Sunnuntain Helsingin Sanomissa on listattu kevään sarjakuvia otsikolla Supersankarit jylläävät sarjakuvissa. Lähiluvullakaan en löytänyt kuin yhden supersankarisarjakuvan, Ihmesarjan Ihmeneloset (jo on muuten ihmettä kerrakseen).
Mukava että Yoko Tsuno sarja jatkuu - nyt on luvassa Matka maan uumeniin. Blueberry seikkailee nuorena ja vanhana, albumien nimet ovat hauskan sattuman vuoksi USA:n osavaltioiden mukaan: Arizona Love ja Terroria Kansasissa. Ainakaan ei jää epäselväksi, minne kohtalo on sankariamme kuljettanut.
Olen hiljalleen tykästynyt yhä enemmän Kadonneiden nummien valitukseen. Osa 4 on luvassa, Kyle of Klanach. Sarjasta ei tällä hetkellä taida olla julkaisematta enää kuin yksi osa (Moriganes). Kerrankin on julkaistu jotain uutta sarjaa pitkäjänteisesti eikä jätetty sitä parin osan jälkeen. Kiitos, WSOY.
(http://www.bdparadisio.com/images/5988.jpg)