Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Manga ja anime => : Aura 07.05.2012 klo 21:07:18
-
Tulin tässä ajatelleeksi, ettei täällä ole taidettu mainita Shunju Aonon mainiota sarjaa I'll Give It My All... Tomorrow. Kyseessä on Vizin (http://www.viz.com/ill-give-it-my-alltomorrow) engalnniksi julkaisema manga, joka on tyylinsä puolensa aika epätyypillistä kun sitä vertaa suurimpaan osaan englanniksi julkaistusta mangasta. Se saattaa iskeä myös niihin jotka eivät tusinamangasta niin välitä.
Manga kertoo 40-vuotiaasta valkokaulustyöläisestä, joka päättää lopettaa päivätyönsä ja ryhtyä mangapiirtäjäksi. Vaikka taitoja ei ole, sinnikkyyttä löytyy sitäkin enemmän. Sarjan rujo piirrostyyli sopii tarinaan.
Tuolta löytyy muuten previkka (http://www.sigikki.com/series/illgiveit/index.shtml) josta voi tsekata vaikuttaako hyvältä, se kuitenkin kertoo enemmän kuin yritykseni vakuutella että sarja on hyvä. :)
Englanniksi on nyt ilmestynyt neljä osaa jotka olen saanut lainaksi, mutta ostaisin sarjan mielelläni myös omaan hyllyyn.