Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Nettisarjakuvat => Aiheen aloitti: Nina Jurvanen - 22.07.2010 klo 12:25:37

Otsikko: Soikkelimetsän Pyynö
Kirjoitti: Nina Jurvanen - 22.07.2010 klo 12:25:37
Olihan täällä ja kotimaistenkin sarjakuvien osastolla Fascisti-ketjussa sivuttu tätä mainiota porkkanaanmenevää jänistä, mutta Pyynölle ei ole kukaan avannut ihka omaa ketjua. Vaikka kyseessä onkin "vain" nettisarjis, jolle ei ole tullut jatkoa pitkiin aikoihin, edustaa Pyynö-jänis mielestäni suomalaisen sarjakuvakulttuurin parhautta. Pyynön absurdi huumori on aivan omaa luokkaansa. Atti ivakhan nutiv.

EDIT: Linkki (http://pyyno.temppeli.org/) niille, jotka ovat sivistymättömiä moukkia ;)
Otsikko: Vs: Soikkelimetsän Pyynö
Kirjoitti: Gothicus - 22.07.2010 klo 12:35:50
Pyynö ansaitsee ehdottomasti oman ketjunsa. "Pyynö arvostaa!" Jänissarjakuvaa ei ole koskaan liikaa tarjolla. Joitakin vuosia sitten Pyynö oli hetken aikaa "porukoissa" kovasti tapetilla ja jatkuva siteerausten lähde.
Otsikko: Vs: Soikkelimetsän Pyynö
Kirjoitti: JJ Naas - 22.07.2010 klo 12:53:06
"Pyynö päättää keittää lapset" oli niin nurkan takaa tuleva juonenkäänne että se on syöpynyt ikuisesti mieleen.

Epäselvää minulle on edelleen onko Pyynö ensimmäinen suomalainen nettisarjakuvasivusto, vai meneekö titteli Sosiaalisesti rajoittuneille. Sarjakuvaseuran sivujen eri tekijöiden tekemät stripit ovat kyllä vanhempia, mutta sekä Pyynö että Sos.raj. ovat ensimmäisiä yksittäiselle, saman tekijän/tekijöiden sarjakuvalle omistettuja sivustoja. Wikipedian mukaan Sos.raj. alkoi 20.9.2000, mutta kuten Pyynö sivustolta näkee, sivuston ilmettä on uusittu 27.11.2000 mutta Pyynö -strippien kuvatiedostojen tietoja tsekkaamalla näkee, että varhaisimpia kuvia on muokattu maaliskuussa 2001.

Pähkäilin tätä nettisarjiksia käsittelevää graduani tehdessä.
Otsikko: Vs: Soikkelimetsän Pyynö
Kirjoitti: Nanna - 22.07.2010 klo 18:04:41
Hih, tulipas nostalginen olo! Muistan lukeneeni näitä, vaikka myöhemmin sarja pyyhkiytyikin aika tehokkaasti mielestä. Ehkä kyseessä oli jonkinlainen psyyken itsesuojelumekanismi?
Otsikko: Vs: Soikkelimetsän Pyynö
Kirjoitti: Nina Jurvanen - 23.07.2010 klo 12:19:41
Pyynöllä on Lärvikirjassa jopa oma fanitusryhmäkin (http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=6097285196&ref=ts)! ;D