-
Toivottavasti sarjan nimi uskalletaan suomentaa. "Tappaja" säväyttää kaupan hyllyllä enemmän kuin joku "The Killer". Tämä on toki vain oma mielipiteeni...
-
Toivottavasti sarjan nimi uskalletaan suomentaa. "Tappaja" säväyttää kaupan hyllyllä enemmän kuin joku "The Killer". Tämä on toki vain oma mielipiteeni...
Eiköhän. Meno on sangen laadukasta ja kylmää.
Piirrosjälkikään ei ole moitittavissa.
-
Apollo aikoo julkaista ensimmäisen 5 albumin mittaisen syklin kahdessa osassa:
- albumit 1-3 sisältävä värillinen 184-sivuinen mini-integraali ilmestyy helmikuussa 2010
- albumit 4-5 sisältävä mini-integraali ilmestyy joko aivan vuoden 2010 lopussa tai sitten vuoden 2011 alussa.
Yhteispainatuksella tehdään ja formaatti on sama kuin Castermanin Haut Densité sarjassa ilmestyneellä opuksella:
http://bd.casterman.com/albums_detail.cfm?id=16980&categID=3174 (http://bd.casterman.com/albums_detail.cfm?id=16980&categID=3174)
Koko on tavallista albumia pienempi (korkeus 24,4 cm ja leveys 18,6 cm). Sarjakuvien kutistaminen on nyt Ranska-Belgian talousalueella kovasti in. Aina se ei toimi, mutta Jacamonin taide mielestäni kestää pienentämisen.
Noir-trilleri on kyseessä. Päähenkilö on murhaamisen ammattilainen: huomaamaton, järjestelmällinen ja kylmäverinen. Suomenkielistä nimeä ei ole vielä lyöty lukkoon. Se on joka Palkkatappaja tai lyhyemmin Tappaja.
Jenkkiläisen Archaia Studio Pressin kotisivulla on ekan albumin 11 ekaa sivua (Issue #1 Preview). Lisäksi löytyy tokan albumin 8 ekaa sivua (Issue #3 Preview).
http://www.archaiasp.com/the_killer.php (http://www.archaiasp.com/the_killer.php)
-
Palkkatappaja on vähän vaisu (ja kömpelökin) suomeksi. Pitäisikö olla Palkkamurhaaja! Rankkaa...
-
Tappaja on hyvä nimi.
Näytesivujen perusteella vaikuttaa luettavala sarjikselta.
Grafiikka on aika yksinkertaista, pienentäminen lienee oikein bueno.
Samoin reilu sivumäärä.
-
Reilusti vaan "Tappaja". Lyhyt ja ytimekäs, kuten alkuperäinenkin.
Timo
-
Reilusti vaan "Tappaja". Lyhyt ja ytimekäs, kuten alkuperäinenkin.
Timo
Samaa mieltä! Lyhyestä virsi kaunis.
-
Tämä vaikuttaa kiinnostavalta.
Nimeksi tosiaan ehdottomasti Tappaja.
-
Killeri (niinku ravirata!) :laugh:
...kyllä...tämä oli vitsi...
-
Minkälaista tavaraa tämä on, jos vaikkapa tarkastellaan hömppä-"realismi"-akselilla? Voiko kenties verrata tunnelmaltaan johonkin muuhun sarjaan?
-
Realistinen ja kyyninen.
Käy katsomassa ne Pappa-Samin mainitsemat näytesivut Archaian kotisivuilta...
Mulla on nuo englanninkieliset, joista JUURI ilmestyi vika eli kymmenes numero, ja alusta asti olen pitänyt. Eli suosittelen.
-
Itsekin kannatan nimeä "Tappaja". Vaikuttaa pakko-ostokselta!
-
Minkälaista tavaraa tämä on, jos vaikkapa tarkastellaan hömppä-"realismi"-akselilla? Voiko kenties verrata tunnelmaltaan johonkin muuhun sarjaan?
Komppaan Lönkkaa pitkälti. Kovaksi keitettyä fiksua rikossarjakuvaa, lähimmät vertailukohteet ovat Cooken Parker-adaptaatio, mutta tylyllä otteella.
Muut vertailukohteet ovat bonellin julkaisemat korkeatasoiset rikossarjakuvat.
Ei hömppää.
Apollo on valinnoillaan noussut selkeästi kotimaisten kustantamoiden kovimpaan kärkeen.
-
Tappajan ensimmäisen mini-integraalin tiedot on lisätty Apollon kotisivulle:
http://www.apollokustannus.fi/tappaja1.html (http://www.apollokustannus.fi/tappaja1.html)
Kuvia saa isommiksi klikkaamalla. Sisäsivujen näytekuvat eivät ole ykköslaatua, koska ne on tehty esikatselukuvista.
Yhteispainatuksessa oleva kirja rantautuu Suomeen mahdollisesti jo helmikuun aikana.
-
Näyttää hemmetin hyvältä, pakkohankinta...
-
Juuri saapuneen tiedon mukaan Tappaja on matkalla Suomeen ja sen pitäisi olla perillä jo ylihuomenna eli 11.2.
Perjantaina kirjaa siis saattaa jo olla joissakin Helsingin ja Tampereen erikoisliikkeissä.
Myöskin Tampereen Kirjamessuille sitä on tarkoitus saada muutama kappale myyntiin: Sarjakuvan Toivon osasto D555 lähellä Kupla-lavaa.
Akateeminen ja muut saavat kirjaa ensi viikolla messujen jälkeen.
-
Osaatko jo sanoa onko kirjaa tulossa Kuopion suunnalle? Aiemmin apollon julkaisuja löytyi Oivan valikoimista, mutta se pisti lapun luukulle, joten sieltä ei helpotusta lukunälkään saa. Toivottavasti saatte muilutettua muutaman kappaleen suomalaisten hyllyille.
-
Osaatko jo sanoa onko kirjaa tulossa Kuopion suunnalle?
En tiennytkään, että Oiva on lopettanut. Onko Kuopiossa mitään erikoisliikettä, joissa myytäisiin uutta uutta sarjakuvaa (eli ei siis jäännöseriä)?
Viimeinen Suomalaisen kirjakaupan ottama Apollo oli Karthagon aave. Sen jälkeen eivät ole tilanneet mitään.
-
En tiennytkään, että Oiva on lopettanut.
Oiva taisi lopettaa joulukuussa, joten se on melko tuore tapaus.
Onko Kuopiossa mitään erikoisliikettä, joissa myytäisiin uutta uutta sarjakuvaa (eli ei siis jäännöseriä)?
Harmi, ettei Suomalainen ole enempää sarjakuvianne ottanut. Zum Teufelin teoksia on siellä tarjolla yllättävänkin paljon. Varmaan yhteistyö Arktisen kanssa auttaa asiaa.
Halpakirjassa olen nähnyt joitain uusia teoksia, kuten Kovaa länttä, mutta vaikutti siltä että niitä on vain yksikkökappaleita. Muistaakseni kyseessä oli jonkin sortin kokeilu, josko sellainen tavara kävisi kaupaksi.
Toinen mahdollinen myyntipaikka olisi Puijon Divari (http://www.puijondivari.fi/index.php). Siellä on jonkin verran uusia teoksia tarjolla, mutta en tiedä miten innokkaasti kauppias ottaa erikoisempia uutuuksia myyntiin. Kun Arktinen aloitti XIII:n julkaisun, ostelin albumini sieltä, mutta sitten kauppias lopetti niiden tilaamisen huonon myynnin vuoksi. Sieltä voisi tietysti kysellä.
-
Tappaja saapui aikataulun mukaisesti. Nyt on selkä turtana kovakantisten albumien kanniskelusta. :sleepy:
Helsingissä kirjaa on jo Fennicassa, Kampintorilla, Kulkukatissa ja Pitkämiehessä.
Tampereella Lukulaarissa ja Hervannan antikvassa. Lisäksi myynnissä Tampereen kirjamessuilla Sarjakuvan Toivon osastolla (Kupla-lavan vieressä)
Jyväskylän Vanhan Kirjan Talvessa kirjaa tietääkseni myy SS Libricon.
-
Mä jo kävinkin Kulkukatin p:ssä kyselemässä tappajaa.
Huomenna uudestaan.
edit:
Ostin Genesiksen.
-
Tappaja luettu.
Ihan uusi tuttavuus minulle. Toimivaa sarjakuvaa. Mahtavaa, että sai kerralla luettavaksi 180 sivun lukupaketin. Esim. 60-sivun jaksoissa tämä olisi ollut liian pätkitty. Nyt oli just hyvä!!!
Kuvitus on selkeää ja sopii hyvin kylmän ja kovan maailman kuvailuun. Itse viivapiirrokset ovat aika niukkoja. Tunnelma ja tila luodaan suurelta osin väreillä.
Bueno.
-
Toimiiko kyseinen sarjakuva yksinään, että jääkö mitenkään kesken? Hienoa kun on 180 sivua pitkä, ettei ihan pätkittäin tule. Aika hienoa kun comanche, valkoinen tiikeri ja tämä tappaja tulee nyt keväällä myyntiin. Hemmottelua jopa. :)
-
Kyllä tarina jää tavallaan kesken, mutta ei se mihinkään piinaavaan cliffhangeriin töksähdä.
-
Olipas hyvä ostos. Apollo on todellakin laadun tae. Toimivaa ja uskottavaa rikossarjakuvaa. Piirros kaunista ja elävää. Toivottavasti jatkoa saadaan.
-
Tänään tämä sitten löytyi jo KKP:nkin ikkunasta. Selailin, ja vaikutti luettavalta kaikin puolin. Perehdyn teokseen paremmin kunhan on sopiva määrä varallisuutta.
-
Scheisse. Miksi, voi miksi kaikki kiinnostavat (ja kalliit, tämäkin norm. hintaisena tietty päälle kybän?) sarjikset ilmaantuvat a) kerralla ja b) juuri siihen aikaan kuusta kun alan olla ns. auki >:( (tai on liian paljon muutakin maksettavaa)
No, palkkapäivää venatessa.
-
tämäkin norm. hintaisena tietty päälle kybän
... aika luonnollista että 180 sivua on yli 10 e. Elämme sentään markkinataloudessa.
-
Tällainen upea kovakantinen opus, jossa sisällön lisäksi sivumääräkin on kohdallaan, on ehdottomasti hyvä hankinta, myös verrattuna vaikkapa DVD-/Blu-ray-elokuvan hintaan. Olipa levyllä hankitun opuksen elinkaari miten pitkä hyvänsä, sarjakuvan elinkaari on pidempi.
On siinä jälkeläisillänne ihmettelemistä, kun he sadan vuoden päästä tämän löytävät jäämistöistänne ja kysyvät uteliaana Kvaakista, paljonko opuksesta mahtaisi irrota.
-
... aika luonnollista että 180 sivua on yli 10 e. Elämme sentään markkinataloudessa.
Ai se on NOIN suuri eepos?! Sorge, didn't know. (kun mä en roiku täällä Kvaakissa koko ajan)
I stand corrected.
-
Eipä tuo mitään.
Sivuja on siis rutkasti, mutta sivukoko on pienempi kuin perinteisen albumin.
Kiinnostuneena odottelen jo Kvaakin arvostelua. Osuuko se yhtään yksiin
oman arvioni kanssa?
-
Höm höm, no problemo, hermot olleet pinnassa viime aikoina (taas) joten voin hiukan...töksähdellä ja unohdella asioita.
Täytyy olla silmä tarkkana kirjakaupoissa opuksen varalta...
-
Kiinnostuneena odottelen jo Kvaakin arvostelua. Osuuko se yhtään yksiin
oman arvioni kanssa?
Hetken vielä joudut sitä odottelemaan. Eilen sain kirjan hyppysiini ja ennätin kolmasosan lukemaan. Hyvältä vaikuttaa.
Toivottavasti arvosteluni poikkeaa edes hieman sinun näkemyksestäsi, niin saadaan kunnon keskustelut aikaan.
-
En tiedä, pystynkö kunnon keskusteluun, kun olen vaan tämmöinen fanisetä, mutta ehkä joku todellinen tietäjäkin viitsii osallistua mielipiteenvaihtoomme vaikka kyseessä onkin vain pelkkä hyvin tehty mainstream-sarjakuva.
Ootellaan ja yritetään parhaamme.
-
En tiedä, pystynkö kunnon keskusteluun, kun olen vaan tämmöinen fanisetä, mutta ehkä joku todellinen tietäjäkin viitsii osallistua mielipiteenvaihtoomme vaikka kyseessä onkin vain pelkkä hyvin tehty mainstream-sarjakuva.
Ootellaan ja yritetään parhaamme.
Eiköhän sinulta löydy tietoa ainakin huomattavasti enemmän kuin minulta etenkin näistä eurooppalaisista/ranskalaisista sarjoista. Itse en ole lukenut kuin niitä joita on suomeksi saatu, joten tiedossa on enemmän aukkoja kuin emmentaalissa.
Lukeminen on vasta puolessa välissä, mutta selvästikin paranee edetessään.
-
Heips,
Täytyy sanoa, että APOLLO kustantamon uusin julkaisu on erittäin laadukas niin ulkoisesti kuin sisällöltään. Akateemisessa sarjakuva-kirja oli kivasti kelmun sisässä. Pysyy kansi hyvässä kunnossa. Avatessani en voinut kuin ihailla kirjan fyysisiä puitteita. Hyvä ja laadukas sopivan paksuinen paperi (tykkään haistella uusia lehtiä ja kirjoja), ja erittäin hieno painojälki. Tuosta maksaa mielellään 24 ekee ja jotain lantteja päälle. Oikein hyvä sarjakuvallinen avaus Apollolta vuodelle 2010. Kiinnostavaa odotella seuraavia Apollo-kustamon julkaisuja.
Ja sitten odottelen mieleniinnolla Liken viimeisiä Blueberry albbumeja, jotka heidän pitäisi vielä luultavasti julkaista. Mutta ne nähdään ehkä myöhemmin tänä vuonna. Ja ohi mennen maininta SIllagesta. Toivottavasti Egmont jukaisee tarinalle jatkoa tänä vuonna yhtä laadukkain puittein kuin tuo loistava osa 1.
-
Akateemisessa sarjakuva-kirja oli kivasti kelmun sisässä.
Tämä on uusi piirre sarjakuvissa, mutta ei ollenkaan huono.
Joskus hiukan harmittaa, kun näkee jengin lueskelevan sarjiksia kirjakaupassa (varsinkin Keskuskadun Akateemisessa) ihan kuin kotonaan.
En viitsisi oikein maksaa täyttä hintaa useaan kertaan luetusta kappaleesta.
Tuo kelmutus on oikein hyvä juttu. Selailukappaletta voi sitten plärätä, jos siltä tuntuu.
-
Viimeinen Suomalaisen kirjakaupan ottama Apollo oli Karthagon aave. Sen jälkeen eivät ole tilanneet mitään.
Voi ristuksen hampaat! Eipä tule mieleen koska olisin kuullut tästä firmasta mitään positiivista?
Toimivaa ja uskottavaa rikossarjakuvaa. Piirros kaunista ja elävää.
vaikka kyseessä onkin vain pelkkä hyvin tehty mainstream-sarjakuva..
viivapiirrokset ovat aika niukkoja.
Mulle taas toi tyyli ei noitten näytteiden perusteella oikein uppoa, piirroksiakin luonnehtisin mieluummin jäykiksi kuin eläviksi. :) Mutta selaamallahan sen vasta näkee. Kuvausten perusteella juonesta ja päähenkiöstä tulee mieleen Golgo 13, joka on ollut Japanissa erinomaisen suosittu sarja jo pitkään.
Tunnelma ja tila luodaan suurelta osin väreillä.
Tämä on tietenkin positiivinen juttu. Piirtäjä lienee itse värittänyt, kun tuolla Apollon sivulla ei ainakaan mainita värittäjää erikseen.
-
Golgosta en mitään tiennyt, siispä googlasin:
Eräällä sivulla sanotaan näin:
"In many of the stories, Golgo himself barely appears"
Tappajassa taas ainakin tässä nyt ilmestyneessö opuksessa keskitytään itse Tappaja-henkilöön hyvin suuressa määrin.
Minusta Tappaja on oikeastaan aika hienostunutta jälkeä kuvituksen osalta.
Golgo 13 näytti jopa kömpelöltä.
Näin nopeasti tutkailtuna näillä kahdella sarjakuvalla ei ole enempää tekemistä keskenään kuin Cocco Billillä ja Lucky Lukella.
-
Tuo kelmutus on oikein hyvä juttu. Selailukappaletta voi sitten plärätä, jos siltä tuntuu.
Laitoin kirjat teipillä suljettuihin busseihin, jotta ne kestäisi kuljetuksen paremmin. Luulin, että kaupassa ottavat ne pussista pois.
Golgosta en mitään tiennyt, siispä googlasin:
Reima taisi tarkoittaa sitä, että kummankin sarjan päähenkilönä on palkkamurhaaja.
Piirtäjä lienee itse värittänyt, kun tuolla Apollon sivulla ei ainakaan mainita värittäjää erikseen.
Kyllä, Jacamon on itse myös värittänyt.
-
Reima taisi tarkoittaa sitä, että kummankin sarjan päähenkilönä on palkkamurhaaja.
Kyllä ja myös sitä että Golgo 13 on kylmä (joidenkin mielestä myös viileä) ja nihilistinen. Sellaisen kuvan sain tämän ketjun pohjalta Le Tueur'istakin.
Sori, nyt menee off-topicikiksi mutta...
"In many of the stories, Golgo himself barely appears"
Mäkin googlasin. En tiennytkään tästä uudesta käännöksestä (http://www.comicsvillage.com/review.aspx?reviewID=556). Mulle oli tuttuja vain ne -90 luvun alun väritetyt lehdet. Luulin että sarjaan ei oikein pääsisi tutustumaan englanniksi, mutta onnistuuhan se näköjään nykyään. Ja vielä semmoinen juttu kun europuolella keskustelemassa ollaan, että tää ei ole piirroksiltaa sitä animetyyliä, josta mangaa usein moititan. Tekijä, Saito on yksi gekiga veteraaneista, eli piirros on myös hahmojen osalta aika realistista. Tosin hieman jäykkää piirrosta on tämäkin.
-
Tänään lähti Tappaja tilaukseen kun siitä on puhuttu täällä paljon hyvää ja näytesivut vaikuttivat hyviltä. Samalla mukaan lähti myös kaksi ensimmäistä Valkoista tiikeriä. Kohta on rahat aivan slut mutta toivon mukaan olisivat oston arvoisia. Pitääpä sitten kommentoida kun saan kirjat käsiini (jollei Suomen Posti sössi tätäkin).
-
Noniin, eilen pamahti kirja Postista. Oli tavattoman hyvä. Niinkin, että en löydä tästä mitään moitittavaa. Tarina, kuvitus, juonenkuljetus, kaikki, toimii erinomaisesti. Tappajan monologit ovat mielenkiintoisia kaikessa nihilistisyydessään. Ja väreihin olen kertakaikkiaan ihastunut. Tavattoman kaunista, erityisesti viidakkomaisemat oikein hehkuvat. Ja kirjan koosta vielä plussaa. 180-sivuisessa oli sopivasti luettavaa, toisin kuin BD-albumeissa yleensä (ne pirut tahtovat aina loppua liian aikaisin... >:().
Lisää tätä, kiitos.
-
Pitääkö tämä onneton eepos nyt tilata postimyyntinä :-\ Kun en ole törmännyt kirjakaupoissa tähän. Tietty nyt vasta hokasin että esim. Kampintorin antikvariaatissa suattaapi olla. Kun kohta ei o taas rahaa tähän(kään)...
-
Pitääkö tämä onneton eepos nyt tilata postimyyntinä :-\ Kun en ole törmännyt kirjakaupoissa tähän.
Akateemisesta löytyy, mutta Suomalaisesta Kirjakaupasta ei.
Myyntipaikkoja on yritetty listata täällä:
http://www.apollokustannus.fi/myyntipaikat.html (http://www.apollokustannus.fi/myyntipaikat.html)
Listattuina on ne paikat, jotka on ottaneet joitain Apolloja joskus myyntiin. Hesan ja Tampereen kaikki erikoisliikkeet ovat Tappajaa tilanneet. Muiden paikkakuntien erikoisliikkeistä osa on tilannut ja osa ei vielä ole ehtinyt.
Listasta puuttuu Lappeenrannan Info-kirjakauppa, joka on kuulemma Tappajaakin tilannut.
-
Kiitos tiedosta ja listasta ja kas, siellähän se Kampintorin antikvariaattikin luurasi. Niin uumoilinkin. Jokohan tästä lähtisikin sinne Kampin suuntaan suorimaan ja katsomaan käviskö mäihä.
Muchas Gracias!
-
Löytyi eilen Kampista. Jes.
Yllätykseni oli suuri kun hokasin että kyseessä olikin sama teos jota olen Hgin tuontisarjisliikkeissä useaan kertaan selannut että ostaisinko. Siis engl. kiel. painosta. Hieno valinta siis kannaltani suomennokseksi. Tänks, Apollo.
-
Oli tavattoman hyvä. Niinkin, että en löydä tästä mitään moitittavaa. Tarina, kuvitus, juonenkuljetus, kaikki, toimii erinomaisesti. Tappajan monologit ovat mielenkiintoisia kaikessa nihilistisyydessään. Ja väreihin olen kertakaikkiaan ihastunut. Tavattoman kaunista, erityisesti viidakkomaisemat oikein hehkuvat. Ja kirjan koosta vielä plussaa. 180-sivuisessa oli sopivasti luettavaa, toisin kuin BD-albumeissa yleensä (ne pirut tahtovat aina loppua liian aikaisin... >:().
Lisää tätä, kiitos.
En itsekään ole kommentoinut tätä teosta, kun en ole siitä mitään heikkouksia löytänyt, eikä periaatteessa ole kiva pelkästään kehua. Tosta nihilismistä tuli kuitenkin mieleeni se, kun jossain kvaakin aiemmassa ketjussa joku valitti, että sarjikset, joissa on nihilistinen juoni/dialogi ylistetään usein maasta taivaaseen suurena neroutena (ilmeisesti liian heppoisesti). Mutta niinhän se on, että nihilismi vaan toimii näissä! Kai se on niinku postmodernii...
-
Mutta niinhän se on, että nihilismi vaan toimii näissä! Kai se on niinku postmodernii...
Jaa, onkohan se tappaja niitä nihilistejä? Päähenkilöhän pitää alussa pitkän moraalisaarnan tai siis oikeastaan hakee ihmiskunnan moraalittomuusteoreeman kautta oikeutusta sille, että hän saa tehdä sitä mitä tekee. Tappaja yrittää kieltää moraaliset arvot ja normit, vaan epäilys vaivaa miestä. Välillä ahdistaa. Miksi, jos hän kerran on täys' nihilist'. No, kun ei ole. Enemmän hän tuntuu miettivän näitä asioita kuin ihmiset yleensä. Kova on tappamaan, toki.
Tälleen fundeerasin ite.
-
Tappaja yrittää kieltää moraaliset arvot ja normit, vaan epäilys vaivaa miestä. Välillä ahdistaa. Miksi, jos hän kerran on täys' nihilist'. No, kun ei ole. Enemmän hän tuntuu miettivän näitä asioita kuin ihmiset yleensä. Kova on tappamaan, toki.
Tälleen fundeerasin ite.
Olet toki oikeassa. Hän käytännössä sallii itselleen kaiken, mutta jossain takaraivossa tykyttää ajatus, että onkos tässä nyt kuitenkin sitten jotain mätää...
Pyrkimys kuitenkin tuonne nihilismin suuntaan on hänellä kova, väittäisin mä.
-
Olen tainnut joskus itsekin käyttää nihilismiä virheellisesti Le tuerin kohdalla. Moinen fraasi on helpompi ja selkeämpi kuin teoksen henkilöhahmojen monimuotoisuus.
Tarinankuljetus on ilmiömäistä ja päähenkilö koruttoman aito.
itse en näe että tappaja yrittäisi kiertää moraalisia arvoja ja iskostettuja normeja. Ulkoisesti asetettujen vallankäyttötapojen sijasta hän toimii käytännönläheisellä akselilla.
Syy ja seuraus, voima ja vastavoima.
Toki joukkoon on laitettu moraalista ahdistustakin mutta siinä on ihan puhdasta ammattimaisen kylmää "mikäli en onnistu ovat seuraumukset itselleni kohtalokkaat" ajatusmallia.
En itse pidä kovakantisuutta plussana tai pidä sarjakuvia ja kirjoja sisustuselementteinä(vaikka ne kodin pinnat peittävätkin) mutta Apollon kokoomateos sopii hyllyyn Cooken Parker sarjakuvasovituksen viereen kuin luoti silmien väliin.
-
...eikä periaatteessa ole kiva pelkästään kehua....
Miksi? Outo, mutta kovin suomalaiskansallinen asenne!
-
Hän käytännössä sallii itselleen kaiken, mutta jossain takaraivossa tykyttää ajatus, että onkos tässä nyt kuitenkin sitten jotain mätää...
Kuulostaa ihan siltä että tämä on teoksen tärkein ja kantavin ristiriita. Ainakin tekee kirjasta mielenkiintoisen (ja luettavan). Mutta joo, kehukaa nyt kaikki vaan ihan vapaasti. Tiedä vaikka intoutuisin itsekin tuon sitten ostamaan.
Edit: TYpo
-
Miksi? Outo, mutta kovin suomalaiskansallinen asenne!
Onhan kuitenkin terve kritiikki hyödyllistä, tekijätkin voi siitä oppia jotain...
Edit (jottei mene off-topiciksi):
Päähenkilön kasvot oli ovela ja varmasti tietoinen ratkaisu: ei huomiota herättäviä piirteitä, mitäänsanomaton ja neutraali. Täydellinen hitman-look!
-
Onhan kuitenkin terve kritiikki hyödyllistä, tekijätkin voi siitä oppia jotain...
Tietenkin rakentava kritiikki on hyödyllistä, mutta jos ei löydä huomautettavaa, miksi ei voi pelkästään kehua?
-
Luin ja tykkäsin kovasti. Luullakseni vuoden toistaiseksi paras suomeksi julkaistu sarjakuva, ja veikkaan että kärkijoukossa tullaan olemaan vielä joulukuussakin.
Sarjakuvan kolmen ensimmäisen osan dramaturginen kaari ei kaikessa keskeneräisyydessään ehkä ollut paras mahdollinen, mutta jos ja kun tarina lähtee tästä etenemään ja kehittymään, niin ristiriidassa kylpevä päähenkilö tarjoaa loistavat mahdollisuudet kiinnostaville juonenkäänteille, muista sarjakuvassa esitellyistä henkilöistä nyt puhumattakaan.
Hyvä Apollo! Lisää tämmöistä, kiitos!
-
Nyt kiinnostuneet voivat lukea Tappajan arvostelun (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1380) etusivulta.
Saa olla eri mieltä.
-
Hyvä arvostelu. Ihmetyttää vaan kun kaikki jaksaa tuota graffaa kehua. Pitää tosiaan tutkia itse. Kansi sitä paitsi vaikuttaa suorastaan huolestuttavasti valjunnokselta Keltaisen merkin kannesta (http://www.kulturhuset.stockholm.se/default.asp?id=16729), mutta ei sitten kuitenkaan tarkistuksen jälkeen ole sitä. Kukas muu aina noin asekäsi pystyssä poseeraa? James Bond ja Judge Dredd nyt ainakin. :P
-
Kukas muu aina noin asekäsi pystyssä poseeraa? James Bond ja Judge Dredd nyt ainakin. :P
Dredd tuli minullekin mieleen, mutta pikaisella etsimisellä en löytänyt sellaista kantta, josta tuo olisi voinut saada vaikutteita. Löysin kuitenkin tällaisen kannen (http://www.coverbrowser.com/image/judge-dredd-2000-ad/1101-8.jpg), joka muistuttaa turhankin paljon tuttua leffajulistetta (http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTkxNTQ5NTI0Ml5BMl5BanBnXkFtZTYwODgzMDc4._V1._SX230_SY353_.jpg). Ehkä tuo on vain kunnianosoitus, sillä kyllähän kaikki scifin ystävät ymmärtävät mistä kuvan asetelma on kopsattu.
Katselen vielä kotoa josko sieltä löytyisi sopiva referenssi Tappajan kannelle.
Kuten arvostelussakin mainitsin, niin minusta kuvitus sopi tuohon tarinaan todella hyvin. Ei se lukiessa tuntunut mitenkään jäykältä. Ainut mikä kuvituksessa pisti silmään oli päähenkilön viikset. Hetkittäin toivoin, että hän olisi jossain vaiheessa ajanut ne pois.
-
Muistelen itsekin ajatelleeni, että nuo viikset saisivat luvan lähteä. Kolmanteen albumiin mennessä rukoukseni sitten kuultiin ja tappaja oli ajanut haituvansa pois.
-
Laitoin kirjat teipillä suljettuihin busseihin, jotta ne kestäisi kuljetuksen paremmin. Luulin, että kaupassa ottavat ne pussista pois.
Eivät olleet ottaneet pois ainakaan Oulun Akateemisessa Kirjakaupassa. Kannattaisi varmaan laittaa aina lähtevän kirjapinon päälle lappu, jossa sanotaan, että pussit on tarkoitus poistaa. Sekään ei välttämättä olisi liioittelua, että kirjoja jo saaneisiin liikkeisiin ilmoitettaisiin tästä.
Oli nimittäin lähellä jäädä hyvä kirja ostamatta, kun sisältöä ei nähnyt. Onneksi rohkaisin mieleni ja otin sen itse ulos pussista. Teos osoittautui mainioksi, aikuiseen makuun sopivaksi. Sinänsä toki pussi suojaa hyvin komean kiiltäviä kansia.
-
Erittäin laadukas kirja tämä oli ihan jo ulkoisesti. Tuo koko oli kyllä aika passeli myös ja itse tarina sekä kuvitus oli onnistunut. Varsin nopeasti tuon kyllä luki ja ilman muuta seuraava osa tästä nyt hankitaan. Hyvä debyytti.
Ps. Muoveissa tuli akateemisesta tämä postin kautta eli eivät poista muoveja.
-
Tappaja on todellakin arvokkaan oloinen ja kooltaan elegantti. Opus oli muoviin pussitettu ja sisältö siten vasta näin kotona tarkasteltuna näyttää erinomaisen hyvältä.
En muista milloin olen viimeksi tuntenut yhtä suurta halua lukea sarjakuvaa kuin mitä tämä julkaisu herättää.
-
Sain minäkin pari päivää sitten opuksen käsiini. Näyttää luonnossa huomattavasti komeammmalta kuin esim. kvaakin näytekuvien perusteella osasin odottaa. Varsinkin kansi vaikuttylsältä, mutta eipä vaikuta enää.
-
Nyt Oulun Akateemisessa albumit olivat hyllyssä ilman pusseja, hyvä juttu.
Niin, ja se albumi myös sisältää hyviä juttuja.
-
Luettu ja hyväksi havaittu. Vähän tällaista modernimpaa sarjakuvaa, joka erottuu muusta Apollon tuotannosta kuin haudankaivaja lumihangella. Tosin sarjakuvan laadukkuus nivoo tämän yhteen kustantamon muun tuotannon kanssa.
Aika omaperäinen juoni. Koko opus tuli luettua yhdeltä istumalta, mikä kertoo muustakin kuin siitä, että sattui olemaan ns. omaa aikaa riittävä määrä. Tosin jälkeenpäin tuli hiukan inhottava tunne, kun tuli uppouduttua niin tiiviisti noinkin vastemmielisen kaverin sielunmaisemaan ja motiiveihin. Eli en pidä sarjan päähenkilöstä, mutta siitä huolimatta hänen persoonansa kiinnostaa.
-
Luin ja kirjoitin arvostelun.
http://www.epuuk.com/epuuk?id=fi.11.15 (http://www.epuuk.com/epuuk?id=fi.11.15)
-
Ketjun positiivisten kirjoitusten ja kiinnostavan tuntuisen aiheen innoittamana hankin ja lukaisin minäkin Tappajan. Ensiksi täytyy kehua ratkaisua paketoida kolme ekaa tarinaa yksiin kansiin. Pelkän avauspätkän perusteella olisi sarjan lukeminen saattanut jäädä siihen, mutta kolmesta osasta sai jo paremman kokonaiskäsityksen ja se koukuttikin.
Ei tämä yhtään hassumpi tuttavuus ole, mutta vähän liian kyyninen omaan makuuni kolmen ekan tarinan perusteella. Onneksi päähenkilö oli laitettu edes vähän kyseenalaistamaan tekemisiään vastapainoksi sille, että verta roiskuteltiin oikein huolella läpi opuksen. Välillä nämä lukuisat ja turhan selittelevät filosofoivat pohdiskelut kuitenkin olivat puuduttavaa luettavaa. Henkilöt jäivät kaikesta huolimatta etäisen tuntuisiksi; tällaisiin kylmiin tyyppeihin (ammattirikollisiin) on näköjään melko vaikea samaistua. Mutta kiinnostavaa nähdä, mihin suuntaan sarja kehittyy.
Jacamonin piirrokset miellyttivät enimmäkseen silmää. Kuvakerronta oli luovaa ja värejä käytetty hienosti sävyttämään kohtausten erilaisia tunnelmia. Esimerkiksi New York näytti elävältä ja coolilta. Ainoa asia mikä tökki oli henkilöiden (etenkin tappajan) kasvojen anatomia ja luonnottomat ihojen värit. Taiteellista valinnan vapautta kai, mutta en tykännyt.
-
Minun on osin vaikea mukautua siihen käsitykseen, että Tappajan keskushenkilö olisi jollain tavoin vaikeasti ymmärrettävä. Hahmo päinvastoin sopii nykyiseen maailmanmenoon erinomaisesti.
Hahmossa ei onneksi ole samaa myyttistä sädekehää, jonka monet elokuvat palkkatappajille kehittävät, vaan mies on yksikantaan itsekeskeinen: älykäs ja laiska kaveri voisi olla kuka hyvänsä, jolla oman edun tavoittelu on mennyt ylitse yhteiskunnan hyväksymien rajojen. Tätä taustaa vasten on ollut älykästä ottaa alkuun vertailukohdaksi ihmiset, jotka ovat menneisyydessä toimineet samoin.
Alun henkilökuvaus toimii hyvin päähenkilön perustellessa ahkerasti itselleen moraalisia valintojaan, kun pää tuskin kestää kasassa. Hahmossa on samaa maanläheisyyttä kuin Luc Bessonin Leon-elokuvassa, tosin muutoin hahmoilla ei ole juuri mitään yhteistä.
Opuksen kuvitus on erinomainen yhdistelmä yksityiskohtaisuuden ja kokonaisvaltaisuuden yhdistelmää, joka nousee värityksen myötä lopulliselle tasolleen.
On erinomaisen hyvä, että sarja jakautuu omiin kokonaisuuksiinsa, jotka nivoutuvat laajemmin löyhästi toisiinsa. Näin julkaisun lukeminen ei muodostunut sivumäärästään huolimatta raskaaksi.
Lainkaan muita Apollon julkaisuja väheksymättä Tappaja nousee kustantamon muusta valikoimasta esiin. Upea julkaisu niin sisältönsä kuin ulkoasunsa osalta!
-
Lukaisin suomenkielisen alpun viimein eilen.
Aiemmin luettu englanniksi irtonumeroina.
Yhtenäisempi lukukokemus vaan paransi hyvää tarinaa.
Apollon alppu oli kaikin puolin ensiluokkainen; käännös pelittää erinomaisesti ja ulkoasu on eri pramea!
-
Oikea ratkaisu tosiaan julkaista Tappaja tällaisena hienona integraalina. Sen verran nopeasti tuon lukaisi läpi, että yksittäinen albumi olisi saattanut jo tuntua rahastukselta. Muutenkin laadukkaista kovista kansista maksaa aina mielellään hiukan enemmän.
Itse tarinasta en sitten pitänyt ihan niin paljon. Joskus 20-15 vuotta sitten jonkinasteinen sosiopaatti tai kylmäverinen tappaja tarinan "sankarina" olisi saattanut olla vielä tuorekin idea. Nykyään nämä antisankarit taitavat olla melkeinpä enemmän sääntö kuin poikkeus. Ei missään nimessä huonoa sarjakuvaa, mutta ei toisaalta erityisen ikimuistoistakaan.
-
Minulle tulee ranskalainen L'Immanquable -lehti, siinä ilmestyy uusia sarjakuvia jatkosarjoina "sattumanvaraisesti" poimittuna. L'Immanquable on isokokoinen lehti, reilusti yli A4.
Uusin "Tappaja" on ilmestynyt nyt parissa uusimmassa lehdessä. Olkaamme onnellisia että Apollo julkaisee Tappajat pienessä koossa!!! Kuvat ovat aivan liian simppeleitä albumikokoon, ne ovat jotenkin jopa vaikealukuisia. Ranskalaisfontti on aika kauhea. Kerrankin meillä Suomessa on jokin asia paremmin!!!
Bra, Apollo!
-
Tappaja kisaa Eisnerista parhaan käännösjulkaisun sarjassa. Minusta olisi muutoin jo ns. läpihuutojuttu, mutta samassa sarjassa Tardin It was a war of trenches mukana.
-
Tappaja kisaa Eisnerista parhaan käännösjulkaisun sarjassa. Minusta olisi muutoin jo ns. läpihuutojuttu, mutta samassa sarjassa Tardin It was a war of trenches mukana.
Vaikka Tappaja olikin ihan ok ajankulusarjakuvaa, tuossa se on kyllä ihan väärässä painoluokassa. Tardin albumi on jo niin tiukkaa tavaraa, ettei sen kanssa niillä avuilla kilpailla. Yksi parhaita sotasarjakuvia koskaan.
-
Tämä jos mikä on sitä "käyttösarjakuvaa". Jos yhtään mitään ranskis-sarjakuvista tietää, tietäisi että tätä samaa patonkia tulee julki jotakuinkin 100 albumia vuodessa Franskalassa.
Loistokasta ja parasta ikuna 15-vuotiaille ja niille jotka tyytyvät vähään, ihan kelpo ajanvietettä muille.
Tardi on (kuin) toista maata.
-
Tämä jos mikä on sitä "käyttösarjakuvaa". Jos yhtään mitään ranskis-sarjakuvista tietää, tietäisi että tätä samaa patonkia tulee julki jotakuinkin 100 albumia vuodessa Franskalassa.
Koska ranskalaiset lukevat vain "käyttösarjakuvaa" , juu juu,kivakiva ,koska saa taputtaa karvaisia käsiään?
Jännää muuten...ranskassa myydään oikeasti tällaista jotakuinkin 100 albumia vuodessa. Ja käännössarjakuvaa 300-400 albumia vähintään. Ja huumoria sellainen 200 albumia.
Ja muitakin sarjakuvia, ihan lehtiäkin.
On se jännä maa.
-
Jos Ranskassa kerran ilmestyy 100 Tappajan tasoista sarjakuvaa vuodessa, niin toivottavasti niitä saataisiin julkaistuksi täällä meilläkin.
Saa toki julkaista vielä parempaakin, mutta puseroon hiipii pelko, että se on sitten jotain Apinatarhaa.
Tardia lukisin kyllä myös oikein mielelläni suomeksi, vaikka West coast blues olikin pettymys.
-
Jos Ranskassa kerran ilmestyy 100 Tappajan tasoista sarjakuvaa vuodessa, niin toivottavasti niitä saataisiin julkaistuksi täällä meilläkin.
Samaa mieltä! On se ihme maa tuo Ranska kun siellä tuolla tavoin tehdään 100 Tappajan tasosta teosta vuodessa, ja ketään ei sitten kiinnitä niihin mitään huomiota. Ehkä pitäisi tehdä vähemmän, ihan vain sen takia että me muut heikommat pysymme perässä.
-
Arvostelua Tappajasta löytyy täältäkin (http://poistyopoydalta.blogspot.com/).
-
Saattaa tullakin, mutta ei suomeksi.
-
Täytyy omalta osaltani todeta, että Tappaja oli käyttösarjakuvaa mutta West Coast Blues jo ihan eri tasoa. Sellaista pitäisi saada suomeksi.
-
Onkos Darwyn Cooke tehnyt D. Westlaken Parkerin sarjakuvasovituksen?
Luin ensimmäisen Parkerin, toinen jäi kesken. Vaikka Parker olisi suomenkielinen niin hiukan liian tekstivoittoista omaan makuuni. Mutta ei missään tapauksessa huonoa.
Tardin dekkareita voisi julkaista meilläkin, West Coast Blues ei ollut huono sekään. Tosin taitaa olla suomalaiselle kustantajalle hiukan liian riskiaabelia tuota julkaista, sen kun saa jo englanniksikin.
-
Tappaja jää ehkä elämään suomalaisten sarjakuvaharrastajien keskuudessa kuriositeettina.
...Mitä olen ranskalaisia rikossarjoja muuten lukenut, ovat nekin tämmöistä tasapaksua. Elämyksiä tyylilaji ei tarjoa. Amerikan puolelta sellaisia löytyy paremmin, ja niitä tekevät siellä Ed Brubaker ja Darwyn Cooke.
meillä taitaa olla rakentavan laatuinen mielipiteen eroavuus siinä mikä on "tasapaksua" mutta mikäs siinä, antaa olla. Itse otan mieluummin tätä tasapaksua lisää kuin normatiivitarjonnan joka on minusta pitkälti alle sen tasapaksun.
Sillä on oma innokas lukijakuntansa ja hyvä että heille on mitä tarjota.
Cooke ja Brubaker saavat kyllä puoltoäänen täältä.
-
ei kyllä Le Tueur nousee ranskisten puolellakin yli siitä ontoimmasta massasta, mutta tajuan pointtisi.
Suomennettujen puolella kun rikossarjakuvassa on paha vajaus ylipäätään.
Käyttäen vertaustasi tilanne on sama kuin olisi Suomi mutta ilman Turkua ja Riihimäkeä, en minä ainakaan sellaisessa eläisi vaan jossain muussa maassa.
-
Tappaja - Le Tueur on ihan ok mutta kaukana esim. tästä ranskalaisesta rikossarjakuvasta joka onneksi ilmestyi englanniksi ja jonka onneksi hankin ja luin...ja luin...ja luin...ja luen yhä uudelleen.
http://books.google.com/books/about/Miss_Better_Living_Through_Crime.html?id=i8MkAAAACAAJ
Jos niissä 100:ssa joka vuosi ranskaksi julkaistavassa on edes YKSI tämän tasoinen sarjis niin: alkakaahan ranskankielen taitoiset suomentaa. Maksaisin teille rahaa tai vaikka banaaneina :laugh:
-
Tappajaa taisi olla tiedoksi Apollolta ensi kuulle: Verisiteet ja Tilinpäätös.
http://www.bedetheque.com/serie-532-BD-Tueur.html
Odotus on tullut suorastaan pitkäksi.
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=11713.0;attach=20446)
-
Apollon sivulta löytyy jo tämännäköisellä kannella.
-
Tappajan tekijöiden, Matzin ja Luc Jacamonin toinen projekti Cyclops vaikuttaa peräti mielenkiintoiselta! Futuristinen sotasarjis.
MATZ & JACAMON ENVISION FUTURE WAR IN "CYCLOPS" (http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=30279) (CBR)
-
Apollon sivulta löytyy jo tämännäköisellä kannella.
Uusi Tappaja-integraali sisältää sarjan osat 4-5 ja päättää ensimmäisen tarinakokonaisuuden. Tässä suora linkki kirjaesittelyyn (kannen ja näytesivut saa suurennettua klikkaamalla niitä):
http://www.apollokustannus.fi/tappaja2.html (http://www.apollokustannus.fi/tappaja2.html)
Paino lähetti meille pikapakettina 40 kirjaa. Ne ovat myytävänä Helsingin Sarjakuvafestivaaleilla 16.-18.9. Apollon pöydässä.
Loput kirjat saapuvat Suomeen 26.9. ja ilmestyvät sen jälkeen kauppoihin.
-
"Tappajasta piti alun perin tulla romaanihenkilö. Minulla oli mielessä pikku rikostarina, jonka tyyli olisi samalla kertaa vähäpuheinen, rauhallinen ja hermostunut, sopivan verinen ja pullollaan kirjallisia tai historiallisia viittauksia ja enemmän tai vähemmän hämmentäviä pohdintoja. Se olisi ollut eräänlainen Camus'n Meursault'n (Sivullinen) ja Jim Thompsonin Lou Fordin (Tappaja sisälläni) sekoitus, jossa on mukana pari sormenleveyttä Melvillen Samuraita, mutta sitten mieleeni juolahti, että Tappaja voisi olla varsin pätevä sarjakuvasankari." >> Lue lisää... (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1623)
Matzin Tappaja 4-5 -integraalin ranskalaiseen laitokseen kirjoittama esipuhe ei mahtunut mukaan yhteispainatetun kirjan suomalaiseen painokseen. Kvaak julkaisee yksinoikeudella kyseisen tekstin. Artikkeli on Kvaakin artikkeleissa etusivulla.
-
Tappajan tuumista on tekstiä etusivulla. (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1621)
Täytyy kyllä kehaista Apolloa paitsi hyvän sarjakuvan löytämisestä niin myös formaatista. Tällainen vähän paksumpi kovakantinen hiukan albumikokoa pienempi kirja sopii hyvin juuri tähän sarjakuvaan. Jotain Blakea ja Mortimeria en haluaisi tässä koossa lukea, mutta Tappajalle se passaa hyvin.
Kulta, kotona ollaan.
Töissä oli taas raskas päivä...(http://www.kvaak.fi/images/articles/12092011131512-6.jpg)
-
Paino lähetti meille pikapakettina 40 kirjaa. Ne ovat myytävänä Helsingin Sarjakuvafestivaaleilla 16.-18.9. Apollon pöydässä.
Uuden Tappajan näyte-erä on nyt myyty loppuun. Kiitos kaikille ostajille.
Ekaa kirjaa voi ostaa Apollon pöydästä edulliseen festarihintaan 18 euroa.
Kauppoihin tokan kirjan pitäisi ilmestyä 28.9., jos laiva pysyy aikataulussa.
-
Hyvä oli tappaja. Mainio löytö kustantajalta.
Minulle tuli näyte albumikokoisesta ranskankielisestä Tappajasta.
Piirrokset on aivan liian pelkistettyjä, jotta ne näyttäisivät hyviltä isossa albumikoossa. Mutta tässä suomenkielisessä pienessä koossa toimii tosi hyvin.
Kiva kuulla että myytiin loppuun.
-
Uuden Tappajan näyte-erä on nyt myyty loppuun. Kiitos kaikille ostajille.
Kerrankin oli ajoitus kohdillaan ja saimme napattua ne viimeiset kappaleet. Olisi kyllä harmittanut, jos olisi jäänyt Tappaja saamatta.
Nyt on vähän yli puolet luettu ja tarina on rullannut ihan mukavasti, mutta riemun kiljahduksiin ei ole vielä ollut syytä.
-
Kerrankin oli ajoitus kohdillaan ja saimme napattua ne viimeiset kappaleet. Olisi kyllä harmittanut, jos olisi jäänyt Tappaja saamatta.
Nyt on vähän yli puolet luettu ja tarina on rullannut ihan mukavasti, mutta riemun kiljahduksiin ei ole vielä ollut syytä.
Oltiin samassa rytäkässä. Minä painin itselle kolmanneksi viimeisen kappaleen ja turisin hetken Pappa-Samin kanssa standilla. Itse albumi luettiin hotellihuoneessa vielä samana iltana ja erittäin hyvä tuon on. Aivan mahtavaa tarinaa.
-
Oltiin samassa rytäkässä. Minä painin itselle kolmanneksi viimeisen kappaleen ja turisin hetken Pappa-Samin kanssa standilla. Itse albumi luettiin hotellihuoneessa vielä samana iltana ja erittäin hyvä tuon on. Aivan mahtavaa tarinaa.
Näin sitä törmää kvaakkilaisiin ihan tietämättään. :) Mitenköhän moni noista 40 albumista meni kvaakkaajille? Varmaan reilusti yli puolet.
Minulle tämä toinen osa ei kolissut yhtä hyvin kuin ensimmäinen. Jostain syystä en ihan pääässyt tunnelmaan mukaan. Ensimmäisen osan tapahtumat eivät olleet enää kovin hyvin muistissa, joten toisinaan piti miettiä, että kukahan tämäkin hahmo oli. Pitää vielä lukea molemmat osat putkeen ja katsoa miten ehyt kokonaisuus siitä muodotuu. Mutta olihan siellä paikoitellen upeita kuvia ja hienosti rullaavia kohtauksia. Siirtymät kohtauksesta toiseen kuin suoraan leffoista.
-
Minä kävin hakemassa Tappajan jo heti festareiden alkutunnelmissa. Ei ollut ryysistä silloin.
Pitää ehdottomasti lähiaikoina lukea nämä kaksi opusta putkeen.
-
Tämä oli se toinen ostokseni Alixin lisäksi festareilta. Jaa, että mäni noin hyvin kaupaksi? Kuten Sillagen ja monen muunkin jatkuvajuonisen sarjiksen kanssa tämänkin uuden osan luen vasta kun olen kerrannut aiemmat, en suoraan sanoen muista enää ekasta kirjasta mitään :-\ Hinta 12 ecua oli kyllä oikein passeli!
-
Kauppoihin tokan kirjan pitäisi ilmestyä 28.9., jos laiva pysyy aikataulussa.
Tappaja osat 4-5 on vihdoinkin saapunut. Laiva oli aikataulussa, mutta tullauksessa vierähti aikaa.
Löytyy jo ainakin Helsingin seudun erikoisliikkeistä. Vien kirjaa tänään Tampereen erikoisliikkeisiin.
-
Ei kyllä kauheasti innostanut tämä jatko-osa. Mukasyvällistä pohdiskelua, juoni, joka ei erityisemmin etene, henkilöhahmot, joiden kohtalot eivät voisi vähemmin liikuttaa ja joista ei jaksa luonteinakaan kiinnostua. Kuvat ovat ihan toimivat mutta sisällöltään varsin tyhjä ja pitkästyttävä tekele.
-
Ihan asiallinen päätös. Jos valittamista haetaan niin toimintakohtaukset oli heikkoja eli noihin olisi voinut panostaa enemmän. Myös jonkun verran olisi voinut luoda persoonaa siitä vastapuolesta, eli nyt jäi aika laimeaksi vastustajaksi. Kolme ensimmäistä tarinaa jätti tappajasta nyt hiukan avoimen fiiliksen. Ja nyt kaksi viimeistä osaa ei oikein vienyt tappajaa oikein mihinkään päin. Tarina vietiin lopuksi liian perinteisellä tavalla eli puuttui kunnon lopetus. Kuvitus ja värit oli onnistunutta, paitsi nyt ne toimintakohtaukset. Vaikka hiukan negatiivista kommenttia tulikin niin ihan asiallinen kokonaisuus, johon nyt vain olisi tarvittu loppuun kunnon repäisyä tarinallisesti.
Ps. Kovista kansista ja muutenkin laadukkaasta ulkoasusta luonnollisesti plussaa.
-
...niin toimintakohtaukset oli heikkoja eli noihin olisi voinut panostaa enemmän.
Panostaa enemmän? Mutta panoksiahan kuluu niin paljon, että...
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=11713.0;attach=20446)
-
nyt vain olisi tarvittu loppuun kunnon repäisyä tarinallisesti.
Alunperin tämä kirja ei ole mikään yksi kokonaisuus, vaan vain kolmesta eri albumista koottu "sattumanvarainen* " nide. Kirjan loppukaan ei ole varsinaisesti mikään loppu, Tappajan tarinasta on ranskaksi tullut jo vissiin parikin uutta albumia. Tarina jatkuu.
* Sattumanvarainen siinä mielessä että kustantaja olisi voinut yhtä hyvin julkaista neljän tai kahden albumin kokonaisuuksia.
-
Ahaa, jotenkin jäi sellainen fiilis, että tässä tämä oli tarinaltaan.
Ja tuo kuva hyvin kuvastaa eli toimintakohtaukset oli hoidettu tuolleesti joka ei siis sytyttänyt.. :police:
-
Tappajalle ei ollut oikein eduksi että luin samaan aikaan opusta "Like a Sniper Lining Up His Shot", jonka Jacques Tardi on sovittanut edesmenneen Jean-Patrick Manchetten dekkarin pohjalta. Juoni oli melko samankaltainen.
Tardin versio on tietenkin puheliaampi alkuperäismateriaalin takia, mutta myös mustan huumorin perusteella toimivampi. Ilkeä jopa. Lisäksi Suomi-pisteitä: Manchetten tappajahahmon työkaluna on tarinan ratkaisevissa kohdissa Valmetin kivääri, jolle löytyy monenlaista käyttöä.
-
Tuli tässä mieleen, että tuo tarina hiukan karkasi tuosta palkkatappajan eli jotenkin olisi kuvitellut, että olisi seurattu jampan hommia. Ihan mielenkiintoista olisi ollut nähdä juuri jotain Hitman peli/elokuva ja The Mechanic (1972) tyylistä murhaajan toimia tehtävissä.
Mutta tosiaan aihe nyt oli kiinnostava ja piirros edelleenkin erinomaista niin ne kolme ensimmäistä tarinaa toimii kyllä. Tarina vain karkasi näissä kahdessa viimeisessä tuollaiseen henkilökohtaiseen juttuun, joka vain nyt jäi etäiseksi lukijalle. Kannattaa nyt lukea ehdottomasti kun ei näitä nyt hirveästi ole.
Ps. Mustahuumori olisi ollut varmasti tervetullutta. Ehkä hiukan roisimpi meno noin muutenkin toimisi itsellä vaikka siinä olisikin pilke silmäkulmassa. Odotellaan nyt Valkoisen tiikerin tarinoita samaiselta kustantajalta. :)
-
En itse kyllä löydä hirveästi valittamista tästä. Jos jatkoa on, niin mielelläni ostan tätä vastaisuudessakin suomeksi.
-
Osuipa nyt matkaillessa silmään espanjankieliset laitokset täällä Chilessä, jotka ovat siis kukin julkaistu yksittäisinä kovakantisina ja isokokoisina laitoksina.
Täytyy sanoa, että Apollon integraalit ovat suorastaan elegantteja näihin kolhoihin opuksiin verrattuina. Mikäli Apollon väki miettii jatkossa, kannattaako tarinat pakata integraaleihin, niin minulta nousevat molemmat peukut pystyyn sen puolesta!
-
En ollut huomannut aikaisemmin koko sarjakuvan ilmestymistä ja hyppäsin vasta nyt Tappajan matkaan kirjaston hyllyltä. Kokonaisuudessaan oikein positiivinen yllätys. Piirrosjälki on hienoa, tarinan kuljetus välillä loistavaa ja vaikka päähenkilö on omalta osaltaan täysin omien moraalisääntöjen vastainen (suoraan sanottuna melkoinen psykopaatti), on sentään rehellisesti se mikä on. Olen samaa mieltä ketjuun aikaisemmin kirjoittaneiden kanssa siitä, että ensimmäinen paketti (osat 1-3) on toista osaa (4-5) mielenkiintoisempi. Varsinkin viitososan loputtomat takautuma-nykyisyys-veivaukset jättivät hieman valjun maun.
Yksi mielenkiintoinen yksityiskohta on se, että Tappajalla ei ole nimeä. Tai no on, "Tappaja", mutta siihenpä se sitten jää. Olennaista on myös se, että "Tappajan" tyttöystävällekään ei kerrota missään vaiheessa nimeä. Tietoinen valinta ilmeisesti piirtäjältä. Loistavan tarinanhan tunnistaa ennen kaikkea siitä, että kaikkea ei kerrota ja luotetaan siihen, että lukija joko tajuaa, pähkäilee tai ei edes tajua. Sellaista Tappaja on täynnänsä.
-
Yksi mielenkiintoinen yksityiskohta on se, että Tappajalla ei ole nimeä. Tai no on, "Tappaja", mutta siihenpä se sitten jää. Olennaista on myös se, että "Tappajan" tyttöystävällekään ei kerrota missään vaiheessa nimeä. Tietoinen valinta ilmeisesti piirtäjältä. Loistavan tarinanhan tunnistaa ennen kaikkea siitä, että kaikkea ei kerrota ja luotetaan siihen, että lukija joko tajuaa, pähkäilee tai ei edes tajua. Sellaista Tappaja on täynnänsä.
Minä ajattelen asiaa lähinnä samalla tavalla kuin Veljemme on Nero sarjassa.
Sarjassahan ei koskaan kerrota päähenkilö perheen sukunimeä. Tässä herää ajatus että tuo perhe voi olla siis ketä tahansa perhe jonka tunnemme tai joka on oma perheemme. Tappajassa päähenkilö on siis ketä tahansa palkkatappaja. Ei ketään tietty yksilö. Jos hahmolla olisi nimi, se tuntuisi paljon fiktiivisemmältä. Pelkältä hahmolta.
-
Yksi mielenkiintoinen yksityiskohta on se, että Tappajalla ei ole nimeä. Tai no on, "Tappaja", mutta siihenpä se sitten jää.
Tappajasta piti alun perin tulla romaanihenkilö. (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1623) Matzin romaanihahmotelma oli varmaankin kirjoitettu minä-muodossa, sen verran sarjakuvassakin on päänsisäistä pohdintaa.
"Tarinassa oli jotakin sellaista, jota sarjakuva olisi omiaan kuvaamaan: kertomus saisi tiettyä syvyyttä käyttämällä toisaalta ulkopuolista kertojaa, toisaalta kuvia, jotka eivät välttämättä vastaa sitä, mitä henkilö tekee tai ajattelee. Sarjakuva sopisi hyvin kuvaamaan hiljaisuutta, jonka mainitsin aiemmin."
Tuo oli hienosti sanottu: sarjakuvan hiljaisuus.
(http://www.kvaak.fi/images/articles/12092011131512-6.jpg)
-
Onko Apollolla enää jatkosuunnitelmia Tappajan suhteen?
Modus Vivendin Archaija Entertainment jo julkaisi englanniksi, ja sen perusteella voisi sitten katsoa, onko tätä julkaistu espanjaksi miten pitkälle. Apollon kutistettu sivukoko on kyllä sarjalle enemmän kuin passeli, espanjalaiset ovat normikoossa eivätkä edes kokoelmina.
Vesakkarainen teilasi Tappajaa, mutta on patonginpurijoiden toimintaleffojakin mukava katsoa Hollywood-tusinarainojen väliin. Myydään sitä puutavaraakin kakkoslaatuna, eli kaikelle on käyttönsä.
Tappajan tekijöiden, Matzin ja Luc Jacamonin toinen projekti Cyclops vaikuttaa peräti mielenkiintoiselta! Futuristinen sotasarjis.
Kahdeksanosaisen sarjan aloitusosa on ainakin ComiXologyn kautta ilmainen (https://www.comixology.com/Cyclops-Archaia/comics-series/5004) (englanniksi, julkaissut Archaia Entertainment).
En jaksanut tuota kyllä muutamaa sivua enempää. Virtuaalisotaa epäkiinnostavampaa lähtökohtaa on vaikea keksiä. Visuaalisesti hahmot linkittyvät Halo-pelisarjaan – varmasti tässä yhteydessä tarkoituksella – mikä tappoi lopunkin mielenkiinnon.
Kokonaisuuden voisi lukea siis n. 14 dollarilla, mutkun kutkun ja heikun keikun. Kymppi sinne ja kymppi tänne, digikaupoissa on pidettävä halut kurissa ja ostettava vain se mikä oikeasti tulee myös luettua tai hulvattomia summia hupenee ikään kuin huomaamatta.
-
Onko Apollolla enää jatkosuunnitelmia Tappajan suhteen?
Ei ole jatkosuunnitelmia. Yhteispainatuksia ei kahden mini-integraalin jälkeen ole järjestetty. Lisäksi sarjan luonne muuttuu toisessa syklissä radikaalisti noirista poliittiseksi fiktioksi: hallitusta horjutetaan, CIA:n kanssa nahistellaan jne.
Aikoinaan sarjan piti loppua 5. albumiin, mutta se myi Ranskassa niin hyvin, että tekijät palasivat astialle. Le tueur on tällä hetkellä bdgest.com:in top 100 -listalla sijalla 28 (Blacksad on ekana, Asterix tokana ja Corto Maltesen sijaluku on 30).
-
Tappaja paketoitiin englanniksi. Tulikin tuhti paketti - lähes kaksi kiloa. Pitkinä lukusessioina se alkoi tuntua jo käsissä, mutta en valita. Tarina imi, ja samoin kuin hyvissä televisiosarjoissa yhden osan jälkeen oli pakko katsoa vielä seuraava. Alle 30 eurolla (Adlibrikseltä) 13 tarinaa ja yhteensä 750 sivua oli minusta kannattava hankinta.
Järkäle kesti ihmeen hyvin lukemista. Kirjan sivut eivät irtoilleet eikä selkämys taittunut, vaikka aukeamia piti taivuttaa nähdäkseen aukeaman taitteisiin.
Jotain kritisoitavaakin muuten niin mainiosta sarjasta - tai oikeastaan yhteisniteestä - jäi: Kun aiemmin luin Tappajaa pieninä annoksina (sekä Apollolta että Archaialta pienempinä yhteisniteinä) filosofiset pohdiskelut, joilla tappajan toimintaa 'oikeutettiin' eivät rasittaneet, mutta näin isommassa annoskoossa kävi toisin. Myös loppupuolen öljybisneksiin liittyvät kuviot siirsivät tarinaa turhan largo-winchmäiseen suuntaan.
-
Katsoin Netflixistä Fassbenderin tähdittämää elokuvaa (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Killer_(2023_film)), kun tajusin sen perustuvan tähän sarjakuvaan.
Sen verran oli aika tehnyt työtään, että vasta lento Dominikaaniseen tasavaltaan yhdisti piuhat pääkopassa.