Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kotimaiset sarjakuvat => Topic started by: Reima Mäkinen on 02.09.2014 klo 11:25:19
-
Tänään listattiin Hesarissa syksyn sarjisjulkaisuja (Listasta puuttuu mm. Nuoran ja Huitulan alpparit). Keväästä en muista muita kuin Takalon ja Pirisen kirjat, mutta hieman vaikuttaisi siltä että tästä 2014:sta on tulossa jonkin sortin välivuosi määrällisesti ja kunnianhimon puolesta.
Mihinkään alamäkeen en halua uskoa ja viime vuonnahan tarjonta oli aika ylenpalttista. Nyt näyttäisi julkistuksina olevan vaan lähinnä kokoelmia aiemmin julkaistusta matskusta. Syksyn valopilkkuina jo mainitun Kristian Huitulan sekä Anssi Rauhalan ja Petteri Tikkasen uutuudet.
-
Ihmettelen myös Huitulan unohtamista, taasko se pieni piiri pyörii?
-
Eiköhän kyse ole vain siitä että julkaisut pitäisi itse muistaa ilmoittaa lehdelle.
Yksi asia mitä nyt on jännä seurata on AB:n linja ja toiminta. Pienet kustantamot ovat kotimaisten nimikemäärissä nyt yhtä isoja kuin keskisuuri Arktinen.
-
Yksi asia mitä nyt on jännä seurata on AB:n linja ja toiminta. Pienet kustantamot ovat kotimaisten nimikemäärissä nyt yhtä isoja kuin keskisuuri Arktinen.
Vaikka miten laskisin niin saan Banaanin syksyn nimikemääräksi (sarjakuvissa) tuplaten sen mitä millään pienemmällä kustantamolla. Siihen vielä ei-sarjakuvat päälle.
-
Vaikka miten laskisin niin saan Banaanin syksyn nimikemääräksi (sarjakuvissa) tuplaten sen mitä millään pienemmällä kustantamolla. Siihen vielä ei-sarjakuvat päälle.
Tuosta puutteellisesta HS:n listas syntyy kyllä väärä kuva. Siinähän on vain kolme Banaanin nimikettä. Sarjakuva.comista löysin 10kpl (niistä 3 Fingerporia ja 3 Kamalaa luontoa). Likeltä HS:n listassa 4 kirjaa ja Suurelta Kurpitsalta kolme. Lisäksi Kurpitsalta tuli keväällä ainakin 2 alppua.
-
Tämähän on vain Hesarin vakiintunutta toimintaa: " Ei meillä ole mitään syytä /pakkoa luotteloida KAIKKIA ilmestyviä kirjoja", "me kirjotetaan niistä mitä huvittaa"... jne jne.
Itselläni tämä todellakin OLI ns. välivuosi koska 3'tta vuotta piirtämäni Kultainen nuoruus 2. ehtii ja ilmestyy vasta 2015 festareille. Ja uusio Nanini varmistui vasta juuri ennen painoa, joten en ole ilmotellut edes välittäjille ennekuin NYT kun se on valmis ja myytävänä. PeneLopez kustantamoni oppii kantapäänkautta ja tietää että KAIKKI tarvitsee tehdä itse, albumitkin.
Englanninkielisen albumin varsinaiset markkinat eivät olekaan Suomessa.
Harvemminhan tuo määrä on laatua vastannut tahi kumonnut kummiskaan, alkuperäiseen ihmettelyyn määristä ja määreistä. ;)
-
Ihmettelen myös Huitulan unohtamista, taasko se pieni piiri pyörii?
Siinähän kävi niin että julkaisun virallinen julkaisutiedote "myöhästyi" peräti parilla päivällä, niin ei sitten ollut tuossa Hesarin listassa, näin se aina menee ja paha karma vainoaa...
(ja täytyy sanoa että melkoisen aikaisin nuo syksyn uutuudet hesariinkin listaillaan, kirjamessuihinkin on vielä melkein 2 kuukautta aikaa..). Toivottavasti noteerataan edes jollain tavalla lähempänä kirjamessuja (ja sitä että kirjat on jo oikeasti ihmisten saatavillakin) ettei jää taas ihan Hesarin lukijoiden tietoisuudesta.
Kyllähän tuosta Kafkan Linnan pitkällisestä etenemisestä on tiedotettu mm. Facebookissa (ja täällä Kvaakissakin jotain) nyt yli vuoden ajan, mutta asioistahan tietää silloin vain ne tietyt hardcore-pioneerit jotka sivut on jo löytänyt. Eikä tietysti voi olettaa että toimittajat olisivat niin aktiivisia että itse seuraisivat alan tapahtumia. Edes ne muutama asiaatunteva, saati sitten ne tuhat muuta tättähäärä "kulttuuri" -toimittajaa jotka eivät ole vielä koskaan mistään sarjakuvista kuullutkaan. Joskus aiemmin muistan että on jopa kyselty tulevista julkaisuista, mutta se on kyllä ollut sitten jo aivan ihailtavaa aktiivisuutta. (ja mm. Kansalliskirjaston ja Kirjavälityksenkin yms. tietokannoissa on ollut ilmestymisajankohtana syyskuu 2014).
(se pieni piiri pyörii ehkä siinä määrin, että ilmeisesti tietyt toimittajat käyvät kyllä tiettyjen kustantamoiden uutuusjulkaisut ihan itse tarkistamassa webbisivuilta tms.). Mutta kyllähän ihan yleisemminkin on ihan selvää että piirit pienet pyörii asiassa jos toisessa.
Ja tämän oman kirjoitukseni yhtäkkisesti innoittamana ehdotankin, että kaikkia itseään "kulttuuritoimittajaksi" kutsuvia jotka eivät vielä koskaan ole kirjoittaneet mediaan mitään sarjakuvasta, kutsuttakoon tästälähin "tättähäärä-toimittajiksi". Saa osallistua, kaikki sarjakuvantekijät mukaan hyvän asian puolesta :).
-
Oisko "tättärää-toimittaja" -termi parempi?
Luulis Huitulan Linnan kiinnostavan vaikkapa kirjallisuuspiirejä? Joku kun vielä keksisi kuinka sellainen temppu tehdään? Kaltioon ja Parnassoon voisi ainakin tarjota haastiksen kera?
-
Oisko "tättärää-toimittaja" -termi parempi?
Se kuulostaa torvifanfaarilta, on ehkä vähän ristiriidassa alkuperäisen ajatuksen kanssa.
"Tättähäärä", ainakin miten itse sen kuvailisin, on hieman kukkahattutätimäinen (tai setä..) ehkä periaatteessa aivan hyväntahtoinen, mutta kuitenkin hieman naiviudessaan yksinkertainen henkilö, joka on tottunut "hääräämään" ja puuhastelemaan rutiininomaisesti omalla pienellä mukavuusalueellaan, ilman että haastaa itseään mihinkään uuteen, mutta on kuitenkin (pahimmassa tapauksessa) erittäin itsetietoinen ja tärkeilevä, omasta näkemyksestään jääräpäisesti kiinnipitävä henkilö, jonka näkökulma asioihin on niin absoluuttisen järkähtämätön ettei siihen ole kenelläkään mitään lisättävää.
Onko se sitten jotenkin erityisen tamperelainen sanonta ja tuntematon pääkaupunkiseudulla(?), siitä ei ole minulla mitään tietoa, mutta jo lapsuudesta asti se on tuttu, vähän eri asiayhteyksistä.
Mutta tuohon varsinaiseen asiaan liittyen, tiedot julkaisusta on vasta juuri lähtenyt niin vaikea vielä sanoa mihin päätyy ja kenen korviin/silmiin. Oma osuushan oikeastaan päättyy siihen kun valmis kirja on tullut painosta.. siihen mennessä on puskenut kaiken mahdollisen itsestään että on saanut asiat hiottua pienintä yksityiskohtaa myöten siihen pisteeseen että voi vihdoin sanoa itselleen että "se on siinä". Ja mitä sitten sen jälkeen tapahtuu kun on tullut ulos painosta, niin sen jälkeenhän ei itsellä ole enää mitään kontrollia, julkaisu alkaa elää ihan omaa elämäänsä ja lukijat tekevät siitä aivan omat tulkintansa, oman kokemuspiirinsä ja elämänsä pohjalta. Joillakin se on vähän laajempi, joillakin vähän suppeampi.
Toivoisihan sitä aina tietysti että julkaisut saisi mediassa mahdollisimman paljon näkyvyyttä, että ihmisillä olisi edes mahdollisuus saada tietoonsa mitä ympärillä tapahtuu. Itsellä on kokemusta lähinnä Aamulehden lukijana, ja hävettävän vähän siinä on ollut juttuja sarjakuvajulkaisuista (eikä se ole sarjakuvantekijöiden häpeä). Tosin en enää lue Aamulehteäkään kun lopetin tilauksen, ei kestänyt enää niitä jatkuvia kirjoistuss/assia/ajatus-tusvirheitä. Ja nyt kun tabloidiuudistus pienensi sivutkin puoleen niin eihän sinne sivulle enää mahdu kuvan lisäksi enää mitään tekstiäkään.
-
Japninjulkaisijani on juuri huomannut Huitulan Oni Kudaki albumin olemassaolon,
ilmeisen kiinnostunut...
enpä lupaile mitään.... tietty kehun vaan! :)
Välilevyvuoteni jatkuu Kultasen kakkosen merkeissä kuten aina.
Stadin Festarit oli itselleni voitokas, vaikka myyntipaikkani oli vihoviimeinen nurkka...
ens vuonna ilmeisesti Japani ja aasia teemana, hmmm.............
panee miettimään, tajuaako kukaan mitään. Mutta onneksi sinne on aikaa, paljon.
-
No mutta eihän yksittäiset toimittajat yleensä sitä päätä mitä lehdessä julkaistaan...saati sitten että jokainen kulttuuritoimittaja käsittelisi kaikkia mahdollisia kulttuurin aloja.
-
Japninjulkaisijani on juuri huomannut Huitulan Oni Kudaki albumin olemassaolon,
ilmeisen kiinnostunut...
Hienoa!
ens vuonna ilmeisesti Japani ja aasia teemana, hmmm............
Sinne päin. :) Reijon Festariketjussa julkaiseman tiedotteen mukaan:
Hongkong ja Korea sekä fanzinet
Vielä tuosta otsikon aiheesta. Juttelin Festareilla yhden kustantajan kanssa ja hän epäili että ensi vuosi vasta se välivuosi olisi, ainakin tuontisarjiksen suhteen. Saa nähdä.
-
Juttelin Festareilla yhden kustantajan kanssa ja hän epäili että ensi vuosi vasta se välivuosi olisi, ainakin tuontisarjiksen suhteen. Saa nähdä.
Tiedän jo nyt olleeni väärässä. Ainakin käännösten suhteen.
-
Kattellaan nyt vielä tuo Finlandia-kisa, että paljonko sinne kertyy tältä vuodelta tarjokkaita.