IHMISSUSI YÖSSÄ
Ilmestyy: Vko 23
224 sivua / 14,90 €
Jakelukanavat: Lehtipisteet
Kuvaus: Legendaarinen 70-luvun kauhuseikkailu IHMISSUSI YÖSSÄ nyt hienona kokoelmana. Jack Russell on kuin kuka tahansa nuori mies... paitsi että täyden kuun aikaan hän muuttuu raivoavaksi hirviöksi, jota kutsutaan ihmissudeksi! Miksi tämä kirous on osunut juuri häneen... ja onko Russellin mahdollista päästä eroon hirvittävästä taakastaan, ennen kuin susi koituu hänen läheistensä kohtaloksi? Kauhufantasiaa ja toimintatrilleriä yhdistelevät IHMISSUSI YÖSSÄ piti lukijat otteessaan vuosina 1973-1976 jatkotarinan muodossa, nyt tämä 224-sivuinen kokoelma esittelee sarjan avausjaksot kronologisessa järjestyksessä, mukana myös ihkaensimmäiset jaksot, joita ei suomeksi ole ennen nähty. Hienosta mustavalkokuvituksesta vastaa kauhun mestari Mike Ploog.
Pllogia! Vain osa mainituista lehdistä on, joten tervetullutta. Jep, tack!Kannatan Timppaa tässä asiassa!!!
Ehkä seuraavaksi samasta lehdestä se Frankenstein?
Timo
Uusikuu-leffassa oli ihmissusia, joten ne ovat muotia. Jospa Frankku tulee seuraavaksi muotiin?
Eihän tuo varsinainen kauhusarjakuva olekaan. Perusidea on sama kuin Hulkissa ja hassut viholliset vainoavat. Karvainen supersankari.
Tulkintakysymys.
Hulkinkin voi mieltää puhtaasti kauhuhahmona: Frankenstein +Jekyll&Hyde
Eihän tuo varsinainen kauhusarjakuva olekaan. Perusidea on sama kuin Hulkissa ja hassut viholliset vainoavat. Karvainen supersankari.
Tässä on vähän tämmöistä "petervonbach"-ilmiötä jossa hänen käsityksensä elokuvista on se, että mustavalkoinen elokuva on hyvä ja värielokuva paha.
Shokin ja Ihmissuden ero oli tietysti siinä, että jälkimmäinen on julkaistu alunperin värillisenä.
Suomalainen versio oli mustavalkoinen.
Werewolf by Night oli siis se värillinen? Ja Frankenstein & Ihmissusi mustavalkoinen, vai muistelenko nyt ihan pieleen?
Frankenstein-sarjoista osa oli alunperin mustavalkoisia, ne jotka tapahtuivat nykyaikana ja ne olivat peräisin shokkikokoisesta Monsters Unleashed -lehdestä.
Ainakin muutamassa 68-sivuisessa lehdessä on ollut parikin ihmissusi-tarinaa kansien perusteella, jolloin niitä olisi pitänyt tulla yli 30 asti (oletan siis että Spotlight-lehtien juttuja ei ollut, 2010 kokoelman kansitekstien mukaan).
Kommentit: http://blogi.egmontkustannus.fi/2010/06/21/ihmissusi-yossa/
Lisäksi lokakuussa ilmestyy myös pehmeäkantinen Monster of Frankenstein kokooma, sivuja 536!
http://www.amazon.com/Monster-Frankenstein-Vol-Gary-Friedrich/dp/0785199063/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1435508200&sr=1-2&keywords=werewolf+by+night+omnibus
Dracula Livesissä oli joitakin pikauusintoja Tombin sarjoista. Niitä tuli sitten suomeksikin. Ei hirveän montaa.
Monster of Frankenstein oli uudelleen väritetty, sanoisin että n 1/3 pokkarista oli mustavalkoista sarjista.
Väritys on ok, mutta hyvin futaa tuo mustavalkoinenkin osuus. Kyseessä siis ei ole omnibus-kirja vaan isompi pehmeäkantinen pokkari.
Onko niissä mukana tätä Tombin vakiojoukkoa, so. Frank Drake, Quincy Harker, Rachel van Helsing ja Blade? Hämärä muistikuva näistä on, mutta se voi perustua myös johonkin nuorella iällä nähtyyn englanninkieliseen julkaisuun. Vuoden 2004 Dracula-pokkarissa, johon on koottu Tombin 15 ensimmäistä numeroa, koko joukko tietysti nähdään. Mietin vain, milloin nämä ovat debytoineet Suomessa.Joo, aika vähän tuli Tombia. Pari jaksoa tyylin perusteella, esim sellainen, joka jatkui F&I:ssa. Tombin vakkareita ei näissä ole mukana.
Tästäkin on tehty uusioversio:
https://www.marvel.com/comics/issue/84260/werewolf_by_night_2020_1
En löytänyt maistiaisia, joten en tiedä laadusta tuon taivaallista.