Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Lännensarjakuvat => Aiheen aloitti: sarja - 06.09.2008 klo 11:13:22
-
Buck Jones esiintyi sarjakuvien lisäksi myös Lännen-sarjan novelleissa. Minulla on muistikuva, että Buck Jonesista oltaisiin tehty myös elokuva, mutta en ole varma.
Tässä Sheriffi -lehdessä julkaistu Buck Jones, jota julkaistiin myös omassa nimikkolehdessään. Tekijänä luultavasti Cedontforu tai Ce Dontforu.????
(http://img244.imageshack.us/img244/2622/buckxs8.jpg) (http://imageshack.us)
[IMG]http://img244.imageshack.us (http://g.imageshack.us/g.php?h=244&i=buckxs8.jpg)
-
Minulla on muistikuva, että Buck Jonesista oltaisiin tehty myös elokuva...
C.E. Montford on Fleetwaylla vaikuttaneen piirtäjän nimi.
Buck Jones (Charles Gebhardt) näytteli yli 160 elokuvassa, mutta tunnetuin roolihahmonsa lienee marshal Buck Roberts.
Fleetwayn "kuvitetuissa kirjastoissa" Buck Jonesista tuli itse luotu nimikkosankari vähän niin kuin "Kit Carsonista" tuli Tex Willerin kumppani.
-
Fleetwayn Buck Jones, Kit Carson, Davy Crockett ja Kansas Kid ovat päässeet samojen kansien väliin. High Noon: "Wild West Picture Library" (http://www.amazon.co.uk/gp/product/1853756725/ref=sib_rdr_dp) on paksu ja komea kokoelma.
Amazonin kommenteissa joku tietää, että piirtäjinä ovat olleet mm. Alberto Breccia, Jesus Blasco (tuttu Teräsnyrkistä) ja Sergio Tarquinio (Lännetie).
Muuan blogi osaa listata Breccian länkkärit (http://albertobreccia-bibliografia.blogspot.com/2009/01/alberto-breccia-en-anglais-alberto.html).
http://lambiek.net/artists/b/breccia.htm
-
Jesus Blasco (tuttu Teräsnyrkistä) ja Sergio Tarquinio (Lännetie).
Mitä tuttuuteen tulee, Blasco on piirtänyt myös Tex Willeriä ja Tarquinio Ken Parkeria: viime vuonna suomennettu Veren puna ja keväällä tuleva Ryöstö Reginald Streetillä.
-
Kiitos tiedosta, Asko. Ja kas, Dan Dare -info sivuilta löytyy kuvanäytteiden kera tietoa Sergiosta. Ikämiehiä on tuo artisti, syntynyt vuonna -25! Italian Wikipedian mukaan (http://it.wikipedia.org/wiki/Sergio_Tarquinio) veteraani on yhä elossa.
http://www.dandare.info/artists/tarquinio.htm
Blasco onkin tutumpi tapaus.
http://www.dandare.info/artists/blasco.htm