Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Manga ja anime => : haplo 27.08.2011 klo 12:33:37

: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: haplo 27.08.2011 klo 12:33:37
Sangatsun blogissa (http://www.sangatsumanga.fi/blogi/lue/54) kerrotaan, että lokakuun lopussa alkaa Fullmetal Alchemistin tekijän Hiromu Arakawan sarja Hero Tales (http://en.wikipedia.org/wiki/Hero_Tales) ilmestyä suomeksi. Sarjassa kuuluisi yhdistyvän kiinalaiset kansantarut sekä fantasiaelementit.

Se, mikä uutisessa on erikoista, on se että sarja on tällä hetkellä tauolla Japanissa. Sitä on julkaistu viisi osaa, mutta jatkosta ei ilmeisesti ole tietoa vielä. Osaako kukaan sanoa kuinka selkeän tarinakokonaisuuden ensimmäiset viisi osaa saavat aikaan vai jääkö homma aivan kesken? Tympeää jos joutuu odottelemaan ties kuinka kauan edes tietoa siitä jatkuuko sarja ja vielä kohdassa jossa tapahtumat ovat jääneet jännittävään paikkaan. Ainakin Arakawalla on tällä hetkellä jo uudempi sarja kesken joten Hero Talesin jatkoa voi huonolla onnella joutua odottelemaan kauankin.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: OP 27.08.2011 klo 15:39:00
Pitää ensin lainata kirjastosta ja ostaa sitten, jos osoittautuu hyväksi. Näin tein FMA:n kohdallakin.

Kunhan nyt nopsaan selviäis miten on tuon jatkon laita. :-\
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: Korro 27.08.2011 klo 15:49:33
Uteliaisuuttani katsoin Hero tales opening 2:sen. Oli sen verran hirveän näköistä että lasten-anime sarjat muistuttaa eniten tuota. Saatan ostaa (taas) uteliaisuuttani manga volume 1:sen. Ja toivoa parasta.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: Antti Valkama 27.08.2011 klo 19:38:46
Luin olemassaolevat 5 osaa. Itse asiassa oletin ensin, että sarja loppui. Jätettiin nimittäin niin "valmiiseen" kohtaan. Joten ongelmaa ei tule, vaikka HT ei ikuna jatkuisikaan.

MUOKS: Ja vissiin se onkin jo loppunut. Vaikka joskus olisikin ollut tarkoitus jatkaa pitemmälle.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: hdc 27.08.2011 klo 19:47:34
Jahas, eli tehtiin Halo Jonesit.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: haplo 27.08.2011 klo 19:54:30
Mukava homma että ei jää homma aivan kesken. Ja nyt kun kaivoin muista tietolähteistä kuin Wikipediasta, niin olihan tuohon sellainenkin tieto että loppunut olisi.

Mielenkiinnolla odotan sarjaa. Fullmetal Alchemistissa Arakawa suoriutui reippaasti yli shonen-sarjojen keskikastin varsin synkällä miljööllä ja sitä kautta vakavammilla aiheilla. Saas nähdä kuinka tekijä saa lyhyemmän tarinan toimimaan.

Vaikka ei pidä olettaa heti, etteikö Arakawa ammattilainen olisi. Jos joku keksii aloittaa sarjan joka sijoittuu jonkinsortin maatalousoppilaitokseen (http://www.mangaupdates.com/series.html?id=64832), voi odottaa FMA:n jälkeen että tarinaniskijän taitoja löytyy. Tai suuruudenhulluutta, mutta silti.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: Antti Valkama 27.08.2011 klo 20:02:17
Lupaan, että Hopealusikkaa harkitaan sangen vakavasti. Kunhan nyt pääsen lukemaan, ja pokkareita ehtii kertyä
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: haplo 16.11.2011 klo 09:54:05
Hero Tales arvosteltu: http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=1681 (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=1681)

Ei kyllä nyt oikein sujunut Arakawalta sarjan aloitus. Jos vertaa pääteokseensa Fullmetal Alchemistiin, jo hahmojen motiivit olivat heppoisemmin esitetty. Mutta kevyenä viihteenä menee siinä missä jotkut muutkin sarjat.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: OP 17.11.2011 klo 21:06:39
En osta sarjaa. Tuo arvostelu vastasi aika paljon ajatuksiani. Ihan hyvä pokkari oli, mutta en tykännyt niin paljon kuin FMA:sta. Luen jatko-osat kirjastosta.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: Doctor Phantomizer 18.11.2011 klo 09:18:06
Mutta entäs jos ei pitänyt (ei kuitenkaan vihannut) erityisemmin FMA:sta? Uppoaako tämä sellaiseen? Siis sellaiseen joka sai sarjasta päänsärkyä koska ei tajunnut siitä hevonhuittuakaan? Tajuaako tämän helpommin? Onko yksinkertaisempi?
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: haplo 18.11.2011 klo 10:41:16
Juu, yksinkertainen on ainakin juonen osalta. Sen kuljetus on sitten jo nopeampaa ja se, jos jokin sen tekee, pudottaa kelkasta. Ensimmäisessä osassa ehtii tapahtua roimasti, mikä hieman häiritsi. Ei sillä että kilometri-shonenia tämän tarvitsisi olla mutta sanoisin että liian suuret puitteet liian pienessä paketissa.

Edit: Onko täällä animen katselleita? Tuntuu asiasta tietämättä että juoni toimisi paljon paremmin 26-jaksoisena kuin viidessä pokkarissa.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: haplo 06.04.2014 klo 13:12:19
Lupaan, että Hopealusikkaa harkitaan sangen vakavasti. Kunhan nyt pääsen lukemaan, ja pokkareita ehtii kertyä

Onko harkittu ja idea jo kuopattu?  :) Yllätyin nimittäin melkoisesti kun englanniksi Gin no Sajia ei näytä saavan. Olisin voinut hankkia. Pokkareita on tullut Japanissa jo yksitoista, mikä ehkä olisi jatkuvan sarjan kohdalla siinä ja siinä kannattaisiko julkaisua harkita.

Hero Talesin kanssa saman oloinen sarja vaikuttaisi olevan Arakawan uusi sarja  Arslan senki (https://www.mangaupdates.com/series.html?id=97707). Toisin sanoen miekanheiluttelusta koostuva kevyt välityö.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: Doctor Phantomizer 10.04.2014 klo 20:19:55
Edit: Onko täällä animen katselleita? Tuntuu asiasta tietämättä että juoni toimisi paljon paremmin 26-jaksoisena kuin viidessä pokkarissa.

Animea yhden jakson taustalla pitäneenä: Ei koukuta. Ei pysty keskittymään tapahtumiin niin että ymmärtäisi niistä jotain. Tämmöisten sarjojen pitäisi kai koukuttaa jo yhdestä jaksosta. Jäi pyörimään taustalle.
: Vs: Hero Tales (Hiromu Arakawa)
: PTJ Uusitalo 11.04.2014 klo 10:40:00
The Heroic Legends of Arslan tulee Kodansha Comicsilta englanniksi heti tuoreeltaan elokuussa, mutta Silver Spoonia ei tunnu kuuluvan edelleenkään.

Kenties siellä ajatellaan että amerikkalainen yleisö tykkää enemmän ronskista miekanheiluttelusta kuin koulukomediasta ja sen miettimisestä mistä ruoka tulee.