Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Eurooppalaiset sarjakuvat => : Hesus 06.04.2011 klo 20:36:44
-
Moi,
Olen innostunut keräilemään Druuna-albumeita, mutta koska enspanja tai italia ei kovin hyvin taitu niin pakostakin olen joutunut hankkimaan Heavy metallin julkaisemia englannin kielisiä painoksia. ongelmaksi tässä muodostui se kun jostain luin että osaa albumeita on sensuroitu ankarallakin kädellä ja haluaisin ehdottomasti hommata sensuroimattomat versiot. Ensinnäkin se että onko englannin kielisiä versioita sensuroimattomina?
Minulta löytyy jo suomeksi julkaistut kolme ensimmäistä sekä heavy metallin julkaisemat aphrodisia sekä the forgotten planet.
Mode: Muutettu otsikko tekijän nimeksi: Paolo Eleuteri Serpieri /Lurker 21.2.2016
-
Kyllä noita on englanniksi väliin oli sensuroitu aika rajustikin esim. ruutuja leikkelemällä ja kuvien paloja poistamalla. Tuosta oli aikoinaan esimerkkejäkin Tähtivaeltajassa, mutta siitä on jo niin monta vuotta, etten enää muista missä numerossa.
Ihmeellisesti tuota huomattavasti kiltimpienkin sarjakuvien sensurointia harrastetaan myös Briteissä esim. Cinebookin tuoreissa julkaisuissa. Tai noissa uusissa Incal-painoksissa, jotka ovat päätyneet sensuroituna Suomenkin markkinoille. Olisi luullut moisesta pikkusieluisuudesta jo eroon päässyn.
Mutta voihan Druunat aina hankkia vieraalla kielellä sensuroimattomana ja sitten englanniksi sensuroituna ihan vain puhekuplat ymmärtääkseen...
Druuna rules!
-
Heavy Metal lehdessä oli tosiaan roisistikin sensuroituina.
Alppareissa ei tietääkseni.
Pläräsin kahdeksasta Heavy Metal -alpparistani ekan ja nelosen (Carnivorahan tuo nelkku oli?) ja ei kummassakaan ollut kuplia äksönin tiellä tai minusta mitään ruutuja silvottu. Eihän nuo nyt mitään harcdcore jörnimistä ole vaan mielikuvitukselle jätetään 99% + tapauksista tilaa.
Ongelma noiden jenkkialppujen kanssa taitaa vaan olla se että ainakin osasta on ollut jo useamman vuoden painos loppu. Voipi vaikeuttaa kohtuuhintaan löytämistä.
-
Itse sensuroinnin lisäksi noissa harmittaa se, että ruutujen hmm... sanoisko nyt tasapaino on pilattu. Eli sen lisäksi, että sensuroidut ruudut sopivat lapsille, ne näyttävät pahimmillaan lasten luonnostelemilta. Häiritsee pahasti.
Mandragore albbaria on ainakin paikoin sensuroitu. Sivua 46 tökerösti, ja vastaavasti huomattavasti rankemmalla sivulla 47 painetaan "paljaalla".
-
Tarkoitinkin nimenomaan noita Druuna-albumeita. Heavy metal -lehdessä käsittääkseni on sensuroitu välillä roisillakin kädellä. Mutta ilmeisestikään näitä heavy metallin kustantamia Druuna-albumeita ei löydy sensuroimattomina?
Katselin amazonilta myös alkuperäisten/sensuroimattomien albumien (enspanjaksi tai ranskaksi) hintoja ja aika suolaisiahan ne olivat. Välillä 100-400 dollaria. Tässä pari esimerkkiä..
http://www.amazon.com/Druuna-Carnivora-Paolo-Eleuteri-Serpieri/dp/2908406667/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1302100038&sr=1-2
http://www.amazon.com/Druuna-Mandragora-Paolo-Eleuteri-Serpieri/dp/2908406683/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1302099919&sr=8-6
..ja nuokaan eivät ole ensimmäistä painosta.
Ei kai tässä muu auta kun ostaa noita heavy metallin kustantamia ja jos joskus on paljon ylimäärästä rahaa niin hommaa ihan alkuperäisetkin :)
-
Kyllä noita jenkki-albumeita Amazonissa ainakin näyttäisi löytyvän ihan normaaliin hintaan. ???
HM-lehden sensuurihan perustuu lehtipistemyynnin säädöksiin, jotka vaihtelevat osavaltioittain. Hardcore on kait sopimatonta yleiseti, mutta varmuuden vuoksi myös pelkkiä hävyttömiä pippeleitä on ylitussattu. :P Serpierin ohella myös Manaran ruutuja on muuteltu.
Albuminsa Heavy Metal on tarkoittanut sensuroimattomiksi, mutta välillä puusilmäiset toimittajat pääsevät iskemään. Mandragoressa tämä on aivan ilmeistä, kun albumiin on selvästi unohtunut muutama sensuuripuhekupla, kun kuitenkin suurin osa rankasta HCstä on sensuroimatonta. Myös Manaran Piranese-alppariin on jämähtänyt pari ylimääräista kuplaa. Syynä voi toisaalta olla myös, että toimitus on deletoinut tai hukannut alkuperäisen muuttamattoman sivun. Mene ja tiedä?
-
Tuotahan se on, kun Carnivorassa oli ylimääräinen "slurp", joka vaikuttaa kuin itse R. Crumb olisi tehnyt puhekuplan.
Tämä "imukupla" löytyy juuri tuosta Mandragoresta. Käsittääkseni kaikki muut Druunat ovat niinsanotusti ehjiä. ;D
-
Kyllä noita jenkki-albumeita Amazonissa ainakin näyttäisi löytyvän ihan normaaliin hintaan. ???
Näyttäisi löytyvän näemmä bookplussastakin.
-
Sanokos täällä joku että lahdessa on joku hyvä antikvariaatti missä olis kattava sarjakuvavalikoima? Ajattelin kysäistä jos vaikka jollain tuurilla siellä olisikin noita alkuperäisellä kielellä olevia.
-
Druunaa englanniksi uusina laitoksina heinäkuusta lähtien:
http://www.previewsworld.com/Home/1/1/71/920?stockItemID=MAY151448
-
Näköjään Tex Willerin ohella vanha herra Serpieri on työstänyt esiosan Druuna-saagaansa. Albumi "nolla".
http://www.amazon.fr/Anima-Origines-Paolo-Eleuteri-Serpieri/dp/2344013539/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1456077423&sr=8-3&keywords=serpieri
PS Tämä taitaa olla ainoa Serpieriä käsittelevä ketju, joten ketjun nimen voisi kait vaihtaa "Paolo Eleuteri Serpieri" -otsikkoiseksi. :)
-
Olen etsinyt (Victor de la Fuenten takia) WSOY:n 80-luvun puolivälissä julkaisemaa 8-osaista Raamatun kertomuksia -sarjakuvasarjaa. No, nyt niitä löytyi paikalliselta kirpparilta. Enpä tiennytkään, että niissä on myös Serpierin kuvitusta. Näytti tosi komealta Serpierin tarinat, mutta jätin kuitenkin ostamatta, vaikka hintaa oli vain 2 euroa. Ei vaan tila riitä kaikkeen. Mutta jos joku Serpieri-fani tällaisen perään haikailee, niin voi kyllä haippaasta sen ostohintaa ja postikuluja vastaan.
-
Druuna 5 ilmestyy ranskaksi ihan lähiaikoina.
-
Olen vasta aivan äskettäin tutustunut Serpierin intiaani ja villi länsi teemaisiin kuviin ja albumeihin netissä. Mietin että miten olen näiden vuosien aikana missannut kokonaan tämän huikaisevan taiteilijan tuotannon. Nyt kun olen etsinyt materiaalia häneltä, niin sitä on todella paljon. Ei ole varaa hankkia noita kaikkia, mutta ajattelin kysyä täällä, että tietääkö kukaan, onko häneltä ilmestynyt noita lännen aiheita ja intiaaneja sivuavia sarjakuvia Suomeksi, kun en oikein itse löytänyt. Tex Willerin tiesin entuudestaan, mutta se ei minua innostanut. Näin netti divarissa hänen rohkeita aikuisille tarkoitettuja albumeja suomeksi, mutta niitä en ole etsimässä. Yritin myös katsoa huutonetistä, olisiko vieraskielisten albumien osastossa häneltä jotain, kielellä ei väliä, mutten löytänyt mitään.
-
OM: Eipä ole ilmestynyt kysymiäsi lännenaiheisia sarjoja häneltä suomeksi.
-
Raamatun kertomuksia -sarjassa on muistaakseni aika monta jaksoa Serpieriltä, mutta ei siis sekään länkkäri ole.