Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Välineet ja oppaat => Aiheen aloitti: Fenriz - 12.01.2010 klo 20:29:01
-
Välillä tuntuu että menee nuo termit sekaisin, ainakin itse kun yritän asiani pukea viestiksi.
Eli semmoinen mustepulloon kastettava irtoteräinen kynä. Miksikäs sitä sanotaan - pelkästään mustekynäksi? Ja se mustepullon muste, ihan kun joku olisi sitä jossain sanonut tussiksi, vai tarkoittaneeko "kastaa tussiin" kenties jotain muuta?
Tussit miellän semmoisiksi erivärisiksi kyniksi jossa on korkki, muovirunko ja sen sisällä semmonen pehmeä mustesäiliö - ja "terä" on semmonen vähän paksumpi. Huopakyniksi olen jossain nähnyt kansssa niitä kutsuttavan.
Itse käytän puhtaaksi piirtämisseen kapeakärkisiä tussikyniä, vai onko ne nyt mustekyniä - Faber-Castel, Pigma ym. Uusin ostos on Faber-Castell 8 PITT artist pen (http://www.cheapjoes.com/art-supplies/10197_faber-castell-pitt-artist-pen-manga-set.asp) -8 kynän pakkaus. Pakkauksessa lukee "3 nibs; S, M, Brush." Ton "nib":in päättelin olevan se kovakärki kun yleensä niissä sellainen on, sitten toi Brush on varmaan se taipuisa kärki jollainen noissa "tusseissakin" on (mitä yllä mainitsin).
Vai onko toi "tussi" vaan yleisnimitys niille kaikille?
Kuulakärki/ballpoint pen taitaa sitten olla itsestään selviä, siis sellaiset joilla allekirjoitetaan sopimukset.
Siveltimellä taidetaankin sitten viitata vesiväreihin ja maalaamiseen.
Mutta noi viestin yläpään välineet kiinnostavat eniten. Wikipedian tussi-artikkelissa (http://fi.wikipedia.org/wiki/Tussikyn%C3%A4) mainittiin myös Art Pen, huopakynä jossa kärkipala on vaihdettavissa. Kun puhutaan irtoteristä niin tarkoitetaanko niitä metallisia teriä, jotka laitetaan niihin irtovarsiin kiinni vai noita?
-
...
Eli semmoinen mustepulloon kastettava irtoteräinen kynä. Miksikäs sitä sanotaan - pelkästään mustekynäksi?
Teräskynäksi, tussiteräksi. Joku taisi joskus sanoa myös "dippikynä", kun se sillä lailla dipataan tussipulloon.
Ja se mustepullon muste, ihan kun joku olisi sitä jossain sanonut tussiksi, vai tarkoittaneeko "kastaa tussiin" kenties jotain muuta?
Se neste on tussia. Saksalaisille Tusche, engelsmanneille India ink, ranskalaisille Encre de Chine.
Tussit miellän semmoisiksi erivärisiksi kyniksi jossa on korkki, muovirunko ja sen sisällä semmonen pehmeä mustesäiliö - ja "terä" on semmonen vähän paksumpi. Huopakyniksi olen jossain nähnyt kansssa niitä kutsuttavan.
Huopakyniä ne ovat.
Ton "nib":in päättelin olevan se kovakärki kun yleensä niissä sellainen on, sitten toi Brush on varmaan se taipuisa kärki jollainen noissa "tusseissakin" on (mitä yllä mainitsin).
On. Tai kuitukärki, joka on kovempi kuin huopakynän kärki.
mainittiin myös Art Pen, huopakynä jossa kärkipala on vaihdettavissa. Kun puhutaan irtoteristä niin tarkoitetaanko niitä metallisia teriä, jotka laitetaan niihin irtovarsiin kiinni vai noita?
Minä en ole nähnytkään ArtPenejä, joissa olisi muunlainen kuin teräksinen kärki. Toisaalta olen wanha.
-
Onko tämä ihan huopakynä vai jonkin muunlainen tussi?
kuva: http://www.jetpens.com/images/pilot_sw-dr5-b.jpg
-
Onko tämä ihan huopakynä vai jonkin muunlainen tussi?
Kuitukärkikynä. Yksi omista suosikeistani sillä puolella on just tuo DR. Joskus tekstasin kaiken noilla.
-
Tämän linkin (http://sarjakuvaseura.fi/akatemia/framet.html?/akatemia/kerros1/luokka1a/index.html) takaa löytyy varmaan wikiartikkelia selkeemmät kuvailut. Ja tämä Sarjakuvantekowikin (http://www.sarjakuvanteko.fi/wiki/index.php?title=V%C3%A4lineet) välineosasto vielä on erittäin hyvä ja seikkaperäinen.
Timo