Tarina kiinnosti, piirrosjälki oli suht kesyä. Fontista en niin välittänyt. Aikakausi jäi kyllä kiinnostamaan paitsi tämän niin Pascinin ja Coco Chanel -leffan ansiosta. Mä jäin ihmettelemään, miten naiset onnistuivat välttämään raskaudet tuollaisena aikana, katuaborttien avustuksellako? Aika hurjaa ja rankkaakin elämää monelta osin.
Kyllä kannattaa.
Viimeistä lausetta lukuunottamatta Tertsi horisee ihan outoja tuossa yllä.
Uuuh! Catel ja Bocquet kertoivat Kirjamessuilla jutustellessamme olevansa tekemässä uutta elämäkertaa, tällä kertaa Olympe de Gougesista (http://"http://en.wikipedia.org/wiki/Olympe_de_Gouges"/)!
Sanoo Wikipedia: "Olympe de Gouges (ent. Marie Gouze) (7. huhtikuuta 1748 Montauban – 3. marraskuuta 1793 Pariisi) oli ranskalainen näytelmäkirjailija, journalisti ja feministi. Hän aloitti kirjoittamisen Ranskan vallankumouksen aikaan. Hänen merkittävimmät teoksensa olivat Déclaration des droits de l'homme et du citoyen (Miesten oikeuksien julistus), joka julkaistiin vuonna 1789 ja Déclaration des droits de la Femme et de la Citoyenne (Naisten oikeuksien julistus), joka julkaistiin vuonna 1791. Gouges joutui mestattavaksi giljotiinilla kirjoitustensa vuoksi vuonna 1793." Kirjaan tulee liittymään suuri näyttely Pariisissa ja kenties muuallakin sekä seurantadokumentti, joka siis on jo tekeillä.
Kirja ilmestyy 2012. Sitä odotellessa.