Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvamarkkinat => Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus => : Petteri Oja 18.01.2010 klo 12:56:04
-
Turun Sarjakuvakauppa oy on yhdeksän nuoren sarjakuvaharrastajan ja -ammattilaisen perustama sarjakuvien ja sarjakuviin liittyvien tuotteiden erikoisliike. Kivijalkakauppa sijaitsee Turun ytimessä, uutta kirjastorakennusta vastapäätä Linnankadulla. Kaupan avajaisia juhlistetaan perjantaina 22.1.2010 kello 12:00 alkaen. Avajaispäivänä ohjelmassa on mm. signeerausta, tarjouksia, tarjoilua ja musiikkia.
Kauppa sai alkunsa, kun yhdeksän sarjakuva-alan harrastajaa ja ammattilaista löivät viisaat päänsä yhteen ja päättivät perustaa osakeyhtiön, joka tulisi pyörittämään sarjakuviin ja sarjakuvaan liittyviin tuotteisiin keskittynyttä erikoisliikettä. Osakeyhtiön puheenjohtaja Petteri Oja visioi, että haaveena olisi tehdä tilasta turkulaisille sarjakuvaihmisille oma ”sarjakuvakeskus”. Tulevaisuudessa Turun Sarjakuvakaupassa, tuttavallisemmin TurSKassa, tullaankin näkemään muun muassa sarjakuvien originaalinäyttelyitä, järjestämään sarjakuva-aiheisia tapahtumia sekä tullaan tarjoamaan sarjakuvantekijöille työtiloja. Sarjakuvakauppa avautuu myös verkossa, nettikaupasta voi tilata kaupan valikoimassa olevia tuotteita kaikkialle Suomeen.
Turun Sarjakuvakaupan perustamisen taustalla on jo aiemmin tiloissa toiminut sarjakuvakauppa Underground Ullakko, jota Oja on pyörittänyt yksinään vuoden 2007 syksystä alkaen. Samoissa tiloissa vuodenvaihteessa lopettanut levykauppa aiheutti lopettamispäätöksellään uudistumispaineita Ojan kaupalle ja osakeyhtiön perustaminen vastasi uudistumisen tarpeeseen. Isommalla porukalla kauppaa on helpompi kehittää, sarjakuvakustantamo Zum Teufeliakin pyörittävä Oja tuumaa.
Uuden yhtiön taustalta löytyy merkittäviä sarjakuvavaikuttajia. Kaupan visuaalisesta ilmeestä vastaa Kiroileva siili -sarjakuvastaan tunnetuksi tullut Milla Paloniemi. Myymälätila hohtaakin nyt uusissa kirkkaissa väreissä. ”Turun Sarjakuvakauppa on nimenä varsin retro, joten halusin tehdä ulkoasustakin 1960–70-lukujen henkisen. Väritys peilaa tuon ajan sisustusvärejä ja logossakin on haettu vanhahtavaa ilmettä.” Paloniemi toteaa. Paloniemen kynästä lähtöisin on myös kaupan maskotti, turska-hahmo, joka Paloniemen mukaan on ”leppoisa, pujopartainen, jotenkin akateeminen ja hyvin TURKULAISEN näköinen tyyppi.” Muita osakkaita kaupassa ovat muun muassa pitkän linjan turkulainen sarjakuvapiirtäjä Jouko Pukkila (Lampaita), kirjankansista ja mainoskuvituksista tuttu kuvittaja Ossi Hiekkala sekä Turun sarjakuvakerhon puheenjohtaja Aleksi Laine.
Lisätiedot:
Osoite: Turun Sarjakuvakauppa oy, Linnankatu 7, 20100 TURKU
Turun Sarjakuvakauppa oy, hallituksen puheenjohtaja Petteri Oja, GSM: 044 534 9978, petterioja[miu]gmail.com
Turun Sarjakuvakauppa oy, tiedottaja Maijastiina Vilenius, GSM: 040 840 9524, maijastiina.vilenius[miu]gmail.com
-
Viisaat mutta sangen uhmarohkeat päänsä yhteen. Tirsk. :D
Hyvä Turska, ja onnea!! Jee!
Timo
-
Kuulostaa hienolle jutulle! Täytyy ehdottomasti käydä tutustumassa. Sijaintikin on lukuintoisille ihmisille mitä parhain: heti kirjaston vieressä...
Toivon sarjakuvakaupalle menestystä!
-
Tiedättekö aukioloajat jo tässä vaiheessa?
-
Jee, hyvältä kuulostaa. Tursakasa rules!
Pitäisiköhän siellä Turussa joskus käydä?
-
Tiedättekö aukioloajat jo tässä vaiheessa?
Näillä näkymin:
ma-pe 12.00-18.00
la 12.00-16.00
Pitäisiköhän siellä Turussa joskus käydä?
Kyllä! Yöpaikka löytyy aina.
-
Ketkä 9 tyyppiä tossa on taustavoimina?
-
Millos nettikauppa aukauisee virtuaaliset ovensa? Entä tuleeko originaalit myös sinne myyntiin?
Sarjakuvakeskukselle piti tulla originaaleja myyntiin jo viime syksynä, mutta ei niistä ole mitään kuulunut. Toivottavasti teillä lähtee niiden myynti vauhdikkaammin käyntiin.
-
Sarjakuvakeskukselle piti tulla originaaleja myyntiin jo viime syksynä, mutta ei niistä ole mitään kuulunut. Toivottavasti teillä lähtee niiden myynti vauhdikkaammin käyntiin.
Originaaleja on kyllä jo myynnissä sarjakuvaseuralla (http://sarjakuvaseura.fi/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=10&Itemid=46&vmcchk=1&Itemid=46).
-
Millos nettikauppa aukauisee virtuaaliset ovensa? Entä tuleeko originaalit myös sinne myyntiin?
Sarjakuvakeskukselle piti tulla originaaleja myyntiin jo viime syksynä, mutta ei niistä ole mitään kuulunut. Toivottavasti teillä lähtee niiden myynti vauhdikkaammin käyntiin.
Nettikauppa avaa virtuaaliset ovensa samaan aikaan kuin fyysinenkin kauppa, eli perjantaina kahdeltatoista.
Originaalien myymisestä en tiedä mitään.
T: yksi yhdeksästä
-
Originaaleja on kyllä jo myynnissä sarjakuvaseuralla (http://sarjakuvaseura.fi/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=10&Itemid=46&vmcchk=1&Itemid=46).
Kiitokset oikaisusta! Olipa mukavaa olla väärässä!
Olin katsellut sarjakuvakeskuksen nettisivuja pitkin syksyä ja talvea, mutta jostain syystä en havainnut mitään vihjettä originaalien myynnistä.
Pitääkin mennä nyt samoin katselemaan löytyisikö sieltä mitään kiinnostavaa.
-
Ketkä 9 tyyppiä tossa on taustavoimina?
Ossi Hiekkala, Aleksi Laine, Petteri Oja, Milla Paloniemi, Tapio Peltonen, Tommi Piirainen, Jouko Pukkila, Niko Ranta, Maijastiina Vilenius.
7 turkulaista ja kaksi kunniaturkulaista.
-
Auki on!
http://www.turunsarjakuvakauppa.fi
-
Täytyy nostaa hattua teille kaikille Turkulaisille. Tuo oli hyvin rohkea avaus vuodelle 2010. Toivon todella, että teillä riittäisi asiakkaita ja ostava yleisö löytäisi liikkeenne. Tärkeää olisi nyt heti alussa panostaa ennenkaikkea mainostamiseen, jotta ihmiset tietävät uudesta erikois liikkeestä. Kiva että uusia sarjakuva liikkeitä tulee ja on uskallusta toteuttaa tämänkaltaisia asioita näinä vaikeina taloudellisina aikoina.
Lisäksi visonne luoda turkuun sarjakuva keskus jossa on näyttelyitä ja muuta aiheeseen liittyvään on erinomainen avaus Turun kulttuuri tarjontaan. Toivoisin, että Turun kaupunki tukisi teemaanne vaikkapa taloudelilsesti tai muulla tavalla. Kesäisin Turun kaupunki voisi tehdä kanssanne jonkinlaista yhteistyötä sarjakuviin liittyvien tapahtumien tai kurssien muodossa. Nämä olivat nyt minun omia visioitani vaan.
Lisäksi koen iloa puolestanne siksikin, että olette saaneet koottua yhteen mukavan (tiimin), jolla on sama yhteinen harrastus sarjakuvien monimuotoisessa maailmassa.
Pitkää laadukasta sarjakuvallista vuotta ja onnea liikkeellenne.