Sarjakuvanlukijoiden keskustelut > Eurooppalaiset sarjakuvat
Corto Maltese
hdc:
Luin nyt tuon Quenehenin ja Vivesin L'Ocean noiren...ja joo, tekijät tekevät kunnianosoitusta Prattille ja tekevät kuitenkin oman juttunsa, yrittämättä sitoa sitä mitenkään suoraan Prattin tarinoihin: jos päähenkilöllä olisi vähän erilainen naama ja eri nimi, menisi sellaisenaan läpi mutta kyllä tulisi kommentteja ilmeisistä vaikutteista ja Corto-klooniudesta (okei, Rasputin tuli myös mukaan muutaman sivun verran ihan omana itsenään).
Albumissa reissataan sen verran runsaasti ja mukaan on ahdettu niin paljon eri teoksien osia henkiviä kohtauksia, että kokonaisuus menee hajanaiseksi: tähän kannattaa tosiaan suhtautua nimenomaan kunnianosoituksena jossa on kyllä lukuisia hienoja pätkiä (ja samalla luulen että tekijöillä ei ole aikeissa tehdä tätä lisää).
Jännä teos. Pidän niin Cortosta kuin Vivesin sarjoista, ja ei tämä tietenkään kummankaan parhaimmistoa ole, mutta kyllä olen iloinen että tämä on tehty.
Curtvile:
--- Lainaus käyttäjältä: Janne - 30.08.2021 klo 11:54:14 ---...No, voihan se olla, että Jalava ei tätä lainkaan julkaise, niin ei tarvitse vaivata päätään sillä, ostaako vai eikö osta.
--- Lainaus päättyy ---
Onhan tuo suomeksi saatavilla.
Ei tämä missään nimessä ole kaikille, mutta jokin vetoaa.
Setämies:
Arthouseltahan tämä ilmistyi kuun alussa:
https://arthouse.fi/sivu/tuote/corto-maltese-musta-valtameri/4969611
Reijo Valta:
Mustasta valtamerestä on nyt arvio etusivulla.
Ördög:
Jos kiinnostaa, niin Kalle Lind ja hänen vieraansa Gustaf Görfelt rupattelivat Cortosta Snedtänkt-podcastissa muutama viikko sitten. Asiantuntijuuden laita on kyllä vähän niin ja näin, herroilla menevät sekaisin Jeesuksen kotikieli aramea ja Etiopiassa puhuttu amhara.
Om Corto Maltese
https://www.sverigesradio.se/avsnitt/om-corto-maltese
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta