Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvamarkkinat => Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus => : PJ 14.10.2008 klo 00:36:42

: Sarjakuva-Finlandia 2009
: PJ 14.10.2008 klo 00:36:42
SARJAKUVA-FINLANDIA 2009

Suomalainen sarjakuva jatkaa esiinmarssiaan. Lokakuun 2008 alkuun mennessä on julkaistu noin seitsemänkymmentä kotimaisin voimin toteutettua sarjakuva-albumia ja lisää on tulossa. Suomalaiset sarjakuvat löytyvät yhä useammin myydyimpien teosten kärkikymmeniköstä ja kansainväliset sarjakuvafestivaalit suitsuttavat suomalaisten sarjakuvantekijöiden taitoja.

Tampere Kuplii ry ja Tampereen kaupungin Luova Tampere –ohjelma jakoivat huhtikuussa 2008 ensimmäisen Sarjakuva-Finlandia-palkinnon. Palkinnon sai Milla Paloniemen Kiroileva Siili –sarjakuva-albumi ja saajan valitsi taiteilija Jorma Uotinen.

Ilmoittautuminen vuoden 2009 Sarjakuva-Finlandia-palkintoa varten on nyt käynnistynyt Sarjakuva-Finlandian www-sivuilla ( www.sarjakuvafinlandia.fi ). Palkintoon ovat oikeutetut kaikki vuonna 2008 julkaistut kotimaiset sarjakuva-albumit.

Sarjakuva-Finlandia-tunnustuspalkinto myönnetään kotimaiselle tekijälle yksin tai yhdessä toisen osapuolen kanssa tekemästä ansiokkaasta sarjakuva-albumista. Palkintosumma on yhteistyössä Tampereen kaupungin Luova Tampere –ohjelman kanssa asetettu 5 000 euron suuruiseksi.

Ehdokkaaksi voi esittää omakustannetta tai kustantajan kautta julkaistua suomen- tai ruotsinkielistä albumia. Myös muunkielisiä albumeita voidaan hyväksyä ehdokkaaksi, jos valintalautakunta niin päättää. Palkinto on albumikohtainen.

Tampere Kuplii ry asettaa vuosittain valintalautakunnan, joka valitsee enintään kymmenen ehdokasta palkinnonsaajaksi, ja nimeää lautakunnan ulkopuolisen henkilön, joka suorittaa lopullisen valinnan.

Vuoden 2008 valintalautakunnan jäsenet ovat:

Pekka Lehtosaari on vastannut käsikirjoituksista elokuviin Pahat Pojat, Vares, Dark Floors ja Röllin Sydän. Hän on myös toiminut dubbausohjaajana yli viidessäkymmenessä kokoillanpiirretyssä (mm. Totoro ja Aladdin).

Joonas Salo on tamperelainen lukiolainen  ja sarjakuvan peruskuluttaja. Hän on asunut vuosia ulkomailla (mm. Chile, Yhdysvallat ja Espanja), joten hänen kokemuksensa eri kulttuurialueen sarjakuvista on melkoinen.

Dosentti Katja Valaskivi on japanilaisen media- ja populaarikulttuurin  asiantuntija, joka työskentelee erikoistutkijana Tampereen  yliopistossa. Tämänhetkisiä tutkimusintressejä ovat mm. japanilaisen  populaarikulttuurin markkinat ja harrastajat Suomessa, transnationaali  japanilainen populaarikulttuuri, talouden ja kulttuurin suhde,  osallistuvat yleisöt, sukupuoli ja mediakäytön muutokset. Hän on  kasvanut länsimaisen sarjakuvan parissa.

Outi Vanamo on sarjakuva-alan moniosaaja joka on mm. myynyt, toimittanut, piirtänyt, tekstannut ja sisäänostanut sarjakuvia. Työuraan ovat kuuluneet mm. sarjakuvakauppa Kukunor,  sarjakuvakustantamo Arktinen Banaani sekä nykyinen työpaikka assistenttina kansainvälisessä sarjakuvafestivaali Fumettossa (Luzern, Sveitsi).

Aikataulu:

- 7.1.2009 lähtien valintalautakunta alkaa arvioida vuoden 2008 teoksia ja Tampere Kuplii ry:n hallitus nimittää tämän jälkeen lopullisen valitsijan.
- 27.3.2009 Sarjakuva Finlandia –tunnustuspalkinto ojennetaan Tampere Kuplii
sarjakuvafestivaalin aloittavassa Tampere Kuplii Goes Academic –tieteellisessä sarjakuvaseminaarissa.

Tarkemmat tiedot osoitteesta: www.sarjakuvafinlandia.fi
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: kaltsu 14.10.2008 klo 09:43:54
Näin sitä sarjakuvaa ilmeisesti popularisoidaan. Seuraavana vuonna kaipaisin valintalautakuntaan myös alle kouluikäisen näkemystä, Pihtiputaan mummon iän tuomaa kokemusta ja satunnaisen rakennustyömiehen kansanomaista makua.

Taputapu.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Doc Lomapäivä 14.10.2008 klo 11:52:22
Tänään oli Hesarissa juttua Booker-kirjallisuuspalkinnosta. Bookerin päättää viiden asiantuntijan raati, joista jokainen lukee n. 100 ehdokaskirjaa. Raadissa ei ole diktaattoria, poliitikkoja eikä julkkiksia, vaan intohimoisia kirjallisuuden ystäviä.

Booker-palkinto onkin näin pidetty laadukkaana. Jos haluaa lukea hyvän kirjan, ottaa nobelistin Booker-palkitun teoksen. Varmaa nakkia.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Curtvile 14.10.2008 klo 18:36:32
Ja kehän sinervässä nurkkauksessa...
Joo, ehkä on ennenaikaista aloittaa tappelu jo nyt kun kaikkia albumeita/ sarjakuvia ei ole vielä edes julkaistu.

luotan silti vakaasti että se alkaa kuten myös kaiken maailman koplausepäilyt ja salaliittoteoriat
Itse toitotan sarjakuvan popularisoinnin puolesta. Se ei voi johtaa kuin suurempaan marginaaliinkin.

Hienoa että tunteitakin herättänyt palkinto jatkuu, vaikka tämäkään vuosi ei vielä määritä linjaa täysin. Siitä voidaan alkaa puhua vasta kierroksella neljä tai viisi.
Hyvä että sarjakuva-ala saa näkyvyyttä.

Itselleni ei särähdä raati diktaattoria enempää eikä julkkis/tavis ole olennaista. Ainoat kulmakarvoja epäilevästi kohottavat kohdat ovat säännöissä, eritoten 1 ja  4:

1. Sarjakuva-Finlandia-palkinto voidaan myöntää tunnustuksena Suomen kansalaisen yksin tai yhdessä muiden henkilöiden (1-2 henkilöä), joiden ei tarvitse olla Suomen kansalaisia, kanssa tekemästä ansiokkaasta, painetusta sarjakuva-albumista. Sarjakuva-antologiat tai vastaavat eivät tule kysymykseen.

....

4. Sarjakuvan tekijän tai kustantajan, joka haluaa asettaa julkaisemansa sarjakuva-albumin ehdolle Sarjakuva-Finlandia-palkinnon saajaksi, on toimitettava teos kullekin lautakunnan jäsenelle Tampere Kuplii ry:n ilmoittamaan määräpäivään mennessä. Lähettäjän on lisäksi toimitettava yksi kappale albumia Tampere Kuplii ry:n hallituksen puheenjohtajalle sekä maksettava yhdistyksen tilille kannatusmaksu, jonka suuruuden yhdistyksen hallitus päättää vuosittain
jälkimmäisestä on jo taitettu peistä siinä määrin että astaloa voinee käyttää ylikokoisena korkkiruuvina mutta kohta yksi lähtee kai auteur-ajatuksesta ja siitä ettei ulkomailla asu identiteetiltään suomalaisia muun maan kansalaisuuden omaavia tahoja jotka kuitenkin tekevät sarjakuvaa suomen markkinoille/ suomeksi.
eipä tietenkään.

Toivottavasti myrskynnyt vesilasi on edes osin tyyntynyt ja moni ottaa osaa tänäkin vuonna.
Kotimaisella sarjakuvalla on laaja ja monipuolinen valikoima jonka soisi näkyvän.
 Ihan kokonaisuudessaan.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: terhie 15.10.2008 klo 18:12:50
>>>Joo, ehkä on ennenaikaista aloittaa tappelu jo nyt kun kaikkia albumeita/ >>>sarjakuvia ei ole vielä edes julkaistu.

Nyt on paras hetki tuoda esiin kilpailun luonteeseen liittyviä juttuja. Ei henkilöidy keneenkään kilpailijaan tai teokseen.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: PJ 01.12.2008 klo 12:12:34
30.11.2008 mukaan on jo ilmoittautunut 22 teosta lähes 80:stä tänä vuonna
julkaistusta sqarjakuva-albumista. Mukana ovat mm. Satu Lusan Rauha ja Sota,
Ville Rannan Kajaani, Tarmo Koiviston Mämmilä: Kiinalainen juttu ja Janco
Karlssonin Dodo.

Vuonna 2008 julkaistujen sarjakuva-albumien ilmoittaminen tunnustuspalkintoa
varten on vielä mahdollista  31.12.2008 saakka Sarjakuva-Finlandian nettisivujen kautta:

 http://www.sarjakuvafinlandia.fi/ilmoita.html

Uutta ilmoittautumisessa on, että ilmoittaja voi halutessaan lisätä näytteeksi sivun teoksesta. Lisäksi sarjakuvafinlandia.fi -sivujen oikeassa reunassa tulee näkymään neljän ilmoitetun albumin kansikuvat. Kannet vaihtuvat satunnaisessa järjestyksessä  joka kerta, kun sivu ladataan uudestaan.

: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: AVOK 13.02.2009 klo 11:43:27
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kulttuuri/sarjakuva-lumosi-finlandia-tuomari-seela-sellan/130213 (http://www.aamulehti.fi/uutiset/kulttuuri/sarjakuva-lumosi-finlandia-tuomari-seela-sellan/130213)

Ehdokkaat: Kärkikymmenikkö
Sarasvatin hiekkaa: Risto Isomäki, Petri Tolppanen, Jussi Kaakinen (Tammi)
Fingerpori: Pertti Jarla (Arktinen Banaani)
Kafkan tutti: Karri Laitinen (Kreegah Bundolo)
Elegia: Mika Lietzén (Asema)
Rauha ja sota: Satu Lusa (omakustanne)
Absinth - Karma Surfers: Rami Ojares, Yrjänä Salmela (Present Day Fantasy Comics)
Kajaani: Ville Ranta (Asema)
Meti: Meeri Rapi, Aapo Rapi (Arktinen Banaani)
Jää: Tiitu Takalo (Suuri Kurpitsa)
Rusina: Katja Tukiainen (Like)

Ja http://www.sarjakuvafinlandia.fi/ajankohtaista.html (http://www.sarjakuvafinlandia.fi/ajankohtaista.html)
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Lurker 13.02.2009 klo 11:47:43
Finlandia-tuomariksi näyttelijä Seela Sella!!

Elegian mahdollisuudet taisivat juuri parantua, arvailen.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Antti Vainio 13.02.2009 klo 12:27:13
Mutta Sarasvatin puolesta en pistäisi rahoja likoon. Oikein hyviä ehdokkaita, toivottavasti kirjastot ja kirjakaupat hoitavat nyt oman osansa.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: roju 13.02.2009 klo 12:28:13
Voi hyvänen jukra, miten hieno lista! Tuosta ei kyllä voi nostaa yhtä toisensa ohi tekemättä väkivaltaa. Mutu-tunutumalla siis. Olipa meillä hyvä sarjakuvavuosi.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: KalleH 13.02.2009 klo 13:45:45
Kieltämättä, hienolta näyttää. Tasapainoinen lista. Ja myös tuomari valinta on erinomainen.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: roju 13.02.2009 klo 13:56:28
Seela Sella fanittaa suomalaista sarjakuvaa Aamulehdessä: http://www.aamulehti.fi/uutiset/kulttuuri/sarjakuva-lumosi-finlandia-tuomari-seela-sellan/130213 (http://www.aamulehti.fi/uutiset/kulttuuri/sarjakuva-lumosi-finlandia-tuomari-seela-sellan/130213)
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: kaltsu 13.02.2009 klo 14:45:44
Ohoh. Top-kympissähä on yllättävän hyvin kaikkea mitä pitiki eikä linjassa muutenkaan ole ihan samaa kaikille jotain-meininkiä niinku viime vuonna. Taitaa olla julkisen anteeksipyynnön paikka ku menin esiraadin tuomitsemaan ennen aikojani.

Anteeksi.

Toki lista olisi mun jäljiltäni tietyiltä osin erilainen mut liikutaan jo niin pienissä marginaaleissa ja subjektiivisissa mieltymyksissä että eipä tässä mitään. Onnea vaan kaikille loppukahinoihin päässeille.

: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Curtvile 13.02.2009 klo 15:10:58
Ohoh. Top-kympissähä on yllättävän hyvin kaikkea mitä pitiki eikä linjassa muutenkaan ole ihan samaa kaikille jotain-meininkiä niinku viime vuonna. Taitaa olla julkisen anteeksipyynnön paikka ku menin esiraadin tuomitsemaan ennen aikojani.

Anteeksi.

Älä suotta pyytele. Linja on tismalleen sama kuin viimeksi. Viime kädessä diktaattori on yhä sarjakuvan ulkopuolelta, voit jatkaa valitulla tiellä ihan hyvin.

Lista itsessään on vakuuttava ja monipuolinen otanta, kaikille jotain.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: tertsi 13.02.2009 klo 15:36:48
Kiroilevan siilin puuttumista ihmettelin. Eikös semmoinen kuitenkin viime vuonna ilmestynyt?
Vai onko voittajilla jokin epämääräisen mittainen karenssi?
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: keijoahlqvist 13.02.2009 klo 15:46:07
Jos tuosta listasta muutamaa ei palkita, se on väärin.  >:(
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: kaltsu 13.02.2009 klo 16:08:05
Älä suotta pyytele. Linja on tismalleen sama kuin viimeksi. Viime kädessä diktaattori on yhä sarjakuvan ulkopuolelta, voit jatkaa valitulla tiellä ihan hyvin.

No sä tiedät mitä mieltä mä diktaattorista oon mut ei kerrota muille. Ei jaksa vänistä tääl internetissä joka asiasta.


EDIT: Jatkuvasti siis.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Petteri Oja 14.02.2009 klo 00:15:41
Hyvä lista, hieno tuomarivalinta.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Emppu 14.02.2009 klo 03:23:13
Muistanko väärin, vai oliko tuo rahasumma viime vuonna isompi?
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: vesa saarinen 14.02.2009 klo 18:33:15
Hyvä lista, melkeinpä jokainen teos on palkitsemisen arvoinen. Ihan eri meininki kuin viime vuonna - bueno!  :-*
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Curtvile 14.02.2009 klo 20:38:25
Hyvä lista, melkeinpä jokainen teos on palkitsemisen arvoinen. Ihan eri meininki kuin viime vuonna - bueno!  :-*

ei. ei ollenkaan, mutta hyvää jatkoa vaan sinnekin päin.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Samone 14.02.2009 klo 21:05:32
Vaikuttaa hyvältä listalta. Täytynee käydä viikolla kirjakaupassa tutustumassa tarjontaan ja jututtaa samalla henkilökuntaa aiheen tiimoilta.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: PJ 16.02.2009 klo 07:48:06
Muistanko väärin, vai oliko tuo rahasumma viime vuonna isompi?

Sama summa.
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Lurker 27.03.2009 klo 09:47:55
No joko joku tietää???

Jännitys tiivistyy...
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: KalleH 27.03.2009 klo 10:02:38
Finalistien joukosta Sella nosti Risto Isomäen, Petri Tolppasen ja Jussi Kaakisen teoksen Sarasvatin hiekkaa vuoden 2009 Sarjakuva-Finlandia-palkinnon arvoiseksi.

http://yle.fi/uutiset/ (http://yle.fi/uutiset/)
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Otto Sinisalo 27.03.2009 klo 10:11:10
Finalistien joukosta Sella nosti Risto Isomäen, Petri Tolppasen ja Jussi Kaakisen teoksen Sarasvatin hiekkaa vuoden 2009 Sarjakuva-Finlandia-palkinnon arvoiseksi.

Onnea voittajille! Jututin koko tekijäkööriä viime Helsingin sarjisfestareilla ja erinomaisen asialleen omistautuneita sekä ammattimaisia herroja ovat. Kärkikymmenikkö oli eri tasokas, mutta jonkun piti olla voittaja.

Lisäksi! Olin oikeassa: veikkaisin Sarasvatin hiekkaa -albumin voittavan tänä vuonna ja samalla voitin Hesan sarjistapaamisten Sarjakuva-Finlandia-pitkäveikkauksen. Kaivakaa kuvetta, toverit: Tampereella joudutte maksumiehiksi!
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Lurker 27.03.2009 klo 10:12:11
Hyvä valinta. Yllättävä, kuten pitääkin, ja rehellinen.

Sarasvatin sanoma on ajan henkeen täydellisesti sopiva. Se ei katso taakse- vaan eteenpäin. Se on myös selvästi suomalaista sarjakuvaa joka on kansainvälistä tasoa.

ONNITTELUT!
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Tuuk42 27.03.2009 klo 11:09:02


Lisäksi! Olin oikeassa: veikkaisin Sarasvatin hiekkaa -albumin voittavan tänä vuonna ja samalla voitin Hesan sarjistapaamisten Sarjakuva-Finlandia-pitkäveikkauksen. Kaivakaa kuvetta, toverit: Tampereella joudutte maksumiehiksi!

Voi v.. Selvää tuomaripeliä! Et sä aina VOI tietää kaikkea! Mietinkin äsken kuka mahtoi veikata Sarasvatia, olisihan se pitänyt arvata.

Siitäkin huolimatta, paljon onnea voittajille!
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: Toni 29.03.2009 klo 12:10:33
Hienosti valittu kansainvälisen tason voittaja! Onhan jo alkuteoskin palkittu Tähtivaeltaja-palkinnolla... Niin sitä pitää! Jee!!!
: Vs: Sarjakuva-Finlandia 2009
: VesaK 29.03.2009 klo 21:42:29
Samoin sanon kuin viimeks, eli pulinat poies.

Hyvin valittu, asiallinen teos.