Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu => Topic started by: Shunichiro on 03.10.2016 klo 10:33:11
-
Lokakuun haasteen kommentit tähän ketjuun, työt omaansa (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,17587.0.html). Aiheina olivat siis Oktoberfest tai Halloween.
- Jukka
-
Viisi haastetyötä, tämän vuoden ennätys! Nöyrät kiitokseni kaikille osallistuneille! Pidetään vähintään sama linja jatkossakin ja pistetään vielä paremmaksi!
Pureudutaanpa töihin:
Olen jo pidemmän aikaa pitänyt Vergilin haastetöistä. Ne eivät niinkään perustu lopussa iskevään punchlineen vaan humaaniin, lämpimään huumoriin, joka kantaa läpi stripin. Niinkuin tässäkin. Piirrosjälkikin on miellyttävää ja parantunut koko ajan. Plussaa valinnaisten aiheiden yhdistämisestä.
Holle myönsi rehellisesti, että aiheet eivät oikein napanneet ja on todettava, että sen kyllä huomaa. Ei parasta Hollea. Vaikka idea on sinänsä ihan hauska, jutun jujun näkee kuitenkin heti ensisilmäyksellä, koska kuvat ovat niin lähellä toisiaan.
Kuulehan Mikael, älä nyt pidä vuoden taukoa ennen seuraavaa osallistumista. Haasteisiin tarvitaan muitakin kuin vakiotekijöitä, että se elpyisi entiseen loistoonsa. Siististi toteuttu, miellyttävästi hiljaa hauska sarjakuva. Plussaa ihan perinteisen Paint Shopin käyttämisestä, siitä minäkin tykkään. T-paitaninja on niin liikuttava, voin vain kuvitella kun sellainen ilmestyy partyihin.
Marko Raassinan Dorffit on tasaisen ammattimaista strippisarjakuvaa, joskaan haasteen aiheisiin sopiviksi valitut testipätkät eivät välttämättä ole sieltä omaperäisimmästä päästä.
Tuipal yllättää iloisesti vitsisarjakuvalla yhteiskuntasosiopoliittisen manifestin sijasta. Plussaa Vergilin lailla annettujen aiheiden yhdistämisestä, joskaan viimeisen ruudun selityskuplaa ei olisi välttämättä tarvittu, ymmärrettiinhän juttu jo muutenkin!
Voittajan valinta menikin yllättävän vaikeaksi enkä noppaakaan viitsisi heittää. Jotenkin Vergilin työ oli sittenkin sen verran veikeä, että voitto heltiää hänelle. Muille ansaittu papukaijamerkki! Olkoon haasteen henget Vergilille suosiollisia ja antakoon hänelle viisautta marraskuun haasteen antamiseen!
- Jukka
-
Hämmästykseni on suuri, koska hattutempun tajuan pokanneeni juuri.
Kiitos! Jaa että viisautta? Kauheat paineet...
- V
-
Vergil: Värimaailma vaihtui tässä haasteessa ja se piristää entisestään. Huolettoman varmaa piirtämistä, sarja kulkee eteenpäin ilman kummempia juoniakaan.
Shunichiro: Pisteitä työmäärästä, hahmoista ja vaivattomasta jäljestä. Perinteisessä tarinassa hieman lisämausteita , värimaailma hieman rassaa mutta kuuluu aiheeseen. Jos olisin tilaamassa satasivuista sarjakuvaa ja deadline viikon päästä niin tietäisin kenet pestata.
Mikael: Pitkästä aikaa Mäkisen vastaisku, värisävyjä myöten tyylikästä jälkeä. Istuu minun silmääni.
Marko Raassina: Noin minäkin haluaisin osata piirtää.
Tuipal ei ota opikseen vaan jatkaa edelleen näiden piirtämistä, järkyttävä sarja ja törkeää kielenkäyttöä, tykkäsin.
Kaikenkaikkiaan hienoja töitä tämänkertaisessa haasteessa.