Sarjakuvanlukijoiden keskustelut > Lännensarjakuvat
Tex Willer
Nokus:
Tex willer vuosikerta 90€ vuosi) tarjouksessa) ! Se on vaan niin että kun eivät pakkaa lehteä muoviin, en halua uitettua Tex lehteä kotiin. ???
TexMex:
Tex & Zagor oli ihan hyvä. Ja Piccinellin piirrostyötä ei voi kuin ihailla :).
Bosellimaiseen tapaan tarinassa esiintyy myös muita Nuoresta Texistä tuttuja hahmoja ja tosihistorian elementtejä, vaikka kaikki historialliset tapahtumat eivät ihan näytä oikeaan vuoteen sijoittuvankaan, siis ainakaan jos wikipediaan on luottaminen ;D.
Itse tarina sijoittuu vuoteen 1859 kuten loppupuolella lehden päivämäärästä näkee, eli jonkun verran taaksepäin Nuori Tex -sarjan tämänhetkisestä tilanteesta.
Muistelen myös, että GL Bonellilta olisi vanha tarina osittain saman historiallisen teeman / hahmojen ympäriltä, mutta sijoitettu aikuisen Texin aikaan. Eli tavallaan ristiriidassa tämän tarinan kanssa, tosin tämä on lähempänä oikeiden tapahtumien ajankohtaa.
Nokus:
Tex & Zagor tuli hankittua, mutta luetaan sitten joskus myöhemmin, muutama ekaa sivua tuli kurkattua, mustavalkoinen... Lehden koko muuten juuri sopivan iso, olisipa kaikki texit saman kokoisia.
Herman.:
Jotain lievää samankaltaisuutta löytyy kyllä Scarecrown ja Jack Thunderin ulkonäöstä. Mm hattu ja hiukset nyt ainakin. Vaikka hahmot ovatkin ihan eri sarjakuvasta. Tämä pistänyt silmään jo pitkään.
Herman.:
Jos Thunderistakin tosiaan tehtäisiin oma versio aidosta variksenpelättimestä keppeineen ja pöllöineen olkapäällään pellolla seisoskelemassa, veikkaisin että kyllä siinä harakat ja varikset ynnä muut elukat kiertäisi suosiolla kauempaa. ;D
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta