Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvamarkkinat => Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus => : V3§a V1tikain3n 09.01.2019 klo 10:38:22
-
Ennakkotiedote:
Porin sarjakuvafestivaalit 12-13.4.2019 Porin kirjastolla, Gallen-Kallelankatu 12
Esiintyjiksi varmistuneet: Rosi Kämpe, Petri Hiltunen, Reima Mäkinen, Hannu Kesola, Tuomas Myllylä ja Sari Sariola.
Näyttelyiksi varmistettu: Ruurut Peräjulukkaa: Eteläpohjalaisia sarjakuvantekijöitä
Tuomas Myllylä
Sari Sariola
Kevyt Metalli: kotimaista spekulatiivista fiktiota
Ohjelman suhteen olemme vielä avoimia, kaikenlaisia ideoita voi esittää järjestäjille.
Kirjaston aulaan tulee myyntipöytiä. Varataksesi myyntipöydän ota yhteyttä vesa.vitikainen@gmail.com otsikolla Myyntipöytä. Yksittäisiä tuotteita saa myös järjestäjien pöytään myyntiin. Myyntipöydät maksavat iso 50e, pieni 20e.
Näyttelyitä tulee eri osastoille ja alakerran kerhotiloihin. Myös näyttelypuolella on vielä tilaa sekä isommalle että pienemmälle näyttelylle.
Festarijuliste ja lisätietoja päivitellään.
-
Jos toiveita voi esittää, niin ohjelma kirjaston puolelle eikä sinne monttuun.
-
Toiveita voi esittää ja myös huomioidaan. Toteutuu.
-
Näyttelyitä on tulossa ainakin:
Näyttelyiksi varmistettu:
Mant¨suria: Mannerheimin tulikaste
Ruurut Peräjulukkaa: Eteläpohjalaisia sarjakuvantekijöitä
Tuomas Myllylä: Muistoja Pohjolasta
Sari Sariola: Katso ihmistä
Kevyt Metalli: kotimaista spekulatiivista fiktiota (Puuvilla)
Minä olen Charlie
Muumien jäljillä (Info kirjakauppa)
Juliana Hyrri: Huoranpenikat ja simpukkarasia
Juha Koskinen: Fiktiivisiä karikatyyrejä
Porilaisia sarjakuvantekijöitä
Rendel
Myyjiä:
Annika Kiiskilä
Turun sarjiskauppa
Tomin antikvariaatti
Millis Salo
Avi Heikkinen
Musta Ritari kustannus
Sotakirjasto
Pauli Kallio/ Suuri Kurpitsa
Sefie Rosenlund
Sanmagumo
Reima Mäkinen
Tarinoita muinaisesta Pohjolasta
Tuomas Myllylä ja Sari Sariola
Ohjelmassa pitchausta muutaman kustantajan kanssa, sekä monen sorttista muuta mukavaa paikan päällä sekä virtuaalisesti.
-
Porin posterissa on Villin lännen meininkiä!
(https://pbs.twimg.com/media/D2kzNZzXcAEUQj-.png)
-
Triviatietona mainittakoon, että alunperin lasson tilalla oli pyssy. Se muutettiin Porin kirjaston henkilökunnan toiveesta, sillä julistetta aiotaan pistää myös lastenosastolle, jolloin siinä ei saisi näkyä pyssyjä.
Lisättäköön vielä, että kuva on minun piirtämäni ja Markus Tuppuraisen värittämä.
-
Lasso toimii kyllä visuaalisestikin paremmin.
-
TO:
9.45-11.00
Ennakkona sarjakuvatyöpaja koululaisille, yhteistyössä Porin lastenkulttuurikeskus (etukäteen ilmoittautunut ryhmä)
PE 12.4.
9.00-10.00 Aikuistenosasto: Mauri Kunnaksen Kreivin aikaan - I Grevens Tid -näyttelyn avajaiset (yhteistyössä Svenska nu -verkoston kanssa) aikuistenosasto
9.45-11.00 Sarjakuvatyöpaja koululaisille, yhteistyössä Porin lastenkulttuurikeskus (etukäteen ilmoittautunut ryhmä)
14.00 Kirjaston aula: Vesa Vitikainen avaa festivaalin, pop-up-näyttelyiden avajaiset
14.00 Kokoustila: Piirustuskilpailu ja virtuaalicosplaykisa avataan
14.00 Aikuistenosasto: Livepiirustus alkaa
14.30 Aikuistenosasto: Kevyt Metalli-julkkaripaneeli, haastattelijoina Jaana Suorsa ja Sippo Mentunen
14.30 Seminaarihuone 1: lastenelokuva, kesto 88 min
14.55 Aikuistenosasto: Iltaohjelman traileri
15.00-18.00 Kokoustila: Praedor-roolipeli, non-stoppina
15.00 Aikuistenosasto: Jouko Ruokosenmäki: New Gods klassikkoesittelyssä
15.45 Aikuistenosasto: Avi Heikkinen: Pokuto
16.00-16.30 Kokoustila: Liken ja Mustan Ritarin pitchaus, ennakkoilmoittautuneille
16.00 Aikuistenosasto: Annika Kiiskilä, haastattelijana Vesa Vitikainen
16.15 Aikuistenosasto: Millis Salo, haastattelijana Vesa Vitikainen
16.30 Aikuistenosasto: Reima Mäkinen: Mannerheim-sarjakuva
17-18.30 Lastenosasto: Piirustuspaja lapsille non-stoppina, yhteistyössä Porin lastenkulttuurikeskus
17.00 Aikuistenosasto: Näkymä-sarjakuvakilpailun info, Jaana Suorsa
17.15 Aikuistenosasto: Avi Heikkinen: KESS
17.30 Aikuistenosasto: Petri Hiltunen, haastattelijana Juha Koskinen
18.15 Aikuistenosasto: Rosi Kämpe, haastattelijana Vesa Vitikainen
LA 13.4
09.00 Aula: Festarilauantain avajaispuheet
9.15 Aikuistenosasto: Tuomas Myllylä: Syöveri ja muita teoksia, haastattelija Sippo Mentunen ja eksyminen aiheesta
9.45 Sari Sariola: Mustanaamiokerhon kokous (ennakkoon ilmoittautuneille)
10.00-14.00 Kokoustila: Praedor-roolipeli Kokoustilassa (non-stop)
10.15-11.15 Kokoustila: Sarjakuvapitchsaus, Suuri Kurpitsa, Täyskäsi, Zum Teufel
10.15 Aikuistenosasto: Avi Heikkinen: Valotusaika
10.45 Aikuistenosasto: Sefie Rosenlund haastattelijana Vesa Vitikainen
11.00 Aikuistenosasto: Limingan taidekoulun sarjakuvalinja esittäytyy
11.00 Seminaarihuone1: Sanmagumo: Hahmotyöpaja Pori-chan workshop Seminaarihuone 1
11.15 Aikuistenosasto: Tarinoita muinaisesta Pohjolasta-sarjakuvat
11.30 Aikuistenosasto: Mauri Tuure, haastattelijana Vesa Kataisto
12.00 Aikuistenosasto: Jussi Piironen: Hap&Leonard, Mucho mojo haastattelijana Vesa Vitikainen
12:30 Aikuistenosasto: Juliana Hyrri: Satakieli joka ei laulanut, haastattelijana Jyrki Liikka
13.00 Aikuistenosasto: Reima Mäkinen, Mikael Mäkinen, sarjakuvatubettaminen haastattelijana Sippo Mentunen
13.30 Aikuistenosasto: Rosi Kämpe, haastattelijana Sippo Mentunen
14.00 Aikuistenosasto: Petri Hiltunen: Tugeeneista Tong-salaseuroihin. Todellisuus pulp-viihteen salaseurojen takana
14.45 Kokoustila: Virtuaalicosplaykisan ja piirustuskilpailun voittajat
15.00 Yleisöohjelma päättyy
Päivitetympi versio
-
Pikku-uutinen (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2615) etusivulla.
-
Sehän oli hauska taas.
Yleisöä olisi voinut olla enemmän, niin ohjelmissa kuin (ainakin oletan) myyjien tiskien äärellä mesenoimassa kulttuuria.
Ne joihin ehdin kuuntelijaksikin olivat aika hyviä ohjelmanumeroita.
Rosi Kämpe oli myös hyvä tyyppi ja plussaa taphtumalle.
Yläkerta oli toimivampi kuin kellari joskin tekniikan ja kulkemisen kannalta jotain voisi parantaa, jos keksin juuri miten kerron.
Täytyy kai jossain kohtaa etsiä ne youtubekanavatkin.
Palaan lukemaan Syöveriä temporaaliteknologian avulla.
-
Kehitys kehittyy. Suunta on eteenpäin ja väkeäkin kävi enemmän kuin viimeksi. Painopisteitä kannattaa miettiä, mutta erittäin hyvä että on päästy suurelta osin ylös sieltä kirjaston montusta.
-
En tietenkään osaa verrata aiempiin vuosiin, mutta ainakin nyt oli hyvä. Alkuun näytti toki melko katastrofaaliselta eli tyhjältä. Tapahtumaa kannattaisi mainostaa esimerkiksi YouTubessa. :) Ei maar. Sama ongelma tässäkin, mitä muutenkin kirjojen kanssa. Uutis- ja muut kynnykset on vaikea ylittää. Nyt vielä vaalit sotkemassa kuvioita, eli tuskin mitään flyeri-jakelua tai muuta olisi pystynyt tekemään. Jazz -festivaalin kanssa yhteistyötä markkinointiin? Sinne vaan oma koju pystyyn ja jakamaan ilosanomaa. Kenties tuleva opetusministeri Laura Huhtasaari voisi auttaa? (tuokin oli huumoria)
Rosi Kämpestä perjantaina julkaistu juttu ja naama Satakunnan kansan kannessa houkutteli ilmi selvästi porukkaa. Sama artikkeli oli sitten lauantain Aamulehdessä. (Äiti huomautti asiasta, että siinä oli joku tyttö, joka tekee jotain peligrafiikkaa) Muuten sama artikkeli kuin SK:ssa eli parit sivuhuomiot Porin festareista oli vain AL:ssa karsittu pois. En tunne yhtään Porin mediakenttää, mutta radio sentään on vielä paikallinen ja aktiivinen (YLE).
Aika moni oli onnistunut kävelemään sisään kirjastoon huomaamatta sitä isoa lakanaa oven päällä. "Ai täällä on sarjakuvafestarit." "Ai, täällä MYYDÄÄN kirjoja." Auttaisikohan jos sen tapahtuman brändäisi vaikka BUZZ festivaaliksi? Teltta eli sivupiste kävelykadulle. Ja sitten jotain yhteistyötä koulujen kanssa. Vaikka käydä puhumassa niissä peli-, digimaalari- ja sarjakuvantekijän ammateista? Ens vuonna teemaksi sarjakuvapelit ja pelisarjakuvat. Mukaan vaikka Tunnelgroundia, Änkkäreitä, Max Paynea ja sen sellaista. Ja tubepaneeli uusiksi. Ehdottomasti. Panelin vetäjäkin ehtisi varmasti katsoa edes yhden videon ennen sitä (ks. ketjun aiempi viesti). Ja ne prkleen "manganuoret" pitäisi väkisin saada mukaan. Herra V voisi ottaa itseään persusta kiinni ja yrittää jatkaa jonkinlaisen hallituksen muodostamista siihen suuntaan. (Käyn näköjään hieman ylikierroksilla yhä vaan) Ideointi on niin sietämättömän kevyttä ja helppoa siihen verrattuna että pitäisi itse vaivautua tekemään jotakin. :)
Mutta sanotaan, että kyllä tapahtuma on ihan "kehityskelpoinen". Ehkä juuri häppeningin pienuudesta johtuen, isompia tai keskikokoisia mokauksia ei järjestelyissä tullut vastaan (Se on aika poikkeuksellista skenessä! Vai jäiko Hannu Kesola rautaportin vangiksi, siltä vähän näytti?)
Henkilökohtaisesti kaduttaa ja harmittaa kun menin avautumaan vähän turhan rennosti Tuppuraiselle. Kevyt Metalli -lehden kansi on pelkästään loistavan hieno, samoin hänen sarjansa lehdessä. Kiva oli myös tutustua hieman Mauri Tuuren ja Avin kaltaisiin piirtäjiin. Kyllä se vähän tuppaa olemaan, että jos ei kapakkaan tai muihin sosiaalisiin rientoihin lähde, niin ei sitä kyllä oikein mitään ns. suhteitakaan saa luoduksi.
Kuvailin vidoepäiväkirjaa minkä kerkesin. (https://youtu.be/b1KzdzYZ4B4) Enimmäkseen piti kuitenkin olla aktiivinen ihan muulla tavalla, hillua myyntipöydässä ja välillä jopa vetää hieman henkeä.
Suuri kiitos järjestäjille.
-
Suurkiitos järjestäjille, ohjelmanpitäjille, myyjille ynnä muille myös rivikävijän taholta.
Parillekin henkilölle mainitsin, että kirjastoa kierrellessäni tuli mieleen Don Rosasta kuulemani juttu: hän on tiettävästi takavuosina sanonut eurooppalaisille faneille, että kannattaa tulla yhdysvaltalaisiin sarjakuvatapahtumiin juttelemaan, siellä ei ole kiirettä. Nolotti satakuntalaisten puolesta, kun yleisöä oli niin vähän, mutta minulle itselleni tämä tarjosi lähes rajattomat mahdollisuudet haastatella sarjakuva-alan ihmisiä kotoisan lämpimissä tunnelmissa. En nyt lähde erikseen nimeämään henkilöitä tai aihepiirejä, sillä luettelo olisi pitkä.
Ehkä kuitenkin kannattaisi vielä yrittää esimerkiksi laajentaa yhteistyötä Porin koulujen kanssa? Festivaalien aukiolo meni perjantaina osin päällekkäin koulupäivän kanssa, joten iltapäivää olisi voinut mainostaa suoraan vaikkapa äidinkielen- ja kuvaamataidonopettajille kokonaisten kävijäryhmien saamiseksi. Tosin kuulin sellaisia näkemyksiä, ettei sarjakuvaa olisi opettajakunnan piirissä yhä vieläkään hyväksytty kulttuuriksi siinä määrin kuin Helsingin Sanomain kulttuurisivuilla.