Linkki: en.wikipedia.org/wiki/Mosaik
Melkoinen myynti lehdellä maailman laajuisesti. Aika monta maata ja yli 200 miljoonaa myytyä kappaletta (oletuksella että luku pitää paikkansa, huom. ilmestynyt vain kerran/kk), tosin aikaakin tuohon on ollut yli 50-vuotta ja eiköhän noista suurin osa ole myyty Saksassa. Itselle tuli ainakin yllätyksenä tuo maiden määrä, ei niinkään se mihin maihin julkaisut on sijoittunut. Olisi mielenkiintoista tietää mikä on saksalais keräilijöiden arvostus Albanialaista tai Jugoslavialaista Mosaiikkia kohtaan?
Ilmeisesti Suomi on ollut ainut maa Itä-Saksan lisäksi missä kyseistä lehteä on ilmestynyt -60 luvulla. Siis tätä lukuunottamatta:
"These are the well-known issue 105 of the mosaic, in 1965 under the title "The Pirates Castle" (in German Mosaik von Hannes Hegen 105 - Die Seeräuberburg) in a small circulation has been established. According to a former publishing staff, this is a promotional booklet for the US- American market."
Kuka alkaa kustantamaan, sopii kaiken ikäisille, ainakaan materiaali ei lopu kesken..
Ei kai nyt sentään.