Oiskohan tää pitänyt laittaa supersankareiden puolelle...
Saddleback Educational Publishing on erikoistunut julkaisemaan elämäkertoja sarjakuvina. Tässä Beatles.
Tekstasin puolittain sen Liken julkaiseman Beatles-sarjakuvan. Se on ihan kamala. Piirrokset ovat mainospiirros-tyylisiä (hyi olkoon), suomennos oli ihan perseestä, ja tekstauskaan ei ollut kovin taitavaa.
Yritin etsiä tuota Beatles-animaatiosarjaa käsitellyttä Mojo Magazinen numeroa, mutta en onnistunut löytämään sitä mistään.
Jätän tästä eriävän mielipiteen. Angus Allanin ja Arthur Ransomin "The Beatles - sarjakuva legendasta" on minusta ihan onnistunut elämäkertasarjakuva, joka on muutenkin todella hankala sarjakuvan lajityyppi.
Saatan olla liian fanaatikko...Ehkä se sitten toimii jos ei ole ikinä aikaisemmin mitään muuta bändistä lukenut...
Hei, nyt puhut toiselle fanaatikolle...
Beatleseista on pakko olla sarjakuvia vaikka kuinka
Kvaakin etusivulla arvostelu Viides beatle - Brian Epsteinin elämä (http://www.kvaak.fi/index.php?articleID=2200).
Suomeksi ilmestyi Alan Aldridgen toimittama "Beatles ja heidän maailmansa" (Artko, 1969). Sen lopussa on itsensä Jyrki Jyräys Hämäläisen omapäisesti suomentamia Beatles-lyriikoita. --