Sarjakuvanlukijoiden keskustelut > Amerikkalaiset sarjakuvat

Terry Moore: Muukalaisia paratiisissa

<< < (2/5) > >>

Hazart:
Onkos tosta muukalaisia paratiisissa suomennettu muita osia kuin tuo yksi. Ja jos ei niin mitä järkeä oli suomentaa osa kaksi. Voi hyvä tavaton sentään... ???

Kyllä siinä sarjakuvassa minusta on hetkensä niin hyvässä kuin pahassakin. En jaksa analysoida sen enempää...

Petteri Oja:

--- Lainaus käyttäjältä: Hazart - 08.02.2004 klo 13:09:28 ---Onkos tosta muukalaisia paratiisissa suomennettu muita osia kuin tuo yksi. Ja jos ei niin mitä järkeä oli suomentaa osa kaksi. Voi hyvä tavaton sentään... ???

--- Lainaus päättyy ---

Ei oo muita ja en kyllä ymmärrä minäkään. Kirjassa tietysti lukee Osa 1 jonka vuoksi ainakin minä luulin sitä aloitusjaksoksi.

Mutta on siinä tosiaan hyvätkin hetkensä.

roju:
Pöh, osaisin nimetä heti kymmenen tähdellisempää käännettävää saman tyylilajin albumeista. Just ne Hernandezit vaikka. Kaikkia tyhjänpäiväsyyksiä sitä onkin käännetty, silkasta sonnasta puhumattakaan, ja klassikoista ei tietookaan.

Löysin muuten vallan mainioita sarjakuva-artikkeleita time.comista. Siellä on hyvä sarjakuvakolumnisti ja se on mm. listannut nyt jo parina vuonna edellisen vuoden parhaat albumit. Paljonhan noita näkee, mutta mielekkääksi arvostelut tekee se että hän arvostelee niitä myös pohjalta sopiiko sarja aloittelevankin sarjakuvan lukijan tutustuttavaksi. Huomionarvoinen - ja usein unohdettu! - pointti mielestäni. Se tavallinen yleisö.

Timo Ronkainen:

--- Lainaus käyttäjältä: roju - 08.02.2004 klo 15:00:40 ---Löysin muuten vallan mainioita sarjakuva-artikkeleita time.comista. Siellä on hyvä sarjakuvakolumnisti

--- Lainaus päättyy ---
Kiitokset linkkivinkistä! Vaikuttaa todella hyvältä.
Tuota listaa voisikin vilauttaa meikäläisille kustantajille. Aijai-jai...
http://www.time.com/time/bestandworst/2003/comics.html
Blankets on ollut ostoslistalla jo pitkään. Ja tämä listaus tuo omalle listalle vielä monta muuta. Eihän tässä rahat riitä... Tänä vuonna kun oli kotimaisissakin niin monta..
Ollako iloinen vai suruinen. ???

kaltsu:
Minäkin tahdon kiittää linkkivinkistä. Pikkasen oli etsiminen mut löytyhä niitä artikkeleja lopulta. Pelkästään noiden vuoden valintojen perusteella näyttää siltä että tämä mies taitaa hyvän päälle tajuta ja asiallisuuksia kirjoittaa. Meikäläinen nostaa peukut ylös. Kiitti Roju.

Ens viikko meneeki noita läpikäyden. Tässä suora linkki artikkeleihin:

http://www.time.com/time/columnist/arnold

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta