Mustavalkosarja on ensisijainen toiveeni, joten sille ääni. Ymmärrän kyllä, että Suomessa on Italiaa pienemmät Tex-markkinat ja värijulkaisu olisi luultavasti kustantajan kannalta houkuttelevampi vaihtoehto, jolla saataisiin fanien mielenkiinto heräämään mahdollisimman laajalla rintamalla.
Mutta mikäs siinä, pakkohankintahan tuollainen sarja olisi, mustavalkona tahi väreissä. Toivottavasti ne värit vain toimisivat kokonaisuutena. Näytekuvien tasossa on ollut heittelyä, mikä on kieltämättä saanut pikkaisen myös mielenrauhan heittelemään.
Sellainen kainon vieno toivomus olisi vielä, että tuleva sarja painettaisiin koviin kansiin. Kuten todettua, hyvästä laadusta olen ainakin minä valmis maksamaan enemmänkin. Tästä voisi tehdä kertaheitolla sellaisen joka Texistin unelmaluxus-sarjan, jota kehtaisi esitellä jälkipolvillekin.