä, vaan animaatiot rustattiin suoraan sarjakuvastrippien pohjalta. Pitkät elokuvat ovat tietysti erikseen, oma suosikkini on Kisa on kova, Jaska Jokunen.
Vince Guaraldin jazz-soundtrackia en aina jaksa ymmärtää. No, parempi sekin kuin Corto Maltese-animaatiossa käytetty Phil Collins!!!
-
Se on hyvä pitkä Jaska Jokunen elokuva missä ne lähtevät kesälerille. Mulla oli joskus se itsenauhoittamassa ruskeassa kasetti pakkauksessa mutta se on kadonnut :'( :) Mun lemppari! Mikäköhän sen nimi oli..?
-
En tiedä onko kukaan maininnut vielä niitä vanhoja 40 -luvun Teräsmies -piirrettyjä. Taisi olla myös Fleischer -studion tuotetta.
-
Asterix-piirretyt eivät lämmittäneet minua pätkän vertaa. Varsinkin
kun oli ensin tullut tutustuttua albumeihin.
Menee se minullakin tuonne manga/anime-akselille.
Ja Kössit ovat ehdottomia! Pitänee hankkia se video, saisikohan niitä
millään ilveellä dvd:lle? ;D
Maxx oli ehdottoman hämärä. Sitä tuli silloin tällöin katseltua MusicTV:ltä,
samoin Aeon Fluxia - josta pidin kyllä enemmän. Tosin en ole muistanut
ottaa hänestä selville oikeastaan mitään. Maxx-sarjakuvat ovat jääneet
kokematta.
-
Loistava animaatiosarja oli vajaan kymmenen vuoden takainen Batman Animated Series vai mikä sen nimi nyt olikaan, taisi vaihdella ajan mittaan. Ja kumma kyllä, sarjakuvaan perustuvaan animaatiosarjaan perustunut sarjakuva ( :)) oli sekin erittäin hyvä.
-
Mikä on Samu Sirkan Joulutervehdyksen alkuperäinen, englanninkielinen nimi? Kirjoita vastauksesi: :-\
KERTOKAA MULLE! ;D nimittäin en tiiä :'(
-
Mikä on Samu Sirkan Joulutervehdyksen alkuperäinen, englanninkielinen nimi? Kirjoita vastauksesi: :-\
From All of Us to All of You.
Ks kirjaversion arvio Kvaakista:
http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=216
Timo
-
En tiedä onko kukaan maininnut vielä niitä vanhoja 40 -luvun Teräsmies -piirrettyjä. Taisi olla myös Fleischer -studion tuotetta.
Mun pojalla on yksi kokoelma näitä joita se katsoo useasti ja joista pidän itsekin, todella tyylikästä ja komeaa animaatiota. Suomalainen dubbaus on oikein hauska. Pahis osoittaa Lois Lanea revolverilla: "Askelkin vielä niin misu on mennyttä"