Attila (Rosy,Derib) integraali tulossa Otavalta?Uotellaan uotellaan.
(lähde: Mediatoon http://mfr.mediatoon.com/en/serie.php?ID=21)
Ihan kiinnostavaa nähdä, kuinka integraalit lähtevät myymään täällä meillä.
Yhden albumin hinta toki niissä laskee, mutta kerralla joutuu sijoittamaan suuremman summan kuin mitä kuluisi vain yhteen albumiin.
Mutta hienoa, että tämmöstä ainakin kokeillaan!
Toi Attila on aika hyvä veto. Sangen hyvä sarjakuva, ja kaikki julkaisut sopii yhteen integraaliin. Vaikka kauppa ei kävis niin sarja ei jää kesken.
(tarkasti ottaen La Vache qui m'edit -kustantamo on julkaissut yks tai kaks albumia, mutta ne on mielestäni niin erinäköistä grafiikkaltaan, että eivät oikein sopisi näiden klassikkotarinoiden seuraan.)
Ei Rosyn kuolema Attila-sarjaa lopettanut. Tuo kyseinen tarina ilmestyi 80-luvun lopussa Spiroussa ja Rosy kuoli 2013 alussa.
Pitäs saada jostain tuo vuonna 2010 ilmestynyt Didgén piirtämä viides albumi. Eri kustantaja, mutta kirjoittajana sama Rosy kuin ennenkin. Ehkä sarjaa olisi jatkettukin, mutta Rosy kuoli.
Komia kirja nyt arvostelussa
http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2431
Tuli integraali vastaan, niistä Ruudussa ilmestyneistä Attiloista oli vaan hämäriä muistoja, Nonarissa ilmestynyt neljäs oli vähän tuoreemmin mielessä ja kun en siitä kovin paljoa pitänyt niin suhtauduin aika varauksella tähän teokseen, nostalgiapisteitä ei ollut ihan kauheasti jaossa...
Ja juu, kaksi ekaa albumia olivat varsin mainioita, reipasta seikkailua jolla sijoitutaan sinne aikakauden BD-keskikastiin, muttei olennaisesti ylemmäs. Kolmas meni vielä vaikka tuntuikin että sarjan suunta on nyt menossa vähän pieleen, ja nyt kun oli lukenut edelliset osat niin se neljäs albumi tuntui vieläkin huonommalta, täysin irrallisia ideanpätkiä heitellään miten sattuu.
No, tulipa luettua ja olihan se kiva saada tämäkin sarja kunnolla julkaistuksi mutta olisin minä ehkä jotain muita sarjoja ennemmin halunnut (kuten Macheroteja tai niitä albumisarjasta vielä puuttuvia Yoko Tsunoja tai tai tai...)