Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen => : bats 25.04.2009 klo 16:29:53

: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 25.04.2009 klo 16:29:53
Varmasti monella meistä on ideoita sarjakuviksi.. vaikka muille jakaa. Minulla ei, itse olen pahasti ideoiden tarpeessa.

Kertokaa omia sarjakuvaideoitanne! Ideat kiertämään!

Okei kerron omani vaikka en haluaisi sitä pöllittävän.. Mutta jostain täytyy aloittaa. Aion piirtää Wolverine-skabaan julisteen Frank Millerin taatulla Sin City-tyylillä..  8]

Tänne saa siis laittaa ideoita jotka haluaa pitää itsellään sekä ideoita jotka antaa muiden vapaaseen käyttöön. Pääasia että laitatte niitä ideoita tulemaan!  :P
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 25.04.2009 klo 18:17:45
Selvästi ideointitukos alkaa irrota ja ideat pääsee pulppuamaan, sillä sain idean kun kuuntelin radiosta uutista sikainfluenssasta. Tässä siis idea talteen kirjoitettuna ennenkuin unohdan sen. Kirjoitan sen tänne niin ei tarvitse tuhlata paperia kun tuli aika pitkä teksti.

Virus joka tuhosi Amerikan

Vaarallinen virus alkaa levitä Meksikosta. Virus aiheuttaa välittömiä mutaatioita, raivohulluutta ja verenhimoa. (Eli hieman kuin 28 Days Later-elokuvan virus.) Virus leviää pian Yhdysvaltoihin, ja hallitus julistaa hätätilan ja sulkee maan rajat pelastaakseen edes muun maailman, kun USA on jo tuhoon tuomittu. Armeija hajauttaa joukkoja ympäri Yhdysvaltoja, joukot kaappaavat sairastuneita tutkittavaksi ja yrittävät pelastaa siviilejä niin paljon kuin voivat turvaleireille. Armeijan tutkimuksissa selviää, että virusta voidaan muutella ja ottaa se "hyötykäyttöön". Vuoden kuluttua Pohjois- ja Etelä-Amerikka ovat raunioina, ja mantereet ovat jakautuneet laikuittain alueisiin joilla virus raivoaa, ja alueisiin joilla on rauhallisempaa, joilla selviytyjät asuvat. Hallitus ja armeija pitävät yllä "virallista" USA:ta, jota hallitsevat sekopäiset poliitikot jotka vetävät vertoja viruksen uhrien mielipuolisuudelle. USA:n hallitus päättää aloittaa täysimittaisen hyökkäyksen muualle maailmaan biologisesti (levittämällä virusta), ydinasein sekä supersotilailla joita on luotu viruksen avulla (tämä on se hyötykäyttö).   
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 26.04.2009 klo 02:05:09
Okei kerron omani vaikka en haluaisi sitä pöllittävän.. Mutta jostain täytyy aloittaa. Aion piirtää Wolverine-skabaan julisteen Frank Millerin taatulla Sin City-tyylillä..  8]

En yllättynyt yhtään. Hetken mietin, että oletko kuullut jo skabasta, että pitäisikö linkittää, mutta näköjään tiesitkin. Sin city tyylisen jotenkin arvasin...

Wolverine skabaan muutama vinkki:

Itse ainakin haluisin nähdä Tim Burtonin (malliahan voi ottaa Saksikäsi Edwardista ja Batmanista...) "version" julisteesta. Chris Columbuksen ärsyttävän perheleffa meiningin tiimoilta voisi saada hauskan julisteen. Disneyn siirapista irtoaisi varmasti montakin hauskaa. Entäs Jerry Bruckheimer? Hänen elokuvien julisteethan ovat vähintään yhtä megalomaanisen mahtipontiset, kuin elokuviensa räjähdykset yms.

Muuten vaan vinkkejä (käsikirjoitus):

Olettekos koskaan miettinyt mitä oikeasti tapahtuisi jos ihminen keksisi aikakoneen? Luultavasti aikajatkumo menisi täysin sekaisin, tai ihmiset kyllästyisivät aikamatkailuun. Tästä saisi hauskan tarinan.

Misfits eräässä kappaleessaan aikoinaan ilmaisi, että se on ihminen, joka hyökkää marssiin, eikä marssilaiset maahan. Miten olisi tarina?

Godzillan ja King Kongin tyyppisten katastrooffi elokuvien tarinat saavat uutta puhtia, kun nämä hirviöt ovatkin itseasiassa sankareita:
Kuvitelkaa maailma, jossa väenpaljous on todellinen ongelma. Salainen palvelu pistää kyseisen tyyppisen hirviön vähentämään populaa reilulla kädellä. Tehtävä kuitenkin muuttuu hirviölle hankalaksi, kun ne ihmiset ovat niin pirun sitkeitä, perkule...

Miltä mahtaisi näyttää tämän oikean maailmankaikkeuden peiliversio?

Oletko koskaan ajatellut, miten paljon historia olisi muuttunut, jos maapallo olisikin litteä?

Kannattaa lähteä tarinoiden suhteen "What if..." näkökulmasta. Sillä voi syntyä jo paljon...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 26.04.2009 klo 15:54:12
Minua kiehtoo Aleksanteri I. Venäjän keisari ja Suomen ensimmäinen suuriruhtinas. Ei siinä vielä mitään, mutta Aleksanterista on myytti, jonka mukaan hän lavasti kuolemansa ja ryhtyi vaeltavaksi erakoksi nimeltä Fedor Kusmitš. Tästä saisi minusta hyvän sarjakuvan, jossa seurataan Aleksanterin elämää vaeltajana. Tarinassa voisi olla takautumia ajoista jolloin Aleksanteri oli keisari. Jotenkin tuo koko ajatus keisarista joka luopuu vallasta ja rikkauksista ja alkaa köyhäksi vaeltajaksi on minusta todella kiehtova.

Aleksanterista tuli dokumentti tänään uusintana, siitä sain tietää tästä myytistä. Harmi että näin siitä vaan lopun, eikä sitä löydy netistäkään ainakaan vielä. Wikipediasta tietysti löytyy tietoa suomeksi (http://fi.wikipedia.org/wiki/Aleksanteri_I_(Ven%C3%A4j%C3%A4)) ja englanniksi. (http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_I_of_Russia) Löytyy myös kuva Fedor Kusmitšista. (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Feodor_Kuzmich_(portret).jpg)

Saattaa olla, että rupeen tekemään tästä sarjakuvaa joskus. Jos joku muu haluais vaikka piirtää sellaisen, niin mielelläni tekisin tosta käsikirjoituksen.  ;D Tai toisinpäin. Itse asiassa nytkin luonnostelen tota ukkoa.

EDIT: Huomasin jännän asian. Fedor Kusmitšista on venäjänkielisessä Wikipediassa valtavasti tietoa (http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%91%D0%B4%D0%BE%D1%80_%D0%9A%D1%83%D0%B7%D1%8C%D0%BC%D0%B8%D1%87), mutta englanninkielisessä minimaalisesti (http://en.wikipedia.org/wiki/Feodor_Kuzmich).. huoh. Kunpa osaisin lukea venäjää..  >:(
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 26.04.2009 klo 19:30:58
EDIT: Huomasin jännän asian. Fedor Kusmitšista on venäjänkielisessä Wikipediassa valtavasti tietoa (http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D1%91%D0%B4%D0%BE%D1%80_%D0%9A%D1%83%D0%B7%D1%8C%D0%BC%D0%B8%D1%87), mutta englanninkielisessä minimaalisesti (http://en.wikipedia.org/wiki/Feodor_Kuzmich).. huoh. Kunpa osaisin lukea venäjää..  >:(

Pienellä kikkailulla ja näpertelyllä saisivat ainakin jonkun käsityksen mitä siinä lukee. Googlen kääntäjä esimerkiksi. Ja voithan tietysti laittaa tuon Altavistaan. Käännös ei ole parhaasta päästä, mutta ainakin siitä saa jonkinlaisen käsityksen tekstin sisällöstä.

Edit: Käs tässä (http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=ru&u=http://ru.wikipedia.org/wiki/%25D0%25A4%25D1%2591%25D0%25B4%25D0%25BE%25D1%2580_%25D0%259A%25D1%2583%25D0%25B7%25D1%258C%25D0%25BC%25D0%25B8%25D1%2587&ei=bYz0SYv4L4vD_Qbx-KjPCQ&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3D%25D0%25A4%25D1%2591%25D0%25B4%25D0%25BE%25D1%2580%2B%25D0%259A%25D1%2583%25D0%25B7%25D1%258C%25D0%25BC%25D0%25B8%25D1%2587%26hl%3Dfi%26safe%3Doff%26sa%3DG), ole hyvä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 26.04.2009 klo 21:12:05
Pienellä kikkailulla ja näpertelyllä saisivat ainakin jonkun käsityksen mitä siinä lukee. Googlen kääntäjä esimerkiksi. Ja voithan tietysti laittaa tuon Altavistaan. Käännös ei ole parhaasta päästä, mutta ainakin siitä saa jonkinlaisen käsityksen tekstin sisällöstä.

Edit: Käs tässä (http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=ru&u=http://ru.wikipedia.org/wiki/%25D0%25A4%25D1%2591%25D0%25B4%25D0%25BE%25D1%2580_%25D0%259A%25D1%2583%25D0%25B7%25D1%258C%25D0%25BC%25D0%25B8%25D1%2587&ei=bYz0SYv4L4vD_Qbx-KjPCQ&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3D%25D0%25A4%25D1%2591%25D0%25B4%25D0%25BE%25D1%2580%2B%25D0%259A%25D1%2583%25D0%25B7%25D1%258C%25D0%25BC%25D0%25B8%25D1%2587%26hl%3Dfi%26safe%3Doff%26sa%3DG), ole hyvä.

Kiitos. Ajattelinkin että tuon voisi koittaa kääntää mutta en sitten jaksanut.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Eksa 28.04.2009 klo 21:43:10
Kapteeni Kalanpää on uuden sarjakuvani päähahmo.Kalanpää on lähtenyt merelle kohtaamaan meripedon.Meripeto tuhoaa laivan, mutta Kalanpää pelastuu.Hän herää meren rannalla, eikä tiedä ollenkaan missä on.Pian Kalanpää huomaa, että maassa on käymmässä sota ja kaikki liittyy jotenkin profeetta Kuolonsarveen.

: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 29.04.2009 klo 14:05:56
Kapteeni Kalanpää on hauska ja kiinnostava hahmo. Synopsis on ytimekkäästi kirjoitettu ja herätti mielenkiinnon. Tässä on ainekset hyvään sarjakuvaan, ilmoitahan sitten kun eka sivu on valmis.  ;D

Itse olen myös tekemässä eläinaiheista sarjakuvaa. Mutta tästä lisää myöhemmin, sarjakuva on vasta luonnosteluvaiheessa. Laitan tänne pian pari luonnosta ja ensimmäistä sivuakin rupean piirtämään piakkoin.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 30.04.2009 klo 14:15:19
Aion aloittaa astetta synkemmän sarjispäiväkirjan. Kun nuo kaikki tuntuvat olevan niin positiivisia ja iloisia että kuvottaa. Sarjispäiväkirjaan tulee muun muassa listaa asioista joita inhoan ynnä muuta mukavaa.

Ai niin ja vielä idea. Olen joskus nähnyt foorumeilla jonkinlaisen "Jatka tarinaa" ketjun, jossa henkilö X aloittaa tarinan ja toinen jatkaa, sitten kolmas jatkaa ja niin edelleen. Tästä voisi tehdä Kvaakkiin sovelletun version jossa kerrotaankin tarina sarjakuvana! Eli yksi piirtää sarjakuvasivun ja seuraava jatkaa sitä sarjakuvasivulla ja niin edelleen.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 30.04.2009 klo 17:38:10
Projekti kulkee koodinimellä "Ihmisvihaajan päiväkirja". Onko nimi liian raflaava vai juuri sopiva?

Misantroopikon päiväkirja lienee loppujen lopuksi parempi...tosin jos kyse on enemmänkin asioista joita inhoat jne. Kyynikon tai pessimistin päiväkirja lienee parempi.

Tästä voisi tehdä Kvaakkiin sovelletun version jossa kerrotaankin tarina sarjakuvana! Eli yksi piirtää sarjakuvasivun ja seuraava jatkaa sitä sarjakuvasivulla ja niin edelleen. Anyone wanna start?  :D (Aloittaisin itse jos olisi käytössä skanneri, en usko että haluatte nähdä Paintilla piirtämääni sivua?)

Ihan järkevä idea. Homma tosin saattaisi pahimmillaan jumittaa niin kuin "Sarjakuvan arvaamisen paluu" ketju ja sen edeltäjät...

Nopeampi olisi se, että jokainen kirjoittaa/piirtää mitä mieleen tulee, ja sitten nämä satunnaiset sivut koottaisiin yhdeksi sivuksi. Mustalaisen satukirjako se oli joksi tätä kutsuttiin? Jotain siihen suuntaan...

Tosin sekään ei välttämättä toimisi...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Timo Ronkainen 30.04.2009 klo 18:29:42
Monesti oon ajatellu aloittavani blogisarjiksen jossa valitan pikkuasioista. Semmosia että vanha valittaa kun nuoriso heittää pitsapaperin maahan ja pöytä on kaksi astetta vinossa, ja vasemmassa sukassa on reikä, vaikka mistä sen tietää onko se sukka vasen vai oikea, ja miksi se kuluu juuri siitä kohden, vaikka vastaava oikea/vasen ei ole rikki vielä ollenkaan. Ja miksi jalkakäytävässä on se töyssyreuna juuri siinä kohden, missä pitäisi olla pyörätie ja miksi autoille tulee vihreä valo aina ennen pyöriä, aina... ja miksi sitä sun tätä. Hauskinta olis se miten nää saa visuaalisiksi, eli ei niin että siinä on naama joka puhuu nämä asiat. ootsen prijatna.

Harasoo
Timo
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Antti Vainio 30.04.2009 klo 21:56:16
Citylehdessä on kolumni missä eniten vituttaa kaikki joka ei ole erityisen hauska. Timon idea että välillä nyppii jotkut asiat sarjakuvana on paljon parempi
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 02.05.2009 klo 18:22:00
Ilokseni ilmoitan että Samurainalle-sarjakuvaa on nyt valmiina yksi sivu. Luultavasti toinen sivu lopullisessa tarinassa. Aika pitkälti ton kuvakäsiksen mukainen. Ekalle sivulle tulee film noiria.  ;D
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 02.05.2009 klo 23:52:18
Hahmot saisivat kyllä olla vähän synkempiä...mafia-heepoon suosittelen ottamaan mallia useammankin mafia-leffan mafiapomojen piirteestä.
Rotalle enemmän lihaksia, karumpi pärstä (jos mahdollista, liioittele!). Suosittelen tuossa ottamaan mallia Punisherista ja muista antisankareista...

Meinaan että erottuu joukosta edukseen. Pilke silmäkulmassa, liioitellen ja mahdollisimman karua, niin pirun hyvää tulee...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 03.05.2009 klo 15:47:37
Rotalle enemmän lihaksia, karumpi pärstä (jos mahdollista, liioittele!). Suosittelen tuossa ottamaan mallia Punisherista ja muista antisankareista...

Tarkoittanet karhulle.  ;D Samurainalle on päähenkilön nimi. Ei kai se rotalta näytä?  :(

Ei tämä sarjakuva kauhean synkkä ole, enemmän humoristista toimintameininkiä. En usko että alan näitä hahmoja hirveästi muuttelemaan. (Miksi korjata sitä mikä ei ole rikki?) Väkivaltaa tietysti tulee olemaan. Synkkää ilmapiiriä voi olla vähän vaikea luoda, varsinkin eläinhahmoilla, menemättä huvittavan puolelle. Mutta saa nähdä.  :D

Lihaksia vois ehkä tosiaan vähän lisätä päähenkilölle. Samurainalle on antisankari, tavallaan. Ei toi taustatarinakaan oo vielä valmis, pikkuveljen ideana oli että Samurainalle oli ennen mafian tappaja. Voi olla että lähden tälle linjalle itekin.  ;D
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 04.05.2009 klo 06:18:57
Tarkoittanet karhulle.  ;D Samurainalle on päähenkilön nimi. Ei kai se rotalta näytä?  :(

Kyllä. Olen pahoillani. Kätilö lienee sekoittanut lapsenne jonkun toisen lapseen.
Vakavissaan puhuen: Juuri tuota tarkoitin niillä lihaksien tarpeellisuudella...

synkkää ilmapiiriä voi olla vähän vaikea luoda, varsinkin eläinhahmoilla, menemättä huvittavan puolelle.

Samurainalle on antisankari, tavallaan.

Kärjistäminen ei koskaan mene huvittavuuden puolelle. Huumorin puolelle kyllä, positiivisessa mielessä. Mitä olisi antisankarit ilman visuaalisesti mustaa huumoria ja synkkää ilmapiiriä? Hommahan on kuitenkin selkeästi pilkesilmäkulmassa tehtyä, ainakin sen vaikutelman siitä saa. Miksi ei rohkeasti vain veisi antisankari kuviota loppuun asti?


: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 04.05.2009 klo 09:38:58
Kyllä. Olen pahoillani. Kätilö lienee sekoittanut lapsenne jonkun toisen lapseen.
Vakavissaan puhuen: Juuri tuota tarkoitin niillä lihaksien tarpeellisuudella...

Kärjistäminen ei koskaan mene huvittavuuden puolelle. Huumorin puolelle kyllä, positiivisessa mielessä. Mitä olisi antisankarit ilman visuaalisesti mustaa huumoria ja synkkää ilmapiiriä? Hommahan on kuitenkin selkeästi pilkesilmäkulmassa tehtyä, ainakin sen vaikutelman siitä saa. Miksi ei rohkeasti vain veisi antisankari kuviota loppuun asti?

Lienet oikeassa antisankariudesta. Muutin Samurainallea lihaksikkaammaksi ja annoin hänelle Samurai-asun. Myös mustaa huumoria ja synkkää ilmapiiriä on luvassa.

Valmis sivu tulossa tänne tämän päivän aikana.  :D
: Samurainalle sivu 2 (Kerro sarjakuvaideasi!)
: bats 04.05.2009 klo 14:30:38
Tässä tämä nyt on, Samurainalle sarjakuvan toinen sivu, joka olikin tekojärjestyksessä ensimmäinen. Eli ensimmäinen valmis sivu. Olen tähän tyytyväinen vaikka puutteita ja virheitä on, tietysti. Antakaa kommenttia!

SAMURAINALLE SIVU 2 (http://i621.photobucket.com/albums/tt299/batspics/samurainallesivu2_valmis_tumma_pien.png?t=1242059420id=2138)
: Vs: Samurainalle sivu 2 (Kerro sarjakuvaideasi!)
: JJ Naas 04.05.2009 klo 18:01:50
Tässä tämä nyt on, Samurainalle sarjakuvan toinen sivu,

Tummien alueiden käyttö on ihan hyvää. Perspektiiviviivojen vetämistä voisi suositella ensimmäisessä kuvassa, jossa viivat menevät hieman sinne sun tänne, varsinkin firman logo tuntuu olevan kaatumaisillaan. Oikeiden valokuvien tutkiminen talojen katoista on aina suotavaa niin löytää kiinnostavampia arkkitehtuurisia yksityiskohtia. Kerrontaa soljuu ihan hyvin paitsi viimeisessä kuvassa, jossa järjestys miekka pöytään, sika puhuu mutta ei ole huomannut miekkaa vielä, sitten vasta säikähdys, töksähtää. Hahmoista plussaa.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: echramath 04.05.2009 klo 19:05:44
Tämä hervoton tyyli kieltämättä istuu paremmin japanilaisia taistelulajeja harjoittaviin eläimiin (onko tätä ideaa muuten koskaan käytetty missään?) kuin Berliinin viimeisiin, epätoivoisiin taisteluihin. Perspektiivissäkin tulee miettiä, haluaako tehdä jälkeä, joka tahallaan kaatuu vähän joka suuntaan.

edit: Niin, miksi ruuduissa on reunat, lukuun ottamatta sivun laitoja?
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 04.05.2009 klo 19:40:50
Tämä hervoton tyyli kieltämättä istuu paremmin japanilaisia taistelulajeja harjoittaviin eläimiin (onko tätä ideaa muuten koskaan käytetty missään?) kuin Berliinin viimeisiin, epätoivoisiin taisteluihin.

Olen samaa mieltä. Tyyli tosin on mielestäni aika erilainen hyvässä mielessä, verrattuna mainitsemaasi kuvaan. Ehkä se on toiveajattelua. Suurin ero on että tätä sarjakuvaa teen tarkoituksella huumorilla. Tietenkin yritän myös piirtää niin hyvin kuin osaan.

Tajusin itsekin että ikkunoiden perspektiivi mättää, en vaan tällä kertaa jaksanut tehdä niitä viivoittimen kanssa. En huomaa kirjaimissa perspektiivivirhettä mutta hyvin mahdollista että niissä sellainen on. Toi pilvenpiirtäjä-ruutu oli tosiaan tollainen laiskan miehen halpisratkaisu. Ylipäänsä noi laatikkotalot ei tässä tyylissä hirveästi silmään särähdä, kai se kertoo jotain piirrustustaidostani. Johtopäätös: rakennuksia kuten kaikkea muutakin minun täytyy treenata paljon.  ;D

Viimeisessä ruudussa tosiaan tökkii jokin, itse luulen että se johtuu "Samurainalle!" puhekuplasta joka vie huomion väärään kohtaan. Ilman sitä lukujärjestys olisi miekka -> gangsteripomo -> yllättynyt gangsteri. Loogisempi olisi tosiaan miekka -> yllättynyt gangsteri -> gangsteripomo. Mukavaa että pidit hahmoista, JJ Naas.

echramath: Ideasta saa kiittää pikkuveljeäni. ;D Reunoja ei ole siksi että alunperin sivulla ei ollut laitoja mutta lisäsin canvasta kuvankäsittelyohjelmalla. Olisin voinut lisätä reunat tosiaan laitoihinkin, mutta en jaksanut siksi että itseäni tuo ei häirinnyt. ;D 
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 06.05.2009 klo 19:10:15
Tämä hervoton tyyli kieltämättä istuu paremmin japanilaisia taistelulajeja harjoittaviin eläimiin (onko tätä ideaa muuten koskaan käytetty missään?)

Lähimmäksi pääsee varmaan Turtles, ja sen omituiset (ja usein huonot) variaatiot. Mutta kyllä ideaa voi pitää täysin tuoreena, kun kyse on kuitenkin antisankarista, ei melkein sukulaisen puolesta kostamisesta...

Tuli muuten mieleen, että ehkä Bats saisit lisää inspistä ALKUPERÄISESTÄ (Huom! Lue: alkuperäinen isolla!) ultraväkivaltaisesta kulttisarjakuvasta, eli Turtlesin alkuperäisistä numeroista. Eli näistä (http://www.ninjaturtles.com/comics/mirage/one/cover.htm).
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Antti Vainio 07.05.2009 klo 13:23:56
http://www.usagiyojimbo.com/

Tämä on erinomainen sarjakuva mutta ei tälle tontille ole näköjään mitään tunkua joten siitä vaan jatkamaan.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Valtteri 11.05.2009 klo 23:20:00
Mullois tämmönen idea, jota en varmaan ikinä ehdi piirtää:

Hahmot:
Tummahiuksinen nuori tyttö, about 13-14 -vuotias, mukana vanha rähjänen reppu, josta ei luovu koskaan. Nimikin on, Lucy.
Vaaleahiuksinen samanikänen tyttö, edellisen tuleva kämppis, epävarma ja pelokas
Kaksi poikaa, 15-16 -vuotiaita, isoja koviksia, toisella ehkä vähän orastavaa amispartaa

Tyttö saapuu lastenkotiin, tytöllä on reppu.
Tytölle lyödään käteen nippu vuodevaatteita, tyttö opastetaan asuinsiipeen, huoneeseen, jossa on yksi tyhjä sängyssä, toisella sängyllä vaalea tyttö.
Vaalea tyttö ei ole innoissaan uudesta kämppiksestä, uuden tytön haastatellessa ilmenee, että talon pojilla on tapana tehdä tulokkaat "tervetulleeksi". Uusi tyttö ei ole kovin hädissään.
Pojat tulevat illalla röökit huulessa. Vaalea tyttö pelkää. Uusi tyttö ei pelkää, kehottaa poistumaan.
Pojat härnäävät tyttöjä ja vihjailevat tulevasta seksuaalitoimintaan pakottamisesta. Pojat kiinnostuvat uuden tytön repusta. Tyttö pistää vastaan, mutta isommat pojat repivät repun tytön käsistä ja rupeavat avaamaan sitä.
Pojat löytävät repusta IRTILEIKATUN KING DIAMONDIN PÄÄN!!!! joka osaa puhua ja kehottaakin poikia painumaan vittuun vähän äkkiä ja jättämään Lucyn rauhaan.
Pojat, paniikissa, tottelevat.

Loppu.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 13.05.2009 klo 03:31:49
Tuo oli todellista kauhua.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: SnowMan 13.05.2009 klo 15:19:04
No älä muuta viserrä. Kyl muutki raiskauspuuhat jättäs tekemättä jos pää - Diamontti tulee ja käskee painua vittuun.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Valtteri 13.05.2009 klo 23:43:42
Toisten tarinoiden kopsaaminenhan on moraalisestikin väärin (lainopillisesti vaan jos jää kiinni), mutta jos ite keksii jatkoa! Eikä Kinkku ole saleen naamaansa rekisteröinyt tavaramerkiksi!
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Emppu 16.05.2009 klo 18:15:10
Toisten tarinoiden kopsaaminenhan on moraalisestikin väärin (lainopillisesti vaan jos jää kiinni), mutta jos ite keksii jatkoa! Eikä Kinkku ole saleen naamaansa rekisteröinyt tavaramerkiksi!
Niinhän se arvostettu Shakespearkin kopioi tarinansa Antiikin Kreikasta, mutta eipähän häntä siitä syytetty. Mua on pitkään mietityttänyt, kun joissakin B-luokan elokuvissa on niin selvästi revitty juoni jostain toisesta leffasta, mutta harvemmin se on mennyt siihen pisteeseen, että siitä syytettäisiin ihan raastuvassa.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 16.05.2009 klo 19:06:56
Niinhän se arvostettu Shakespearkin kopioi tarinansa Antiikin Kreikasta, mutta eipähän häntä siitä syytetty. Mua on pitkään mietityttänyt, kun joissakin B-luokan elokuvissa on niin selvästi revitty juoni jostain toisesta leffasta, mutta harvemmin se on mennyt siihen pisteeseen, että siitä syytettäisiin ihan raastuvassa.

Mikäli tarkoitit Antiikin Kreikalla mytologiaa, niin käsittääkseni tuo ei ole mikään "rekisteröity tavaramerkki", eikä siitä voi oikein ketään väitellä itselleen tekijänoikeuksia koskevia palkkioita. Tuolloinhan sitäpaitsi joutuisi uskonnoista lähtien aina elokuviin kaikki syyniin ja tehotarkastukseen.
Toki esimerkiksi Disneyllä on oikeus vaatia korvauksia ja lupia, kun heidän tulkinnastaan Herculeksesta esitetään jossakin yhteydessä kuvaa tms.

Eikä Shakespearen aikaan tainnut hirveemmin tekijänoikeuslakeja vielä olla...

B-luokan elokuvat ovat B-luokan elokuvia juuri siksi että ne ovat B-luokkaa. Niiden tuotot ovat isommille piireille, kuten Hollywood, aivan liian pieniä, että niistä kukaan viittii korvausta vaatia, jos pari tai kolme ideaa on kopioitu.
Sitäpaitsi uskoisin että tekijänoikeuksia koskeva laki on hiukan avarampi, eikä anna kenelle tahansa pyrkyrille rikastua ihan noin helposti...jatkuvastihan siinä joutuisi käymään oikeudenkäyntiä siitä, että Tappajahailla on saman värinen kolmas kulmahammas kuin Anakondalla tms.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: keijoahlqvist 16.05.2009 klo 20:00:52
Niinhän se arvostettu Shakespearkin kopioi tarinansa Antiikin Kreikasta, mutta eipähän häntä siitä syytetty. Mua on pitkään mietityttänyt, kun joissakin B-luokan elokuvissa on niin selvästi revitty juoni jostain toisesta leffasta, mutta harvemmin se on mennyt siihen pisteeseen, että siitä syytettäisiin ihan raastuvassa.

Tekijänoikeuslaissa mainitaan nimen omaan ettei juoni saa tekijänoikeutta.

http://www.sarjakuvanteko.fi/wiki/index.php/Tekij%C3%A4noikeus#Mik.C3.A4_sitten_ei_saa_tekij.C3.A4noikeussuojaa.3F
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Emppu 16.05.2009 klo 20:18:10
Mikäli tarkoitit Antiikin Kreikalla mytologiaa, niin käsittääkseni tuo ei ole mikään "rekisteröity tavaramerkki", eikä siitä voi oikein ketään väitellä itselleen tekijänoikeuksia koskevia palkkioita. Tuolloinhan sitäpaitsi joutuisi uskonnoista lähtien aina elokuviin kaikki syyniin ja tehotarkastukseen.
Toki esimerkiksi Disneyllä on oikeus vaatia korvauksia ja lupia, kun heidän tulkinnastaan Herculeksesta esitetään jossakin yhteydessä kuvaa tms.

Eikä Shakespearen aikaan tainnut hirveemmin tekijänoikeuslakeja vielä olla...

B-luokan elokuvat ovat B-luokan elokuvia juuri siksi että ne ovat B-luokkaa. Niiden tuotot ovat isommille piireille, kuten Hollywood, aivan liian pieniä, että niistä kukaan viittii korvausta vaatia, jos pari tai kolme ideaa on kopioitu.
Sitäpaitsi uskoisin että tekijänoikeuksia koskeva laki on hiukan avarampi, eikä anna kenelle tahansa pyrkyrille rikastua ihan noin helposti...jatkuvastihan siinä joutuisi käymään oikeudenkäyntiä siitä, että Tappajahailla on saman värinen kolmas kulmahammas kuin Anakondalla tms.

Siis no sitähän minä juuri, turha miettiä moraalisuudesta, koska jokaisen tarinan takaa löytyy toinen tarina. Sinänsä hyvä, että Romea & Julia-tarinasta on itsessään tullut yksi perinteinen ja aika useastikin käyttetävä tarinan runko. Toi Slummien Miljonäärihän oli ihan loistava insinööritarina Tuhkimosta, mutta eipä oikein muuta. Disney itsessäänhän on hyvä esimerkki, koska firmalta itseltäänhän ei löydy just laisinkaan omia ideoita tarinoidensa rungoiksi, mutta sitten jostain kumman syystä ko. firma on itse niin hirveän nipo näiden kanssa.

Keijoska: Kyllä täällä Suomessa, mutta mites tuollapuolen Iso Rapakkoa? Kun kuitenkin ne hullut tykkää haastaa toisiansa oikeuteen aina mahdollisuuden tullessa.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 16.05.2009 klo 20:40:00
Disney itsessäänhän on hyvä esimerkki, koska firmalta itseltäänhän ei löydy just laisinkaan omia ideoita tarinoidensa rungoiksi, mutta sitten jostain kumman syystä ko. firma on itse niin hirveän nipo näiden kanssa.

Tästä tuleekin mieleen Leijonakuningas ja Kimba the white lion...

Keijoska: Kyllä täällä Suomessa, mutta mites tuollapuolen Iso Rapakkoa? Kun kuitenkin ne hullut tykkää haastaa toisiansa oikeuteen aina mahdollisuuden tullessa.

En ole asiantuntija, eikä kysymystä esitetty minulle, mutta olen käsittänyt, että kyse on enemmän ikään kuin Konseptista. Jos esimerkiksi teet elokuvan, jonka idea on se, että siinä hai lahtaa ja jahtaa porukkaa, ja kyseisellä hailla on tietynlainen visuaalinen ilme, joka muistuttaa Tapahaita hyvin paljon, saattaa Spielbergillä olla oikeus käydä kimppuusi lakiteitse.
Mutta jos tarinassasi sattuu sivuosassa olemaan tuon tapaisia haita, tai juonikuvio muuten muistuttaa tuota todella paljon, ei sinulla pitäisi olla Amerikassakaan mitään hätää.
Tälle aiheelle tosin on jo useita ketjuja, joita kannattaa vilkaista...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: LaNiemi 30.05.2009 klo 22:19:48
Tässä olis idea, jota en ole vielä syventänyt sarjakuvaksi:
kaveri porukka kävelee metsällä. Siinä on kolme tyttöä ja kolme poikaa. Kaikilla on pari, paitsi hiljaisella tytöllä, joka ei tykkää elvistelevistä jätkistä. Kun tämä jätkä pyytää suukkoa, tyttö väistää sitä, horjahtaa ja putoaa korkealta kalliolta.
   Tyttö herää teltassa siteet ympärillä. Nuori mies auttoi tyttöä ja he alkoivat ystävystyä. Miehessä on jotain erityistä. Hän halveksii kaupungin saasteita ja puolustaa eläimiä. Aivan kuin tyttökin. myöhemmin mies ja tyttö tuijottavat tähti taivaalle jutellen tulevaisuudessa. Tyttö saa mieheltä korun ja hän nukahtaa mihen olkapäähän. Kun tyttö herää hän onkin kaupungin sairaalassa. Äiti oli istunut koko ajan tyttärensä vieressä ja halaakin tätä. Tyttö mietti oliko se sittenkin totta. Hän oli koru kädessään. pääteltyjen jälkeen tyttö alkaa itkeä. Mies katsoo jostakin kaukaa yhtä murheissaan.

Että semmonen :o


: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 31.05.2009 klo 00:05:19
Tuossahan on oikeastaan vasta alku. Jää vähän ontoksi meinaan muuten. Homma muuttuisi mielenkiintoiseksi, jos lähdettäisiin selittämään asiaa, ja siinä kyseinen tyttö "nukahtaisi" useamminkin, ja heräisi aina eri paikasta, ja eri tilanteesta.
Myöhemmin pikku hiljaa löytyisi yhteys näiden heräämisten väliltä.
Elikkä semmoinen "The Butterfly effect" elokuvan kaltainen touhu siis...
Tai näin minä olisin hommaa alkanut kirjoittaa. En itse pidä draamasta, vaan tykkään enempi lukea toimintaa tai "satua" malliin Neil Gaiman...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: janne luokkanen 31.05.2009 klo 10:24:03
En itse pidä draamasta, vaan tykkään enempi lukea toimintaa tai "satua" malliin Neil Gaiman...

Draama tarkoittaa toimintaa.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Emppu 31.05.2009 klo 21:21:37
Draama tarkoittaa toimintaa.
Ilman draamaa, tarina ei pahemmin ole lukemisen arvoinen. Kabuki erittäin mainiona esimerkkinä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 01.06.2009 klo 06:50:53
Draama tarkoittaa toimintaa.

Ilman draamaa, tarina ei pahemmin ole lukemisen arvoinen. Kabuki erittäin mainiona esimerkkinä.

Molemmat ymmärtänevät, että tarkoitin genreä, en sitä...ilmiötä? No, kuitenkin...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: LaNiemi 01.06.2009 klo 16:08:15
Minä pidän enemmän seikkailu tyylisistä tarinoista. Meikän tarina oli jäänyt vasta runko asteelle: mikä alku, mitä tapahtuu ja miten päättyy. Jos syventäisin sitä, siitä tulisi luultavasti rakkaushömppä.... eikä rakkaushömppä oikee kiinnosta mua.
PAITSI jos se päättyy huonosti  >:D (juu olen vähän julma ihminen......)  ^-^
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Antti Vainio 01.06.2009 klo 18:03:00
Minä pidän enemmän seikkailu tyylisistä tarinoista.

Ja minä. Jonkun on varmaan syytä olla sinua kohtaan julma ihminen, olkoon sitten minä. Joudut ihan järjettömästi tekemään duunia tuon sinun suomen kielen kanssa ennenkuin kannattaa tarjota ideoita. Sitten pitää olla valmis tarina, ei vain joku ideanpoikanen. Kirjoittaminen on helppoa lauantai-iltapäivän hupia, piirtäminen työtä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: LaNiemi 03.06.2009 klo 10:47:09
Sitten pitää olla valmis tarina, ei vain joku ideanpoikanen. Kirjoittaminen on helppoa lauantai-iltapäivän hupia, piirtäminen työtä.

Niin, mietin yleensä tarinoita loppuun saakka, ennenkuin alan piirtää niitä. Tuo tarina oli vain niitä päähänpistoja, jotka tulevat, kun herään aamulla. 
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: G4N3SH4 03.06.2009 klo 20:00:28
ei ihan kaikkea parane paljastaa...

mutta hieman Fight Clubin-ideaa mukailen, eli päähenkilöä ilmaantuu riivaamaan pieni sarvipäinen demoni joka on tietenkin hänen oman kahtiajakautuneen persoonansa "pimeämpi" puoli. Lopussa hän pääsee riivaajastaan eroon, mutta tulee samalla tappaneeksi itsenä (loogisesti) :D
rinnalla kulkee sitten "menetetyn rakkauden" perään haikailu, tai psykedeelinen versio siitä (mutta se on oikeastaan koko stoorin juju, joten siitä ei sen enempää). Koska tarina on aika huuruinen ja epärealistinen, niin sain kuningasajatuksen perustella houreet sillä että päähenkilöllä on keskisuuri huumeriippuvuus :D (sillä voi perustella ihan mitä vain!)

käsis on valmis, nyt kun ehtisi vain piirtää vielä kuvakäsiksen ennen varsinaista urakkaa...eli jos joku haluaa vaikka kesäksi ottaa vaimon ja lapset "hoitoon" niin mulle kyllä käy! :D
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 04.06.2009 klo 06:38:10
Ei taida Antti olla tänään ainoa joka joutuu olemaan ilkeä...

ei ihan kaikkea parane paljastaa...

Jos nyt kuitenkin edes sen alun.


mutta hieman Fight Clubin-ideaa mukailen, eli päähenkilöä ilmaantuu riivaamaan pieni sarvipäinen demoni joka on tietenkin hänen oman kahtiajakautuneen persoonansa "pimeämpi" puoli. Lopussa hän pääsee riivaajastaan eroon, mutta tulee samalla tappaneeksi itsenä (loogisesti) :D

Fight clubia on koitettu turhaan ja typerästi jäljitellä jo moneen moneen kertaan. Etenkin kerrontaa. Hömöilyksi on kaikki nuo mennyt.
Nokkelana jäbikkänä voisit yhdistää The Butterfly effectin, Fight clubin, 12 monkeysin ja vielä Pulp fictionin. Haluaisin todellakin nähdä miltä moinen sekamelska näyttäisi.

Fight clubista on muuten kolme eri loppua.


Sinun kuvauksesi tuo mieleeni hyvin vahvasti useammankin elokuvan.
Näistä kuitenkin käsittämättömin lienee yksi lempikalkkunaelokuvistani, Näkkärin End of days (http://www.imdb.com/title/tt0146675/)-elokuva...

Rinnalla kulkee sitten "menetetyn rakkauden" perään haikailu, tai psykedeelinen versio siitä (mutta se on oikeastaan koko stoorin juju, joten siitä ei sen enempää). Koska tarina on aika huuruinen ja epärealistinen, niin sain kuningasajatuksen perustella houreet sillä että päähenkilöllä on keskisuuri huumeriippuvuus :D (sillä voi perustella ihan mitä vain!)

Menetetty rakkaus? Psykedeelinen? Keskisuuri huumeriippuvuus?
Niin siis, mistä tässä puhuttiinkaan?

Toivon, että kyseinen menetetty rakkaus ei koske naista.
Toivon, että psykedeelinen ei kuitenkaan tarkoita, että päähenkilö on rakastunut hattivattiin.
Toivon, että se huumeriippuvuus ei parane. Oikeastaan, toivoisin että sitä ei ole.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Matti Karjalainen 04.06.2009 klo 06:49:08
Ei taida Antti olla tänään ainoa joka joutuu olemaan ilkeä...Fight clubia on koitettu turhaan ja typerästi jäljitellä jo moneen moneen kertaan. Etenkin kerrontaa. Hömöilyksi on kaikki nuo mennyt.

Ei kannattaisi ehkä välttämättä olla hirveän ilkeä tai kriittinen, mikäli omat sarjakuvakehitelmät ovat sisältäneet näinkin omaperäisiä ajatuksia...

"Samaan aikaan Vincent lähtee toteuttamaan omaa osuuttaan suunnitelmasta, eli järjestämään maailmalle Halloweenin joulun sijaan. Kaupungilla on sekasorron omainen kaaos."
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 04.06.2009 klo 07:27:11
"Samaan aikaan Vincent lähtee toteuttamaan omaa osuuttaan suunnitelmasta, eli järjestämään maailmalle Halloweenin joulun sijaan. Kaupungilla on sekasorron omainen kaaos."

Hei, sehän oli mitä mainiointa draamaa!
Omaperäisyys ei kyllä ollut tuossa se pointti. Se oli referenssiivinen parodia!

Mutta takaisin aiheeseen:
Ei kannata kirjoittaa tarinaa tarinan takia. Muuten syntyy molempia edellämainittuja turhuuksia. Niistä ei ole iloa edes itselleen...
Parodioitakaan ei saisi koskaan kirjoitella, niin sanoo lakikin, mutta silti niin joskus käy.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Emppu 04.06.2009 klo 13:47:39
Mua niin risoo, että elokuvia pitää ajatella ideoina, koska elokuvissa - olivat ne sitten hyviä tai huonoja tai hyvin huonoja - on monia idean juuria. Eilisestäkin "Ps. Rakastan sinua" sain sen verran monta ärsykettä, että vaikkei siitä uutta tarinan ideaa tullutkaan, silti se kyseenalaisti jopa sellaisia ideoitani, joilla ei ole tekemistä edes keskenään genrensäkään puolesta. Mitä niitä elokuvia listaamaan, hyvät tarinankertojat ottavat ideoita törkeästi mistä tahansa ja jalostaa niistä jotain, mikä ei todellakaan näytä sellaisilta tarinoilta, mistä alunperin lähdettiin. Listaamalla muita teoksia saa takuuvarmasti itselleen sen pelon, että se muistuttaa sitä liikaa, eikä sitten viitsikään tehdä sitä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Hanna 14.06.2009 klo 12:52:43
Mulla on ollut jo vuosia mielessä jonkinlainen "suuri lähiötarina". Ideana siis kertoa yhden keksityn suomalaisen lähiön (tyyliin Kontula, Hervanta) tarina muutamien vanhojen ja uusien asukkaiden näkökulmasta ja onnistua lopussa jotenkin linkittämään henkilöt toisiinsa. Jonkinlaista ideantynkää olen silloin tällöin kirjoitellut vihkoon ylös, mutta ihan ajatuksen tasolla vielä ollaan. Ehkä "sitten joskus"...  ::)
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Gothicus 14.06.2009 klo 15:02:41
Mulla on ollut jo vuosia mielessä jonkinlainen "suuri lähiötarina". Ideana siis kertoa yhden keksityn suomalaisen lähiön (tyyliin Kontula, Hervanta) tarina muutamien vanhojen ja uusien asukkaiden näkökulmasta ja onnistua lopussa jotenkin linkittämään henkilöt toisiinsa. Jonkinlaista ideantynkää olen silloin tällöin kirjoitellut vihkoon ylös, mutta ihan ajatuksen tasolla vielä ollaan. Ehkä "sitten joskus"...  ::)
Tuosta tuli mieleen se telkkarissa pyörinyt norjalainen komediasarja lähiöelämästä "Piirka ja naapurit", jossa sama tyyppi näytteli kaikkia keskeisiä hahmoja. Lähiön asukkaisiin kuului mm. reteä "suomalainen" Piirka Kellivoite, joka hölötti norjalaisittain mukasuomeaan. "Pärkkele..." Tuon tyyppinen juttu toimisi varmasti sarjakuvamuodossakin.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Matti Karjalainen 14.06.2009 klo 20:54:58
Mulla on ollut jo vuosia mielessä jonkinlainen "suuri lähiötarina". Ideana siis kertoa yhden keksityn suomalaisen lähiön (tyyliin Kontula, Hervanta) tarina muutamien vanhojen ja uusien asukkaiden näkökulmasta ja onnistua lopussa jotenkin linkittämään toisiinsa.

Kuulostaa hyvältä idealta! Oletko lukenut Alex Robinsonin sarjakuvia, vaikkapa "Trickedia" tai "Box Office Poisonia"? Niissähän on aika näppärästi onnistuttu esittelemään tukku kiinnostavia, aidon oloisia ja ainakin jälkimmäisessä tapauksessa myös hyvin tavallisia henkilöhahmoja, joiden tiet sitten risteävät albumin aikana enemmän tai vähemmän. Lisäksi Hervannan (no, tässä on minulla ns. oma lehmä ojassa) tapaiseen lähiöön saisi kyllä varmasti kehiteltyä monenlaista juonentynkää: draamaa, romantiikkaa, jännitystä ja niin edelleen.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Malpo 15.06.2009 klo 20:42:27
Kerran oli sellainen projektin poikanen kuin Koprofiilikkojen Seikkailut. Se olisi kertonut joukosta kakka-fetistejä jota pitävät valtavia kakka-orgioita kokoajan. Yksi kohtaus oli sellainen jossa ne ampuivat kakkaa tuulettimen läpi.

Tosin tuokin oli vain tarkoitettu keljuilusarjakuvaksi opettajalleni, joka kerran totesi ettei minusta ikinä tule mitään muuta kuin kakka- ja pissisarjakuvien piirtelijä Myrkkyyn. Enpä ikinä sitten kuitenkaan jaksanut tehdä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Hanna 16.06.2009 klo 20:53:00
Oletko lukenut Alex Robinsonin sarjakuvia, vaikkapa "Trickedia" tai "Box Office Poisonia"?

Jep, Tricked on yksi kaikkien aikojen omista suosikeistani. BOPia on lukematta vielä viimeinen neljännes, eikä sekään hullumpi ole, vaikka Trickedista paljon enemmän pidinkin. Siinä juuri oli nerokkaasti nidottu henkilöiden tarinat yhteen. "Lähiötarinani" sai kylläkin alkuideansa jo kauan ennen kuin Robinsonista olin kuullutkaan, mutta siltä herralta olisi kyllä meikäläisellä (ja monella muulla ;) ) paljon oppimista tarinan kuljetuksen ja luonnollisen dialogin saralta.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: kizu-89 14.08.2009 klo 20:57:17
No, itse sain oman ideani itse kirjoittamani fanitarinan kautta kauniisti kiertäen. Pikku siskoni kysyi enkö tekisi ko. tarinasta fanisarjista mutta nyt mietin ihan oman sarjiksen tekimistä siltä pohjalta...

Tarian päähenkilö on ihmishahmoinen yksisarvinen, joka sairastaa harvinaista sairautta joka pakottaa sen juomaan ihmisten ja muiden olentojen verta. Tämä yksisarvinen on rakastunut mieheen joka alussa heitetään pihalle armeijasta koska tuo on muka käyttäytynyt siveettömästi armeijan johtajan tyttären kanssa. Yksisarvisen veli joka on ylisuojeleva ei hyväksy noiden kahden välille kehittyvää suhdetta ja tekee kaikkensa estääkseen sen. Vampyyrin hyökkäyksen jälkeen yksisarvisemme on muutettava rakastettunsa hedelmiä syöväksi vampyyriksi tyydyttämällä tuon veren himo heti alkuun. Uuden vampyyrin totutellessa kehoonsa heidän elämäänsä pölähtää ko. henkilön rakas ystävä armeijan alkuajoilta ja tuo sanoo auttavansa edelleen ystäväänsä jos tuo ryhtyisi jatkamaan maansa muuttamista ihminen kerrallaan kuten ennenkin. 

tämä jatkuu vielä kunhan saan aikaiseksi kirjoittaa ficciäni. Xd elikkä alku on ja hahmot alkavat omaakin sarjista ajatellen pikkuhiljaa muotoutua saa sitten nähdä kuinka tälle tälläkertaa käy. :)
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 07.01.2010 klo 20:51:26
Palaanpa vanhaan hyväksi todettuun ketjuuni ja kerron uusimmasta sarjakuvaideastani.

Wonderland, eli Satumaa, on moderni maa jossa sadut ovat totta. Siellä ja muissa maissa asuu satuhahmoja, planeetalla nimeltä Eterra. (Tämä voi kuulostaa Fablesilta, mutta en ole sitä lukenut enkä kopioinut.)

Tähän maailmaan minulla olisi tarkoitus sijoittaa useampiakin sarjakuvatarinoita. Lähdin liikkeelle sarjakuvalla Christmas Duck, joka kertoo ankasta joka hyökkää SWAT-tiimin kanssa joulupukin tehtaaseen, jonka vasemmistotontut ovat vallanneet. Se sama vanha tarina, siis.  ;D Sarjakuvan aikana selviää tämän supersotilas-ankan historiaa, joka onkin hyvin Wolverinemainen. Kyseessä on siis toimintasarjakuva, kuten muistakin Wonderland-sarjiksista on tarkoitus tulla. Tällä hetkellä yhdeksän sivua joista osa tussaamatta valmiina. :)

Tarkoituksena on rakentaa Wonderlandista kaanoni, johon kuuluu useita eri sarjakuvatarinoita. Ne rakentavat elävän ja mielenkiintoisen maailman, jossa ihmiset, ankat, karhut, taianomaiset olennot sun muut elävät.

Pahoittelen ettei minulla ole kuvamateriaalia Wonderlandista tällä hetkellä, kun saan skannerin käyttööni sitä kyllä tulee. Sitä ennen kertokaas mitä pidätte ideasta.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Teräskäsine 17.01.2010 klo 20:36:37
Undergroundiksi vaihtunut tyyli on tuonnut paljon uusia ideoita.

Sarjakuvassani seurataan yhtä roudaria, joka matkoillaan eri keikoille kohtaa jos jonkinmoisia seikkailuja ja outoja tyyppejä. Hän ei kuitenkaan ole seikkailija eikä peloton sankari.

Sarjakuvassani ollaan välillä todella vakavia ja se sisältää kohtauksia, joiden piirtäminen ei ollut aina mielyttävää. Välillä homma menee aivan reisille ja kirosanoja tykitetään koko ajan. Vähemmistöjä haukutaan ja kaikkea sellaista mollataan, mitä ei pitäisi mollata. Tyyliä on haettu punkista ja Tarantinon elokuvista.

Sarjakuvassani on myös vitsejä, jotka aukeavat vain videopelejä pelanneille.



: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 17.01.2010 klo 22:40:50
Wonderland, eli Satumaa, on moderni maa jossa sadut ovat totta. Siellä ja muissa maissa asuu satuhahmoja, planeetalla nimeltä Eterra.

Omaperäisyyden puutteeseen on tietenkin hölmöä vedota. Mutta se mikä kuitenkin voisi mielestäni tehdä hommaa paremmaksi, olisi tehdä tuo sarjakuva oikeasti aikuisille suunnatuksi. Fables kun ei mielestäni onnistuneesti aikuisille suunnattua "tulkintaa" aiheesta edusta. Se voisi olla mielenkiintoista.

Kyseessä on siis toimintasarjakuva, kuten muistakin Wonderland-sarjiksista on tarkoitus tulla.

Se minua kiinnostaa, että onko kyse humoristisesta toimintasarjakuvasta, vai jostakin muusta, kuten esim. ns. "normi" "vakavasta" toiminnasta?

Tällä hetkellä yhdeksän sivua joista osa tussaamatta valmiina.
-------
Pahoittelen ettei minulla ole kuvamateriaalia Wonderlandista tällä hetkellä, kun saan skannerin käyttööni sitä kyllä tulee. Sitä ennen kertokaas mitä pidätte ideasta.

Mites tuo skannerin tilanne? Idea kuulostaa mielenkiintoiselta.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 18.01.2010 klo 09:46:47
Skanneri on nyt olemassa, ja DeviantART sivultani voi lukea Christmas Duckia, joka sijoittuu juuri tähän Wonderland maailmaan.

Tässä ensimmäinen sivu. (http://misterhessu.deviantart.com/art/Christmas-Duck-Page-1-149783740)

Pitäisi kai laittaa kyseinen sarjakuva tännekin, mutta toisaalta en ole täysin tyytyväinen sarjakuvan laatuun. (Esim. siinä ei ole varjostuksia.) Täytyy sanoa sekin, että projekti on nyt jäässä. Eli kymmenen sivua on lyijärivaiheessa, kuusi tussattu ja julkaistu, mutta lisää saa odottaa vähän aikaa. Jotenkin juuri tuo varjostusten puute on alkanut häiritsemään omaa silmää, eikä haluaisi jatkaa samalla "alkeellisemmalla" tyylillä. Tietysti yksi mahdollisuus on aloittaa sarjis alusta.

Christmas Duck on humoristista camp-tyylistä toimintaa, mutta toisaalta otin sen tekemisen vakavasti. Riippuu lukijasta, miten vakavasti haluaa sarjakuvaan suhtautua.  ;D

Olen piirtänyt myös vähän "concept arttia" Wonderlandista yleisesti, ja lisään nämä DA:han myös piakkoin.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 12.02.2010 klo 20:25:29
Tartteen kipeästi ideoita sarjakuvalle. Ei mitään alustavaa ideaa vielä syntynyt. luonnoksia on paljon, ideoita vähän. Ideoita?  ???
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 13.02.2010 klo 20:47:08
Tartteen kipeästi ideoita sarjakuvalle. Ei mitään alustavaa ideaa vielä syntynyt. luonnoksia on paljon, ideoita vähän. Ideoita?

Ideoita kannattaa lähteä miettimään aivan päättömän ajatuksen ympärille. Näin Laird ja Eastman kutakuinkin saivat kasaan Turtlesin. Ja tarvitseeko edes kysyä oliko se menestys kaikista mahdollisista näkökulmista?

Loput tulee itsestään. Kenelle suuntaat sarjakuvan? Mitkä haluat että sen kantavat teemat ovat? jne. Lopulta huomaat ennen pitkään, että sinulla on toimiva paketti. Tai sitten se päätyy pöytälaatikkoon. Mutta sitten keksit vain uuden idean. Äläkä yritä kuitenkaan väkisin. Keskity johonkin muuhun, ja katso vaikka leffoja, ja mieti niiden sinua ei-miellyttäviä vikoja. Sitten korjaat viat omassa sarjakuvassasi.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 13.02.2010 klo 21:46:33
Kiitos vinkistä olenkin viime aikoina ehkä liian väkisin yrittänyt keksiä aihetta, hahmoja, juonta jne. Koitankin nyt keskittyä epäolennaiseen ja idea vain syntyy yhtäkkiä. Niin yleensä käy.. harmi etten tee mitään loppuun vaan aloitan aina uutta ja lopulta vuosien jälkeen vanhat ideat on hukassa ja yritän keksiä uusia väkisin.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 17.02.2010 klo 20:20:32
Heureka! Uusin ideani on seuraavanlainen: Neuvostoliiton "alkuvuosilla" Venäjälle syntyi venäjän tuleva tsaari Iivan Julma (Ivan Groznyi) joka kasvoi pajarien häijyjen opetusten mukana julmaksi hallitsijaksi joka ei tuntenut armoa vastustajiaan kohtaan. Iivanilla oli tapana vangita vastustajansa ja kiduttaa heitä. Iivanilla oli tarve kitkeä niskurointi pois. Sarjakuvassa seurataan nuoren tsaarin elämää joka lopulta johtaa rappioon jolloin hän aloitti juontiputken tullen entistä vainoharhaisemmaksi kaikkea kohtaan joka johti siihen että hän alkoi kiduttaa eläimiä vastustajiensa lisäksi omaksi huvikseen. Sarjakuvassa seurataan Iivanin ohella venäjän salaisen poliisin Tsekan toimintaa.

(Lähde: Neuvostovenäjän mustat vuodet, Rupert Butler 2008.)

Kertokaa kiitos mielipiteenne.  :) Näytekuvia tulossa myöhemmin kun saan kuvakäsikirjoitusta etenemään. :D
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 19.02.2010 klo 08:35:16
Vastatkaa nytte jo oikeesti hei!  :-\
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: echramath 19.02.2010 klo 08:53:47
Vastatkaa nytte jo oikeesti hei!  :-\

Mää tipuin nyt kokonaan. Mitä Neuvostoliitolla ja Iivana Julmalla on tekemistä keskenään?
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 19.02.2010 klo 09:23:08
echramatilla on hieman sama ongelma kuin minulla.
Onko siis vaihtoehtohistoria jossa Iivana Julma on ajasta irrallaan ja hänen historiallinen elämänsä asettuu Neuvostoliiton ajanjaksoon?

Moni scifikirjailijahan on tehnyt juuri näin l.näin siirtänyt faktat paikasta a paikkaan b. Sinällään tuosta saa todella hyvän sarjakuvan, mutta toteutuksesta riippuen myös älyvapaan sellaisen (=huonon).
Joten lisäinfo olisi paikallaan.

onko hän ainoa päähenkilö? onko mukana se kuvailtu isä-poika suhde ja valtapiirin leviäminen?


: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 19.02.2010 klo 16:33:21
Noh Iivana olis lähteen mukaan niinku yksi neuvostoliiton innoittajia vaikka varsinainen neuvostoliitto syntyikin myöhemmin.  ;)

Henkilöitä on muuten muitakin kuin Iivan mutta hänestä nyt tässä kerroin eniten. pistän jotain materiaalia näytteille ehkä pian luonnoksia yms.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: [kivi] 19.02.2010 klo 16:36:56
Noh Iivana olis lähteen mukaan niinku yksi neuvostoliiton innoittajia vaikka varsinainen neuvostoliitto syntyikin myöhemmin.  ;)

Olisko ehkä asiallista perehtyä historiaan useammankin kirjan voimin ennen kuin lähtee kehittelemään historiallista sarjakuvaa?

Mulla oli itsellänikin noin 16-vuotiaana tekeillä suuri sarjakuvaromaani vuodesta 1905, mutta mitä enemmän opin vuoden 1905 tapahtumista, sen mahdottomammaksi sen toteutus sen aikaisella keskittymiskyvyllä meni. Nykyään varmaan voisin taklata aiheen, mutta mitä haluaisin sillä sanoa?
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Jarmo 19.02.2010 klo 17:00:14
Mulla oli itsellänikin noin 16-vuotiaana tekeillä suuri sarjakuvaromaani vuodesta 1905, mutta mitä enemmän opin vuoden 1905 tapahtumista, sen mahdottomammaksi sen toteutus sen aikaisella keskittymiskyvyllä meni. Nykyään varmaan voisin taklata aiheen, mutta mitä haluaisin sillä sanoa?

Tästä opimme; tieto lisää tuskaa, kannattaa tehdä vaan eikä jäädä jahkailemaan kaikenmaailman faktojen perään. Voi muuten jäädä sarjakuvaromaani kokonaan tekemättä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 19.02.2010 klo 17:40:43
Olen täysin samaa mieltä.
Sitäpaitsi ihmiset sekoittavat historiallisia faktoja muutenkin. Joissakin Historian kirjoissa esimerkiksi esitetään tieto, että Keisari Nero poltti Rooman, ja soitti viulua Rooman laidalla. Viulua ei ollut tuolloin vielä edes keksitty.

Itse suunnittelen tällä hetkellä erästä Suomen historian tabuja ja takertumia käsittelevää opusta. Siinä minun on melkein pakko laittaa vuodet sekaisin, jotta tarinasta tulisi hauska ja kiinnostava.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 19.02.2010 klo 19:33:43
Joo ja muute selvennystä tohon aiempaan: Se on siinä mielessä neuvostoliittoon perustuva vaan että jopa Stalin ihannoi Iivan Julmaa ja otti vaikutteita siitä.  :laugh:
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: hannu lipponen 19.02.2010 klo 21:13:52
Himmlerin himmeästä Ahnenerbe-projektista pitäisi saada joku, öh, himmeä projekti. Natsitiedemies syömässä sieniä Tiibetissä näkemässä arjalaisuuden alkuperään liittyviä hallusinaatoita...
Vaikka onhan tätä tavallaan sivuttu Hellboyssa, jota rakastan.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 19.02.2010 klo 21:23:11
on mutta tästä riittää vielä tahkottavaa.

 SS ahnerben ja Thulen kytköksistä saa kyllä tehtyä sarjakuvan jos toisenkin.

hiljan kuuntelin oivallisia podcasteja jotka liikkuivat 50-luvun noir-maastossa päähahmonaan henkisesti häiriintynyt SSmies joka toimii vuokranyrkkinä New Yorkissa.

Näiden yhdistäminen rippaamatta Peter Jacksonin Frighteners elokuvan FBI n "erikois"tutkijaa olisi yksi mahdollisuus.


lukisin.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: hannu lipponen 19.02.2010 klo 21:27:40
No juu, toi oli vain puolikas idea, joka pulpahti tänään päähän katsoessani 1. maailmansodan dokumenttia, jonka Versaillesin rauhasta Hitler inspiroitui 2. maailmansotaan, jolloin Himmler hörhöili Ahnenerbestä, josta luin kirjan viime vuonna, josta PULPahti päähäni...

We gotta talk, Sippo, mentuseni.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 19.02.2010 klo 21:33:24

We gotta talk, Sippo, mentuseni.

agreed.

Himmleriä ja herran tätä projektiä pitivät aikalais kansallissosilistisesta vammasta kärsivätkin... omalaatuisena.

Aiheesta kiinnostuneille voi suositella osin sivuavaa Gary Hylandin "tieto"kirjaa Blue fires Luftwaffen erikoisemmista pulp Lentävä Lautaskokeiluista.
Toivottavsti Hyland ei oikeasti usko kirjoituksiinsa tai knallikuosi on alumiinifoliota.

palataan aiheeseen.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: hannu lipponen 19.02.2010 klo 21:43:45
Yritin lukea kirjaa "Spear of Destiny", mutta oli se kyllä ihan liian esoteerinen mun makuuni, mutta mytologiana toki kiehtova.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 19.02.2010 klo 22:06:38
Tässä hahmo kuva Iivan Julmasta  :laugh: :
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 20.02.2010 klo 01:37:34
Muuten, missä historiankirjassa on kerrottu Neron soittaneen viulua?

En muista missä historiankirjassa olen tähän törmännyt. Mutta Ala-Asteen "Horisontti" nimisessä historian opiskeluun tarkoitetussa kirjassa mm. olen törmännyt tähän "tietoon" törmännyt. Minulla on kys. kirjasta kopio tallella. Myöhemmin nolasin itseni Ylä-asteella, koska käsitin että moinen hömppä oli totta. Onneksi kaverini korjasi asian myöhemmin. Asiaa on myös parodioitu useissa animaatioissa yms.

Asiasta lisää seuraavilla sivuilla:
About.com kumoaa väitteen.  (http://ancienthistory.about.com/b/2007/07/18/neros-fire-in-rome.htm)
Wikipedian artikkeli Neron esiintymisistä populaarikulttuurissa. (http://en.wikipedia.org/wiki/Nero_in_popular_culture)
Googlen hakutulokset haulla "Nero + Violin" (http://www.google.fi/search?source=ig&hl=fi&rlz=1G1GGLQ_FIFI301&=&q=Nero+%2B+Violin&btnG=Google-haku&meta=lr%3D&aq=f&oq=)

Viimeiseksi mainitussa fiddle tms. olisi varmaan tuonut toisenlaisia hakutuloksia.
Mutta siis tämä todistaa, että kyseinen väite on todella piinannut sukupolvia, historiantutkijoita ja todennäköisesti monia historiankirjojakin (ja niiden lukijoita). Päivitetyissä painoksissa ym. uudemmissa laitoksissa tämä hupaisa, urbaania legendaa lähentelevä vale on korjattu.

Väite on synnyttänyt useita bändejä yms. Useimmissa niissä viitataan Neroon, ja tämän viuluun nimessä. "Nero's Fiddle (http://www.youtube.com/watch?v=8ZakFL95uF0)" esiintymisryhmä lienee varmaan joillekin Kvaakkilaisillekin tuttu.

Ajan mittaa minulla on tullut useampia vastaavia vastaan. Ainakin kolme niistä on sama kaveri korjannut minulle. Asiaan kuuluvussa ketjussa, eli mahdollisesti Kvaakin historiaketjussa voisin ottaa näitä tarkemmin esille, jos vain muistan.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: [kivi] 20.02.2010 klo 13:16:45
Tässä hahmo kuva Iivan Julmasta  :laugh: :

Kumpi noista? Konkkanokka vai kyömynokka?
 ;-)

Näyttää kovin hiljaiselta ja vaatimattomalta tuo Ivanisi. Ehkä häntä lapsena on kiusattu alapurennasta mikä on tuonut olemukseen nyt myöhäiskeski-iässä suorastaan kreikkalaiselle filosofille sopivan mielentyyneyden. Kotona mahtaa olla kookas pirttihirmu rouvana, Ivan kun on selvästi oppinut ettei kannata sanoa vastaan. Toivottavasti alipainoinen ja hintelä Ivan saa lopulta vastapainoksi arvostusta esimerkiksi pienoisrautatie- tai postimerkkikerhossa jonne hän karkaa iltaisin teen jälkeen.

Anyway, mukavala tavalla "toisenlainen" Iivana, vaikkakin historian kirjaamat teot tuntuvat sopivan paremmin tälle Vasnetsovin maalauksesta tutulle Iivanalle:
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 20.02.2010 klo 14:49:37
Juu alempi meni kyllä hieman pieleen mutta ylemmästä tykkään.  ;D
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Niteout 21.02.2010 klo 01:13:45
Näin sivustaseuraajana haluan sanoa:

P.T. Luonnoskuvasi ovat taidokkaita. Mutta tuntuvat raskailta. Realistinen sarjakuvatyyli ei oo koskaan ollu mun juttu, joten jotkut muut voivat nähdä asian 'paremmin'. Sen tiedän kuitenkin, että hepposammalla, lennokkaammalla tyylillä on helpompi/nopeampi piirtää. Olemus ei synny pelkistä kasvolihaksista ja vahvoista varjoista.

Profiilikuvassasi on sellaista ilmavuutta, jota toivoisin että siirtäisit tsaariin. Korosta hänen julmia piirteitä hänen tehdessä pahojaan. Tee jokaisesta hänen ilmeestään karikatyyri. Anna hänelle inhimillisiyyttä. Julma sadisti teoissaan tuntuu vieraalta, mutta eläväinen mies, joka epäröi, tuntee häpeää lapsuuden opeistaan, haluaisi armahtaa uhrinsa mutta jatkaa sinnikkäästi eteenpäin ja lopulta sekoaa koskettaa mieltä. Näitä tunteita jokainen on kokenut (epäröinti, halu tehdä jotain toisin, hulluksi tuleminen), joten niitä on löydyttävä myös päähenkilön kasvoista.

En kuitenkaan tiedä, mitä halusit ideasi saadessasi ja sitä eteenpäin työstäessäsi haluat kertoa tarinallasi. Yritä piirtää ja tehdä siitä kuitenkin mahdollisimman paljon omanlaisesi. Profiilikuvasi ja luonnoskuvien välillä on suuri taidetyylillinen ero. Ideasi oli tunne, jonka haluat välittää lukijoille. Mutta tunne vaihtuu. Jotta idea kestäisi, tulee sarjakuvassa hyödyntää muitakin omia mielentilojaan.

Piirrä tarpeeksi luonnoksia, että saat päähenkilöstä mieluisan ja helposti piirrettävän. Kerran olen kuullut vinkin, että jokaisesta henkilöstä on piirrettävä 10-15 kuvaa, ennenkuin se hahmottuu mieluisaksi. Tietysti sarjakuvaa tehdessä hahmot muuttavat ulkonäköään tyylin kehittyessä (ainakin niissä mitä mä luen). Niin sunkin tyyli kehittyy (lennokkaammaksi tai realistisemmaksi). Tiedät itse onko ideasi toteutettava, kun oot pyöritelly sitä paperilla tarpeeks. Me muut ei tiedetä siitä mittään. Toisaalta ei sitä ihminen itekään tiedä tuleeko niistä ideoista Harry Pottereita vai Barry Trottereita (uch -.-).

Ensimmäinen viestini kvaakissa. Käytin aika paljon aikaa (alle tunti sentään). Pitipähän saada valmiiks. Tuntematon jäbä yheltä yöllä kirjottelee viestejä. Ei oo ees profiilikuvaa. Itelläni syntyy pollassa pari ideaa kuukaudessa, eikä sitä koskaan tiiä mitä niistä jaksais työstää muutamaa sivua pidemmälle... Mut niistä parista sivusta sentään oppii jottain.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: T.P 21.02.2010 klo 10:45:23
Kiitos kommentista.  :laugh: Olen tehnyt jo monta luonnosta Iivanasta ja muista hahmoista. Hauska lukea kommenttisi kun se on niin perusteellisen pitkä  :laugh:
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: sila 25.06.2010 klo 11:52:31
Olisi joskus kiva lukea tarina Akusta, johon iskee keräilyinnostus. (Tai onhan niitä juttuja ollut, mutta kuitenkin.) Aku ostaa/ huutaa kaikenlaista krääsää häätö.netistä.
 

: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Tiksu 25.06.2010 klo 12:27:35
Olisi joskus kiva lukea tarina Akusta, johon iskee keräilyinnostus.

http://coa.inducks.org/story.php?c=D+2003-203
Akuun iskee kirpputoririippuvuus.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Gothicus 29.06.2010 klo 16:26:03
Dystopia, jossa laki on armoton: kaikista rikoksista rangaistaan kuolemalla. Sarja alkaa kun joku tyyppi kävelee ajatuksissaan päin punaisia valoja, ja sitten kajahtaa laukaus...
Eihän tuo nyt niin kovin kaukana ole esimerkiksi Judge Dreddin maailmasta. Mega-Cityssä pienemmistä mutta sinänsä iljettävistä rikkeistä, kuten tupakanpoltosta tai sarjakuvien hallussapidosta, saattaa tietysti saada vain vaihtelevan mittaisen isolation cube -kakun.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Tina DeMona 23.09.2010 klo 13:03:38
Minun tekisi kovasti mieli ainakin kirjoittaa jotakin 90-luvun mörköilysarjisten kuten Marvelin silloisen Aaveajajan ja Imagen Spawnin tyyliin. Siis sellaista periaatteessa kauhuikonografiaa käyttävää mutta supersankareitten tyyppisessä maailmassa törttöilevää sekavuutta. Jos saisi vielä vaikkapa vähän korostettua niitä outoja/hömelöitä puolia mutta kuitenkin tehtyä ihan tosissaan...

Ajattelin että pääosassa voisi olla joku tyyliin kolmen ihmisen jengi. Tai siis ihmisen ja ihmisen. Mutta siinä pitäisi ainakin olla joku "kirottu" monsterityttö ja sitten joku laiha ruippana epäkuollut poika. Ja kolmas voisi olla vaikka sen ensiksi mainitun nais/miesystävä. Ehkä joku perustavis-muija millä olisi silti asenne kohdallaan...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Olli T 23.09.2010 klo 13:52:12
Jos en olisi laiska ja apaattinen, kirjoittaisin Suomen sotiin sijoittuvan kauhusarjakuvan. Historian oppituntien mukaan sodassa kaatuneet tuotiin koto-Suomeen haudattavaksi lähes poikkeuksetta. Mutta mitäpä jos tähän olikin joku muu syy kuin "kaveria ei jätetä"-mentaliteetti? Mitä jos talvisodan "ihme" olikin jotain ihan muuta kuin ihme...

Kiinnostaisi muutenkin, että onko itsenäisyyden ajan sotia käsitelty fiktiossa muuten kuin (semi)realistisesti tai korkkarityyliin lennokkaan patrioottisesti.

: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: pertti jarla 23.09.2010 klo 15:46:21
Sotatarinoissa yleensä selvitään tai kuollaan, sodassa invalidisoituneista ei kerrota kauheasti. Olen yön tunteina mielessäni kehitellyt stooria kasvovärkkinsä menettävästä 2. maailmansodan taistelulentäjästä. Alkuinnostus tuli plastiikkakirurgian historia-tv-dokumentaarista. Keskittyisin tietenkin lentelyyn ja taisteluun yms. Invalidisoitunut palaa kotiin ja vaimo vieraantuu-skenario on jo aika lailla käsitelty. Ei sellaista.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Nina_Mutik 23.09.2010 klo 15:55:05
Ehkä tuota invalidisoituneen kotiinpaluutakin voisi käsitellä jotenkin uudella tavalla.

Näin kerran dokkarin, jossa eräs mies halusi amputoida jalkansa, koska koki, että hänen elämänsä olisi parempaa invalidina. Noh, tyyppi ampui itseään jalkaan, pääsi sillä siitä eroon, ja kävi ilmi, että hepun elämä ihan oikeasti oli parempaa ja hän oli onnellisempi.

Tästä tuli mieleeni, että ehkä kasvonsa menettäneen lentäjän elämä voisikin olla jostain syystä invaliditeetin takia parempaa kuin ennen sotaa. Jos hän vaikka ennen sotaa olisi ollut todella yksinäinen eikä mitenkään erityinen, mutta kasvonsa menettäneenä sankarina saisi paljon suosiota ja sääliä ja löytäisi elämänsä naisen tai miehen tai jotain? Siinä olisi ainakin kysymyksiä herättävä tarina.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Mikael Mäkinen 23.09.2010 klo 16:37:57
Kiinnostaisi muutenkin, että onko itsenäisyyden ajan sotia käsitelty fiktiossa muuten kuin (semi)realistisesti tai korkkarityyliin lennokkaan patrioottisesti.

On.
Vampires of Finland #2: Talvisota (Talvisota)
Vampires of Finland #7: Kuolemanpartio (Talvisota)
Vampires of Finland #8: Vallankumous (Sisällissota)
Vampires of Finland #9: Nälkä (Sisällissodan jälkeinen vankileiri)
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: hdc 24.09.2010 klo 20:42:51
Sotatarinoissa yleensä selvitään tai kuollaan, sodassa invalidisoituneista ei kerrota kauheasti. Olen yön tunteina mielessäni kehitellyt stooria kasvovärkkinsä menettävästä 2. maailmansodan taistelulentäjästä. Alkuinnostus tuli plastiikkakirurgian historia-tv-dokumentaarista. Keskittyisin tietenkin lentelyyn ja taisteluun yms. Invalidisoitunut palaa kotiin ja vaimo vieraantuu-skenario on jo aika lailla käsitelty. Ei sellaista.

Tuolta Aku-keskustelusta ja Orlando Furioson wikipedia-sivulta päädyin parin mutkan kautta tänne (http://en.wikipedia.org/wiki/Night_witches). Jos se ei olisikaan vaimo joka vieraantuu?
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Epik Feil 19.11.2010 klo 23:40:41
Tulipa ketjua selaillessani jostain mieleen yhdeksänvuotiaana keksimäni idea ihkusta avaruustytöstä, joka... No, tekee jotain. Avaruudessa.

Mutta siis, tällä hetkellä idea, jota ehkä joskus hamassa tulevaisuudessa, jos/kun välineitä ja taitoa löytyy, olisi seuraavanlainen: Strippisarja pienen ropotin seikkailuista oudossa hallusinaatiomaailmassa. Ensimmäinen strippi kertoisi, kuinka ropotti herää ja ihmettelee miten on siellä. Toisessa käsivarressa on outo nappi, ja sitä painamalla saadaan käynnistettyä jonkin sortin konetuliase. Kantapään kautta tuokin seikka löytyy ja ohhoh, laukausten eteen olikin joutunut uhri. Ropotti menee leikkimään ruumiilla. Myöhemmin tulisi esille tämän kaltaisia hahmoja, kuin puhetta pitävä sieni jota kukaan ei kuuntele ja linnunpelättä jota masentaa kun se ei voi liikkua, ja ropottihan yrittää auttaa kaikkia. Ja niin, ropotti ei puhu. Jossain vaiheessa tarinan maisema vaihtuu karuun ihmismaailmaan ja niinpäinpois. Outo idea ehkä, hmhm.

Ja joskus vielä teen mielisairaalaan sijoittuvan draaman. Varmana.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: bats 24.11.2010 klo 13:45:31
Epik Feil: Tykkään ideasta! Ja mielisairaalaan sijoittuva draama olisi huippu. :)
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: matkamies 25.11.2010 klo 22:55:19
Meikäläisellä on pitkän aikaa pyörinyt mielessä tehdä kauhusarjakuvaa, joka sijoittuisi 1600-luvulle jonnekkin 30-vuotisen sodan tienoille. Aihepiiri kiehtoo lähinnä siksi, että juuri 1600-luku oli keskiajan ja uuden ajan kohtaamisen aikaa, jatkuvien suursotien täyttämä vuosisata, jonka kuluessa sai alkunsa niin moderni lääketiede kuin humanismin aatteetkin.

Se oli myöps vuosisata, jonka kuluessa ruotsista tuli yksi euroopan mahtivaltioita ja suomalaiset talonpoikaissotilaat kiskottiin aina Prahan porteille ja krakovan muurien kupeeseen. Vanhat taikauskot rehottivat ja noidat ja ihmissudet olivat kuolemanvakavia tosiasioita.

Toissapäivänä bussissa istuessani lopulta muotoutui päässäni eheän sarjakuvan idea, jossa nyt on jonkinlainen järki:

Tässä lyhyesti:
Eletään vuotta 1638. 30-vuotinen sota raivoaa laantumattomalla raivolla saksassa ja ruotsin armeija kokee jatkuvia vastoinkäymisiä keisarillisten ahdistaessa heitä kohti pommeria.Kustaa Aadolf on kannettu kentältä muutama vuosi aiemmin ja hänen myötään sodasta kuoli kaikki uskonnollinen kiihko. Nyt sota oli vain suunnaton rosvoretki joka hiljalleen hävitti koko saksaa.

Näistä tapahtumista välitetään kovin vähän ruotsin vallan uloimmassa etuvartiossa Kajaanissa, jossa jäätävä pohjolan talvi hiljalleen kietoo taas ihmiset ja eläimet jatkuvaan eloonjäämiskamppailuun. Paikallisilla on paljon läheisempiä huolia kuin ruotsin kruunun vaikeudet kaukana saksassa. Outo peto kulkee täydenkuun aikaan metsissä raadellen sekä ihmisiä että eläimiä. Tämän tilanteen keskelle saapuu Turusta nuori aatelinen, heräävästä luonnontieteestä kiinnostunut mies. Hän on päättänyt tutkia pohjolan karua luontoa, mutta joutuukin ratkomaan aivan erilaista ongelmaa, kun hän tunnistaa padon jäljet ja käyttäytymismallit erityisen vakavaksi tapaukseksi lykantropiasta. Kajaania vaivaa ihmissusi.

Kätensä Lutzeniin jättänyt sotaveteraani Kalle puhuu kammottavasta hirviöstä joka on seurannut palaavia sotilaita saksasta, paikallinen kirkkoherra saarnaa paholaisesta ja noidista, suunnaten vihansa lähistölle muuttanutta outoa saksalaista aatelismiestä ja hänen (nymfomaania) tytärtään vastaan, koska nämä ovat katolisia. Kajaanin linnan käytännöllinen komendantti ei ymmärrä kiihkoilijoita mutta on pahassa välikädessä kyläläisten vaatiessa yhä kovempaan ääneen toimia hirviön pysäyttämiseksi. Kajaanin linnan synkeässä tyrmässä vangittu historioitsija tarkkailee ympäröivän maailman menoa ja uskoo elettävän maailmanlopun aikaa.

Lopulta hopealuodit lentävät (milloin nyt rataslukkoaseet sattuvat toimimaan) ja erinäisiä ruumisläjiäkin saattaa ilmestyä, mutta suomalaiset saavat huomata saaneensa kappaleen yleiseurooppalaista kulttuuriperintöä, eikä todellakaan hyvässä tai sivistävässä mielessä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 27.11.2010 klo 00:28:48
Matkamiehellä on hyvä pohja sarjakuvalle tuossa. Sinälläänhän useamman lähdeteokseni mukaan ihmissudet tunnettiin tässä maassa termillä vironsusi. Eteläinen sukulaismaamme kun oli tunnettu ko. olentojen keskusasemana valistuksen aikaa edeltävän ajanjaksona.

itsellä on liikaa ideoita ja liikaa keskeneräisiä käsikirjoituksia ja niiden aihioita. Liki joka päivä tulee uusia, tänään tämä:
oletan että monet kvaakkajista ovat kuulleet uutisen teineistä tuuliajolla tyynellä valtamerellä (http://www.heraldsun.com.au/news/world/teens-rescued-after-50-days-in-the-pacific/story-e6frf7lf-1225961104064).
Sattuman julma kärsimysnäytelmä joka korostaa ihmisyyden niin alkeellisinta selviytymisviettiä kuin ihmiselämän arvokkuuttakin riittäisi itsellään jo tarinaksi.
(joo, tiedän, tiedän: Hemingwayn Vanhus ja meri. ei sama juttu)
Siltikin jokin napsahti kuin assosioin siihen miten aiotaan aloittaa neljäs etsintä kadonneelle lennolle AF447 (http://www.flightglobal.com/articles/2010/11/25/350225/fourth-search-for-missing-af447-to-launch-in-early-2011.html).
Ei, ei Lost.

isoin ongelma on kahden tarinan lomittaminen keskenään ja mieluiten ns. BDtyylillä mutta olen paitsi laiska piirtäjä, myös ...jäykähkön jäljen omaava.
Ja kuten sanottua kesken olevia projekteja on ihan riittämiin.
harmi sinänsä

huomenna jotain uutta pöytälaatikkoon...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 06.01.2011 klo 16:55:55
Aloittelen tässä sarjakuvaa, ja mielessäni pyörisi kovasti ideaa, että olisiko sarjakuva erikoisjoukkojen ja Rio De Janeiron favelajengien yhteenotosta mitenkään hyvä? Juonta en ole vielä keksinyt.

Idea lähti Modern Warfare 2 yksinpelikentästä, jossa jenkit etsivät asekauppiasta favelasta..
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 06.01.2011 klo 17:01:09
Aloittelen tässä sarjakuvaa, ja mielessäni pyörisi kovasti ideaa, että olisiko sarjakuva erikoisjoukkojen ja Rio De Janeiron favelajengien yhteenotosta mitenkään hyvä? Juonta en ole vielä keksinyt..

olisi hyvä.
 kannattaa tsekata elokuva Tropa de elite (vaikka todennäköisesti näin olet jo tehnyt)
toinen mitä itse olen pyöritellyt on Meksikon suuri huumesota:
http://www.proceso.com.mx/rv/modHome/detalleExclusiva/86953

ja ei espajankielisille:
http://www.myfoxny.com/dpps/news/clowns-killed-in-alleged-drug-gang-hit-in-mexico-dpgonc-20110105-fc_11308720

aloin heti uutisen luettuani ajatella klownien tarinaa, millaisia ovat olleet ne ihmisten naurattajat jotka jäävät lyijysateeseen.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 06.01.2011 klo 17:08:19
Hmm.. Haluaisin erikoisjoukot ulkomaalaisiksi, mutta on hankala keksiä kunnon syytä saada ulkomaalaisia erikoisjoukkoja tunkeutumaan favelaan.. Tätä täytyy miettiä hetki. ^-^
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 06.01.2011 klo 17:15:17
Hmm.. Haluaisin erikoisjoukot ulkomaalaisiksi, mutta on hankala keksiä kunnon syytä saada ulkomaalaisia erikoisjoukkoja tunkeutumaan favelaan.. Tätä täytyy miettiä hetki. ^-^

senttarin lyhyt vastaus: favelan huumeparonilla on uusi pimatsu kainalossa joka diggaa ihanaista sugardaddyään joka täyttää kaikki toiveet vastineeksi addiktion täyttämisestä.
Mutta typykän isukki on poliittisesti merkittävä taho esim. briteissä tai yhdysvalloissa (vrt.elokuva ja tv-sarja Traffic)

tuo on sitten se "käytetyimpiä juoniaihioita ikinä tm & copyright"

se toinen on ö-luokan Steven Merilokki elokuvien loogiunen perustelu "nämä myivät sen huumeen jonka avulla lapseni/rakkaani/kissani tykitti itsensä yliannostukseen, vika ei ole minun vaan tapan ne"
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 06.01.2011 klo 20:47:58
tuli loogisempi syy laittaa ulkomainen erikoisjoukkoryhmä favelaan: Favelan rikollisten huumekauppaan on osallisena kolmas taho, ulkomainen tiedusteluorganisaatio joka rahoittaa mustia operaatiotaan tms.
Syy joukoille on joko hankkia oman maan tiedustelujärjestölle fyysiset todisteet joita käyttää vipuna saadakseen etulyöntiaseman tai se todennäköisempi: hakea favelasta tätä yrittänyt kiinni jäämässä oleva tai jo kiinni jäänyt agentti pois.

Mutta suosittelen juurikin tropa de eliteä jos kohta sen jälkeen voi mieli muuttua ja pitäydyt BOPAssa.
Chris Ryanin eliittipoliiseja käsitellyt sarja omaa jakson joka kattaa sekä BOPAn että faveloiden arkea kuten myös Ross Kempin jengisarja.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 07.01.2011 klo 14:44:39
No tätä nyt en kauaa miettinyt, mutta entäs jos jenkeistä joku tärkeä rikasmiljardööri/hyväntekijä heppu olisi lahjoittamassa faveloiden parannuksiin suuren summan rahaa, jolloin joku favelan rikas huume/asekauppias palkkaa tämän miehen salamurhattavaksi jottei hänen "bisneksensä" ja valtansa favelassa kärsisi, ja näin käy. Jenkit lähettävät parien tutkimuksien jälkeen agentin epäilyttävän, rikkaan ja hampaisiin asti aseistetun (meinaan siis että hänellä on omia joukkoja) miehen yhdeksi henkivartijaksi selvittelemään palkkasiko tämä palkkamurhaajan hyväntekijän perään? Yhteydet tähän agenttiin katkeaa ja erikoisjoukot lähetetään paikalle.

Ehdotelkaa toki korjauksia ja parannuksia.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 07.01.2011 klo 16:57:27
ainoastaan tuo amerikkalainen hyväntekijä kalskahtaa omaan korvaani turhan UFOlta reaalimaailmaan(sanoo mies joka kirjoitta kauhua ja supersankareita...), mutta mahdollisen rajoissa menevältä.
Jos haluat käyttää tuota pistä asialle joku maailmanparantaja, irlannin kansallisylipyhimys Bono tulee oksennuksen uhallakin mieleen, joka hakee samaa kuin jenkkihyväntekijäsis mutta jollain Live Favela konsertilla ihan paikan päällä.

Tosin tällöin erikoisjoukot korvaantuvat jollain sadoista yksityistä armeijoista á la Blackwater, Omega, Executive Outcomes, Sandline tai KBR.
Tosin tällöin nämä palkkaava taho olisi todennäköisesti hyväntekijän manageri, laikmies tms jolla on ehkä enemmän käytännön näkemystä asioista.
: Hmm
: CryingBlueRain 07.01.2011 klo 17:22:02
Minustakin tuo "hyväntekijämiljardööri" kuulostaa vähän kaukaa haetulta...ehkä sen tilalla voisi olla joku jenkkiläinen journalisti tai avustusjärjestön johtaja?

Jos haluaa sarjakuvasta uskottavan, kannattaa myös miettiä mitä Brasilian hallitus ajattelee ulkomaisten erikoisjoukkojen tai yksityisarmeijan riehumisesta Riossa. Toisaalta eihän sarjakuvan ole mikään pakko olla uskottava.
: Vs: Hmm
: [kivi] 07.01.2011 klo 17:45:49
Minustakin tuo "hyväntekijämiljardööri" kuulostaa vähän kaukaa haetulta...

Suuret linjat eli makrokosmos on kunnossa, mutta mikrokosmosta puuttuu. Mikä on miljardöörin motiivi?

Otetaan vaikka sellainen teoria, että miljardööri on mennyt uusiin naimisiin mutta uusi nuori vaimo onkin rikollinen luonne, sekä perinnön perässä että suhteessa huumekaupan johtoon. Miljardööri tuntee kuolemansa lähestyvän ja haluaa samalla kertaa viedä vaimoltaan perinnön että kostaa vaimon rakastajalle - lahjoittaa rahat huumekaupan vastustamiseen. Nyt saadaan aikaan mikrokosmos Amerikassa (Miljardööri, vaimo, mafiapomo joka sukkuloi maiden välillä, näiden väliset suhteet) ja näitä suoraan heijastava iso kokonaisuus, makrokosmos etelässä.

Sitten laitetaan hommaan vielä koominen sidekick: Miljardöörin palkkaama Bono/Geldof -tyyppinen "poptähti-rauhanlähettiläs" jonka pitää huolehtia rahojen päätyminen oikeaan kohteeseen, mutta joka on täysin ulalla kulissientakaisesta kuviosta. Tätä rauhanlähettilästä sitten raahataan mukana tuomassa syvyyttä toimintakohtauksiin ja dialogiin. Paikallisten gangsterien pomo on tottakai diehard-fani...

Vaikka noin sanois tää,

Kivi
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 07.01.2011 klo 18:11:38
[Kiven] juonenkuljetus svengailee mukavasti.

Toinen optio on tietysti se siirappia valuva pulpkäsis v2.0: mitä jos miljärdööri onkin alunperin brasialialaista syntyperää, mutta lähtenyt yhdysvaltoihin amerikkalaisen unelman perässä mutta onnistuikin siinä.
Metodi jolla onnistui mr Burns kohtaa Frierich Kruppin Hugh Hefnerin kautta, mutta Kruppin alalla.
Nyt vaan ikä painaa ja jälkikasvua ei ole, mitä nyt muutama silikonibimbo kainalossa ja käy läpi Ebenezer Scroogen ja Charles Foster Kanen kohtalon ja päättää viimeisenä tekonaan siivota synnyinkotinsa.
USAn ongelmat ovat liian isot mutta haluaa jättää "perinnöksi" muutakin kuin vain rahaa ja isot asetehtaat.
(ja joo, ei pue ylleen huippumodernia taisteluhaarnsikaa)

ainoa ongelma näissä säikeissä on että jättävät Favelan kuvauksen taustalle, turhan päälleliimatuksi miljööksi.
Ryhmä tarvitsee tietenkin oppaan jonkun paikallisen nuorukaisen tytön tai pojan jonka elämä ja maailma ovat erikoisjoukoille vain taktinen maasto, ei koti.
ei saa ymmärtää väärin hyvällä toimintatarinalla on tilausta mutta toimintatarinalla jossa on hahmoilla syvyyttä on aina plussaa
: Vs: Hmm
: CryingBlueRain 07.01.2011 klo 18:14:49
No, siinähän tuli hahmojen motiivit kuin apteekin hyllyltä. Tämmöisinä hetkinä sitä ymmärtää, miksi toiset meistä ovat tarinankertojia ja toiset eivät.

Kaikkein hankalinta onkin ehkä selittää, miksi ulkomaiset erikoisjoukot iskisivät favelaan. Sehän olisi melkoinen loukkaus Brasilian itsenäisyyttä kohtaan - ja Brasilia on sen verran iso ja merkittävä maa, että tuskin edes jenkit ryhtyisivät kyykyttämään sitä ilman todella hyvää syytä.

Mutta ehkä kyse ei olekaan minkään maan vakinaisesta armeijasta, vaan puoli- tai täyslaittomasta palkka-armeijasta tai sitten jostain todella huolellisesti peitellystä tiedusteluoperaatiosta?

Tämmöisiä kannattaa miettiä, jos siis haluaa uskottavan taustan mäiskeelle.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 07.01.2011 klo 18:41:30
Niin, hyviä juttuja teillä, mutta jos siinä Brasilian väki kannattaisi tätä operaatiota? Mitenhän sellaisen saisi aikaseks..
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 07.01.2011 klo 18:50:24
Brasialian väki kannattaisi operaatiota? siis paikallisen BOPAn toimien sijastako? Toki tässä päästään paikalliseen sisäpolitiikkaan ihan antaumuksella, mutta siis brassit hyväksyisivät vieraan vallan asevoimien operaation maan rajojen sisäpuolella?

Nyt kannattaa muistaa että järjestäytynyt rikollisuus pyrkii kasvattamaan positiivista julkisuuskuvaansa ja myös Faveloissa toimii sama kuin edesmenneellä Pablo Escobarilla : kun rahoittaa alueen juniorijalkapaaloilua ja kustantaa parin seudun terveyskeskusten kunnostuksen on vaikea selittää miksi on jees operoida tätä tahoa vastaan.
puhumattakaan siitä että Brasilialla on paitsi kasvava ja suuri teolisuus mm. lentokoneissa ja rakennusmateriaaleissa niin myös turismissa. Favelat on eristetty mutta ulkovaltojen "huomaamaton" operointi on aika harvoin huomaamatonta
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 07.01.2011 klo 18:56:17
Kylläpäs tosiaan onkin hankalaa saada kunnollista juonta.. Olen vääntänyt vasta sivun pelkillä kuvilla joten vielä ehtii ehdottaa jotain järkevämpää aluetta missä tätä äksöniä käytäisiin. Samoiten juonta. Liekö ihan jenkeissä minkään näköistää jengialueita mitkä olisi yhtä raskaasti aseistettuja kuin faveloissa?  :-\
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 07.01.2011 klo 19:07:25
Liekö ihan jenkeissä minkään näköistää jengialueita mitkä olisi yhtä raskaasti aseistettuja kuin faveloissa?  :-\

aika montakin. Compton ja Washingtonin ympäristö tulee heti mieleen.
Aseistusta yhdysvalloissa piisaa ihan omiin tarpeisiin.

Mitä haet tarinalta?

: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 07.01.2011 klo 19:11:12
Mitä haet tarinalta?

Järkeä. Kelpaa melkolailla mikä vaan, kunhan liittää yhteen erikoisjoukkoja, jengisotilaita, ja jonkinsortin pahis, jota nämä erikoisjoukot etsii. Millaista aseistusta näiltä alueilta löytyy, sillä haluasin nämä soltut jonkinnäköiseen kuseen, ettei homma olisi vain yksinkertainen paukuttelu? Toivottavasti ymmärsit mitä meinasin. ;D
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 07.01.2011 klo 21:04:46
Osmo A Wiion laki on ohjenuorani: Jos viestintä voi epäonnistua, viestintä epäonnistuu.

mutta jos vähänkään tajusin mitä ajat takaa on sisäisesti looginen tarina, joka asettaa erikoisjoukot törmäyskurssille jengien kanssa. Jengin johtaja/rikollispomo on tarinan "pahis" käyttäen mustavalkoista skaalaa.

Operaation voi toki toteuttaa USAn(tai Ison-Britannian tai ranskan) sisällä. Kotimaammekaan ei ole mahdoton mutta vaatii töitä.

Favelan rönsyilevä arkkitehtuuri ja orgaaninen slummimaisema on toki piirtäjälle aarreaitta ja haaste joten tarjoan yhden kuluneen käsitteen lisää:
erikoisjoukot menevät täysin laittomasti brasiliaan kovalla rytinällä niittaamaan jengipäällikön.
Motiivi on vähemmän kunniallinen: Favelan jengin huumekauppa ja toiminnat eivät herätä moraalista närkästystä vaan kyse on siitä että ovat CIAn (tjs) mustia operaatioita pimeästi rahoittavaa toimintaa uhkaava joko kilpailijana tai eräänlaisena yritysvaltauksena (lue, minä pidän kaikki rahat, kenelle muka valitatte? haastatte oikeuteen rikollisen toiminnan pettämisestä?)

se haluatko tehdä näin moraalisesti harmaata sarjakuvaa on asia erikseen
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Lurker 08.01.2011 klo 10:54:48
Mutta välittääkö kukaan tuollaisista hahmoista?

Taustarakennelma on ihan hyvä, mutta kenen näkökulmasta juttu kerrotaan?

Voisiko olla joku jengiin liittyvä nuorukainen, joka käy läpi omia initaatioriittejä tappamisineen ja muine kauhutekoinen? Kuinka pitkälle hän joutuu menemään, mitä valintoja tulee eteen, sisäisen monologin kautta voisi valottaa sitten ajatuksenkulkua.

Taustalla sitten purkautuisi tuo iso kuvio, mutta jotain koskettavuutta ja henkilökohtaisuutta tarinaan pitäisi saada -- muuten se on turha. Agentit ja pomot olisivat sivuhenkilöitä.

Tarinaan kuuluu myös takaumia (entiseen elämään) ja muita kerrontaa syventäviä asioita. Sitten voisi olla se paras kaveri, tyttöystävä tai jotain, jonka kanssa voi keskustella (ja kertoa lukijalle juttuja.)

100 Bullets on hieno sarjakuva juuri tämän takia, siinä on iso, ihan älyttömän iso juttu taustalla, mutta kaikki kerrotaan henkilöiden kautta. Se on pitkä tarina, mutta tarjoaa hyvää oppimateriaalia lyhyemmänkin jutun kertomiseen. Vaikka ne ÄksYsissä olleet jaksot.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 08.01.2011 klo 11:05:03
Nyttemmin kun miettii, ei sen tarinan niin realistinen ym. tarvi olla, aion ehkä julkaista sarjiksen vain netissä josta sille tuskin kumminkaan lukijoita paljon löytyy.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: [kivi] 08.01.2011 klo 15:14:32
Mutta välittääkö kukaan tuollaisista hahmoista?

Taustarakennelma on ihan hyvä, mutta kenen näkökulmasta juttu kerrotaan?
...
Taustalla sitten purkautuisi tuo iso kuvio, mutta jotain koskettavuutta ja henkilökohtaisuutta tarinaan pitäisi saada -- muuten se on turha. Agentit ja pomot olisivat sivuhenkilöitä.

Tarinaan kuuluu myös takaumia (entiseen elämään) ja muita kerrontaa syventäviä asioita. Sitten voisi olla se paras kaveri, tyttöystävä tai jotain, jonka kanssa voi keskustella (ja kertoa lukijalle juttuja.)

Viisauden sanoja, Lurker, mutta muistatko kun itse olit 14? Silloin kerrotaan suoraa toimintaa, ja syvyys tulee siitä että sankari ja pahis sanailee nasevasti, muuten menee juonet ihan tasohyppelynä. 14-vuotiaille jonkun Super Mario -pelin kuvaaminen sarjakuvana on käsikirjoituksena riittävää, parasta sarjakuvaa syntyy jos pääosanesittäjän ajatuksia kuvataan (vrt. Ann Nocentin tai Millerin Daredevilit) ja jollain henkilökohtaisella kokemuksella filosofoiden: "Eilen näin kujalla ketun, se oli kurjan näköinen laiha raukka. Niiden luonnolliset viholliset ovat metsässä, joten ne tulevat kaupunkiin olemaan voittajia. Ei vain näytä olevan helppoa olla elinpiirinsä herra... BLAM BLAM BLAM!!!" Ja konnaa ketoon.
:-D
Se on ihan oikein. Piirtämisen ei ole tarkoitus luoda kuolematonta taidetta vaan onnistumisen iloa. Myöhemmin haasteet kasvaa.

Piirrä vain, Juho. Harjoitus tekee mestarin, ja olet oikealla tiellä koska edes kysyit neuvoa. Jatkossa saamasi vastaukset tulevat sulle vielä hyvään tarpeeseen.

Kivi
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Lurker 08.01.2011 klo 15:20:28
Nyttemmin kun miettii, ei sen tarinan niin realistinen ym. tarvi olla, aion ehkä julkaista sarjiksen vain netissä josta sille tuskin kumminkaan lukijoita paljon löytyy.

Kivi puhui minua viisaampia edellisessä viestissä. Ota ohjeeksi.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 08.01.2011 klo 18:07:40
Noh, onnistuisikohan tuota sillä lailla, että tuo edellä mainittu "hyväntekijä" vaihtuisi ihan joksikin jenkkilän poliitikoksi, joka salamurhataan, ja sitten nämä joukot menevät räiskintäreissulle favelaan hakemaan tämän palkkamurhaajan palkanneen hepun elävänä taikka kuolleena. Tai ei välttämättä kyllä poliitikko mutta joku todella USA:lle tärkeä ukkeli.

Ei sen niin realistista tarvitte olla. Olen huomannu että ei elokuvissa ja varsinkin peleissä muut valtiot noteeraa melkeimpä mitenkään vaikka jenkit rymistää näiden valtioiden sisällä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 08.01.2011 klo 18:24:57
Mutta välittääkö kukaan tuollaisista hahmoista?

osa ei osa välittää ja viime kädessä kyse on siitä miten tarina ON kerrottu.

Noh, onnistuisikohan tuota sillä lailla, että tuo edellä mainittu "hyväntekijä" vaihtuisi ihan joksikin jenkkilän poliitikoksi, joka salamurhataan, ja sitten nämä joukot menevät räiskintäreissulle favelaan hakemaan tämän palkkamurhaajan palkanneen hepun elävänä taikka kuolleena. Tai ei välttämättä kyllä poliitikko mutta joku todella USA:lle tärkeä ukkeli.

tätä käy ihan reaalimaailmassakin joskin yleensä ne erikoisjoukot toimivat tuollloin virallisesta näkökulmasta mandaatitta. Riippuen siitä mitä tahoa uskoo Patrice Lumumban ja Dag Hammarskiöldin kohtalot voidaan liittää aiheeseen vaikkei kummastakaan "pahista" saa ilman hyviä silmälappuja(onneksesi useimmilla ihmisillä on ne)

haluamatta viedä intoasi ja näkemystäsi, tuo hyväntekijä/ulkoinen positiivinen taho jonka murha saattaa prosessin alulle...se on hyvin toimiva jos pidät muuten vauhdin yllä että lukija ei ehdi miettiä asiaa(vrt. Bond joka saa tehtävän, joka on siis perusteltu koska...?)

mutta tämä on vasta idea, pohja jolle rakentaa. Se millaisen sarjakuvan teet on eri asia. Kivi, Lurker tai minä tehtäisiin samasta ideasta erilainen sarjakuva kukin.

Tärkeintä että teet
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Jukka Koivusaari 09.01.2011 klo 12:49:20

Ei sen niin realistista tarvitte olla.

  Okei:
 favelassa toimii  salainen huumelabra. Siellä tehdään USA:n nuorison keskuuteen myytäväksi uutta superhuumetta, joka muuttaa käyttäjänsä aivonsyöjäzombeiksi.

  Aloituskohtaus :
  Cheerleader muuttuu suihkussa zombiksi ja syö muiden alastomien huutosakkityttöjen päät

Sitten Erikoisjoukuot hyökkäävät huumelabraan. Labraa johtaakin tohtori Mengele, joka on oikeasti 130-vuotias vampyyri. Huumepomon apulaiset ovat kloonattuja Hitler-ninjoja (ruskea ninjapuku) ja ninjahitlereitä (musta ninjapuku )

  Seuraa äksönnystä , suvantovaiheessa viiltävä kohtaus, missä rottaemo johtaa poikasensa luotien pieksämän kadun poikki ( luontokin kärsii )

 Sitten pumppuhaulikon filosofiaa aimpointilla eri kuvakulmissa ... jne



 Olen huomannu että ei elokuvissa ja varsinkin peleissä muut valtiot noteeraa melkeimpä mitenkään vaikka jenkit rymistää näiden valtioiden sisällä.

   Onko "Operation Delta Force"-sarja muuten tuttu ?
On nimittäin suurinpiirtein sitä, mitä alussa kaipasit.

 Tai oma erityissuosikkini tässä lajityypissä : "Rautakotka III" - joukko palkkasotureita hyökkää eteläamerikkalaisen huumepomon kimppuun aseinaan entisöidyt toisen maailmansodan hävittäjät
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: JJalonen 09.01.2011 klo 13:10:20
Piti jo aikaisemmin kirjata, että tästä tulisi hyvä "Clear and Present Danger 2 - Isku Brasiliaan"...  :P

Mutta nyt alkoi panokset koventua!

Clear and Present Danger 2 - Project Undead Mengele

Ja leffaversiossa tietysti Harrison Ford Jack Ryanina.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 09.01.2011 klo 13:18:41
enemmän kai The Boys from Brazil 2- the Boys are back from grave
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: JJalonen 09.01.2011 klo 15:15:57
Tämä on niin paljon hauskempaa kuin töitten tekeminen. :-[
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juho 09.01.2011 klo 19:37:52
Kiitän Jukkaa siitä että sain idean värkätä aivan päättömän sotasarjiksen, mutta aion toki myös toteuttaa tämän mitä olen tässä pitemmän aikaa miettinyt. ;D
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Jukka Koivusaari 09.01.2011 klo 21:28:33
Tämä on niin paljon hauskempaa kuin töitten tekeminen. :-[

 Muuten hyvä, mutta unohdit ne cheerleaderit suihkussa.

 Vaikka rupesin miettimään olisko kuitenkin parempi, jos ne olisivat koulun pukuhuoneessa. Osalla voisi olla vaikka esim joitain alusvaatteita . Saisi vähän vaihtelevampaa ihmiskuvausta.
Asusteet toisivat myös hahmoihin syvyyttä, kun yksilöt voisi tunnistaa myös erillään näkyvistä ruumiinosista. Rakennetaan kato näitä henkilöhahmoja .
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 09.01.2011 klo 21:31:42
Asusteet toisivat myös hahmoihin syvyyttä, kun yksilöt voisi tunnistaa myös erillään näkyvistä ruumiinosista. Rakennetaan kato näitä henkilöhahmoja .

ei nyt ruveta sotkemaan termejä! Henkilöhahmojen rakentamiseen vaaditaan eroavaisuuksia.

Lähinnä kuppikoossa.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 09.01.2011 klo 23:53:58
no pahus.
Alun perin ajattelin "jeesata" Juhoa ja laittaa Meksikon huumesodasta linkkejä esimerkiksi siitä mitä vaihtoehtoja on faveloille.
tämä youtubepätkä on parin päivän takaa sikäläisestä uutislähetyksestä Tepicistä:
http://www.youtube.com/watch?v=VeUmtwDNjaM
HUOM: kaikki tuo papattimainen räime aiheutti kahden paikallispoliisin, kahden liittovaltion poliisin ja neljän huumekartellien asemiehen(sicarioiden) hengenlähtöön. Eli EI herkille vaikkei hurmetta hollywoodtyyliin tarjoakaan.

mutta törmäsin sitten
VICEn oppaaseen Narco cineman maailmaan (http://www.vbs.tv/watch/the-vice-guide-to-film--2/mexican-narco-cinema-full-length)

samalla myös siis meksikon arkeen huumeiden valtaväylänä. Tuossa 23 minuutissa ei mitään syväluotaavaa sosiopoliittista tutkielmaa luoda, mutta ensimmäinen ajatus on sotkea elokuvantekijät ja oikeat gangsterit keskenään.
Sisäänrakennetusti jo moraalisia kysymyksiä, kehnoa huumoria ja tarpeetonta eksploitaatiota... pahus kun piirtäjistä ja ajasta on aina pula....
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: JJalonen 09.01.2011 klo 23:57:28
ei nyt ruveta sotkemaan termejä! Henkilöhahmojen rakentamiseen vaaditaan eroavaisuuksia.

Lähinnä kuppikoossa.

Kyllä, kyllä! Isot luonnenäyttelijät ovat laatukerronnan tae.

Muuten hyvä, mutta unohdit ne cheerleaderit suihkussa.

Novoi! Tekisin uuden, mutta tämä on vähän offtopikkia.
Pitäisikö perustaa ketju tuunatuille leffa-julisteille? :laugh:
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Nirpi 16.01.2011 klo 14:05:29
Anteeksi että keskeytän spekulointinne :D

Minusta tuntuu sillä että alan piirtää omasi ilokseni pientä lännentarinaa. En ole mikään sarjakuvantekijä, ei sinne päinkään, pelkästään taiteilun, piirtämisen ja tarinankerronnan innokas harrastaja. Tarinani päähenkilö on nuori rosvo, joka tuntuu olevan nimeltään Outlaw Kate. Hän kuuluu pieneen, melko säälittävään rosvojoukkioon, joka terrorisoi lähikaupunkia ja ryöstelee postivaunuja. Muut koplan jäsenet ovat vanhempia karpaaseja, jotka löysivät Katen retkillään ja kasvattivat hänestä joukkion tulevan toivon. Myöhemmin myös eräs sotilaspoika liittyy joukkoon siloposkisena ja helposti petettävänä. Remmin roistot ovat valkoisia, lukuun ottamatta Katen "isää", joka on intiaani kuten Katekin (heimoa en ole vielä päättänyt, ehkä cheyenne tai mustajalka) Kate ei ole perinteinen lännen nainen, vaan aika ronski, välillä jopa ajattelematon tyyppi, jota yleisesti vihataan ja halveksutaan rikollisena ja inkkarina.

Joukkion vihollisia ovat kilpaileva rosvokopla (joka on, yllätys yllätys, menestyvämpi, raaempi ja kauheampi kuin minun tunarirenttuni)ja kaupungin ruotsalaissntyinen kapakoitsija, joka haluaisi likvitoida Katen välittomästi, koska rosvoileva intiaanityttö häiritsee häntä tavattomasti. Kaupungin sheriffistä rosvoilla ei ole huolta, sillä hän on täysin lahjottu. Muita sarjakuvassa vilahtavia henkilöitä ovt ryöstöjen kohteet ja rosvojen kainalossa viihtyvät saluunatytöt. Koplaan myöhemmin liittyvää entistä sotilasta vainoaa onneton rakkaus viileään ja petolliseen Louieen, joka kerta toisensa jälkeen särkee hänen sydämensä.

Seikkailut varmaan tulevat pyörimään enemmän ja vähemmän epäonnisen ryöstelyn, laillisuuden reunalla tasapainottelun ja pakoilun teemoissa. Kate on niin kaupunkilaisten kuin omien heimolaistensa oudoksuma ja rosvojen laajan ammattikunnan naureskelema, eikä suinkaan kunnioitettu. Ehkäpä Katesta tulee joskus vielä jopa osa-aikasankari.

//edit: sarjakuvan tekeminen on sen verran aikaavievää, että tuskin saan koskaan luotua kovin pitkiä seikkailuita. Ja kvaakin kuvien kovan tason takia en kyllä uskalla laittaa tänne ainakaan vielä mitään
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 17.01.2011 klo 01:23:25
Nirpin kehittely kuulostaa aika hyvältä. Tuollaista lännensarjista lukisin ihan mielelläni, jos saat projektin ilmaan muista mainostaa täällä.

Tuorein kypsyttelyyn menevä idea onkin tästä ranskalaisen hillityn tyylitajun osoituksesta: kun luin uutisen ranskalaisesta vuonna 1941 valmistuneesta kirkosta ja sen lasimaalauksesta jossa Adolf Hitler on Herodeksen roolissa (http://www.dailymail.co.uk/news/article-1347672/Hitler-King-Herod-revealed-time-French-stained-glass-window.html#ixzz1BEiVtBR5) .

Se että itse diggailee art noveauta ja vastarannan kiiskiä sai miettimään millaisia olivat José ja Carl Mauméjean (http://monnier.jeanpierre.free.fr/regard/Maumejean/Maum1.htm) ja ne muut jotka osallistuivat kirkon rakennustöihin.


ottaen huomioon miten maailma makasi tuohon aikaan ja katolinen kirkko nyt ei Vichyä puhtaammin paperein selvinnyt, mikä lisää maalaustyön tilanneen papin Isä Ducouedicin poikkeuksellisuutta.
pitäisi vaan tehdä enemmän taustatutkimusta että saisi paloja paikoilleen paremmin tässä kun on kaiki moraaliset kysymykset liiankin näppärästi sisäänrakennettuna pienten ihmisten hiljaisesta kapinasta aina uskonnon ja hallinnon pään pensaaseen työntämisestä ja siihen miten kukakin reagoi stressin ja poikkeustilanteiden alla.


vaatii ihan törkeästi viilailua ja fokuksen rajausta mutta idea hiljaisesta vastarinnasta miellyttää kovasti että heittäsii kokonaan menemään.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Curtvile 18.01.2011 klo 23:30:44
edelliseen liittyen kiitän yhteydenotosta ja tunnen muutamia katolilaisia ja lukenutg historian kirjan jos toisenkin.
Vichy ja vatikaani pyrkivät toimimaan moraalisesti mutta eipä kukaan muukaan päässyt "puhtain asein"toisesta maailmansodasta, puhumattakaan niistä jotka "jäivät puolueettomiksi".

Oma venäjä alkaa olla ruosteessa(voi mennä metsiinkin ), mutta Lenta.run uutisointi Jakutiasta herätti heti ideoinnin: 400 suden lauma on jo tappanut 30 hevosta ja muita eläimiä (http://www.lenta.ru/news/2011/01/18/wolves/)
Huom linkki on venäjäksi.

Itse aloin miettiä miten paha tilanteen on oltava koska mutu-tuntumani kaivaa muistista laumojen maksimikoon olevan muutamassa kymmenessä, ei sadoissa.
Ja miten /miksi tähän päädyttiin

Ja laumaa johtava Alfa-pari lienee niin HCpetoeläimiä  ettei mitään määrää.

heitetään sekaan vaikka reilaaja tai yliopistovaihdossa oleva biologian opiskelija ja a vot.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Nirpi 02.06.2011 klo 19:56:02
Täältä on äärimmäisen hauskaa lukea toisten ideoista ja osasta niistä kuulisi enemmänkin. Itse olen sen tyyppinen pää pilvissä kulkija, että minulla on jatkuvasti monta viritystä meneillään ja yritän innokkaasti valmistella niitä kaikkia (myös tuota lännenjuttua). Mutta mitään kunnollista ei ole toistaiseksi tullut valmiiksi, mikähän on syynä? No se, että into on kovempi kuin taito ja haluan suunnitella kaiken niin perhanan perusteellisesti.

Nyt yritän viritellä (muiden, vanhojen juttujen lisäksi) scifihommia. Tai en mie oikein tiiä mitä tämä on. Pääosissa sisko, rikollinen ja melkeinpä psykopaatti, veli, jääkiekkoilija ja kolmanneksi omituinen muukalaispoika, joka ei voi unohtaa raunioitunutta Venetsiaa. Sisko palvoo veljeään muttei mitään muuta, maailma palvoo veljeä myös, mutta veli on hiukkasen eksyksissä koko ajan. Tapahtumiksi hakkausta ja runttausta ja iloa ja pettymystä. Tapahtumapaikaksi lähitulevaisuuden pohjoinen. Miten nämä sillisalaatin sattumat muka toisiinsa liittyvät? Ja miksi tarinan pääteemat ovat väkivallan tuomitseminen ja elämän epätoivoisuus? Olisi kyllä hienoa jos saisin jotakin aikaan edes tämän projektin suhteen, pahalta tosin vaikuttaa, kun en osaa sitä tuon paremmin esitelläkään.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Inka 27.06.2011 klo 22:03:40
Huh, kuvakäsis vauhdissa, joten päätin jakaa tarinani. Mielipiteitä vastaanotetaan.

 Elikkäs, näin joskus vuosia sitten dokkarin Hikikomorista ja innostuin kehittelemään siitä tarinaa.

  Tarinan keskiössä on n.27 vuotias mies, joka elää Hikikomorissa erään kerrostalon kellariasunnossa. Tämä tarkoittaa sitä, että hän pelkää ulkomaailmaa, eikä suostu tulemaan ulos asunnostaan ollenkaan. Enemmän http://fi.wikipedia.org/wiki/Hikikomori

  Miehen ainoa ystävä on vanha mummo. Mummo vie miehelle ruokaa ja kertoo tälle tarinoita asunnon ainoan, pienen ikkunan ääressä istuen.
 
 On kesä ja kaupungissa elää kiertolaistyttö joka soittaa huuliharppua. Tyttö kohtaa miehen ja näiden välille syntyy (tietty) suhde. Ongelmana on se, ettei mies tule ulos kellarista ja se, että talven tullessa tytön on jatkettava matkaansa.

  Lisäksi sarjakuvassa on muutamien muiden talossa asuvien tarinat, mm. pikkutyttö joka alkaa naukua, kun ei saa äidiltään koskaan huomiota.

 Enempää en halua paljastaa. Pistän kuvaa tänne kunhan saan tehdyksi.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 27.06.2011 klo 23:38:04
Vaikuttaa mielenkiintoiselta tarinalta näin äkkiseltään katsottuna. Ja paikka johon tarina sijoittuu on myös hyvää vaihtelua. Mielenkiintoista romantisointia. Tulee vähän mieleen Disneyn Up elokuva...
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: TyhjäSointu 04.07.2011 klo 03:29:24
Itselläni on viimepäivinä mielessä pyörinyt tarina tytöstä, joka jakautuu epäonnistuneen murhayrityksen seurauksena kahteen osaan. Toinen näistä on tytön koomassa makaava, tiedoton keho. Tytön sielu puolestaan eksyy kissojen maahan - paikkaan, joka on eräänlainen turmeltunut peilikuva omasta maailmastamme ihmisten aiheuttamien tuhojen jäljiltä.  Tyttö saa mahdollisuuden palata takaisin maanpääliseen elämäänsä mikäli hän onnistuu matkaamaan maan läpi, kohdaten kauhukuvat maailman tulevaisuudesta, omat, synkät muistonsa, sekä murhayritystä edeltäneet päivät ja tapahtumat.

Semmoinen juoni :) Arviota kaivataan.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Inka 04.07.2011 klo 11:20:30
Tyhjäsointu
  tuo kuulostaa mielenkiintoiselta. Kai tuohon tulee joku tvisti siitä, haluaako tyttö sitten kuitenkaan palata takaisin? Kehotan myös välttämään liikaa synkistelyä.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: hdc 04.07.2011 klo 13:41:54
Tyhjäsointu, kiinnostava idea, joskin tältä kuulemalta tuntuu tosiaan vaativan jotain tvistiä, tuo kun saattaa kovin helposti mennä liialliseksi synkistelyksi ja maailmantuskan potemiseksi.
Onko tuossa "kissojen maa"-aiheessa myös joku syvempi koukku vai onko kissat vain kivoja piirtää? :)
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: TyhjäSointu 04.07.2011 klo 14:33:42
Tyhjäsointu, kiinnostava idea, joskin tältä kuulemalta tuntuu tosiaan vaativan jotain tvistiä, tuo kun saattaa kovin helposti mennä liialliseksi synkistelyksi ja maailmantuskan potemiseksi.
Onko tuossa "kissojen maa"-aiheessa myös joku syvempi koukku vai onko kissat vain kivoja piirtää? :)

Totta - liikaa synkistelyä pitäisi onnistua välttämään. Tosin omaa silmääni kyllä miellyttävät varsin tummasävyiset sarjakuvat, muttei synkistelyä toki saa liikaa olla. Yksi idea sarjan "valoistamiseksi" onkin, että kulkiessaan maailman läpi, muuttaa päähenkilö samalla tulevaisuutta valoisammaksi omien matkalla tekemiensä ratkaisujen seurauksena. Tarina on myös jonkunlainen kasvamisprosessi, josta hyväksikäytetystä, epävarmasta ja synkästä tytöstä kasvaa itsevarmempi ja valoa pienemmissäkin asioissa näkevä persoona.

Kissojen maa -aihe on sekä siksi, että pidän kissojen piirtämisestä, että ihan juonellisistakin syistä. Kissoillahan on seitsemän elämää ja mitä itsekkäin luonne mikä sinänsä sopii hyvin tarinan tarkoitukseen ja luomaan koomisiakin kinastelupätkiä. Yksi jippo on myös siinä, että päähenkilö sattuu itsekin tuohon maahan eksyessään muuttumaan kissaksi. Hyväksikäytetty hahmo joutuu matkallaan pikkuhiljaa "muuttumaan kissaksi" myös sisäisesti ja löytämään siten myös itsekkäämmän puolensa. Eräs muista tarinan hahmoista joutuukin alussa toteamaan päähenkilölle tämän kyllä näyttävän kissalta mutta olevan jotain aivan muuta. Tosin vielä tämä kaikki on hieman pohdintavaiheessa, joten paranneltavaa toki löytyy rutkasti :)
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Tero Mäntylä 04.07.2011 klo 17:21:22
Kissoillahan on seitsemän elämää

Täytyy hieman ihmetellä tätä, koska suomalaisittain ja käsittääkseni maailmalla yleisempi sanonta on "kissoilla on 9 elämää." Joissakin maissa sanonta tosiaan on "Kissoilla on 7 elämää." Ilmeisesti ainakin Italiassa ja Intiassa. 7 elämää on kuitenkin ainakin minulle huomattavasti vieraampi, joten olisi kiva tietää mistä tämä määrä sinulle tulee, vai onko tässä sanonnassa eroja Suomessakin?

: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 04.07.2011 klo 22:32:08
Kissojen maan tulisi myös olla mielestäni erottuva. Onhan Kissojen valtakunta (http://fi.wikipedia.org/wiki/Kissojen_valtakunta) jo nähty. Hyvä asenne Kissojen maata piirtäessäsi voisi olla, että miltä sinun mielestäsi kissojen asuttaman paikan pitäisi näyttää?
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: TyhjäSointu 05.07.2011 klo 14:25:37
Itse olen kuullut kys. sanonnasta kahdenlaista versiota, joista tuo seitsemän on jotenkin tuntunut tutummalta. Mutta mikäli tuo 9 on suomalaisille tutumpi käsite niin ehkä sitten hyödynnän sitä :) Kiitos!

Ja mitä kissojen maahan tulee niin omissa mielikuvissani se lähentelisi ulkomuodoltaan enemmänkin kaatopaikkaa kuin pastellisväyisiä palatseja. Tuskinpa myöskään käytän tuota "kissojen maa" -sanaparia itse sarjakuvassa, vaan keksin paikalle ihka oikean nimen :D Itselleni tuo vain oli helpoin ilmaisu asian esilletuomiseksi.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 24.10.2013 klo 10:46:56
Tämä tarinan aloitus syntyi kun kävimme kaveriporukalla keskustelua Johnny Deppin uudesta kampauksesta. Keskustelu äityi siihen, miten syrjäytyneisyys, huumeet, kuolema, vankila, rikollisuus, okkultismi, suklaa, hiustenleikkuu ja alkoholi esiintyvät miehen leffoissa turhan usein. Keskustelussa tuli esiin myös Tim Burton. Vannoin, että pystyisin kirjoittamaan kaikista näistä aiheista paremman elokuvan kuin Burton/Depp tiimillä viime vuosina. Tarkoitus oli kirjoittaa yhden kappaleen pituinen "synopsis", jossa parodioitiin myös viikon muita uutisaiheita. Mutta sainkin aikaiseksi ihan sarjakuvanakin kelvollisen tarinan alun. Mutta miten jatkaa tarinaa? Mitä sen lukuisista teemoista yms. pitäisi valoittaa enemmän? Tässä itse tarina:

Käsikirjoitus Facebookin avulla keksittyyn Sci-Fi tarinaan

Eletään tarkemmin määrittelemättömän tulevaisuuden maailmassa, jonka johto on prostituutio bisneksen ansiosta kaikkien aikojen rikkain hallinto. Maailman jossa on aina ja kaikkialla talvi eikä taloissa ja rakennuksissa ole ikkunoita, ainoan sivitynyttä yhteiskuntaa muistuttavan kaupungin katujen yläpuolella on valtion rakentama dollarinkuva signaali, parlamenttitalon katolla on valtava ritsa jolla on pelastuttu alieneiden invaasiolta, ja lyhtypylväissä roikkuu oravien luurankoja, jotka muistuttavat maailman johdon vallasta. Maailman johtajat ovat kaiken aikaa humalassa ja vailla järkevää työtä, ja syntyvät timanttitutti suussa ja jalassaan pierun hajun poistavat kalsarit, ja jokainen joka ei ole näin syntynyt, on arvoton. Pitääkseen maailman väestön miniminä he vaihtavat lapsia Iphoneihin jotta voivat sitten laittaa nämä uuniin.

Maailmassa populaarikulttuuri, porno ja kadulla virtsaaminen on kielletty kuoleman rangaistuksen uhalla, ja prostituutio on vakavaa globaalia kaupallista ja muovista bisnestä, ja naisella ei ole ruumiillista arvoa, ja naiset on kaikki pakotettu kissapukuihin. Jokaisen miehen tulee kantaa mukanaan karttaa, joka näyttää parhaimmat paikat löytää nainen.  Sanan- ja ilmaisunvapaus on ehdottoman kielletty, ja vankilatuomio tulee, jos sanoo mitä tahansa negatiivista. Ainoa työvaihtoehto on juosta juoksupyörässä ja ruokaa saadaan ja syödään vessanpöntöstä. Fyysisiin sairauksiin käytetyt lääkkeet ovat kielletty lailla, sillä lääketiede kehitti viimeisimpänä lääkkeenä lääkkeen, joka tekee ihmisestä elävän kuolleen, eli zombien, joka syö ihmislihaa.

Supersankarit ovat tämän vuoksi arkipäivää, ja kapinoivat kadulla vallanpitäjiä vastaan. Heitä johtaa homoseksuaali lepakoksi pukeutunut entinen näyttelijä, elokuvaohjaaja ja -käsikirjoittaja Davis W. Dillinger, joka kulkee pinkillä cadillacillä pitkin katuja, käsissään tietokone, jolla lähettää itsestään kertovia rivoja elokuvia maailman pääkaupungin keskustassa sijaitsevaan valtavaan näyttöön. He suunnittelevat vallankumousta suklaa/makeistehtaalla, jossa tekevät huumausaineita, joita lähettävät kissojen ja lintujen avulla vankiloihin vapaustaistelussa vangituille.

Tarinamme päähenkilö on parturin urasta haaveileva suklaaseen pakkomielteytynyt laivan ruuman perunakellarissa koko lapsuutensa asunut yksinäinen mies nimeltä Edward S. Grape, joka itkee joka kerta kun hänelle luettelee aakkoset. Hän metsästää entisaikojen merirosvojen aarteita miekkanaan valomiekka ja apunaan superpiilolinssit.

Hänen ainoan ystävänsä, lemmikkipapukaijan, kuoltua, hän yrittää ruumasta löytämänsä okkultistisen kirjan avulla herättää lemmikkinsä henkiin. Tehdessään rituaalin, hänelle avautuu salainen ikkuna joka paljastaa painajaiset, pelot, inhot ja helvetin. Siellä itse paholainen näyttäytyy hänelle Grimmin satuhahmojen muodossa. Paholainen sanoo, että ei voi palauttaa lemmikkipapukaijaa normaalissa muodossa.

Edward kuitenkin haluaa lemmikkipapukaijansa eloon, ja lupaa paholaiselle aivonsa vastineeksi kuoltuaan. Paholainen palauttaa papukaijan espanjalais-italialaisena australialaisena aborginaalina, joka kertoo nimekseen Don Juan Sancho Quixote. Hyvin ritarillinen aborginaali aiheuttaa laivalla kaaosta kääntäessään ruoria kohti maita, joista löytää parhaiten nuoria prostituutio neitoja pulassa, lopulta onnistuen upottamaan laivan.

Edwardin kirotessa ystävänsä, Don Juan lopulta lupaa, että hän auttaa tätä pääsemään parturiksi. Edward on mielissään, mutta ihmettelee, että miten he pääsevät laivan kappaleilta kaupunkiin. Aborginaali paljastaa voivansa matkustaa ajassa ja paikassa sauvansa avulla. He päättävät kinastelun jälkeen matkata suurkaupunkiin, jossa he tulevat oppimaan, kasvamaan ja rakastamaan.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Juuso Laasonen 04.01.2014 klo 01:28:05
Sopivasti nostettiin tätä ketjua, juuri ajattelin etsiä jotain tällaista.

Mielessäni on pyörinyt vähän aikaa tehdä jonkinlainen lyhyehkö mustavalkoinen  sivuprojekti pidemmän sarjani ohessa. Tarina olisi aihepiiriltään historiaa ja fantasiaa sekoittava juttu nuoresta maagin/velhonkisällistä Ranskan ja Saksalais-roomalaisen keisarikunnan välisissä sodissa 1500-luvun Italiassa. Tarina olisi kaavaltaan melko yksinkertainen kasvutarina jossa kyseinen päähenkilö liikkuisi palkkasotilasjoukon ja oman mestarinsa mukana kohti piiritystaistelua jossa hänen taitojaan tarvitaan. Kyseiset taidot liittyisivät golemien(maagisia olioita kuten tässä testikuvassa:http://penuser.deviantart.com/art/Unleash-the-golems-Sketch-424409553) hallintaan. Ehkä jotain paikallisia sivuhenkilöitä ja sotilaita olisi menossa mukana, ehkä muita maageja/velhoja. Tapahtumien yksityiskohdat eivät ole selvillä alkua lukuun ottamatta, tosin niitähän nyt voi miettiä jos pohja on kunnossa.

Mutta mitä mieltä on kvaakin yleisö tällaisesta historia/fantasiasekoituksesta tarinapohjana?
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Tina DeMona 04.01.2014 klo 01:35:46
Minustahan tuo kuulostaa oikein mainiolta. Just tuollaista kamaa ainakin itse kaipaisin enemmänkin hyvin toteutettuna ihmisten ilmoille... etenkin Suomalaisten toimesta. Goolemit on muuten cooleja mytologisia hommia. Kannattaa oikeasti tutkia niitä kaikkia taruja että miten niitä pitää väsätä ja hallita yms. Tulee varmasti hyvää väriä stooriin.
: Vs: Kerro sarjakuvaideasi!
: Doctor Phantomizer 06.01.2014 klo 04:39:51
Mielessäni on pyörinyt vähän aikaa tehdä jonkinlainen lyhyehkö mustavalkoinen  sivuprojekti pidemmän sarjani ohessa.

Vaikka tuohon suhtautuisi vain pienenä tarinana, jokainen pienikin tarina on suuri ja se tarinan maailma vie mukanaan. Anna mielesi vapaasti lentää tarinan maailmaan lisättävien elementtien suhteen, ja hylkää sopimattomia vasta lopuksi, ja oman mielesi mukaan.

Muista myös varautua väreihin, mikäli maailma lähtee kasvamaan. Ja muista:
Paras lähtökohta on aina se fantasiassa, että mikä sinusta fantasiasta puuttuu ja mikä siinä on huonoa ja miten sen voit laittaa omaan työhösi.

Tarina olisi aihepiiriltään historiaa ja fantasiaa sekoittava juttu nuoresta maagin/velhonkisällistä Ranskan ja Saksalais-roomalaisen keisarikunnan välisissä sodissa 1500-luvun Italiassa.

Jos sijoitat tarinan menneeseen, muista, että joudut aikalailla tutkimaan kyseistä aikakautta, ja mahdolliset virheet voivat tuottaa päänvaivaa itsellesi myöhemmin. Omaan maailmaansa sijoittaminen on fantasiassa sallittua, mutta ei toki pakollista.
Eikä se, että onko se maailma oikea, tee itse tarinasta vähemmän oikeaa.

Yleensä fantasiassa on kiehtovampi meno silloin, kun lukija ei tiedä tarkalleen, missä ajassa ollaan. Minulle ei tule mieleen 1500-luvun italiasta mitään erityistä mieleen tuolta pohjalta. Mutta ehkä sinulle tulee? Ota selvää, kuinka hyvin tunnet käsittelemäsi ajan.

Tarina olisi kaavaltaan melko yksinkertainen kasvutarina jossa kyseinen päähenkilö liikkuisi palkkasotilasjoukon ja oman mestarinsa mukana kohti piiritystaistelua jossa hänen taitojaan tarvitaan. Kyseiset taidot liittyisivät golemien(maagisia olioita kuten tässä testikuvassa:http://penuser.deviantart.com/art/Unleash-the-golems-Sketch-424409553) hallintaan.

Oletan, että puhumme juutalaisten Golem:ista?
Niitä ei ole paljon käytetty fantasiassa. Eli hyvä valinta.
Golemien luomisesta on monta versiota.
Niihin kannattaa perehtyä. Voi saada ideoita.

Sitten on tuo hallinta teema:
Ja se sopii hyvin tuohon kasvutarinaan.
Onko maagi myös vastuussa golemistaan?
Pitäisikö hänen päästää tuo vapauteen?
Onko tämmöinen hallinta oikeutettua?
Onko maagi itse käskynalaisena kuten goleminsa?
Jne.

Pohdi näitä mahdollisia teemoja päässäsi, ja katso, mitkä sopivat tuohon maailmaan.

Ehkä jotain paikallisia sivuhenkilöitä ja sotilaita olisi menossa mukana, ehkä muita maageja/velhoja. Tapahtumien yksityiskohdat eivät ole selvillä alkua lukuun ottamatta, tosin niitähän nyt voi miettiä jos pohja on kunnossa.

Fantasiassa on minusta erityisen tärkeää, että jokaisella siinä olevalla hahmolla on jokin rooli. Kun hahmolla on nimi, sillä on jo identiteetti. Älä heitä sitä hukkaan. Myöhemmin kadut.