Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu => Aiheen aloitti: Markku Myllymäki - 01.12.2012 klo 23:05:44

Otsikko: Joulukuun haaste: Kommentit.
Kirjoitti: Markku Myllymäki - 01.12.2012 klo 23:05:44
Tänne kommentit joulukuun haastetöihin ja valmiit luomukset tänne (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,15193.0.html) jossa myös ohjeistus.
Otsikko: Vs: Joulukuun haaste: Kommentit.
Kirjoitti: Mikael Mäkinen - 31.12.2012 klo 16:20:02
Pahasti näyttää että en ehdi. Syytän Dominionia ja Catania. Sekä lisäosia.

Käsikirjoitus valmis, enää pitäisi siis piirtää, tussata ja skannata...
Otsikko: Vs: Joulukuun haaste: Kommentit.
Kirjoitti: matkamies - 31.12.2012 klo 19:25:37
Catan on kyllä tehokas aikasyöppö.
Otsikko: Vs: Joulukuun haaste: Kommentit.
Kirjoitti: Holle - 01.01.2013 klo 15:52:04
Tuipalin underground on aina yhtä karmeaa luettavaa. Milloin saamme albumillisen tätä törkyä.

Matkamies on jalostanut tyyliään niin piirroksen kuin tarinankin osalta ja liikkuu sujuvasti eri aihepiireissä. On elävää ja sujuvaa. Jossakin kuvassa hetkeksi ote herpaantunut mutta huikeaa suomalaista toimintaa.

Shunichirolla hienoja kuvia ja toiminnallisempi tarina kuin tavallisesti.
Otsikko: Vs: Joulukuun haaste: Kommentit.
Kirjoitti: tuipal - 01.01.2013 klo 19:07:34
matkamies Hieman yllätyin, kun totesin pitäväni kuvista ja kynänjäljestä. Varsinkin tarinan alussa. Mutta mieti mustaa ja sivun kokonaisuutta.

sunsiroKeksi nimimerkki, jonka kirjoitusasu on helpompi muistaa. Ihailen kuviasi ja työmoraaliasi. Tarinat ei kolahda, mutta ethän Sinä ole vastuussa muiden unista.

Holle ammattimies, tekee sen mitä pitää, ei petä.

Ja Hollelle erityinen kiitos jälleen minulle kohdistetuista lämpimistä sanoista ja Sinä lausuit ensimmäisenä ääneen:  "Milloin saamme Albumillisen tätä törkyä".
Otsikko: Vs: Joulukuun haaste: Kommentit.
Kirjoitti: Markku Myllymäki - 01.01.2013 klo 23:21:09
tuipal: Innostuksen puute hyvin energisesti kanavoituna?
matkamies: Ainahan sinulla on hyvää kerrontaa, mutta olin kyllä tavallistakin innostuneempi tästä.
Shunichiro: Tykkäsin enemmän tästä "vähemmän viimeistellystä" jäljestä kuin joistakin aikaisemmista.
Holle: Viimeisen päälle Holle-laatua, etenkin tykkäsin noista pääkallo-köynnöksistä.

Arvonnassa onni suosi matkamiestä, onneksi olkoon! Lähetäpä yhteystietosi yksärillä, paiskaan palkinnon postiin. (Tosin minusta riippumattomista syistä saattaa kestää ensi viikkoon...)
Otsikko: Vs: Joulukuun haaste: Kommentit.
Kirjoitti: matkamies - 02.01.2013 klo 11:03:08
Ohops, tässäkö oli palkintokin? Koetanpa väsätä tässä vapaapäivien ratoksi seuraavan haasteen, mutta ensin kommentit.

Tuipal: Paha enää lisätä mitään Hollen sanomaan. Nämä ovat rumia kuin mitkä, mutta jostain kumman syystä hauskuuttavat ihan tosissaan.

Shunichiro: Kuten yleensäkin, hiottua piirustusjälkeä ja on aina hatunnoston arvoista kun joku jaksaa tehdä näinkin paljon sivuja. Tarina itsessään ei oikein auennut, tosin. Hahmot ovat huolellisesti työstettyjä, mutta kuvakerronta kaipaisi ehkä hiomista. Vähemmän lähikuvia ja sitä myöten tilaa ympärille, saattaisi tehdä hyvää.

Holle puolestaan jatkaa omalla varmalla tyylillään. Nämä ovat aina kuin jostian psykedeelisestä unesta.