Sarjakuvanlukijoiden keskustelut > Strippi- ja sanomalehtisarjakuvat
Helsingin Sanomien stripit
Anssi Rauhala:
--- Lainaus käyttäjältä: - 03.10.2005 klo 10:19:00 ---Tiikerillä on faninsa. Mutta hyvin piirrettyä perusstrippiähän tuo on...
--- Lainaus päättyy ---
Ihan tilastollisessa mielessä tunnustan myös pitäväni Tiikeristä. Hillityn nokkelat tekstit, hallitun sujuvansärmikäs piirrosjälki. Bud Blakesta en niin paljon tiedäkään, pitänee alkaa penkoa Lambiekin tietokantoja ja muita nettigooglettimia noin ihan sivistymismielessä.
OKE OKE:
Masi on paras strippi
Lönkka:
Hauskasti menevät mielipiteet tässä ristiin...
Itse pidän Tiikeristä aika paljon, joskin se on ihan viime vuosina taantunut aika lailla. V&W rokkaa myös tietenkin ja samoin Rib Kirby.
Suurin ongelma mielestäni on hesarin sarjoissa ne viimeistään 80-luvulla teränsä menettäneet vanhan kaartin stripit jotka ovat olleet siellä iät ja ajat eikä niistä päästä eroon millään. Äkkiseltään tulevat mieleen Masi, Harald ja *väristys* Karvinen.
Rohkeesti vaan toimituksellista uudelleenorganisointi kehiin ja parempaa tavaraa tilalle, esim oivat sunnuntaisarjat Jere ja Hannes ihan viikonpäivisinkin ilmestymään.
Jeren jälkeen eniten stripeistä on innostanut kyynisen ja sarkastisen asenteensa vuoksi Mark Pettin Lucky Cow (Alueuutisissa Harrin hampurilainen) jota sopisi tietenkin myös Hesariin harkita.
http://www.ucomics.com/luckycow/
Niin ja Scott Kurtzin PVP:hän on aivan tykkiä kamaa kanssa. Eikä pitäisi olla kustannuskysymys koska eikös heppu tarjoa noita nykyisin lehtiin ilmaiseksi? Temppu jonka ansiosta sai kaiketi paljon "suosiota" syndikoitujen piirtäjien keskuudessa USAlandiassa...
http://www.pvponline.com
Mukava on ollut nähdä se että ulkomaisen hutun lisäksi taitojaan ovat Hesarissa päässeet näyttämään kotimaisetkin taiteilijat. Välttämättä kovinkaan monella ei rahkeet ehkä riittäisi jatkuvaan strippeilyyn mutta mielestäni Viivin ja Wagnerin suosio on osoittanut sen että kotimainen on aina jotensakin läheisempää ja myös ehkä vähemmän tasapäistettyä hampaatonta tavaraa kuin ulkomainen syndikoitu tavara. Lisää kotimaista tavaraa kuten Väinämöinen ja B. Virtanen vaan kehiin ikäloppujen kehäraakkien tilalle!
Timo Ronkainen:
--- Lainaus käyttäjältä: Lönkka - 30.10.2005 klo 01:13:44 ---Itse pidän Tiikeristä aika paljon, joskin se on ihan viime vuosina taantunut aika lailla.
--- Lainaus päättyy ---
Nythän tähän pitänee kommentoida jotain kun on Tiikerin piirtäjän Bud Blaken haastattelu tuossa käsillä. Blake on näitä tavattoman taitavia veteraaneja, erinomaisen loistava piirtäjänä teknisesti. Bud väänsi sarjaa 40 vuotta ennen eläkkeelle siirtymistään täsä ihan äskettäin. Bud syntyi 1918 ja oli keski-ikäinen kaveri jo siinä vaiheessa kun aloitti Tiikerin vuonna 1965. Sarjan ideointia helpottivat naapurin kakarien ja omien lasten toilailujen seuraaminen. National Cartoonists Society palkitsi Tiikerin parhaana huumorisarjana 1970, 1978 ja niinkin viimeksi kuin 2001. Jos haastattelussa on jotain mielenkiintoista, palaan asiaan.
--- Lainaus käyttäjältä: Lönkka - 30.10.2005 klo 01:13:44 ---Mukava on ollut nähdä se että ulkomaisen hutun lisäksi taitojaan ovat Hesarissa päässeet näyttämään kotimaisetkin taiteilijat. Lisää kotimaista tavaraa kuten Väinämöinen ja B. Virtanen vaan kehiin ikäloppujen kehäraakkien tilalle!
--- Lainaus päättyy ---
Väinämöisestä näkisi mieluusti sunnuntaiversiota. Ja Tilsan & Kallion Sekametsä vois olla pahuksen komea Walt Kellyn tyyliin piirrettynä. Suomesta vaan kun ei löydy semmosta taituria. Ei mitenkään Tilsaa väheksyen.
Timo
Lönkka:
--- Lainaus käyttäjältä: Timo Ronkainen - 30.10.2005 klo 01:41:39 ---Väinämöisestä näkisi mieluusti sunnuntaiversiota. Ja Tilsan & Kallion Sekametsä vois olla pahuksen komea Walt Kellyn tyyliin piirrettynä. Suomesta vaan kun ei löydy semmosta taituria. Ei mitenkään Tilsaa väheksyen.
--- Lainaus päättyy ---
Joo, valitettavasti Sekametsä ei yllä vaikkapa Tilsan NYTin strippien tasalle. Noh, onhan se hieman eri lähtökohdista tehtyä tavaraa. Tilsa on kuitenkin tilsa ja pesee kaikenmaailamn pystyykuolleet karviset 6-0. Sunnuntaiväinöt toiaan voisivat olla nannaa.
Pogo on LOISTAVA!
Valitettavasti Fantagraphicsin kokoomasarja taisi jäädä kesken kun vikasta numerosta (#11) on jo vuosikausia. Ei nähtävästi myynnit vastanneet odotuksia vaikka eipä noista kovin montaa enää ole saatavilla. Tai sitten niille tuli jotain muita ongelmia asian tiimoilta?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta