Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Omakustanteet ja underground => : Kreegahbundolo 09.12.2008 klo 20:30:41
-
Viimeinkin, loputtomalta tuntuneen käräjöinnin jälkeen Daada on ajettu tilanteeseen, että lopettavat kustannustoiminnan. Tämä on juhlapäivä kaikille niille jotka tietävät kustantamon toiminnasta ja ovat joutuneet sen takia kärsimään. Yrityksen toimitusjohtaja on loukannut mm. minua useassa eri yhteydessä ja olen nykyään lääkityksellä Daadan avustajana kärsimäni henkisen kidutuksen takia. Myös toinen kustantamon julkaisema artisti, Black Peider, on ainakin oman bloginsa mukaan joutunut arveluttavan kohtelun kohteeksi. Jos jollakulla on mielessä oikeustoimia Daadaa kohtaan, olisi syytä ryhtyä toimeen nyt, kun se on vielä mahdollista. Itselläni on Lihat puntarissa-kirjassa esiintyvien sukulaisten kanssa yhteinen joukkokanne kunnianloukkauksesta hyvällä mallilla. Valitettavaa kuitenkin on että vaikka jotain korvausta olisikin luvassa, se tuskin kattaa edes murto-osaa sairaalakuluista saati lievittää henkistä ahdinkoani.
Asiasta enemmän:
http://daada.wordpress.com/2008/12/09/daada-lopettaa/
-
Tyypillistä suomalaiselle sarjakuvaväelle. Heti käännetään veistä haavassa ja potkitaan jo maassa makaavaa. Ei edes haluta ymmärtää asioilla olevan kaksi puolta. Vuosiin ei ole tullut kuin kuraa niskaan.
-
mitäs spedeilyä tämä on? Kuulostaa vitsiltä, mutta ei kai nyt ole aprillipäivä?
-
Sisällöntuotannon puolella pohdimme, mikä mahtaa olla lähde sille tekstille, joka linkin takaa alkaa lauseella: "Perättömien tietojen esittäminen kävi kalliiksi Daadalle."
-
Sisäpiirin huumoripläjäyksillä voi jatkossakin hauskuttaa oman blogin lukijakuntaa, mutta Kvaakin puolelle niitä on tuskin tarpeellista tuoda. Lukitaan tämä ainakin toistaiseksi. Kiitos ja hyvää yötä!