Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvamarkkinat => Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus => : Aino Sutinen 29.01.2011 klo 15:01:21
-
Nuorten sarjakuva-albumikilpailu. Tarkoitus on tehdä 24-32-sivuinen sarjakuva Books on Demandin kautta julkaistavaksi. Aihe on vapaa. Palkintona 300 euron rahapalkinto, lahjakortteja, omia kirjoja, näyttely Sarjakuvakeskuksella ym. Kilpailutyöt toimitetaan sarjakuvaseuralle pdf:nä 30.4.2011 mennessä.
Lue lisää täältä. (http://www.sarjakuvaseura.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=361:nuorten-3030-sarjakuvakilpailu&catid=1:uutiset&Itemid=2)
-
Finalistit nähtävissä ja äänestys käynnissä osoitteessa http://www.sarjakuvaseura.fi/index.php?option=com_jquarks4s&view=survey&id=1&Itemid=220 (http://www.sarjakuvaseura.fi/index.php?option=com_jquarks4s&view=survey&id=1&Itemid=220)
-
Tiedote:
Vuoden nuori sarjakuvantekijä valittu
Suomen sarjakuvaseura ry:n ja Books on Demandin järjestämän alle 30-vuotiaiden sarjakuvakilpailun voittaja on julistettu. 30/30-kilpailun tarkoituksena on ollut luoda noin 30-sivuinen, vapaa-aiheinen sarjakuva-albumi, joka julkaistaan kirjan ja näyttelyn voimin. Kilpailulla on haluttu nostaa esiin nuoria kykyjä Suomen monipuolisella sarjakuvakentällä. Voittajat on valittu esiraadin ja avoimen verkkoäänestyksen avulla ja kärkisijan haltija nimetty Vuoden nuoreksi sarjakuvantekijäksi.
Voittaja on Salla Vasenius (s. 1985) kevythenkisellä tarinakokoelmallaan "Aliaskuvia". Sarjakuvat perustuvat Alias-sanaselityspelin korttien aiheisiin. Onnittelemme Sallaa, palkintona on oma kirja, näyttely sekä rahapalkinto.
Toiseksi ja kolmanneksi tulivat Johanna Ruotsalainen ja Susanna Ruotsalainen.
Kaikki kolme voittajatyötä esitellään myöhemmin tänä vuonna näyttelyn muodossa Galleiria Sarjakuvakeskuksessa Helsingin Arabianrannassa. Sarjakuvakeskus tekee yhteistyötä Books on Demandin kanssa voittajakolmikon julkaisemiseksi kirjamuodossa.
-
Kolmanneksi sijoittunut Susanna Ruotsalaisen Agenttikanit esitelty (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=1704).