Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu => Topic started by: MikkoK on 08.10.2013 klo 12:38:00
-
Lokakuun aihe on: Turmeltu versio tai kohtaus jostakin Disney piirretystä.
Tässä sanan "turmeltu" voi korvata vaikkapa termillä "oma tulkinta". Tarkoitus ei ole kopioida alkuperäistä designia (jos ei halua), kunhan tulkinta on jossakin määrin tunnistettavissa.
Luovuus lentämään!
Vielä syvimmät pahoittelut aiheen myöhästymisestä!
-
Herkullinen aihe!
Ikinä en ole kyseisestä piirretystä välittänyt joten oli mukavaa vähän turmella sitä.
http://postimg.org/image/ws3g54zsz/
-
Aihe tuli kuin tilauksesta. Jokunen vuosi sitten tein taideblogiini kuvasarjana lyhennetyn sovituksen Disneyn Mulanista realistisilla hahmoilla. Kohtaus, jossa isänsä sijasta sotaväkeen liittynyt ja täten nuoreksi mieheksi naamioitunut Mulan on paljastunut naiseksi, herätti naispuolisessa ystävässäni ajatuksen, että piirros olisi ollut tehokkaampi, jos Mulan olisi kirjaimellisesti riisuttu. Haasteen työstäminen lähti tästä ajatuksesta. Eli sarjakuva sijoittuu siihen hetkeen Disneyn Mulanissa, kun hän haavoituttuaan paljastuu tytöksi ja jätetään yksin.
Koska Mulan on suosikkini Disney-piirretyistä, en halunnut turmella sitä vaan esittää vaihtoehtoisen, raadollisen tulkinnan. Sellaisen, jossa ei ole puhuvia eläimiä ja kuvastonsa puolesta sisältää näkymiä, jotka eivät koko perheen piirrettyyn sopisi ;)
Uppasin sarjakuvan omaan blogiinsa:
http://graphicvoicesx.blogspot.fi/2013/10/mulan-exposed.html (http://graphicvoicesx.blogspot.fi/2013/10/mulan-exposed.html)
Syitä on kaksi. Ensinnäkin, Kvaakin foorumikokoon pienennettynä alkuperäinen grafiikka rutistui turhan pieneksi. Kaikki 32 ruutua on kuitenkin piirretty A3-levyisille papereille. Ja koska sivuja on kahdeksan, en voinut niitä tiedostoliitteinäkään laittaa.
Toiseksi, sarjakuva sisältää aiheensa vuoksi jonkin verran alastomuutta. Tämä uudenkarhea, haasteen myötä syntynyt lyhytsarjisblogini ("Graphic Voices X") on tehty tällaisia erikoistapauksia varten ja merkitty sisältävän "adult contentia". Eli kun klikkaatte linkkiä, niin näette sisällöstä asiaankuuluvan huomautuksen. Jatkakaa kernaasti eteenpäin, jos ikä sen sallii ja pipo ei kiristä liikaa.
Välineet: Pitt Artist Pen -sivellintussi, Promarkerin, Neopikon ja Copicin sarjakuvatussit, öljypastelliliidut (niitä kuluikin muutama) ja tekstaukseen Pilot Drawing Pen 0.8.
- Jukka
-
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page192.jpg)
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page193.jpg)
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page194.jpg)
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page195.jpg)
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page196.jpg)
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page197.jpg)
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page198.jpg)
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page199.jpg)
(http://georgetheknight.net/wp-content/uploads/page200.jpg)
Elikkäs siis stripistä 192 eteenpäin, tänään tuli numero 194. Jatkuu jonkin aikaa tällä teemalla, katsotaan kuinka pitkään!
Ja parhaitenhan näitä lukee osoitteessa www.georgetheknight.net (http://www.georgetheknight.net).
-
Tämän päiväinen on toiseksi viimeinen strippi tähän kokonaisuuteen, ja liittyy ehkä parhaiten tunnettuun Disneyn koko illan piirrettyjen erikoisuuteen.
http://georgetheknight.net/archive/page199/ (http://georgetheknight.net/archive/page199/)
-
(http://www.verikoirat.com/export/sepe.gif)
-
Viime hetkellä irtosi pikainen sutaisu.
(https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/943331_10201245110823037_2066176628_n.jpg)