Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Sarjakuvien ostaminen ja keräily => : Maso 03.12.2004 klo 09:52:45

: Luther Arkwright ja Elric
: Maso 03.12.2004 klo 09:52:45
Ostin pari Luther Arkwrightia divarista, Book 1 ja 3. Nämä ovat sellaisia aika isokokoisia 80-luvun brittipainoksia. Jos saan Book 2:n vielä jostain, niin ovatko ne sitten kaikki siinä, vai onko vielä Book 4? Dark Horsekin on näyttänyt julkaisevan jotain. Ovatko ne vain uudelleenpainatuksia vai uusia seikkailuja?

Samoin kiinnostaisi P. Craig Russelin Elric. Kustantajia tuntuu olevan erinäisiä. Mikä olisi paras tapa hankkia nämä?
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: Antti Vainio 03.12.2004 klo 10:10:02
ne Dark Horset ovat uusia juttuja. Elricistä minulla on muistaakseni Epicin julkaisema aika nätti albumi mutta sen saatavuudesta ei ole tietoa, oma löytyi jostain divarista
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: Maso 03.12.2004 klo 10:32:21
Kiitos tähänastisista vastauksista. Tiesin toki, että Elric on Moorcockin tuotos. Itseäni kiinnostavat nyt sarjakuvat.

Elricistä minulla on muistaakseni Epicin julkaisema aika nätti albumi
Kokemukseni mukaan kaikki Russellin kuvitukset ovat vähintäänkin aika nättejä.
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: Stormbringer-PJuntta 03.12.2004 klo 10:35:14
Elric on Michael Moorcockin kaunokirjallinen seikkailija. Siis kuten Conan. Sarjakuviakin aiheesta on tehty.

Toivottavasti Surffimies ei tarkoita, että Conan olisi Michael Moorcockin kehittämä hahmo. Moorcock on muuten China Miévillen ohella fantsugenren kunkku, jos minulta kysytään. Pois alta risut, männynkävyt ja hobitit!

Elric-sarjiksia on kahdenlaisia: Moorcockin romaanien ja novellien sarjakuvasovituksia (enimmäkseen paskoja, poikkeuksena nuo Russelin piirtämät) sekä alunpitäenkin sarjakuviksi kirjoitettuja. Jälkimmäiset ovat uudempia ja niiden käsikirjoittamiseen Mike Moorcock on itse ottanut osaa. Elric: Making of the Sorcerer on kai vasta ilmestynyt, itse en ole nähnyt.

Moorcockin keskinkertaisemmista fantasiaromaaneista myös Corum-sarjaa ja Hawkmoonia on sarjakuvaversioitu. Ensinmainittua piirsi jonkin aikaa Mike Mignola.

Elric on muuten vilahtanut Petri Hiltusenkin piirtämässä sarjakuvassa. Kuka tietää missä?
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: J.Kantelinen 03.12.2004 klo 12:32:56
Jotain Elriciä taisi olla sarjiksena Helsingin Fantasipeleissä, kun viimeksi siellä kävin. Olisiko ollut sarjisfestareiden tienoilla. Piirros näytti ok hyvältä, muttei kuitenkaan houkutellut ostamaan, kun oli muutakin hyppysissä.
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: jussi mäkinen 03.12.2004 klo 12:44:58
Ostin pari Luther Arkwrightia divarista, Book 1 ja 3. Nämä ovat sellaisia aika isokokoisia 80-luvun brittipainoksia. Jos saan Book 2:n vielä jostain, niin ovatko ne sitten kaikki siinä, vai onko vielä Book 4? Dark Horsekin on näyttänyt julkaisevan jotain. Ovatko ne vain uudelleenpainatuksia vai uusia seikkailuja?


Muistaakseni molemmissa Luther Arkwright tarinoissa oli yhdeksän  osaa. Ensimmäinen alkoi ilmestyä 70/80-lukujen taitteessa jossain englantilaisessa underground-lehdessä, mutta taisi jäädä kesken lehden lakatessa. Sarjan julkaisi 80/90-lukujen taitteessa kokonaan yhdeksän lehden sarjana Englannissa Valkyrie Press  ja Amerikassa Dark Horse.
Toinen LA-tarina "Heart of Empire" tuli kai n. vuonna 2000 Dark Horselta.

 
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: Veli Loponen 03.12.2004 klo 15:35:56
Eikös Walt Simonson ole juuri tehnyt versiota Erlicistä? Taitaa ilmestyä paraikaa.
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: laymon 03.12.2004 klo 17:01:39
Elric on muuten vilahtanut Petri Hiltusenkin piirtämässä sarjakuvassa. Kuka tietää missä?

Muistan kyllä, että jossain Hiltusen pätkässä oli kuva, jossa Elric poseeraa katolla, mutta mikähän tarina se mahtoi olla? Goretta tuli ensimmäisenä mieleen...
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: Pjuntta 03.12.2004 klo 17:12:13
Gorettahan se :)
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: TeroH 03.12.2004 klo 21:39:27
Eikös Walt Simonson ole juuri tehnyt versiota Erlicistä? Taitaa ilmestyä paraikaa.

Jeps, neliosainen sarja. Eka osa tuli joskus syys-lokakuun vaihteessa: Elric, osa 1/4 (http://www.ninthart.com/display.php?article=922), tässä kuussa pitäisi ilmestyä seuraava: Elric, osa 2/4. (http://www.dccomics.com/comics/?cm=2219) Kolmas osa ilmaantuu kait sitten helmikuussa.
: Re:Luther Arkwright ja Elric
: Ilja Rautsi 06.12.2004 klo 20:08:29
Russellin Stormbringer- sovituksen kootussa versiossa on mukana myös miehen sovittama Neil Gaiman- novelli "One life, furnished in early Moorcock". Minulta löytyy myös vanhempi Roy Thomasin kirjoittama sovitus ekasta Elric- romaanista.

Moorcock on muuten China Miévillen ohella fantsugenren kunkku, jos minulta kysytään.

Kyllä sinne väliin kannattaa Jeff VanderMeerkin tunkea.
: Re: Luther Arkwright ja Elric
: Lönkka 30.10.2005 klo 02:12:19
Elricin alppareita ilmetynyt:
-Marvelin Epic: Dreaming City
Erinomainen alpparimittaienn sovitus muutaman sivun mittaisesta kirjallisesta tuotoksesta. Ongelma: löytäminen 80-luvullakin vaikutti ongelmalliselta.

-Eclipsen Elric: Melnibonean
Sovitus ekasta romaanista. Painettu joskus 80-luvulla ja Eclipsehän meni nuri jo kauan aikaa sitten. Fantasiapeleistä näyttää vielä saavan.

-Eclipsen Elric: Sailor on the Seas of Fate
Sovitus tokasta romskusta.

-Dark Horsen Elric: Strombringer
Oisko ilmetynyt vuosituhannen vaihteessa. Ollut painos loppu noin pari vuotta.

Väliin jääneet stoorit löytyvät vain irtonumeroina, mutta ovat aika pahaa bullaa ilman Russellia ja Gilberttiä. Täyttä sarjaa kaipaavien (ei muiden) kannattaa koettaa etsiä noita vaikka milehighcomics.comista tai mycomicshop.comista.

Dreamin City ilmestyi alunperin Marvelin Epic Magazinessa (vrt Heavy Metal), mutta alppari sisältää ymmärtääkseni kohtalaisen paljon lisämatkua. Eclipsen ja DH:n "varsinaisten" romskujen adaptaatiot ilmestyivät ensin kirjojen nimisinä 6- ja 4-osaisina minisarjoina.

ARKWRIGHT (lyhyesti)
-Valkyrie julkais aikoinaan alkuperäisen stoorin yhdeksänä irtonumorna.
-Never Editions teki ykkösalpparin.
-Prout teki uuudelleen ykkösalpparin ja kaksi muutakin kooten koko alkuperäisen sarjan.
-Dark Horse julkaisi puhekuplilla varustetut yhdeksän irtomnumeroa ja kokosi ne myöhemmin nykyisinkin saatavilla olevaan alppariin jossa on siis koko alkuperäinen stoori.

Kakkos-stoori tai jatko-osa Heart of the Empire ilmestyi Dark Horselta ensin yhdeksänä irtonumerona, sitten alpparina (josta painos ollut loppu noin vuoden) sekä CD-ROMina (vielä saatavilla) jossa alpparin lisäksi myös Talbotin 60 000 sanan commentary.
: Re: Luther Arkwright ja Elric
: Timo Ronkainen 13.06.2007 klo 00:54:28
Moorcockista kiinnostuneiden kannattanee seurata:
http://www.multiverse.org/
Foorumilla Michael vastailee kysymyksiin ja onpa asiaa paljon myös sarjakuvista. Olihan Moorcock sarjakuvahommissa IPC:llä uransa alussa.

Timo
: Re: Luther Arkwright ja Elric
: tolppis 13.06.2007 klo 12:55:04
Juu vielä sivumainintana että uudessa engl.kielisessä Deathray-scifilehdessä (löytyy ainakin R-kioskeilta) nro 2 / 2007 on Moorcockin haastattelu ja kerrotaan Multiverse (olikohan se nyt noin) - maailmasta yleensä ja suositellaan toimituksen mielestä parhaita Moorcockin kirjoja.
: Re: Luther Arkwright ja Elric
: Antti Vainio 13.06.2007 klo 17:12:18
Ympätäänpä tähän arvostelu Talbotin uudesta kirjasta joka kuulostaa perin oudolta ja tietenkin aika kiinnostavalta

http://books.guardian.co.uk/review/story/0,,2098455,00.html