Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvamarkkinat => Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus => : kyösti 17.10.2018 klo 09:22:03
-
Vuoden 2018 aikana julkaistuista sarjakuva-albumeista haetaan taas sitä ansioitunutta. Ilmoittautua voi 31.12.2018 saakka ja valinta julkistetaan Tampere Kuplii -festivaalilla pe 22.3.2019.
Ilmoittautuminen on avoinna Sarjakuvafinlandia.fi sivuilla:
http://www.sarjakuvafinlandia.fi/ilmoita.html
Lisäksi sivuille syntyneeseen tietokantaan (yli 800 albumia) voi ilmoittaa aikaisempien vuosien (2007-2017) teoksia, joita siellä ei vielä ole. Mukaan mahtuvat myös antologiat. Teosten ilmoittaminen on maksutonta. Tarkoituksena on kerätä mahdollisimman kattava tietokanta suomalaisista sarjakuva-albumeista.
http://www.sarjakuvafinlandia.fi/ilmoita_teostietokantaan.html
-
50 albumin raja on rikki. Taas on esillä paljon hyvää luettavaa:
http://www.sarjakuvafinlandia.fi/teokset.html
Ja vielä on muutama viikkoa aikaa ilmoittaa:
http://www.sarjakuvafinlandia.fi/ilmoita.html
-
Kymmenen kärjessä -lista ja diktaattorin nimeäminen taphtuu tiistaina 19. päivä helmikuuta. Kisa on kova, esiraati on tehnyt pätevää työtä.
-
Meeri Koutaniemi valitsee, todella kovatasoiselta listalta (https://www.aamulehti.fi/a/201460834).
Timo
-
Uutinen myös Kvaakin etusivuilla (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2602).
-
Taas unohtui muutamia hyviä teoksia finaalista...
Belzebubs (J.P. AHONEN)
Kylmälän murhat 2 Kyläkauppias katoaa (Jari Peltonen)
Pakanat (Tuomas Myllylä)
Aika paljon jäänyt lukematta kotimaista sarjakuvaa tänä vuonna, joten en ihan voi kaikista sarjakuvista muodostaa mielipidettä, jotka on tähän Sarjakuva-Finlandiaan valittu.
Kyllähän tuo J.P. Ahonen on monena vuonna ollut finaalissa ja hänen tuotantonsa kyllä kaipaisi tunnustusta. Nyt tuli sentäs aivan mahtava Belzebubs sarjakuva Ahoselta, mutta sitähän tämä raati ei kuiteskaan ole huomioinut. Myös Villimpi Pohjola: Irtiotto on takuuhyvä sarjakuva.
Jos minä saisin päättää tältä istumalta, niin tykkäsin eniten tuosta Jari Peltosen Kylmälän murhat 2:sta. Mutta sekään ei päässyt finaaliin. Huokaus!
-
Eniten kiinnostaa Heikki Rönkkö: ASDF Boot. Oiskohan toi Helsingin kirjastoissa? Pitäää tsekata.
Edit
Varaus tehty. Oodin kappale oli näköjään ehtinyt jo kadota.
-
Taas unohtui muutamia hyviä teoksia finaalista...
Belzebubs (J.P. AHONEN)
Kylmälän murhat 2 Kyläkauppias katoaa (Jari Peltonen)
Pakanat (Tuomas Myllylä)
--
Mitkä kolme tiputtaisit kisasta, jotta nuo mahtuisivat listalle?
-
Hieno lista ja kaikki ovat hyviä teoksia!
Itsekin olisin tosin kaivannut mukaan Tuomas Myllylän Pakanat-eeposta, joka on kuitenkin yksi parhaista suomalaisista sarjakuva-albumeista vuosienkin mittakaavalla laskettuna.
Mutta hyvää työtä on esiraati tehnyt.
-
Mitkä kolme tiputtaisit kisasta, jotta nuo mahtuisivat listalle?
Voishan sitä finaaliin menneitä vähän lisätä.
Finaalisarjasta olen tällä hetkellä lukenut vain
Villimpi Pohjola: Irtiotto
Metsänpeitto
Neiti Branderia olen lukenut Helsinki-infosta (onkohan samoja sarjakuvia)
Kuningas menettää päänsä
D'Moleyk - Myyrien aika
Noi kyllä antaisin olla finaalissa...muista en osaa sanoa, kun en ole lukenut
-
Voishan sitä finaaliin menneitä vähän lisätä.
--
Säännöissä vissiin on, että kymmenen pääsee finaaliin.
-
Säännöissä vissiin on, että kymmenen pääsee finaaliin.
Säännöissä lukee, että 3-10 teosta, mutta eipä noi säännöt kovin sitovat taida olla. Ekassa pykälässä rajataan antologiat kisan ulkopuolelle, mutta niin vain Sisaret 1918 on mukana. En toki ota kantaa kys. teoksen taiteelliseen laatuun.
-
Onnittelut kaikille! Kyllä ennen vanhaan olisi vähintään Varjo-Sarjakuva-Finlandia tai pari järjestetty tuollaisesta törkeästä sääntörikkomuksesta, mutta nykyään ei kukaan välitä.
;)
-
Ehdokkuutta tavoittelemaan kannattaa lähettää muitakin sarjakuvia jotka poikkeavat säännöistä. Kun ei niitä ole tarkoitettu noudatettaviksi.
-
No niin alkaa tuo H-hetki lähenee ja haluan sanoa oman Finlandia-ehdokkaani tässä ja nyt.
Finaali kymmeniköstä on tällä hetkellä lukemattomia vain ASDF Boot ja Oksi. Oksissa ihan kamalan pitkä varaus-jono kirjastossa tällä hetkellä. Oksia on kyllä kirjakaupassa tullut selattua, joten tiedän kyllä suunnilleen mitä se sisältää.
Mutta näistä lukemistani ehdokkaista annan ääneni JP. Ahosen Villimpi Pohjola: Irtiotto sarjakuvalle. Olen aina tykännyt tästä sarjakuvasta ja Ahonen on kyllä aivan törkeän hyvä sarjakuvapiirtäjä.
Ihmettelen vaan, että miksi tuo Belzebubs ei ole finaalissa...se oli vielä parempi.
Sitten pitää sanoa, että jos otetaan kaikki sarjakuvat mukaan, eikä pelkkä finaaliin menevät. Niin kyllähän minä ääneni annan tuolle Pakanat-sarjakuvalle. Tuomas Myllylä on tehnyt todella hienon sarjakuvan ja tässä koko kertomus yhdessä paketissa. Pakanat olisi pitänyt ehdottomasti olla finaalissa.
Sitten arveluni tai veikkaukseni voittajasta. Ylimpänä diktaattorina on tänä vuonna Meeri Koutaniemi. Sanoisin, että tuo Oksi on vahvoilla. Myös Ville Rannan, Kuningas menettää päänsä voi yllättää. Koutaniemi on valokuvaaja ammatiltaan, joten Neiti Branderilla voi olla mahdollisuuksia. Epäilen kyllä, että tuo Oksi on se voittaja.
Toivoisin, että olisin väärässä ja JP Ahonen voittaisi Villillä Pohjolalla.
-
SISARET 1918 voitti.
Lehdistötiedote (https://www.sarjakuvafinlandia.fi/media/sarjakuva_finlandia_lehdistotiedote_190322.pdf).
-
Pikku-uutinen etusivulla (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2610).
-
Uutisointia:
- Naisista sisällissodassa kertova teos sai Sarjakuva-Finlandian (https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4055682-naisista-sisallissodassa-kertova-teos-sai-sarjakuva-finlandian). KU
- Sarjakuva-Finlandia sisällissodasta kertovalle Sisaret 1918 -albumille (https://www.is.fi/viihde/art-2000006044040.html). IS
- Sisällissodan kokemuksiin ja muistoihin sukeltava Sisaret 1918 sai Sarjakuva-Finlandian (https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000006044524.html). HS
- ”Kallis, oi liian kallis on aatteemme voittokulku!” – Sisaret 1918 kuvaa, miten naiset ja lapset kokivat Suomen sisällissodan (https://www.aamulehti.fi/kulttuuri/kallis-oi-liian-kallis-on-aatteemme-voittokulku-sisaret-1918-kuvaa-miten-naiset-ja-lapset-kokivat-suomen-sisallissodan-200841539). AL
- Sarjakuva-Finlandia sisällissodasta kertovalle Sisaret 1918 -albumille (https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kulttuuri/item/213155). STT
- Punaisten ja valkoisten suomalaisten naisten unohdettu ja vähätelty tarina ikuistettiin – teokselle Sarjakuva-Finlandia (https://yle.fi/uutiset/3-10701687). YLE
-
Jopas on Sarjakuva-Finlandia saanut hyvin tilaa lehdissä.
Aamulehti: Sarjakuva-Finlandian voitti sisällissotaa käsittelevä Sisaret 1918 – tamperelainen taiteilija Emmi Nieminen: ”Sisällissota oli hirvittävä farssi” (https://www.aamulehti.fi/a/d0004c6a-6d87-462d-97d9-efcd067a5a80)
-- Kaikki piirtäjät ovat tarkoituksella naisia. Syynä on toisaalta tavoite tuoda esiin naisten ääntä ja tarinoita, toisaalta nostaa esiin suomalaisia, loistavia sarjakuvapiirtäjänaisia.
– Sisällissodan naisista on vasta viimeisen kymmenen vuoden aikana alettu puhua. Kun aloitin Kansan Arkistossa vuonna 2006, olin hämmästynyt naismuistelijoiden määrästä. Naiskaartilaisista ei silloin vielä puhuttu. Historia on edelleen miehistä, joten on hyvä että naisten ja muiden sukupuolien äänet pääsevät esille, Laitinen sanoo. --
-
Ei tässä voi muuta kuin riemuita. Reetta Laitiseen luotin ja se kannatti. Itselle ei jäänyt muuta kuin loppusilaus. Kimmo Mustonen hoiti taiton upeasti, kokonaisuus on toimiva ja Sisaret 1918 on merkittävä avaus näkökulmasta, jota ei ole liikaa käsitelty.