Sarjakuvantekijöiden keskustelut > Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus
Ruutu kopiokoneesta
tmielone:
Monta viestiä sai lukea ennen kuin Raakaa lihaa mainittiin. Onneksi sitä ei oltu unohdettu. Minusta se on ainut sarjakuva, jossa kopiointi toimii ja on sallittua. Tässä pieni esimerkki, jotta kaikille on selvää millaisesta suuruudesta tässä puhutaan:
Tuo aloitusviestin esimerkkisivu on aivan karmean näköinen. Haukkamies jumittaa ja kun mikään muu ei liiku kuin tuo toinen heppu, niin vaikuttaa siltä kuin hän olisi jossain still-kuvassa. Reiman kanssa samaa mieltä, että ei näin.
Timo Ronkainen:
Sinisalo/Mänttärillä oli ennen Tiskivuoroa (vai oliko senkin nimi Tiskivuoro?) sarjakuva, joka oli lähestulkoon staattinen koko sivun verran. Ruutuja ei tosin kopsattu valokopiokoneella, mut ei paljon puuttunut. Eikös se ollut yksi niistä monista voittosarjoista, jotka pariskunta teki Kemin kilpailuihin? (About 1984 - 88)
Timo
tertsi:
Franquinilla on se yksi Niilo-sivu, joka on tehty ( osittain) kopiokoneella (Osta Pyrtsi-piimää). Niilo testailee jouluvaloja toimituksessa ja koko kaupunki saa kokeilusta oman osansa. Toimistorakennusten ihmisiet on piirretty ruutuihin erikseen ja valaistus, mutta suuri osa on kopioitu koneella.
Ilmestyi Ruudussa.
X-men:
DCllä (ja vissiin Marvelillakin) oli aina välillä 1980/90-luvulla jokunen ruutu joissa ainoa ero oli puhekuplan sisältö muuten identtiset, tiedä sitten miten piirtäjä tuon toteutti.
Lurker:
--- Lainaus käyttäjältä: X-men - 02.12.2013 klo 19:55:01 ---DCllä (ja vissiin Marvelillakin) oli aina välillä 1980/90-luvulla jokunen ruutu joissa ainoa ero oli puhekuplan sisältö muuten identtiset, tiedä sitten miten piirtäjä tuon toteutti.
--- Lainaus päättyy ---
Hmm? Olisiko ollut "ruutu kopiokoneesta"?
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta