Sarjakuvanlukijoiden keskustelut > Aku Ankka ja kumppanit
Aku Ankka digipalvelu (ent. Lataamo)
Lurker:
"Värit ovat nettiversiossa jopa paremmat kuin paperilla." Hmm?
VesaK:
--- Lainaus käyttäjältä: Lurker - 12.06.2013 klo 11:38:43 ---"Värit ovat nettiversiossa jopa paremmat kuin paperilla." Hmm?
--- Lainaus päättyy ---
Ankkaa kun on vuosien saatossa painettu kaikenlaiselle paperille, ja painossahan voi tapahtua mitä vaan. Nettiä varten voi varmistaa että värit pysyvät tasapainossa joka sivulla. Ettei pääse käymään tällä tavoin kuin uudessa Aku Ankan toivesarjat -kirjassa. Tarinassa "Aarrekätkö Afrikassa", s. 59 - 98 osassa sivuja on kuin harmaa kelmu päällä, vain punainen väri tulee siitä läpi.
Lurker:
--- Lainaus käyttäjältä: VesaK - 12.06.2013 klo 11:50:21 ---Ankkaa kun on vuosien saatossa painettu kaikenlaiselle paperille, ja painossahan voi tapahtua mitä vaan. Nettiä varten voi varmistaa että värit pysyvät tasapainossa joka sivulla. Ettei pääse käymään tällä tavoin kuin uudessa Aku Ankan toivesarjat -kirjassa. Tarinassa "Aarrekätkö Afrikassa", s. 59 - 98 osassa sivuja on kuin harmaa kelmu päällä, vain punainen väri tulee siitä läpi.
--- Lainaus päättyy ---
Lataamon sisältöä ei siis ole skannattu lehdistä vaan sarjakuvat on tehty suoraan sähköiseen muotoonsa? 60-70-luvulla ne värit tosiaan oli lähes säännönmukaisesti asemoitu väärin.
Korro:
Anteeksi kun pilaan mielikuvanne mutta minulle tulee sairaala mieleen ''Lataamosta'.
Jatkakaa toki.
VesaK:
--- Lainaus käyttäjältä: Lurker - 12.06.2013 klo 12:00:22 ---Lataamon sisältöä ei siis ole skannattu lehdistä vaan sarjakuvat on tehty suoraan sähköiseen muotoonsa?
--- Lainaus päättyy ---
Silloin 1960 - 1980 aikoina värit olivat erillisillä kalvoilla, ja jos reprokuvatessa yksikin kalvo oli vähän pois paikoiltaan... No onhan ne osin ollut pakko skannata lehdistä, mutta sivut on myös fiksattu digitaalisesti ennen nettiin laittoa - jos kerran joka ikinen puhekuplatekstikin on etsittävissä hakukoneella.
Lataamoa on nyt kasattu puolitoista vuotta, eikä se tule lopullisesti valmiiksi koskaan, AA:n toimitus arvioi.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta