Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvamarkkinat => Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus => : Varpu 11.03.2009 klo 11:14:14
-
Nettisivuillamme on alkanut kaikille sarjakuvapiirtäjille avoin kilpailu. Kilpailun voittaja pääsee kuvittamaan Kassandra Blockin vuonna 2010 julkaistavan sarjakuvaromaanin ja toimintaromaaniparodian.
Jos olet sarjakuvapiirtäjä ja haluat osallistua, ota yhteyttä meihin
info(at)mybook-kustannus.com
Saat sähköpostissa tarkemmat ohjeet.
Kaikkien kilpailuun osallistujien piirrokset julkaistaan osallistumisjärjestyksessä kustantamon nettisivuilla www.mybook-kustannus.com, ja piirtäjät sekä heidän työnsä esitellään.
Kilpailutöiden tulee olla kustantamossa 31.10.2009 mennessä jonka jälkeen lukijat voivat äänestää suosikkiaan jouluaattoon 24.12.2009 saakka.
http://www.mybook-kustannus.com/kilpailu.html
-
Kilpailun voittaja pääsee kuvittamaan Kassandra Blockin vuonna 2010 julkaistavan sarjakuvaromaanin ja toimintaromaaniparodian.
Mitä tämä tarkoittaa rahassa/työn laajuudessa?
-
Kilpailun voittaja pääsee kuvittamaan Kassandra Blockin vuonna 2010 julkaistavan sarjakuvaromaanin ja toimintaromaaniparodian.
Paljonko maksatte tästä hommasta ?
-
Oikeudet kilpailutyöhön pysyvät tässä vaiheessa täydellisesti piirtäjällä. Kustannusyhtiö ei saa ilman lupaa käyttää työtä missään muussa yhteydessä kuin nettisivuillaan.
Kilpailutöistä järjestetään äänestys loppuvuodesta 2009. Kustantaja pidättää itselleen oikeuden valita toisen kuvittajan kuin yleisöäänestyksen voittajan, mutta yleisön mielipide otetaan toki tarkasti huomioon.
Kun kustantamo on tehnyt päätöksen kirjan kuvittajasta, tehdään hänen kanssaan normaaliin tapaan kustannussopimus.
Selkokielellä: normaali kustannussopimus tarkoittaa 15-18% tekijänoikeuspalkkiota kirjan hinnasta, joka tässä tapauksessa jaetaan 50/50 kirjoittajan ja piirtäjän kesken, kyseessä on siis sarjakuvaromaani, ei sarjakuvajulkaisu.
-
Tuohan kuulostaa hyvin asialliselta, hienoa. Tällainen kannattaa mainita kilpailun esittelytekstissä, lisää mielenkiintoa ja osallistumista. Ehdoiltaan huomattavasti kyseenalaisempiakin kilpailuja nimittäin on nähty.
-
Enpä tullut edes ajatelleeksi, että muunlaisia toimintatapoja olisi olemassa! Kaikkea sitä kuuleekin ???
Siinä vaiheessa kun kilpailun voittajan kanssa tehdään sopimus, on tietenkin mahdollista sopia myös kertakorvauksesta, mikäli piirtäjä niin haluaa.
-
Kirja ilmestyy kesäkuussa 2010, joten aikaa piirrostyöhän tulee olemaan vuodenvaihteesta maaliskuun puoleenväliin. Lopullisessa kirjassa tulee olemaan noin puolet sarjakuvaa ja puolet tekstiä.
Vuodenvaihteesta maaliskuun puoleenväliin on n. 74 päivää. Miinus Jumalalle pyhitettävät. Montakohan sataa sivua tässä romaanissa tulisi kaiken kaikkiaan olemaan?
-
Vanhana kustannusalan konkarina ilmoitan deadlinen aina reippaasti (noin 1 kk) todellista aiemmaksi (ei kerrota kenellekään!). Kuvitettavia sivuja tulisi olemaan korkeintaan 46.
Toisin sanoen yksi kuvitettu sivu kirjan lukua kohti.
-
Kyseessä ei siis olekaan sarjakuvaromaani vaan romaanin ja sarjakuvan hybridi.
Timo
-
Täsmällisesti ottaen juuri niin. Sellaisia sarjakuvaromaaneja olen nähnyt Frankfurtin kirjamessuilla, mutta en vielä Suomessa. Tarina etenee siis tekstinä ja sarjakuvana limittäin.
-
Kuvitettavia sivuja tulisi olemaan korkeintaan 46.
Minut voi laskea huojentuneeksi.
Sellaisia sarjakuvaromaaneja olen nähnyt Frankfurtin kirjamessuilla, mutta en vielä Suomessa. Tarina etenee siis tekstinä ja sarjakuvana limittäin.
Itse asiassa luin yhden sellaisen Viisikko-kirjan pienenä, perheen painostuksesta, jotta minut saataisiin lukemaan pelkkien sarjakuvien lisäksi oikeita kirjoja.
EDIT: Asiaa Googlatessani päädyin tietenkin vain takaisin Kvaakiin (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,7121.msg127346.html#msg127346).
-
Itse asiassa luin yhden sellaisen Viisikko-kirjan pienenä, perheen painostuksesta, jotta minut saataisiin lukemaan pelkkien sarjakuvien lisäksi oikeita kirjoja.
Minullakin on tuollainen! Kävin kerran eräässä niin puristisessa kirjallisuus-antikvariaatissa, että tuo teos oli ainoa puolittainen myönnytys sarjakuvan suuntaan, mitä sieltä mistään löytyi.
Piirtoaika on tosiaan tuolla aikataululla tiukka (ainakin provikkapalkalla, kun pitää sovittaa muiden töiden oheen), mutta muuten kuulostaa sangen kiinnostavalta.
Ja termistön suhteen: "sarjakuvaromaani" on tosiaan sarjakuvaväen keskuudessa aikalailla vakiintunut tarkoittamaan romaanimittaista sarjakuvaa, siis kokonaan piirrettyä teosta. Tällaiselle yhdistelmälajille olisi siis ehkä syytä etsiä joku uusi termi...
-
Heti kun keksitte paremman nimen, kertokaa minulle!
-
Kiinnostava kilpailu, mutta miksi varsinaisen työn aikataulu on paljon tiukempi kuin edeltävän kilpailun.
Noin nopeaan 40 sivun piirtämiseen ei mun aikataulut taivu.
-
Ilmeisesti aikataulua täytyy sitten korjata. Toisen ihmisen (ja toisen ammattitaidon) työhön menevää aikaa on kovin vaikea arvioida.
Ja kokemuksesta tiedän, että jos etukäteen ilmoittaa taiteilijalle TODELLISEN deadlinen, aikataulut eivät tule pitämään alkuunkaan. Siksi olen tottunut ilmoittamaan aina VÄHINTÄÄN kuukautta aiemman deadlinen ;D
Kilpailua käydään koko tämä vuosi lähinnä markkinointiteknisistä syistä.
-
Nää, ei tuo ole aikataulu eikä mikään. Isoja kuvitusurakoita on tullut tehtyä paljon tiukemmillakin aikatauluilla. Paitsi tietysti jos käy päivätöissä, voi olla vaikeaa. Aikatauluja on erilaisia ja niin on piirtäjiäkin. Tuossahan on vielä valmis käsikirjoitus ymmärtääkseni.
-
Joo, aikataulu on just ja just ok, tosin tällöin piirtäjällä ei parane olla kauheasti muita hommia.
Ymmärrän kyllä, että kaikki eivät pysy aikataulussa. Eikö deadlinen "luovaa" asettamista parempi olisi antaa tekijälle mahd. paljon aikaa, mutta tsekata edistymistä vaikka parin päivän-viikon välein?
-
..mutta tsekata edistymistä vaikka parin päivän-viikon välein?
No ei ainakaan parin päivän välein. Mikään ei ole hermostuttavampaa kuin se, että joku on koko ajan tivaamassa missä mennään... Mutta olen kyllä Pertin kanssa samaa mieltä siitä, että on parempi antaa tekijälle riittävästi aikaa. Stressi ei ole mikään parhain kannustin hyvään jälkeen. Tekijällä pitää kuitenkin olla aikaa kokeilla ja epäonnistuakin. Jatkuva onnistumisen pakko on hyvin rasittavaa. Silloin turvautuu vain varmoihin ja turvallisiin ratkaisuihin. Voi olla fiksuinta sopia joitain välietappeja.
-
Käsikirjoitus on valmis.
Ja tietenkin piirtäjän kanssa tullaan sopimaan välietappeja. Ja aikataulusta pyritään tekemään niin piirtäjäystävällinen kuin mahdollista.
Periaate, että aikaa annetaan mahdollisimman rutkasti ja parin viikon välein tsekataan edistymistä, on periaatteena kaunis, mutta käytännössä vaihtoehto, johon en halua ryhtyä, ihan omaan ajankäyttööni liittyvistä seikoista johtuen.
Ja noin kustantajan näkökulmasta (numeroita ymmärtäen), ei kai ole piirtäjällekään taloudellisesti kannattavaa tuhrata kuukausia aikaa työhön, jonka palkkio on riippuvainen myynnistä (on iso ero myydäänkö kirjaa 2000 vai 5000 kpl; ja sitä ei etukäteen voi ennustaa), siis siinä mielessä spekulatiivinen???
-
ei kai ole piirtäjällekään taloudellisesti kannattavaa tuhrata kuukausia aikaa työhön, jonka palkkio on riippuvainen myynnistä (on iso ero myydäänkö kirjaa 2000 vai 5000 kpl; ja sitä ei etukäteen voi ennustaa), siis siinä mielessä spekulatiivinen???
Kuten sanottu, antamanne aikataulu on ihan ok, ei siinä mitään. Mutta tuolla logiikalla kaikki työt, joiden palkkaus riippuu myynnistä, kannattaisi piirtää niin nopeasti kuin mahdollista. Piirtäjän pitää miettiä myös mainettaan, lukijan kokemusta, mahdollista ammattiylpeyttä.
-
Kilpailu on toki ihan käypä keino etsiä teokselle piirtäjä, mutta voisihan tällaiseen konseptiin saada "oikean" tekijän suuremmalla todennäköisyydellä kysymällä suoraan.
Tekijän kannalta tämän kilpailun huono puoli on, että piirtäjä ei tee tekemällään näytesivulla myöhemmin yhtään mitään.
-
Nää, ei tuo ole aikataulu eikä mikään. Isoja kuvitusurakoita on tullut tehtyä paljon tiukemmillakin aikatauluilla. Paitsi tietysti jos käy päivätöissä, voi olla vaikeaa. Aikatauluja on erilaisia ja niin on piirtäjiäkin. Tuossahan on vielä valmis käsikirjoitus ymmärtääkseni.
Ei kai kukaan ole valmis tekemään pelkästään noin epävarmaa työrupeamaa. Pakko siinä on rinnalla pyörittää muita hommia, päivä- tai friikkuhommia, ihan mitä vaan.
Minun kohdallani kohtuullinen aikataulu on: kaksi sivua noin kolmessa päivässä. Plus muut hommat päälle, joilla maksetaa yhtiövstikkeet ja leivät.
-
Heti kun keksitte paremman nimen, kertokaa minulle!
Aluksi kun kuulin tästä, ajattelin etten millään ehdi piirtämään kokonaista sarjakuvaromaania, mutta kyse olikin osittain sarjakuvitetusta romaanista. Ei tuokaan nimitys kovin käyttäjäystävällinen ole, mutta jos tapa yleistyy, niin eiköhän sillekin sopiva nimi löydy.
Hienoa, Varpu, että olet lähtenyt tällaiseen. :)
-
Täsmällisesti ottaen juuri niin. Sellaisia sarjakuvaromaaneja olen nähnyt Frankfurtin kirjamessuilla, mutta en vielä Suomessa. Tarina etenee siis tekstinä ja sarjakuvana limittäin.
Joo, mainitaan nyt tässä, kun lopultakin muistan, että jo mainittujen Viisikko-kirjojen lisäksi on suomeksi ilmestynyt ainakin Bo Holmbergin kirja Soitellaan, faija (Otava 2006). Teos voitti 2005 August-palkinnon vuoden parhaana lasten- ja nuortenkirjana. Takakansikin kertoo, että "Romaaanitekstiä ja sarjakuvaa luovasti yhdistävä kertomus kaipuusta ja ihmisten yrityksestä tulla toisiaan lähelle". Kovin vähän kirjassa on kuitenkaan sarjakuvallisuutta. Yksittäisiä irtokuvia pääosin, kuvituksenomaisesti.
Sitten DeMatteisin ja Mike Ploogin Abadazad yhdistää kanssa romaanitekstiä ja sarjakuvaa. Siinä on siis välillä kokonaisia tekstisivuja, välillä kuvituksia ja välillä taas sarjakuvasivuja. Sitten on taas Brian Selznickin Hugo Cabret (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,10520.0.html). Se olikin aika mainio.
Timo