Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Manga ja anime => : SiiriManga 22.12.2016 klo 17:34:53
-
Eli siis, olen vasta 12, ja olen päättänyt aloittaa mangan työskentelemisen. Tahtoisin vastauksia seuraaviin kysymyksiin :
1. Mistä voin ostaa tarvikkeita mangan piirtoon?
2. Mitä tarvikkeita TÄYTYY olla piirrossa?
3. Kuinka pitkä yksi manga kirja yleensä on?
-
Kvaakissa on ihan oma alue, Sarjakuvan piirtäjien keskustelut, jossa on hyvinkin tarkkoja keskusteluita välineistä, ja kaikesta muustakin mitä kysyit. Mutta tässä nyt lyhyesti.
1&2. Voit aloittaa piirtämisen lyijykynällä ihan tavalliselle kopiopaperille. HB on usein parempi kuin kauhean kova tai pehmeä. Muista kuitenkin että sarjakuvat pienennetään vasta piirtämisen jälkeen julkaisukokoon.
Kun olet tyytyväinen viivoihisi, voit tussata kuvan mustalla kuitukärkikynällä. 0,2 tai 0,3mm kokoinen kärki sopii aloittelijalle. Kun tussaus on kuivunut, kumitat varovasti luonnoksen pois. Useimmat kirjakaupat myyvät kuitukärkikyniä, mutta niitä voi tilata myös netistä. (Kvaakissa on paljon keskusteltu hyvistä kynistä)
Mangaa tehdään myös väreissä, tosin vähemmän, mutta periaatteessa voit käyttää välineitä jotka tuntuvat sinusta parhaimmilta.
3. Sarjakuvan eli mangan mittaa ei ole rajoitettu. Varsinkaan silloin jos julkaiset itse vaikkapa netissä.
Japanilainen sanomalehtisarja, yonkoma manga on nimensä mukaisesti neljän ruudun mangaa. Näitä vitsisarjoja on julkaistu muuten myös suomeksi, tosin aika vähän. Myös lehdet julkaisevat puolen sivun tai sivun mittaisia manga-tyyliin piirrettyjä sarjoja.
Lyhyen sarjan saa helpommin valmiiksi ja se on myös helpompi ideoida kuin pitkä. Lyhyellä kannattaa siis aloittaa ja kun sen saa valmiiksi, jatkaa ensimmäisen jakson jälkeen toiseen... tai siirtyä muihin aiheisiin.