Mikko Jeskasen Private Eye paras kotimainen.
En ole lukenut.
Olethan lukenut myös tämän? (http://sarjakuvakeskus.fi/gallery/thumbnails.php?album=12)
En ole lukenut.
Aika pieneksi menee, ainakin omalla näytölläni.
Kotimaisista Meti on mainittu moneen otteeseen mutta eikös se julkaistu jo 2007?
Teoksen nimi: Meti / kertonut Meeri Rapi ; kirjoittanut ja piirtänyt Aapo Rapi
Julkaisija: Helsinki : Arktinen Banaani , 2008 (Porvoo : WS Bookwell
Ulkoasu: 64 s. : kuv. ; 18 x 24 cm
Saako printtiversiona mistään?
Paras kotimainen: Meti ja Kajaani
Paras kotimainen albumi: Kajaani & Meti (en osaa päättää kumpi)
Ei tietääkseni. 24-sivuiselle tarinalle voi olla vaikeaa löytää julkaisupaikkaa.Sano Jeskaselle, että ottaa yhteyttä Curtvileen. En voi tietenkään luvata hänen puolestaan mitään, mutta ei olisi maailman suurin ihme, jos tuo kelpaisi Muëslille.
Limbojakin oli, mutta ei nyt olla negatiivisia, sanotaan kuitenkin sen verran että suomalainen taidesarjakuva ei edelleenkään sytytä, lapsetkin piirtävät paremmin kuin nämä "taitelijat" >:D
Tämä vitsi alkaa jo vähän väsyttää.Ihan samalla lailla väsyttää tiettyjen piirien tapa kutsua kaikkea hyvää esim. "laskelmoivaksi" tai "yleisöä kosiskelevaksi".
sanotaan kuitenkin sen verran että suomalainen taidesarjakuva ei edelleenkään sytytä, lapsetkin piirtävät paremmin kuin nämä "taitelijat" >:D
Olethan lukenut myös tämän? (http://sarjakuvakeskus.fi/gallery/thumbnails.php?album=12)
Sano Jeskaselle, että ottaa yhteyttä Curtvileen. En voi tietenkään luvata hänen puolestaan mitään, mutta ei olisi maailman suurin ihme, jos tuo kelpaisi Muëslille.
Olethan lukenut myös tämän? (http://sarjakuvakeskus.fi/gallery/thumbnails.php?album=12)Olipa muuten ihan pirun hieno! Ja vielä hyvin nopsasti tehtykin.
Miun makuun parhaita tänä vuonna olivat ainaskin:
Aapo Rapi: Meti
Matti Hagelberg: Kova Länsi
Jyrki Nissinen: Yli 10000:n koiran koiranäyttely
Ulkomaiset:Kyllähän tämmönen nillitys on paskapuhetta. Toisena on Ken Parker, eikä väli Yön Ritariin ole edes mahoton.
Batman: Yön Ritari
(mahottoman pitkä väli)
Viaton matkustaja
... ja sitten kai joku mangajuttu, tai sitten ei, niin kaukana että vaikea erottaa.
Taitaapa taas kertoa jotain sanojastaan kun listalla on supersankareita, länkkäriä ja eurooppalaista taidesarjakuvaa.
Tyyppi ei osaa päättää tykkääkö kaupallisesta roskasta vai taiteellisesta paskasta vaan yrittää mielistellä molempia ryhmiä? Koska kuten monessa Kvaakin ketjussa olemme saaneet oppia on täysi mahdottomuus tykätä monenlaisesta sarjakuvasta. ;)Eikä pelkästään sarjakuvaketjuissa ja sarjakuvista, vaan monistakin asioista. Hullu tyyppi.
Suomen kuvalehden lista:
http://www.suomenkuvalehti.fi/blogit/yleismies-jantunen/parhaat-sarjakuvat-20082.aspx
Paul Gravettin parhaat 2008 Suomi-listalle pääsi kaksi teosta: Kajaani ja Meti.
http://www.paulgravett.com/articles/pgtips_24/24_pgtips.htm (http://www.paulgravett.com/articles/pgtips_24/24_pgtips.htm)