No niin nyt on katsottu Captain Marvel. Kyllähän tota katseli ihan mielellään. Ihan hyvä flikka ja likka.
Se Marvel-logo alussa oli nyt kyllä paras ikinä!
Eipä tullut aika pitkäksi tätäkään kattelessa!
Hitto Captain Marvel on pikkasen kova mimmi...ehkä vähän liiankin ylivoimainen!
Mistähän johtuu, että Imax-valkokangas tuntu toisella katselukerralla pienemmältä kuin ekalla. Nyt kun korvani vasara ja alasin oikein viritteli itseään, niin kyllä IMAX:ssa on huonommat äänet kuin Tennari 1:en Scapessa. Ainakin bassoa on vähemmän.
Tarkemmin en tähän aikaan aamusta jaksa Captain Marvelia sumplia, mutta pidin siitä älyttömästi. Elokuvaan vaan taisi lipsahtaa muutama isompi juoniaukko?
Ensimmäisessä Thorissa väritettiin ideaa että Thor on ensimmäinen alien, kehen SHIELD törmää. Ja Thorin kaltaisten, maan ulkopuolisten voimanpesien takia alkoivat kehittelemään voimakkaampaa arsenaalia.
Ja mitenkä Tesseractin kohdalla? Aikaisemmin väitettiin että Howard Stark kävi kalastamassa tämän vesistöstä?
ensimmäinen lie oikeasti lipsahdus mutta toisen kohdalla se sopii aikalinjaan kuin naula päähän.
Asgardialaisten aasojen seuraajilta sen pölli Punakallo, Howard Stark poimii sen 40-50-luvulla ja se on SHIELDin hallussa josta se toimii voimanlähteenä Lawson /Mar-Vellin alukselle ja on kuusi vuotta tällä1980-1990lukujen siimeksessä sittemmin Goosessa josta se siinä jälkimmäisessä lopputekstien jälkeisessä osiossa puklautetaan pihalle ja on taas SHIELDillä.
sen ensiommäisen kohdalle voisi väittää että vakoojat harvoin kertovat totuutta kuten onko Coulson elossa vai ei jne mutta se on kai ajatuksellinen moka
Mulle tää tippui samaan luokkaan kuin Ant-Man and the Wasp. Ihan OK elokuva, joka ei tee mitään väärin liian rajusti, mutta ei oikein jätä vahvoja tuntemuksia jälkeenpäin. Koska olen hullu keräillijä, tämän DVD löytää tiensä kokoelmaani, mutta isompien MCU maratonien ulkopuolella tuskin tulen katsoneeksi uudestaan (isosiskolleni kyllä haluan joskus näyttää, kun olen varma, että puhuttelee häntä enemmän, enkä tarkoita tätä mitenkään piikittelevästi).
Leffan iso ongelma on, että draaman pääkoukku on mysteeri, johon yleisö tietää vastaukset jo heti leffan alussa ja odottaa kärsimättömästi, että päähahmo pääsee ajantasalle, jotta itse pääkonfliktia voitaisiin ratkoa. Ja ei, en usko, että pelkästään sarjistietämykseni auttoi minua tässä. On aika ilmiselvää ketkä ovat leffan oikeita pahiksia ja mitä Carol tulee selvittämään menneisyydestään, jos yhtään jaksaa kiinnittää huomiota.
Toimintakohtauksetkin jättivät toivomisen varaa. Alussa kuvattiin aivan liian läheltä ja heilutettiin kameraa, jotta ei saanut kunnolla selvää. En ymmärrä miksi tämä on edelleen nykypäivän Hollywood toimintaleffojen helmasynti, kun ekasta Jason Bourne - leffasta on jo 17 vuotta ja kukaan ei ole ikinä tykännyt kyseisestä tehokeinosta. Leffan kliimaksissa, taasen, efektit olivat näyttäviä, mutta päähahmo on niin paljon vahvempi kuin kaikki pahikset yhteensä, ettei ole oikein mitään jännitettä miten matsit tulevat päättymään. Toivottavasti jatko-osissa (etenkin, kun Marvel on saanut käyttöönsä mm. Galactuksen ja tämän airueitten kaltaiset mörssärit) esitellään pahiksia, jotka pystyvät oikeasti haastamaan tämän.
Jos nyt jotain fanipoika kitinöitä, niin en ymmärrä mikä oli pointti pistää Ronan tähän leffaan. Oli kultainen tilaisuus antaa laajasti kritisoidulle pahikselle oikeaa syvyyttä, mutta hahmon rooli on käytännössä cameo ja koska tämä kuoli ekassa Guardians - leffassa, niin ei tätä jatko-osaankaan kannata odottaa. Ja mitä enemmän mietin asiaa, sitä enemmän inhoan kuinka Nick Furyn silmän menettäminen käsiteltiin.
Winter Soldier - leffassa vahvasti vihjattiin, että tämä oli Furyn elämän käännekohta, joka teki hänestä niin epäluottavaisen. Nyt kun se olikin vain hassu vitsi, niin en enää ikinä pysty nauttimaan samalla tavalla Furyn ja Kapun intensiivisestä keskustelusta kyseisessä leffassa.
Näistä vioista huolimatta leffa tarjosi hyvät roolisuoritukset (erityismaininta Ben Mendelsohnille) ja silmäkarkkia efektipuolella. Sisäinen lapseni myös hehkui ilosta, kun pääsi näkemään skrullit valkokankaalla, ja näihin liittyvä twisti toimi hyvin. Kuten sanoin, ei huono leffa, mutta ei mitenkään ihmeellinenkään.
Taidan muuten olla q-miehelle kaljan velkaa koska hän oli oikeassa ja minä väärässä Ylimmän Tajunnan todellisen muodon näkemisen suhteen. Ehkä sitten jatko-osassa.
Mulle jäi jotenkin kumman mitäänsanomattomat fiilikset tästä leffasta. Ei nyt suoranaisesti mitenkään huono leffa, mutta jotenkin ei vaan saanu kiinnostusta kunnolla heräämään missään vaiheessa.
Ja mitä enemmän mietin asiaa, sitä enemmän inhoan kuinka Nick Furyn silmän menettäminen käsiteltiin.
Tuo jäi itseänikin häiritsemään; ei ollu minun mieleeni tuollainen ratkaisu...
Jos nyt jotain fanipoika kitinöitä, niin en ymmärrä mikä oli pointti pistää Ronan tähän leffaan.
Musta se olis ollu parempi jos se olis jätetty ihan pelkäksi hologrammi cameoksi; se koko taistelukohtaus avaruudessa Ronanin laivastoa vastaan tuntui ihan turhalta, jonka ainoa tarkoitus oli vaan näyttää kuinka voittamaton captain marvel on. Missä on jännite tulevissa leffoissa, jos captain marvel voi noin vain piestä kaikki? Samasta syystä en ole koskaan ollu suuri teräsmies fanikaan.
Pienin varauksin kävin katsomassa, ja yllätyin positiivisesti. Olen niin paljon lukenut Mar-Vellin seikkailuja että hieman sekava fiilis miten suhtautua MCU:n Captain Marvel kaanoniin, mutta vuorokautta myöhemmin ajatellen ei jäänyt paha maku suuhun siitäkään. Larson teki hyvän suorituksen, samoin oikeastaan kaikki muutkin (erityis-bonus-pinnat Ben Mendelsonille). Jälkikäteen hämmästyttää miten koko leffan aikana ei kertaakaan pistänyt silmään Furyn digitaalinen nuorennusleikkaus. Olen puolueellinen koska omistan kaksi kissaa, mutta Goose oli ihan mahtava. Lopputekstien jälkeinen lisähärpätys hymyilytti ihan urakalla mutta kun vanhempi kolli teki just äsken kuusi oksua pitkin kämppää niin hymy on hieman hyytynyt.
Olen puolueellinen koska omistan kaksi kissaa, mutta Goose oli ihan mahtava. Lopputekstien jälkeinen lisähärpätys hymyilytti ihan urakalla mutta kun vanhempi kolli teki just äsken kuusi oksua pitkin kämppää niin hymy on hieman hyytynyt.
Älä syötä sille niitä ikuisuuskiviä...varmasti laattaa!
..En nyt muista, pelkäsivätkö skrullit kissaa muistuttavia olentoja sarjakuvassa...? ... Jacksonin ohella pisteet "kissalle". ---
osin varmaan vaikkakin
(https://66.media.tumblr.com/d0fe34f00136e0fc69f8c62939661f98/tumblr_pp3ira5oU61qj34j2o1_540.png)
kyseessä ei ole kissa, kuten jo teatterissa sanoin: Flerken