Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Muut sarjakuva-aiheet => : pertti jarla 02.03.2005 klo 11:00:22
-
http://www.cyber-heritage.co.uk/cutaway/
hienoja!
-
hienoja!
Kieltämättä. Näiden pohjalta vois jo alkaa suunnitella omaa Korkkari-seikkailua :) Itse asiassa se on ollut mielessä jo pidemmän aikaa. Onko kellään vinkkejä hyvästä kirjasta (suomeksi tai englanniksi), jossa olisi kuvattu / piirretty tarkasti toisen maailmansodan aikaisia univormuja, kypäriä, varusteita, tunnuksia yms.? Siis sekä liittoutuneiden että akselivaltojen.
-
Hanna, WW II on todella tarkkaan dokumentoitu, kun vertaa aikaisempiin tai myöhempiin sotiin. Menet minne tahansa ja katsot hyllyjä kohdasta sota, niin siellä on jos jonkinlaista (loput on sitten WW 1:stä ja jostain pienemmistä kahakoista). Divareistakin näitä löytää paljon, ja tietty kirjastosta.
-
Menet minne tahansa ja katsot hyllyjä kohdasta sota, niin siellä on jos jonkinlaista
Joo, tiedän kyllä ;) Itsellänikin on muutama opus ko. aiheesta (siis lähinnä sodan kulusta, taustoista yms. tapahtumista) kun se on aina kiinnostanut. Ajattelinkin lähinnä, että jos joku osaisi tältä istumalta sanoa jonkin yhden tietyn ja kaiken kattavan kuvateoksen, joka olisi must-hankinta.
-
Kandee muuten ottaa mallia liikkuvastakin kuvasta, arkistopätkistä tai vaikka Tuntemattomasta sotilaasta, että saapi sen liikkeen ja äksönin elävästi kuvattua.
-
Juu, esimerkiksi Snejbjergin sarjakuvittama Valon Prikaati on hyvä esimerkki dynaamisesta sotasarjakuvasta.
-
Valon Prikaati vaikutti siinäkin mielessä epäkorkkarimaiselta, että siinä oli ihan oikeaa kuvakerrontaa, eikä vain yksittäisiä kuvapaneeleja joiden yläreunassa on hirveä klunssi tekstiä selittämässä, miten tähän on päädytty...
-
Minua on aina häirinnyt se kun Prinssi Rohkeassa on koko ajan sitä halvatun selitystekstiä keskeyttämässä kuvakerronnan ihanaa dynaamisuutta ja sulavia kamera-ajoja.
-
Minua on aina häirinnyt se kun Prinssi Rohkeassa on koko ajan sitä halvatun selitystekstiä keskeyttämässä kuvakerronnan ihanaa dynaamisuutta ja sulavia kamera-ajoja.
Tuollainen johtunee siitä, että yritetään kertoa liian laajaa tarinaa julkaisuformaattiin nähden. Korkkareissakin yritetään joskus joitain helvetin saagoja Puolasta Ardenneille, vaikka ei niitä kuvia hirveästi ole käytettävissä. Seuraa selitysteksti-oksennusta. Erityisen pahaa tää on just näissä sarjakuvissa, joissa pitäisi kuvata toimintaa. Itse haaveilen korkkarityylisen tarinan tekemisestä, jossa olisi minimaalisesti tekstiä. Iivana hyökkää alkusivuilla, sitten vaan mätetään :)
-
Jess! Mahtava idea! Mutta miksi turhaan vain haaveilemaan, piirrä tuollainen tarina oikeasti! Näytä 'niille' miten homma hoidetaan!
-
Minua on aina häirinnyt se kun Prinssi Rohkeassa on koko ajan sitä halvatun selitystekstiä keskeyttämässä kuvakerronnan ihanaa dynaamisuutta ja sulavia kamera-ajoja.
Eihän Prinssi Rohkeassa juuri koskaan mitään kamera-ajoja tms moterneja ehvektejä ollu. Enemmän pari isoa ja monta pienempää kuvaa ja paljon tekstiä -tyyliin meni. Toimiva kokonaisuus tässä tapauksessa - historiallinen aihe ja "arkaainen" kerrontatapa.
Timo
-
Hitsi kun sarkasmi on joskus niin vaikeaa.
-
Tulipa tässä ostettua lahjaksi "Prinssi Peloton" (Otava 1962). Ihan siis sarjakuvaa, ei (sarjakuvasta napatuilla ruuduilla) kuvitettu kirja kuten ensimmäinen suomennettu Prince Valiant. Tiuha meininki, linnan neidot menevät torniin joka sytytetään palamaan, koska naiset eivät halua joutua linnaa piirittävien karmivien hunnien käsiin. Prinssi tietenkin pelastautuu ja nukkuu tovin rankan paon päälle...
-
Itse haaveilen korkkarityylisen tarinan tekemisestä, jossa olisi minimaalisesti tekstiä. Iivana hyökkää alkusivuilla, sitten vaan mätetään :)
Kas, täältähän tämä Jarlan haave löytyikin, Kvaakista! Lienee materialisoitumassa hiljalleen, jos olen oikein ymmärtänyt.