Viime yönä valvoin flunssassa ja kuumeessa ja rupesin pohtimaan seuraavaa:
Tex on sarjakuvana erittäin kiinni konventioissaan. Seikkailujen jälkeiset tilanteet nollautuvat 95% tarinoissa ja yleensä pahiksetkin tapetaan pois, joten mitään tarvetta palata aikaisempaan ei ole. Sankarit selviytyvät yleensä pintanaarmuin eikä ole pelkoa siitä, että kukaan heistä tai heidän ystävistään kuolisi tai vammautuisi vakavammin. Suuria menetyksen tunteita ei tarvitse käsitellä, eikä varsinaista draamaa kohdata. "Mies vailla menneisyyttä" on todella terveellinen poikkeus ja luin sen aikoinaan kyllä todella mielelläni ja siihen aina joskus palaankin.
2000-luvun alussa Marvelilla oli useampienkin ryhmien osalla The End -kampanja, eli kerrottiin se ns. viimeinen seikkailu. Liittyikö se nyt sitten Ultimates-tarinajatkumoiden päättymiseen tms. (Luen sis muutakin kuin Tex Willeriä). En usko, että Texissä olisi tehty enkä jaksa uskoa että sellaiseen olisi halua tai kiinnostustakaan lehden kotikonnuilla, mutta olisiko mahdollista kertoa vaihtoehtoishistoriana ns. Texin viimeinen seikkailu? Oikeasti se "Grande Finale" ja millainen se olisi?
Itselläni tulee heti mieleen sovellettuna Hurja Joukko. Viimeinen keikka olisi tietysti jokin muu kuin junaryöstö, mutta asetelma toimisi kyllä hyvin. Tarinahan sijoittuu 1910-luvulle, jolloin sivistys jyrää vanhan lännen. Texin seikkailutkaan eivät voi oikein ulottua 1900-luvulle.
Tex - Pike
Carson - Dutch
Kit - Lyle
Tiger - Tector
Irlannin Pat taikka Montale tai jopa El Morisco - Angel
Deke Thornton nyt jää hämäräksi
Muutama hauska ajatus tästä: Texillä automaattipistooli, sekä autojen ja preussilaisarmeijan upseerien kohtaaminen
Ja ainakin se Dutchin tunteellinen loppu Piken kuollessa sopisi Carsonille hyvin. Jotain ironiaa olisi myös siinä, että Pikenhän ampui kuoliaaksi pikkupoka ja sekin vielä selkään. Angelin kohtalo oli kyllä leffassa melkoisen karu.
Tässäpä pohdittavaa kaikille "moriscoille" ja yli-willeristeille