Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu => Topic started by: Tuipal on 01.07.2017 klo 21:53:38

Title: Heinäkuun haaste, työt
Post by: Tuipal on 01.07.2017 klo 21:53:38
Tänne heinäkuun työt.

Haasteen aihe: Sarjakuvassa pitää esiintyä merimies sekä papukaija tai huuhkaja. Muutoin aiheen käsittely on täysin vapaa.

Title: Vs: Heinäkuun haaste, työt
Post by: Marj on 04.07.2017 klo 11:40:20
Meni ehkä liian vapaaksi, mutta idea oli. (Sarjakuvassa on kaksi ruutua:) )
Title: Vs: Heinäkuun haaste, työt
Post by: Shunichiro on 05.07.2017 klo 21:26:40
1808 (http://graphicvoicesx.blogspot.fi/2017/07/1808.html)

Välineet: lyijykynä, Pro Marker -sarjakuvatussit, öljypastelliliidut, Photoshop tekstaukseen

Sananen sarjakuvan taustoista: Ching Shih oli oikeasti olemassa ollut naismerirosvo, jonka ura oli lyhyt, mutta sitäkin tuottoisampi. Ilotalon huorasta merirsovokapteeniksi ei ollut ihan tavallinen urakehitys. Parhaimmillaan hänen komennossaan oli 300 alusta. Kun Kiinan hallitus lupasi armahduksen merirosvoille, hän tarttui tilaisuuteen. Ching Shih ryhtyi liikenaiseksi; joidenkin tietojen mukaan hän salakuljetutti oopiumia, mutta ainakin hän perusti menestyksekkään uhkapelitalon. Ching Shih on niitä harvoja merirosvoja, joka kuoli normaalisti eikä väkivaltaisesti merillä. Hän eli 69-vuotiaaksi. Historian kirjoissa ei mainita sarjakuvani esittämää episodia, mutta kuka tietää, ehkä se olisi voinut tapahtua.

- Jukka
Title: Vs: Heinäkuun haaste, työt
Post by: Vergil on 12.07.2017 klo 16:39:51
Aluksi ajattelin tehdä odotettua(?) jatkoa säheltäjä-Sannin viimekuiselle uintireissulle, mutta kun näin kuvan Alicia Vikanderista treenattuine vatsalihaksineen Lara Croftin roolin jäljiltä, sain inspiraation väkertää sooloseikkailun Aavepartion (kts. maalis-ja huhtikuun haasteet) tytölle:

- V
Title: Vs: Heinäkuun haaste, työt
Post by: Holle on 31.07.2017 klo 14:08:12
Päivä vasta puolessa ja kaksi strippiä jo tehtynä. Seuraavaksi mielellään jotain josta saisi rahaakin. Jos ei sitten satu löytämään jostain aarrearkkua.

(http://www.verikoirat.com/export/huh-huh.png)
Title: Vs: Heinäkuun haaste, työt
Post by: Lokkiparvi on 01.08.2017 klo 00:59:04
Tarina(n alku) olematon, halusin vaan päästä piirtämään jotakin. Vitsi että oli hauskaa piirtää sarjista pitkästä aikaa. Jatkoa seuraa kesälomalla 2018 (ehkä!) ;)

(http://rampart.pp.fi/books/kli/arg/share/Kuka%20Ankka%20-%20Seireenien%20Saari%20Y860.jpg)