Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Luonnokset, tekovaiheet ja suunnittelu => Topic started by: AapoK on 02.07.2008 klo 13:33:24
-
Idea on seuraavanlainen:
Joku pistää näytille lyhyen (1-3) ruutua pitkän tilanteen, jonka tulee olla jostain omatekemästä sarjakuvasta. Seuraavan on tehtävä tuo sama pätkä omalla tyylillään, säilyttäen vain saman perusidean kuin alkuperäisnäytteessä. Ja sitten kela lähtee taas pyörimään uudelleen.
Minäpä aloitan...
-
Suoraan piirtopöydällä ja microsoft paintillä! (Koittakaa arvata, kumpi on Aapon jutun pohjalta tehty, ja kumpi on seuraavalle!)
-
Puolustukseni sanon, ettei tyylini ole vielä selkeytynyt. Kokeilen erilaisia tyylejä. Tämä siis siltä varalta, että ensimmäinen kuva muistuttaisi liikaa Maziwappin tyyliä tai poikkeaisi jälkimmäisestä, omasta sarjiksestani. Johon en muuten löytänyt mitään kovin optimaalista. Ottakaa siitä minkä rivin haluatte.
Laitan sen tähän silti kokonaan koska haluan, lälläl. Tämä tulee siihen Turun sarjisantologiaan, vaikkakin väreissä ja puhekuplilla.
EDIT: Maziwappin-minun-versiostani näemmä jäi viimeisestä ruudusta osa päähenkilön vaatteista värittämättä. Pardonnez-moi.
-
Myöhästyin vähän, mutten viitsi enää aloittaa alustakaan
Ja perään vielä sama vielä toistamiseen
-
Tässäpä olisi pikaisesti tehtailtu tyylinäyte Lätän ruuduista. Minullakin tyyli ja tekniikka vaihtelee hieman tarinasta riippuen(lyijykynää, tussia, sivellintä, vesivärejä). Näyte hieman suttuinen, mutta menköön lennokkaan tyylin piikkiin.
Seuraavalle kolme ruutua. Ei ehkä paras mahdollinen, mutta oli valmiina skannattuna koneelle.
-
Ei itselläkään ehkä paras mahdollinen näyte mutta löytyipä ja muutenkin suht perus.
-
Sori ei ole skanneria just nyt enkä jaksanut odottaa että saisin näpättyä Sen Onnistuneen kuvan :P
-
Jatketaas tätä...
-
Ja näin!
-
Tässä Amy. En löytänyt mistään digikynää, niin en voinut värittää kuvaa. Pitää lähteä duuniin.
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=10078.0;attach=10012;image)
Tässä mun ruudut sarjiksestain.
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=10078.0;attach=10014;image)
EDIT:
Hups! Tulipas huolimattoman näköinen J. Vehnä "imitaatiostain" . No, eihän ne hyvät näytä miltään, jos ei oo huonoja joukos.
-
Ja näin jatkuu...
-
Tämmöttis jonon jatkoksi ...
-
Jatkoa tulee taas.
-
(http://i155.photobucket.com/albums/s317/matkamies/tyylinyte001.jpg?t=1243620721)
pysytään lännessä
(http://i155.photobucket.com/albums/s317/matkamies/lnkkriruutu.jpg?t=1243621312)
-
Matkamiehen lännenkuvaelma innoitti taas esittelemään tyyliäni. Unohdin puhekuplat , mutta lisäsin hieman väriä.
Ja oma ruutuni edustaa supersankariposeerausta MKK:n Raaka-lehdykästä.
-
Tässä minun versioni superjoukkiosta. Reunoista taisi tulla vähän suttuiset...
-
Tässä taas mun versio Valopäästä. On muuten hauska hahmo, tulee Dr. Doom mieleen. Laitahan Anton koko sarjis tänne Kvaakkiin! ;D
Toi ei ehkä ole ihan ominta tyyliäni mutta ei sitä aina tarvitsekaan piirtää samalla tyylillä. Seuraava rivi on kuitenkin ihan omaa tyyliä, hyvässä ja pahassa.
-
Mukavaa vaihteeksi piirtää pientä takaa-ajoa.
(http://i43.tinypic.com/2cql5br.jpg)
Jatkoa seuraa, huutavia ukkoja.
(http://i40.tinypic.com/2cxhyd2.jpg)
-
Ja jatkuu taas.
-
Noin, tämä on tällästä kevyttä ja lepposta tyyliäni.
-
No otetaan osaa tähänkin. Seuraavalle on muutaman vuoden takaa kun en ole juuri mitään piirtänyt pariin vuoteen.