Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu => Topic started by: Timo Ronkainen on 11.05.2013 klo 20:38:06

Title: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Timo Ronkainen on 11.05.2013 klo 20:38:06
Tässä kuussa aiheena olkoon öööh..
Teräsmiehen kriisi. Vähintään kolme ruutua ja yhdessä ruudussa pitää olla jänis.

Timo
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Timo Ronkainen on 27.05.2013 klo 10:36:45
Kuukausi on kohta lopuillaan. Ei tainnu tästä syntyä?  :o

Timo
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Markku Myllymäki on 27.05.2013 klo 23:08:56
Skanneri hajosi. Alkaapi mennä tiukille, vaikka saisi uuden huomenna.  ???

Ainiin: MikkoK, mahtavaa jälkeä.
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Timo Ronkainen on 28.05.2013 klo 09:21:58
MikkoK: Hienoa ja kaunista! Tekstiä aika paljon, varsinkin alussa, mutta osin perusteltavissa. Hyvää piirrosta ja sopiva fontti. Ja jänis mukana jopa useammassa kuin yhdessä ruudussa!  ;D

Timo
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: MikkoK on 28.05.2013 klo 15:44:25
Timo,Markku: Kiitos vain kehuista!
Olen samaa mieltä että teksti ei ole erityisen hiottu :)
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Timo Ronkainen on 29.05.2013 klo 12:28:00
Aijai, tästä tuleekin tiukkaa vaikka ei muita töitä tulisikaan. Markulla aivan mainio strippi, vaikkei mikään täyskilleri olekaan..

Timo
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Kuikka on 29.05.2013 klo 13:00:00
No niin, koneen kanssa tuli ongelmia, enkä saa niitä korjattua ennekuin ens viikolla. Eli jää väliin minulta tällä kertaa, mutta postaan kuitenkin oman tekeleeni tänne kun pystyn. Myöhässä.
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Markku Myllymäki on 29.05.2013 klo 17:26:13
Äänestän MikkoK:ta! (*taktikoi, ei tarvi ostaa palkintoa seuraavaan haasteeseen, säästyy rahaa*)  >:D
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: MikkoK on 29.05.2013 klo 18:06:25
Markku: Hoh, mainio tiivistys aiheesta. Tyylipuhdas suoritus!

Äänestän Markkua ;) !
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: OM on 29.05.2013 klo 21:00:52


Voihan Rökä. Kerrankin haaste aihe joka inspaa. Pahus kun heräsin liian myöhään.
Yritän huomenna vielä väsätä jotain tohon haasteeseen. Mutta ei kiva tehdä hutaisemalla. Well see!
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Curtvile on 30.05.2013 klo 12:32:43
kisahan on lähtenyt kunnon nousuun.
Siitäkin huolimatta tällä nimenomaisella hetkellä kisa käydään MikkoKn ja Matkamiehen välillä.
Kummatkin ovat luoneet annettujen parametrien sisällä sellaisenaan painokelpoista materiaalia jota lukisi enemmänkin.
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Timo Ronkainen on 30.05.2013 klo 15:58:30
Voitaneen sopia pieni ajan venytys jotta saadaan kamaa lisää (kun mää julistinkin tän liika myöhään). Vuorokausi lisää aikaa. Sanotaanko et vielä eka päivänä klo 24 saakka?

Edit:

Shunichiro: komeat värit teki gutaa! Hieno juttu kaikkiaan.
Matkamies: Oikein hauska idis. Jäneksen vuosi.

Timo
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Holle on 01.06.2013 klo 10:40:34
Ronkaisen edellinen haaste oli ensimmäinen koko haasteen historiassa joka jäi minulta väliin joten nyt oli pakko osallistua. Kiitettävän paljon osallistujia ja taso korkea.

MikkoK: Oli nähty vaivaa ja panostettu kunnolla. Huolellista vakuuttavaa jälkeä muilta osin mutta runoilua oli makuuni puolet liikaa. Ei silti jäänyt lukematta. Hyvä työ ja haasteen ehdot täyttyvät reippaasti.

Markku: Siistiä pullistelua mutta parasta on jäniksen ymppääminen mukaan. Konekuplat pistävät silmään.

Shunichiro näyttää taas uusia puolia lahjoistaan, kuvitus mukavasti vanhan teräsmiehen malliin. Lopussa tutumpaa Shunichiroa. Jänis on luontevasti mukana. Hieno.

Matkamiehelta myös hienoa jälkeä. Teriksen Jäniksen vuosi on hyvin kerrottu. Piirustusjälki on tekijällä aina ollut hanskassa vaikka joskus toivoisikin siihen hieman "ryhtiä" , mutta vain hieman jotta rentous säilyy.

 Anssilta vakuuttavaa luonnosta perinteisen Teriksen tyyliin. Idea kylläkin hatusta tempaistu ja hyvä niin.
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Anssi Rauhala on 01.06.2013 klo 11:31:52
Holle sanoi kaiken, minkä itse olisin sanonut, paitsi oman osuuteni osalta, josta en olisi sanonut mitään. "Sähköjänis" on vielä intertekstuaalisesti vekkuli taiteensisäinen viittaus, hymyilin.

MikkoK:n vuolaasti virrannut eeppislyriikka just teki tuosta tuotoksestansa hauskan kokonaisuuden, sen laittaisin pinon päällimmäiseksi. Tavallisesti en paljon diggaile tarinoita, joissa on "paljon" tekstiä, mutta tällä kertaa, tällä otannalla, tämä saa minulta suurimmat irtopisteet.
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Timo Ronkainen on 02.06.2013 klo 23:52:10
Nyt on jo toinen päivä kesäkuuta. Nukun vielä yön yli ja päätän sitten.
Mutta Duracel-pupu oli kans hyvä lisäys. Dämn.. ei tuu olemaan heleppoa nyt.

Timo
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: Timo Ronkainen on 03.06.2013 klo 13:18:36
Ei ollu helppoa päättää, mutta kyllä Matkamiehen leppoisan kotoperäinen ote, Teräsmies Lapissa (lapin, heh, jänis ransk.) miellytti eniten sittenkin, ainoastaan tekstausta vois vähäsen kritisoida. Jaetulle kakkossijalle pääsivät sitten kaikki muut!
Tästä eteenpäin ja onnea!

Timo
Title: Vs: Toukokuun haaste - kommentit
Post by: matkamies on 03.06.2013 klo 13:31:02
Ooh, kiitän. Heitän uuden haasteen heti kehiin ja kirjoittelen kommenttia heti kun kerkiän koneelle vähän pitemmäksi aikaa.