Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Toimintasarjakuvat => : Doc Lomapäivä 17.10.2016 klo 08:48:39

: Jim Steranko
: Doc Lomapäivä 17.10.2016 klo 08:48:39
Hei! Jim Sterankolla ei ole Kvaakissa omaa ketjua vaikka ameriikoissa miestä fanitetaan jo kuin Kirbyä ikään! Tämä 1938 syntynyt sarjakuvalegenda on vielä hengissä ja kiertää festareita.

Kahlekuningas, taikuri ja muusikko, ja mies joka uudisti supersankarisarjakuvat kehittämällä sanatonta kerrontaa (Spirit oli siinä vaiheessa hieman unohduksissa). Nick Fury olisi luultavasti painunut myös unholaan ellei Steranko olisi napannut lehteä itselleen.

Mutta kuka julkaisisi Sterankoa suomeksi?
: Vs: Jim Steranko
: Darzee 17.10.2016 klo 09:52:36
Nick Furyahan tuli suomeksi neljän alkuperäislehden verran (Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D. #1-3, 5) MARVELissa 1/1992, eli aikaa siitä on. Sterankon tekemiä muiden hahmojen hajajuttuja on voinut tulla muuallakin. Ainakin Teräsmiehessä 11/1986 on miehen alkuaan Superman #400:een tekemä juhlatarina.

Muistelen Mail-Manin valitelleen palstallaan, ettei Fury oikein uponnut lukijoihin myyntitilastojen valossa, eikä jatkoa koskaan saatu.